Кога казват "р"

  • 8 779
  • 50
  •   1
Отговори
  • Мнения: 565
Момичета, на каква възраст децата започват да казват "р"? Дъщеря ми скоро ще стане на 3-проговори рано,  говори страхотно, с много сложни думи и изречения, но не казва р. Чудя се дали имаме нужда от консултация с логопед или просто е още малка? Също ще съм ви благодарна, ако споделите някакви логопедични упражнения за тази цел.

# 1
  • Мнения: 1 937
Fighty, има много писано по темата във форума.
Ето отговор на въпроса ти от логопед:
"Рано е да смятаме, че детето има проблем със звук "Р". В онтогенезата той се появява последен. Смятам, че до 5 години може да се изчака. Съветвайте и показвайте на дъщеря си правилното произношение - език горе зад резците и да трепти. Ако не се получи, не е страшно. Всеки логопед може да Ви помогне! Погрижете се детето да няма междузъбна артикулация /да слага езичето между зъбите, когато говори на звукове като "Д", "Т", "Н", "З", "С"/. Учете го да говори с език зад зъбите."

Малката ми дъщеря е на 5 и още не изговаря звук Р. Предстои ни консултация с логопед.

# 2
Моето още не казва, ама има време според мен

# 3
  • София
  • Мнения: 3 611
Горе-долу по това време,около 3г. И моя говореше много и "р" каза малко преди да стане на 3.Тогава каза и мекото "л"(като "леля") и в началото много ги бъркаше-тЛи(3),реря(леля)  Joy ,но постепенно ги намести добре.В градините минават логопеди на проверка(поне при нас беше така) и ако има проблем ще го открият-ако ходи на градина де.

# 4
  • Мнения: 8 505
Започна малко след 2 години,но все още в някои думи я казва много добре,в други я заваля.

# 5
  • Мнения: 2 211
На 3 г. започна в средата на някои думи, а след няколко месеца вече казваше Райна реже риба.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 213
Аз още не мога да казвам  Embarassed Не знам как ще уча детето. И двамата с татко му не можем да казваме "л"  Embarassed Embarassed
Явно за нас не са мислели като сме били малки, но ако детето не може и аз ще се тревожа и ще питам какво да правя.

# 7
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
Аз още не мога да казвам  Embarassed Не знам как ще уча детето. И двамата с татко му не можем да казваме "л"  Embarassed Embarassed
Явно за нас не са мислели като сме били малки, но ако детето не може и аз ще се тревожа и ще питам какво да правя.
Нели казва в някои думи ясно "р". Аз не мога, баща й не може и майка ми, която я гледа- също не може, но Нели да  Mr. Green

# 8
  • Габрово
  • Мнения: 2 548
От няколко месеца ясно казва "р", но произношението му е много "френско"  Mr. Green.
Ако не се научи да го казва правилно ... на логопед!

# 9
Щерката е на Две и още не казва Р .

# 10
  • Мнения: 1 238
Моята е на 4 и не може да казва. Просто пропуска буквата Р и вместо морето казва моето, вместо рейса- ейса. И така.

Аз до 15 години не можех да казвам Р и постоянно ме подиграваха да кажа "Райна реже риба" , но сед 15-тата ми година изведнъж се науих, и аз незнам как, ей така от самосебе си.

Абе, според мен това ми е било чара, за какво съм се била комплексирала така?

Голяма работа дали казват Р или не- да са ни живи и здрави е важното.

# 11
  • Мнения: 14 654
Моето дете е на 4 години и половина. Казва "р" погрешно, така както аз го произнасям, предполагам, че заради мен го казва така. Мисля, че няма да започне да го изговаря по-добре, ако не посетим логопед, но ще почакаме още една година.

