Търся идеи за бъдещия ни дом

  • 10 896
  • 97
  •   1
Отговори
Съвсем скоро смятаме заедно със моя съпруг да започнем да строим собствена къща.Естествено преди това има доста неща да се свършат.В момента търся идеи.Разгледах доста руски сайтове с къщи,но не ми харесва този стил.Искам да помоля да ми помогнете със снимки,адреси в интернет,където мога да разгледам хубави къщи.Имаме намерение да използваме един ден и услугите на дизайнер за интериора и фирма за озеленяване.Искам да имам някакъв план в главата си как ще изглежда дома ни.Ще съм благодарна за всяка помощ,която ми бъде оказана  bouquet
Надявам се темата да е полезна и интересна и на вас  Hug

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 559
Здравей,

преди да започнем да строим и аз се опитах да реша какво долу горе искам и тогава да отида при архитект подготвена. Като цяло наистина е добре, в нашия случай и арх. не беше кой знае колко креативен. Обаче един наистина способен и компетентен човек/арх или дизайнер/  може да ти предложи много по добри идеи от тези които ще намериш в списания интернет и т.н. Да не говорим че тези идеи понякога са трудно приложими в/у дадения парцел. При нас например трябваше доста да се промени заради изложението и ширината на парцела. А аз в началото си въобразявах, че това което съм намерила ще го приложим 1:1.    hahaha
Например аз бях набелязала основни изисквания:
-три спални/от общо четири, но за гостната ми беше все едно/ да са мин по 20кв, и най вече детските, защото с тези играчки мястото все не стига, а и искам децата ми да си имат простор
-голяма баня за нас поне 15 кв.
-дрешник/то вече си е стандартно, но все пак, понякога на арх им хрумват най невъзможните и необясними неща/
-килер/склад, както и да го наречеш, точно до кухнята, където да си стоят напитки, кутии с зеленчуци и др. хранителни продукти, от които обичам да имам винаги по повече от всичко, защото по отношение на готвенето съм страшно неорганизирана
- дрешник и до входната врата за обувки, якета палта и т.н.
-вътрешна тераса/емпоре над хол/кухня - дано да се разбира какво искам да кажа   Mr. Green
 ще ти спестя останалите подробностости, но искам само да спомена че емпорето в най-първоначалния вариант на арх липсваше, имаше един кабинет от 18кв а детските бяха по 10   Shocked  а хола ми беше на втория етаж от три      Shocked, въпреки че исках без стъпала да излизам на двора си  Shocked.............  И това защото НЕ можело както аз искам според арх.  Е в крайна сметка го мъчих докато стана както си бях решила. На финала сигурно ако имаше оръжие под ръка щеше да ме       #2gunfire
Стана дълго, за което се извинявам, но предполагам че те тресе вече предстроителна треска и ти е било интересно . Аз поне бях станала попивателна за всякакви разкази от този род.
Адреси на немски на които можеш да разгледаш различни къщи

http://www.immobilienscout24.de/de/bauen/hausbau/index.jsp;jsess … orker2?_s_peprm=2

ще трябва да отделиш време за да прегледаш, но кликвайки на отделните ценови категории ще ти излезе списък с фирми, които на сайтовете си имат различни модели къщи със снимков материал и примерно разпределение.

 Peace

# 2
  • София
  • Мнения: 6 011
Е_m_a,
един приятелски съвет-регистрирай се като потребител в БГ-Мамма и ще видиш, че много повече потребители ще прочетат темата ти.Плюс това много хора изпращат разни неща на Лични съобщения, а в момента ти не можеш да получаваш такива.

# 3
  • Мнения: 2 591
за интериор аз много идеи съм почерпила от предаването на Деби Травис, но не съм строила и за друго не мога да ти помогна  Peace намери си добър архитект Peace

# 4
Благодаря за отговорите   bouquet
mds беше ми много интерсено всичко,което си написала.Така,като чета това което ти си имала като желания горе долу съвпада с моите.Ще разгледам внимателно сайтчето.Благодаря ти  Hug
Ники послушах и теб и се регистрирах  Simple Smile
schneee определено смятам да залагам на добър архитект  Peace

# 5
  • Мнения: 6 039
аз вече ти писах в другата тема, че изцяло сайтове само за къщи, и то такива дето да ми харесват почти не съм срещала

ще се опитам да разровя архивите и да ти помогна да се ориентираш в собствения си вкус - това, което ти харесва, а може да откриеш неща, които ти харесват, но не ти достига смелост за тях.