# 12
  • Мнения: 223
при нас беше някъде около 2г

# 13
  • Мнения: 11 006
Аз все още не казвам "р". Wink Но какво от това Simple Smile

# 14
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
И аз не мисля че е чак такъв проблем.Големия казваше гардероб на 1г и 10 месеца перфектно,а малкия вече е на 2 г и девет месеца и още даже не опитва да каже р.Така че смятам да изчакаме с логопеда доста още.Не се притеснявай рано или късно ще каже р по един или друг начин.Имам познати с много сладък изговор на р и не им е проблем изобщо.  bouquet

# 15
  • София
  • Мнения: 1 951
И ние нямахме проблеми с буквата Р

# 16
  • Мнения: 14 654
Имам познати с много сладък изговор на р и не им е проблем изобщо.  bouquet
Не им е проблем, защото не работят професия, при която е просто задължително да имаш правилна дикция. Ако не казваш добре "р", ще е проблем ако пееш на български, или дублираш филм, или си радио- водещ, или пък озвучаваш реклами... По- добре децата да могат да изговарят всички букви. Мен ме е яд, че не са ме завели на логопед, когато е трябвало.

# 17
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Мони започна да казва "р" преди около 2 месеца, на 3,3 год.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз не мога, баща й не може и майка ми, която я гледа- също не може, но Нели да  Mr. Green

Ми, помолете Нели да ви научи де...  hahaha hahaha

Да попитам в тази тема, за да не отварям нова: Кога трябва да се заведе детето на логопет? Дъщеря ми 'съска' безобразно просто.

За темата - Дариа каза 'р' почти едновременно с проговарянето, но пък 'ч,ш,щ..." не казва и до сега...

# 19
  • Мнения: 47 995
след 4 годинки
до скоро имаше проблеми със с и ш
"оправи" се напълно сама, с помощта на традиционни скороговорки

# 20
  • Мнения: 2 161
Около три или малко след това казаха "р".Аз не мога да го казвам и малката ми дъщеря веднъж ме попита:А ти защо не говориш правилно?

# 21
  • Мнения: 4 390
Дъщеря ми е на 4.5 г. и от съвсем скоро започна да казва "р". В някои думи /повечето всъщност/, го докарва малко френско произношението, но тя сега се учи.
В случай, че не го усвои до към 5-5.5 г., ще се възползваме от от услугите на логопед.

# 22
  • Мнения: 2 936
Алекс също не казва "Р" и тя много рано проговори,но явно това не е от значение.опитвам да я уча,казвам да повтаря риба,рак,но не става... Simple Smile лигави се,докато 2 нейни връстничета вече я изговарят и то доста добре .мисля че е рано на 3г. за логопед  Rolling Eyes

# 23
  • София
  • Мнения: 4 884
Моят син освен "Р", не казва и "Л".
Мисля, че определено сме за логопед. Например на Далия казва: "Даияяяяя".

# 24
  • София
  • Мнения: 2 356
Имам познати с много сладък изговор на р и не им е проблем изобщо.  bouquet
Не им е проблем, защото не работят професия, при която е просто задължително да имаш правилна дикция. Ако не казваш добре "р", ще е проблем ако пееш на български, или дублираш филм, или си радио- водещ, или пък озвучаваш реклами... По- добре децата да могат да изговарят всички букви. Мен ме е яд, че не са ме завели на логопед, когато е трябвало.
 

Абсолютно съм съгласна.   bouquet Знам ли каква ще иска да стане като порасне.

Аз пък казвам С с език между зъбите и детето, гледам, че говори по същия начин  ooooh! Р обаче казва добре, само в някои думи не може. Думите произнася добре и целите.

# 25
  • Мнения: 188
Каката каза "р" на около 2г., но малкия е на 4г. и все още няма шанс... baby_neutral

# 26
  • Мнения: 1 622
Според майка ми, която е логопед, до 5г. би трябвало да каже, да не го тормозя на този етап. За сега го карам само да "бррррръмчи" Simple Smile
Ще го изчакам до 5 и ако не каже със сигурност ще го пратя баба му да го оправя. Това е говорен дефект, не искам един ден да го спира в професионалното развитие, да му създава някакъв комплекс и въобще аз смятам, че е добре такива неща да се коригират.

# 27
  • Мнения: 14 654
Ще ползвам темата за да попитам: Възможно ли е дърто магаре да не научи да казва "р" чрез упражнения при логопед? Сериозно питам.

# 28
  • Мнения: 1 622
Ще ползвам темата за да попитам: Възможно ли е дърто магаре да не научи да казва "р" чрез упражнения при логопед? Сериозно питам.

Може да се научи да казва "р" след работа със специалист-логопед. Майка ми работи с възрастни хора, а конкретно се сещам за две дами, едната беше радиоводеща, другата репортерка в телевизията, бяха им поставили условие да си оправят говора. Предвид факта, че са и вътрешно мотивирани, работата вървеше по-лесно отколкото с децата, въпреки, че 25 и повече години бяха казвали "л" вместо "р".
Успех:)

# 29
  • София
  • Мнения: 6 562
Аз не мога, баща й не може и майка ми, която я гледа- също не може, но Нели да  Mr. Green

Ми, помолете Нели да ви научи де...  hahaha hahaha

Да попитам в тази тема, за да не отварям нова: Кога трябва да се заведе детето на логопет? Дъщеря ми 'съска' безобразно просто.

За темата - Дариа каза 'р' почти едновременно с проговарянето, но пък 'ч,ш,щ..." не казва и до сега...
Иса, хич не е рано. Не, че е ви е супер сериозен проблемът, ама защо да се задълбочава  Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 8 999
Когато се нау4ат. Имам приятели на по 40 години, които още не могат.

# 31
  • Мнения: 667
Моята дъщеря започна да произнася "р" на около  3 години. Толкова и допадна, че за известно време започна да заменя "л" - то в думите с "р".
Аз с умиление се сещам за времето, когато казваше "каченцето".

# 32
  • Мнения: 1 589
Ще ползвам темата за да попитам: Възможно ли е дърто магаре да не научи да казва "р" чрез упражнения при логопед? Сериозно питам.


за "р" не знам,но мога да ти кажа,че преди доста години(била съм на 6-7 години),майка ми ме е водила на логопед,защото не мога да казвам "л".Все още не мога.

# 33
  • Мнения: 2 237
И Калина още на казва "Р" та и мен ме терзае същия въпрос....Тя просто пропуска тази буква като говори .На леля си например казва "леля Ади" вместо "Ради", "иба" вместо "риба" и т.н.Ами ще чакаме пък ще видим.

# 34
  • София
  • Мнения: 7 191
Мога да дам за пример моя случай:
Не можех да казвам "р", и в първи клас ме заведоха на логопед. Аз обаче хич не се трогнах от услилията да ме научат, и тъй като вече ме бяха записали на английски, доволно обясних на жената, че ще уча английски, и нейното "р" хич не ми е притрябвало  hahaha
В крайна сметка нашите не ме заведоха повече на логопед (сигурно много съм протестирала). И така до 5-ти клас, когато един прекрасен ден най-неочаквано започнах да произнасям прословутата буква, явно сама се бях научила, и такава логорея ме обхвана, много бях доволна.
Та всичко си е много индивидуално.

# 35
  • у дома
  • Мнения: 965
Дъщеря ми е още мъничка и не казва, но аз не можех да казвам до 6 год.
Спомням си като ходих при логопедката, слагаше ми под езика, нещо като игла с едно топче накрая /като на баба ми куките за плетене, беше/ и ме караше да казвам "ррррррррррр", а тя мърдаше бързо топчето.... Мисля, че  след втория път вече казвах "р".

# 36
  • Мнения: 6 417
Дъщеря ми изведнъж започна да казва правилно букви, с които имаше проблем до сега-р, з, с, ш, ц и ч. На 6 г. е  Rolling Eyes

# 37
  • Мнения: 2 609
Яна още не казва Р. Опитвам се понякога да я карам, да казва някой неща с тази буква, но след първия неуспешен опит тя се отказва. Не мисля, че трябва да се притеснявам на този етап, може би, ако след 1-2 год. не започне ще потърся специалист.
Между другото, моя позната е логопед, но не може да казва Л Rolling Eyes, казва УЪ, или нещо такова....