# 6
аз вече ти писах в другата тема, че изцяло сайтове само за къщи, и то такива дето да ми харесват почти не съм срещала

ще се опитам да разровя архивите и да ти помогна да се ориентираш в собствения си вкус - това, което ти харесва, а може да откриеш неща, които ти харесват, но не ти достига смелост за тях.

Много благодаря  Hug
Хубавото е,че мъжа ми е оставил аз да решавам.Е казва си,ако нещо не му харесва и аз се съобразявам с мнението му понеже искам дома ни да е удобен и уютен за всички.

# 7
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Тук има една тема за онлайн списания, можеш да разгледаш http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=211244.0
И една тема, подобна на твоята http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=214607.0

# 8
Тук има една тема за онлайн списания, можеш да разгледаш http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=211244.0
И една тема, подобна на твоята http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=214607.0

ljuboznatelna има интересни неща.Благодаря   bouquet

# 9
Замислила съм се нещо друго.Интериорния дизайнер в кой момент се включва в работата.Бихме ли могли след като направим плана на къщата да ни изготвят и интериора и да се свържа с фирма за озеленяване,която да подготви и план за озеленяване на двора.Мисля си,че би било хубаво да имам представа как ще изглежда къщата горе долу преди да започне строежа.Какво мислите вие и дали е възможно такова нещо.Извинявайте,ако въпроса ми е глупав,но не съм запозната достатъчно.

# 10
  • Мнения: 224
Ето няколко къЩи, които се дават обzаведени под наем. МожеШ да погледнеШ zа идеи.

http://mrlodge.de/app/de/h.htm

# 11
  • Мнения: 460
Ema, проекта за озеленяване влиза в цялата папка, която се внася в общината за да ви издадат разрешение за строеж. Поне при нас е така.
Успех в начинанието Grinning

# 12
Ema, проекта за озеленяване влиза в цялата папка, която се внася в общината за да ви издадат разрешение за строеж. Поне при нас е така.
Успех в начинанието Grinning


Благодаря ти!Не знаех,че нещата стоят такаСигурно като се срещнем с архитект той ще ни обясни.
Ето тук си харесах някои идеи: http://np.netpublicator.com/?id=n341767

# 13
  • Мнения: 950
Привет и от  newsm18мен  това е страница с интересни идеи , но всеки брой се разглежда отделно /иска регистрация за по голям размер на снимките/    http://www.lui.ru/archive

Не си ли си представяла къщата на мечтите ти как ще изглежда и външно и вътрешно  newsm78,аз например скоро ще оправям апартамент ,но много си мечтая за къща някъде и отдавна съм си я проектирала в главата Grinning .Ако седнеш и си напишеш на един лист какво ти харесва ,като започнеш още от външната врата до другите вътрешни детайли /сигурна съм че си информирана покрай всички разгледани/  и след като отидете при архитект да кажеш ти какво искаш, а не те да направят къщата в която вие ще живеете по тяхни виждания .  Wink
Надявам се да я построите с голямо желание и да си живеете щастливо в нея и доволно .  bouquet

# 14
sisa g благодаря ти за адреса.Този съм го разглеждала,но както мисля споменах вече руските сайтове с къщи нещо не ме грабват много.Стила им не ми харесва.
Представяла съм си хиляди пъти как ще изглежда къщата на мечтите ми,но сега когато сме пред момента в които ще осъществим мечтите си заедно с моя съпруг,някак си се разколебавам за много неща.Като започнем с проекта мисля,че всичко ще си дойде на мястото и някак от самосебеси.
На мен ми е интересно да видя какви идеи ще ми предложи Малена,харесват ми много идеите,които дава  Hug

# 15
Искам да ви помоля да ми покажете снимки с къщата на вашите мечти.Ако сега трябваше да строите къща каква би била тя?Може пък моите мечти да съвпаднат с нечии други.Ще ми е полезно да ми покажете снимки.
Малена май ме забрави  newsm78   Blush

# 16
Амииии  Embarassed  само си дърпам темичката напред.Може някой да не я е забелязал  Blush

# 17
  • Мнения: 950
Мислех си да ти опиша моята къща мечта  newsm53,но ми трябва време да си вкарам в ред мислите и да се развихря да пиша  smile3527 smile3523 .Сетих се да ти споделя за моя позната която си построиха къща наскоро. След като я направиха външно ,вътре стените ги напрвиха с гипскартон/разпределението / много е интересна и красива  smile3521,но е от малко по модерните а не традиционна, малко са взаимствали от модерното и същевременно  и удобно.Ако се чудиш защо с гипс картон са правили стените мисля ,че знаят какво правят защото мъжът и се занимава със строителна дейност и предполагам е наясно.  newsm78. А за отоплението са избрали някакъв вид котел /цялостно за двата етажа/ .Забравих да спомена и подземието което мислят да пригодят за място за събиране /механа ли нещо такова/ .
Я  сега се сетих ,защо не разгледаш обявите в нета на къщи за продан ,може да ти хареса от тук там нещо /някоя идея /  newsm78