# 38
  • Мнения: 116
Аз си спомням че го каза Р-то на 5,5 щото ми се подиграваха, в градината и братвчедите  да казвам "Обичам Райна"

# 39
  • Резерват "Северозапад"
  • Мнения: 2 366
Рони още не казва "р". От няколко седмици обаче традиционното "л" придоби по-твърди нотки и ми се струва, че постепенно ще успее да го произнесе Wink.

# 40
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Още не казва, има наченки за френско р!

# 41
  • Мнения: 6 164
Моят е малък за "р", но се впечатлих от момченцето на приятелка, което наскоро се научи да го казва и то да набляга: "парррички", "морррето" и пр. Той е на 2г. и 5 мес.

# 42
  • Мнения: 398
Дъщеря ми започна да изговаря "р" на 3г.6мес.Много говореше,но тази буквичка не можеше да я изговаря.И аз се притеснявах,но тази година, точно на Великден ни в клин,ни в ръкав ми "изтърси" думата тРактоР,като до него момент му викаше такон JoyПосле имаше период на натъртване на "Р"-ъто и го казваше и слагаше в думи където трябва и не трябва.Дори и сега като бърза да ми покаже нещо ми вика:гредай,гредай бе мамоооооо......

# 43
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Алексанра започна да карзва "р" след като навърши 6 г. Рая (на 3 г. и 9 м.) още не казва. За това пък най-малко съм се притеснявала.

# 44
  • БГ
  • Мнения: 352
Дъщерята на 3 год., синът на 5 год. след 3 посещения при логопед.

# 45
  • Мнения: 773
Анди изговаря "Р" само в някои думички и то отскоро. Морето е молето, но гора вчера го каза с много хубаво "Р". Рибката преди беше "ибка" , но сега вече си е "рибка"

# 46
  • Мнения: 15
ъъъ... пиша от на мама регистрацията ... детенце съм ...

Вече съм на 13.5 годинки и още не мога да произнасям правилно звук " Р " ... Като малка не исках да ходя на логопед "големите" ми казваха че това ще ми е чара ... а ето попорастнах малко и започнах да придобивам някакви тъпи комплексчета ... незнам може би навън децата ме комплексират някакси с тов а : "кажи Рачо Реже Риба на Реката " .... много ли е късно да ходя на логопер ... баща ми също не може да казва "р" но на него не му е проблем ... ако е наследствен дефект дали може да се оправи с логопед ... вече доста време си правя самостоятелни упражнения и го докарах до френското "р" ... та въпроса ми е логопед дали ще помогне или е трябвало да почна от по-малка


 Embarassed

# 47
  • varna
  • Мнения: 676
Моето не казва добре "Р",макар че е на 8г.Но при нас проблемът се получи от това,че имаше къс френулум(юздичка) на езичето.Миналата година отстранихме проблема,но пак не казва добре"Р",защото просто така е свикнало.Водих го на логопед,но нямаше ефект,просто малкият не иска да се упражнява.Харесва  му така да говори.Да е жив и здрав!Не е болка за умиране!

# 48
  • Мнения: 1 364
Малко след 2 години, но до скоро вместо "К" казваше "Т".
Според мен няма за какво да се притесняваш.

# 49
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Каза "р" на около 2 годинки.

# 50
  • София
  • Мнения: 62 595
ъъъ... пиша от на мама регистрацията ... детенце съм ...

Вече съм на 13.5 годинки и още не мога да произнасям правилно звук " Р " ... Като малка не исках да ходя на логопед "големите" ми казваха че това ще ми е чара ... а ето попорастнах малко и започнах да придобивам някакви тъпи комплексчета ... незнам може би навън децата ме комплексират някакси с тов а : "кажи Рачо Реже Риба на Реката " .... много ли е късно да ходя на логопер ... баща ми също не може да казва "р" но на него не му е проблем ... ако е наследствен дефект дали може да се оправи с логопед ... вече доста време си правя самостоятелни упражнения и го докарах до френското "р" ... та въпроса ми е логопед дали ще помогне или е трябвало да почна от по-малка


 Embarassed

Ще ти помогне. Няма значение на колко години е човек. Просто кажи на майка си да намери подходящ логопед (все пак тя ще плаща).

Общи условия

Активация на акаунт