# 18
sisa g аз горе долу съм решила какви помещения искам да имам.Значи на мен идеята ми е на първия етаж да имам голям хол,отделно трапезария и отделно кухня.На втория етаж искам да имам две детски стаи,една баня за децата,спалня към която да има самостоятелна баня и стая дрешник,искам мокро помещение и някаква по-малка стая за гости и една голяма тераса.Евентуално на първия етаж може би и някаква зимна градина.Разбира се и гараж.Това са основните ми желания.Ако ти кажа милион къщи разгледах няма една за която до сега да мога да кажа ей това е нашата.Мъжа ми е доволен,че се ровя аз и не го занимавам и него.Само показвам наготово какво съм си харесала и той казва става или не.Събирам идеи в  компютъра дано успеем да ги осъществим.
Я да питам и за мнението ви за още нещо.Харесват ми много спални в цвят черно и бяло.В смисъл цялата спалня стени,легло всичко да е в тези цветове обаче с един тъмно кафяв или светло кафяв паркет сигурно няма да стане хубаво.Гледам по сайтовете всичките предложения в тези цветове са с някакъв бял лъскав материал на пода незнам какав точно.Как мислите с кафяв паркет стая в черно и бяло дали би станала добре?
Аз как разпитвам за обзавеждане сякаш сме построили къщата вече,обаче си се вълнувам много и си правя проектчета в главата,кое как ще бъде  Blush

# 19
Малена идеи за къщи  Praynig   Blush
Малко съм нахална вече обаче само това ми е в главата

# 20
  • Мнения: 950
Еми ами това е супер щом имаш вече няква предства /поне донякъде/ newsm10
Ако отидете при архитект и споделиш това което си харесала /неможе ли да се съчетае от различните които си харесала/  newsm78
и ако това стане и ти направи това което търсиш  newsm53 си мисля ,че и обзавеждането после ще ти е по- лесно .Аз вече няма да се бъркам ,че и без това не помагам  newsm51

p.s.Това което ми описа донякъде е и моето за "къщата мечта" поздравявам те  newsm10

# 21
Еми ами това е супер щом имаш вече няква предства /поне донякъде/ newsm10
Ако отидете при архитект и споделиш това което си харесала /неможе ли да се съчетае от различните които си харесала/  newsm78
и ако това стане и ти направи това което търсиш  newsm53 си мисля ,че и обзавеждането после ще ти е по- лесно .Аз вече няма да се бъркам ,че и без това не помагам  newsm51

p.s.Това което ми описа донякъде е и моето за "къщата мечта" поздравявам те  newsm10

Ааааа не така моля те.Помагаш ми.Всяко мнение ми помага.На мен ще ми е интересно да чуя ти как си представяш къщата мечта.Ако си си харесала някъде нещо ще ми е интересно да видя и снимки.На мен ето тук: http://np.netpublicator.com/?id=n341767 на страница 74 къщичката ми допада.Нещо от този род си представям

# 22
  • Мнения: 950
Ми да идеална е само тези прозорци които са точно насреща така ъглови  newsm78,нещо на мен не ми допадат ,и зависи ти как искаш самите спални и кухнята и холът на какво разположение да са .В смисъл
в коя посока ще ви е по удобно и ,за да не ви е примерно или много напичащо от слънцето или много студено в някои стаи  newsm78 .
Аз си представям още от  входната врата ,вратата да е с красиви рози от пълзящите /червени ароматни/пътеката навътре отляво и дясно страхотни зелени градинки с нормална бройка цветя и камъни и някои други допълнения.
Вратата на къщата да е двойна и като влезеш просторен коридор с аксесоари по избор ,с два изхода единият да води към самата къща а другата към малко антре където да се държат обувки и връхни дрехи.От антрето другият вход е към просторен хол с много цветя ,прозорци до земята /ако може заоблени/ и да се излиза на голяма тераса която да може зимно време да се затваря и там ще става и като зимна градина за цветята. Холът разделен с плъзгаща врата към кухнята  и трапезарията / е дали отделно от самата кухня не съм сигурна newsm78/ В другият край на къщата рапределям мокрото помещение ,килер,баня и тоалетна след което някъде наоколо/може би в ляво/ да е стълбището и в зависимост кои стаи искам да са на по светло ги разпределям спалня и детска с баня и тоалетна .Голяма тераса с красив изглед /е ако има де  Laughing/ .
Зад къщата център за игра на децата и по желание басейн или от тези водопадчета ,малко езерце с мостче и малко рибки  newsm53 smile3521,влюбих се в тези красоти .Обожавам комбинацията дърво,зелинина ,камъни и нещо от типа на венгето/може малко по светло/.
Някои обаче обичат изчистеното ,модерно или не харесват някоя комбинация от моите изброени.
О забравих за двата подземни гаража и в двора също за всеки случай/2 броя/
Мисля не съм много нахална ама кога  ли ще ми се осъществи мечтата  Laughing
Това е мисля не съм пропуснала някой детайл  newsm78,незнам за теб но аз даже и си я виждам все едно е нарисувана в главата ми даже и откъм цветове   Laughing
Все още не разбирам много програмата която имам иначе бих я и начертала,но и все пак тя вече е запаметена в главата ми.  smile3521
Е това е от мен , ако има нещо се извинявам ,поне си я довърших цялостно идеята за къщата  bouquet/досега беше на парчета/

# 23
  • Мнения: 6 039
Малена идеи за къщи  Praynig   Blush
Малко съм нахална вече обаче само това ми е в главата


ох, не съм забравила, ама все не ми остава време да систематизирам

аз така или иначе нямам определни сайтове
просто трябва и азд а се поровя

# 24
sisa g пожелавам ти един ден да имаш къщата за която си мечтаеш и този ден да е много скоро и когато успеете да я построите да бъде по-хубава от мечтите ти.Имаш интересни идеи  Hug Дано всички да имат дома за,който си мечтаят  Simple Smile

Malenna сигурно си затрупана с работа.Ако имаш време и възможност да ми помогнеш с идеи ще съм ти много благодарна,ако не,не се притеснявай-здраве да е!   bouquet

Malenna,искам и да те питам ти какви стаи би препоръчала да има в къща за семейство от 4 души с две деца сме момче и момиче? Ти ако трябваше да избираш за себе си какво би избрала?

# 25
  • Мнения: 6 039
набързо качих разни снимки
http://malena2004.multiply.com/photos/album/304/houses

# 26
  • Мнения: 6 039
.....................

Malenna,искам и да те питам ти какви стаи би препоръчала да има в къща за семейство от 4 души с две деца сме момче и момиче? Ти ако трябваше да избираш за себе си какво би избрала?

просторна и голяма дневна  около 50кв.м
голяма трапезария за 10-12 човека около 20кв.м
отделна голяма кухня с кът за хранене с изглед към  градина с цветя за 4 -6 човека
кабинет/библиотека - около 15-20кв
килер
WC
вградени шкафове за обувки - много

спалня родителска - с лична баня с душ и вана
голям, около 20кв м дрешник
1 спалня за момчето
1 спалня за момичето
1 стая - сега за игра, след време за техните гости
към всяка от стаите на децата дрешници - около 10кв всеки
и по една баня с душ, не много големи, но отделни
мокро помещение с предверие с гладачно

по възможност в двора или някъде в къщата бих отделила един малък апартамент - около 65кв - дневна, спалня, малка кухня и баня евентуално за градинар или иконом, ако къщата не е градска, определено идва момент, в който има нужда от такъв човек, много често е удачно, той да живее там, отколкото да пътува всеки ден
добре е да се предвиди една такава зона, ако на този етап не се използва такъв човек, би могла да служи за гости

около гаража - складово помещение за градинска техника и мебели, които през зимата е добре да се прибират


# 27
  • Мнения: 481
хайде и аз да се включа...

в момента сме на този хал и имам някои наблюдения...

Оказва се, че на 1-во място е важен терена и от там разпределението на къщата...

.....................

Malenna,искам и да те питам ти какви стаи би препоръчала да има в къща за семейство от 4 души с две деца сме момче и момиче? Ти ако трябваше да избираш за себе си какво би избрала?

просторна и голяма дневна  около 50кв.м
голяма трапезария за 10-12 човека около 20кв.м
отделна голяма кухня с кът за хранене с изглед към  градина с цветя за 4 -6 човека
кабинет/библиотека - около 15-20кв
килер
WC
вградени шкафове за обувки - много

спалня родителска - с лична баня с душ и вана
голям, около 20кв м дрешник
1 спалня за момчето
1 спалня за момичето
1 стая - сега за игра, след време за техните гости
към всяка от стаите на децата дрешници - около 10кв всеки
и по една баня с душ, не много големи, но отделни
мокро помещение с предверие с гладачно

по възможност в двора или някъде в къщата бих отделила един малък апартамент - около 65кв - дневна, спалня, малка кухня и баня евентуално за градинар или иконом, ако къщата не е градска, определено идва момент, в който има нужда от такъв човек, много често е удачно, той да живее там, отколкото да пътува всеки ден
добре е да се предвиди една такава зона, ако на този етап не се използва такъв човек, би могла да служи за гости

около гаража - складово помещение за градинска техника и мебели, които през зимата е добре да се прибират




е това е супер! В един момент и аз бях разгърнала желанията си до там, ноооо в следващия разбрах, че не ми трябва такъв палат (за мен това си е палат)

по същество... приземен етаж - кухненски бокс с голяма трапезария, към бокса и килер, дневна, баня и тоалетна, дрешник на входа... любимите ми френски прозорци, ще има и допълнителна част за родителите-гости, около 40кв - дневна, спалничка и баня и тоалена
2-ри етаж 4 спални помещения с вградени гардероби, 1баня, 1тоалетна, 1дрешник всичко 160-170кв. По принцип си мисля, че повече от 150 кв еднофамилна къща вече си е лукс... а аз искам уют, още не съм порасна за лукс  Laughing
малко разпиляно, но това е е в общи линии... мисля, че архитекта се справя отлично и откликва много точно на капризите ми  Mr. Green

# 28
Mallena благодаря ти   bouquet Имам нови идеи.
Щастливка и вие ли строите в момента?

# 29
  • Мнения: 6 039
Щастливка,
позволи ми да споделя опита си, като арх, и ато човек живеещ 6 месеца в апартамент и 6 месеца в къща

никак не е разточително, аз съм дала ориентировъчни квадратури, но ако ги сборува, няма да излязат повече от 170-180 квадрата

а аз сега живея в такъв апартамент, къщата трябва да е просторна, който е живял в къща знае как мястото винаги не стига. Необходими са много обслужващи помещения и след като ти командваш парада, а не си поставен пред свършен факт от строителя на апартамента ти, редно е да предвидиш нещата в годините. сега децата ти са малки, но 14-15 годин наистина е добре да им подсигуриш удобства като например отделни бани и допълнителната стая за игра /гости/
150 кв за къща за живеене през следващите 20 години - повярвай ми поне след 10 ще ти се наложи сериозно преустройство.  Wink

# 30
Аз едно нещо съм решила със сигурност много отдавна,а то е че към спалнята ни ще има самостоятелна баня и дрешник.Това ще си е наша територия със съпруга ми.Мислех за обща баня на децата,обаче сега ми се струва,че с идеята на Малена за самостоятелна баня и за всяко дете може би ще е по-добре.

# 31
  • Мнения: 303
хайде и аз да се включа...

в момента сме на този хал и имам някои наблюдения...

Оказва се, че на 1-во място е важен терена и от там разпределението на къщата...

.....................

Malenna,искам и да те питам ти какви стаи би препоръчала да има в къща за семейство от 4 души с две деца сме момче и момиче? Ти ако трябваше да избираш за себе си какво би избрала?

просторна и голяма дневна  около 50кв.м
голяма трапезария за 10-12 човека около 20кв.м
отделна голяма кухня с кът за хранене с изглед към  градина с цветя за 4 -6 човека
кабинет/библиотека - около 15-20кв
килер
WC
вградени шкафове за обувки - много

спалня родителска - с лична баня с душ и вана
голям, около 20кв м дрешник
1 спалня за момчето
1 спалня за момичето
1 стая - сега за игра, след време за техните гости
към всяка от стаите на децата дрешници - около 10кв всеки
и по една баня с душ, не много големи, но отделни
мокро помещение с предверие с гладачно

по възможност в двора или някъде в къщата бих отделила един малък апартамент - около 65кв - дневна, спалня, малка кухня и баня евентуално за градинар или иконом, ако къщата не е градска, определено идва момент, в който има нужда от такъв човек, много често е удачно, той да живее там, отколкото да пътува всеки ден
добре е да се предвиди една такава зона, ако на този етап не се използва такъв човек, би могла да служи за гости

около гаража - складово помещение за градинска техника и мебели, които през зимата е добре да се прибират




е това е супер! В един момент и аз бях разгърнала желанията си до там, ноооо в следващия разбрах, че не ми трябва такъв палат (за мен това си е палат)

по същество... приземен етаж - кухненски бокс с голяма трапезария, към бокса и килер, дневна, баня и тоалетна, дрешник на входа... любимите ми френски прозорци, ще има и допълнителна част за родителите-гости, около 40кв - дневна, спалничка и баня и тоалена
2-ри етаж 4 спални помещения с вградени гардероби, 1баня, 1тоалетна, 1дрешник всичко 160-170кв. По принцип си мисля, че повече от 150 кв еднофамилна къща вече си е лукс... а аз искам уют, още не съм порасна за лукс  Laughing
малко разпиляно, но това е е в общи линии... мисля, че архитекта се справя отлично и откликва много точно на капризите ми  Mr. Green


С това което описваш отиваш към 300 м2 РЗП. Не виждам как ще се събере всичко това в 2 етажа по 80 м2. Е, стълбата отвън и спалните по 10-12 квадрата и може и да стане...

# 32
  • Мнения: 6 039
сега и аз се зачетох подробно в описанието на Щастливка
доста надхвърляш квадратува от 150-170

1 етаж
кухня и трапезария 20
килер -малък 4
дрешник при входа, малък 5
бяна 4
тоалетна 2
дневна 30
зона за гостите 40
коридор/редверие 6
................110кв

2 етаж
4 спални с вградени гардевоби поне по 15кв, да ги сложа 18= 72
1 баня 6
1 тоалет 2
1 дрешник 12
коридор  6,
................... 96

стълбищна клетка около 10кв и на 2-та етажа=20

110+96+20 = 226
няма тераси
няма мокро помещение
няма помещение за котел или съхранение на дърва или газ или каквото щеш....
и на 4 спални 1 баня е просто невъзможно. на 3 спални, задължително 2 бани, за 4 също

така, че сметката ти с тези желания ще излезе не по-малко от 250кв


казваш, че е лукс за теб повече от 150кв. съгласна съм. Но няма по- голям лукс от това, да застроиш и обзаведеш зона от 40кв за гости, която ще се ползва 5 пъти в годината. А и не си длъжна да го правиш, просто защото си е лукс.

Не е ли по- добре луксът да е за твоя сметка, а не за гостите ти?

само да не решиш че се заяждам, просто нахвърлям мисли, което бих направила с всеки клиент, имащ твоя начин на мислене
а и нали темата е за това, да се поразсъждава над приоритетите и опита на различни хора.

# 33
40 квадрата и на мен ми се струват много,но всеки си преценява .Аз лично имам идея да отделя за гости около 20 квадрата-в тези 20 квадрата ще влиза стая и самостоятелна баня най-вероятно.Това на 4 спални една баня и на мен ми се струва малко.Иначе не смятам да имам и къща за иконом както предложи Малена.Идеята е хубава стига къщата да е някъде извън града да ходим рядко там би било добре да има човек,който да наглежда дома ни,но при положение,че къщата ми ще е в града и ние ще сме постояно там не виждам смисъл.

# 34
  • Мнения: 6 039
да , така е
аз не говоря за конкретен случай, а хипотетично
просто нахвърлям, а кой за каквото иска да се хваща
има неща, за които може да не се сети човек и после да му хрумнат
опита ми доказва, че 20-30% от проектите на еднофамилни къщи изискват такава отделна постройка. Някои клиенти го правят с нагласата един ден там да преместят по-възрастните си родители, за да са близо и все пак самостоятелни, а не в една къща.

# 35
да , така е
аз не говоря за конкретен случай, а хипотетично
просто нахвърлям, а кой за каквото иска да се хваща
има неща, за които може да не се сети човек и после да му хрумнат
опита ми доказва, че 20-30% от проектите на еднофамилни къщи изискват такава отделна постройка. Някои клиенти го правят с нагласата един ден там да преместят по-възрастните си родители, за да са близо и все пак самостоятелни, а не в една къща.

За нас на този етап сме решили,че докато децана ни още са малки по-добре е да имаме повече зелено пространство на което да играят,а един ден ако се наложи човек винаги може да помисли за допълнителна постройка.
И още нещо мъжа ми иска басейн,но в Сф на тая мръсотия на мен ми се вижда малко гадно.Хем ми се иска да му изпълня желанието понеже той като цяло е оставил аз да решавам кое как да бъде,хем ми се струва не добра идея.Вие какво мислите?

# 36
  • Мнения: 6 039
е, хубава работа
няма по-хубаво нещо от басейна лятото
имаме голям басейн от 15 години, и децата на сестра ми, които вече са много големи и сега моето по цяло лято са около басейна
живея на море, но не ходя, като имам басейн не изпитвам нужда.Прекрасно е да се прибереш след тежък ден и да се хвърлиш във водата. За вечерите около басейна няма да разказвам.
абе няма какво да ти обяснявам - само +++++
хич не се дърпай.

какво като е мръсно в София, защо тогава живееш там? Басейнът ти е с филтри и сигурно ще е най-чистото място на двора ти. Wink

# 37
Мъж ми като прочете какво си написала пратих му да види по skypa каза,че ще си направим басейн.Сега ми е поставил задача да търся и снимки на басейни.Ох,вече нямам търпение да се срещнем с архитект  Grinning

# 38
  • Мнения: 481
ех-ех мацки Simple Smile

не се сърдя разбира се, всеки вижда нещата по свое му

Да обесня по-точно... там ще е нашия дом и вила за родителите на мажа ми... та за това са така отделени...

освен това, 3 ще са спалните около 12-14кви и една малка мансардна стаичка...

аз и в момента живея в къща, 6 души делим една баня и тоалетна... ми не ми пречи, стълкновение не става... а като говоря за лукс... примерно аз ще се убия да чистя 4 бани и тоалетни бре мацки, щото иконом и жена за чистене не предвиждам.

котелно и т.н. помещения ще са в мазето, което първоначално не искахме, но ни убедиха, че при положение, че мястото има денивелация около метър ще се отвори дупка около 40кв за мазе...

има някаква тераска, но също не виждам особен смисъл от тераси, при положение, че имам двор и веранда

мокро помещение... хм, имам си мазе... пък пералнята я виждам в килера, който ще е не повече от 2 квадрата... дрешниците ми също сигурно в очите ви ще изглеждат килери, щото са по 5-6кв.... спалните са по 12-14кв....

аз не оспорвам способностите на Малена, напротив много се кефя на коментарите и, просто описвам нашия съществуващ проект.

И така, може би ви се вижда малко, но освен всичко друго се съобразяваме и с възможностите си... а мечтата да имаме къща, еххх мечтата:)

за басейн няма и да коментирам, тези мечти наистина за сега са мечти  Mr. Green

ема, свържи се с архитект вече, пък Малена ще помага виртуално  Hug
успех

# 39
  • Мнения: 6 039
Мъж ми като прочете какво си написала пратих му да види по skypa каза,че ще си направим басейн.Сега ми е поставил задача да търся и снимки на басейни.Ох,вече нямам търпение да се срещнем с архитект  Grinning

e нали се свърза с мен! аз какво съм, лукова глава ли  hahaha hahaha hahaha

шегата на страна

за басейна ще ти препоръчам да гледаш форма, удобна за плуване 6/11-12 метра е супер, може и по-малък, но помислете за този размер, все пак да не е една локва

водата се пълни 1 път в годината

# 40
Мъж ми като прочете какво си написала пратих му да види по skypa каза,че ще си направим басейн.Сега ми е поставил задача да търся и снимки на басейни.Ох,вече нямам търпение да се срещнем с архитект  Grinning

e нали се свърза с мен! аз какво съм, лукова глава ли  hahaha hahaha hahaha

шегата на страна

за басейна ще ти препоръчам да гледаш форма, удобна за плуване 6/11-12 метра е супер, може и по-малък, но помислете за този размер, все пак да не е една локва

водата се пълни 1 път в годината

Ще поразгледам някои сайтове за басейн.
Малена ти само във Варна ли работиш?Ако не и стига да имаш желание разбира се ние сега се информираме след около месец,месец и половина някъде ще се обърнем към архитект вече и стига да искаш бихме могли да се срещнем,да видиш как стоят нещата и при желание да работим заедно.Харесват ми идеите,които ми даваш и до голяма степен се припокриват с очакванията ми.Ако искаш ми пиши на лични за някакви координати.   bouquet

# 41
  • Мнения: 6 039
не работя само във Варна, но софия ми идва твърде далеч. Там има многооо по-добри архитекти, които можеш да ползваш.

# 42
И аз така си помислих,че ще ти е далеч.Съжалявам,но се надявам поне виртуално да ми помагаш   Simple Smile
А да питам за басейна нещо-как е по-добре според теб да е правоъгълен или някаква друга форма?Мъжа ми е истински щастлив и много доволен  Grinning

# 43
  • Мнения: 6 039
ако има място на двора, най- добре е правоъгълен , за да може да се ползва по предназначение- да може да се използва дължината за плуване

# 44
  • Мнения: 303
И аз така си помислих,че ще ти е далеч.Съжалявам,но се надявам поне виртуално да ми помагаш   Simple Smile
А да питам за басейна нещо-как е по-добре според теб да е правоъгълен или някаква друга форма?Мъжа ми е истински щастлив и много доволен  Grinning

Да не бърза да се радва че предстои суровата реалност на разправиите с майстори, доставчици, непрекъснато покачващи се цени на материали и какво ли не. И една дебела сметка от 6 цифри, като вероятността първата да е единица клони към нулата... Sad
Успех и дерзайте.

# 45
И аз така си помислих,че ще ти е далеч.Съжалявам,но се надявам поне виртуално да ми помагаш   Simple Smile
А да питам за басейна нещо-как е по-добре според теб да е правоъгълен или някаква друга форма?Мъжа ми е истински щастлив и много доволен  Grinning

Да не бърза да се радва че предстои суровата реалност на разправиите с майстори, доставчици, непрекъснато покачващи се цени на материали и какво ли не. И една дебела сметка от 6 цифри, като вероятността първата да е единица клони към нулата... Sad
Успех и дерзайте.

Това само за басейна ли?  newsm78
Малена колко горе долу би ни излязло всичко-говоря за проекти, обзавеждане, озеленяване, басейн къща,която да включва това горе долу:

просторна и голяма дневна  около 50кв.м
голяма трапезария за 10-12 човека около 20кв.м
отделна голяма кухня с кът за хранене с изглед към  градина с цветя за 4 -6 човека
кабинет/библиотека - около 15-20кв
килер
WC
вградени шкафове за обувки - много

спалня родителска - с лична баня с душ и вана
голям, около 20кв м дрешник
1 спалня за момчето
1 спалня за момичето
1 стая - сега за игра, след време за техните гости
към всяка от стаите на децата дрешници - около 10кв всеки
и по една баня с душ, не много големи, но отделни
мокро помещение с предверие с гладачно
стая за гости с баня

около гаража - складово помещение за градинска техника и мебели, които през зимата е добре да се прибират

Представи си,че си я правиш тази каща за теб,купуваш си нещата,които искаш-колко би струвало всичко това горе долу?Май ми е доста сложен въпроса  newsm78

Интересно ми е да чуя и колко ви е струвало построяването на къща от другите майки във форума,които скоро или в момента строят?

# 46
  • Мнения: 303
И аз така си помислих,че ще ти е далеч.Съжалявам,но се надявам поне виртуално да ми помагаш   Simple Smile
А да питам за басейна нещо-как е по-добре според теб да е правоъгълен или някаква друга форма?Мъжа ми е истински щастлив и много доволен  Grinning

Да не бърза да се радва че предстои суровата реалност на разправиите с майстори, доставчици, непрекъснато покачващи се цени на материали и какво ли не. И една дебела сметка от 6 цифри, като вероятността първата да е единица клони към нулата... Sad
Успех и дерзайте.

Това само за басейна ли?  newsm78
Малена колко горе долу би ни излязло всичко-говоря за проекти, обзавеждане, озеленяване, басейн къща,която да включва това горе долу:

просторна и голяма дневна  около 50кв.м
голяма трапезария за 10-12 човека около 20кв.м
отделна голяма кухня с кът за хранене с изглед към  градина с цветя за 4 -6 човека
кабинет/библиотека - около 15-20кв
килер
WC
вградени шкафове за обувки - много

спалня родителска - с лична баня с душ и вана
голям, около 20кв м дрешник
1 спалня за момчето
1 спалня за момичето
1 стая - сега за игра, след време за техните гости
към всяка от стаите на децата дрешници - около 10кв всеки
и по една баня с душ, не много големи, но отделни
мокро помещение с предверие с гладачно
стая за гости с баня

около гаража - складово помещение за градинска техника и мебели, които през зимата е добре да се прибират

Представи си,че си я правиш тази каща за теб,купуваш си нещата,които искаш-колко би струвало всичко това горе долу?Май ми е доста сложен въпроса  newsm78

Интересно ми е да чуя и колко ви е струвало построяването на къща от другите майки във форума,които скоро или в момента строят?



Този въпрос е зададен все едно да питаш - колко ще ми струва една кола. Каква кола - ами червена и с багажник... Твърде много съществена информация липсва. Какъв е терена, наклонени ли е, ще се прави ли сутерен, на каква дълбочина, какво ще е РЗП, колко на етаж, покрива какъв е и колко е голям, този гараж в сутерена ли е или е залепен за къщата със свои основи и покрив. Какви материали ще се ползват - преди да имаш проект няма как да знаеш количества - примерно моята къща на 540 м2 РЗП по проект имам 13 тона желязо, а на къщата на приятел която е около 200 м2 - 10 тона. С други думи дори да знаеш РЗП, без количествена сметка пак нямаш реална представа. Ако терена е сложен и се налагат дренажи, изолации, подпорни стени, оскъпяването може да стане много голямо. Да не говорим че ако нямаш разбиращ човек под ръка, могат да те лъжат за какво ли не - и майстори и фирми и пак да идеш на двойна тарифа...
Според мен това което описваш ще иде поне на 400 м2 РЗП, съвсем ориентировъчно ако ползваш бригада (и знаеш какво правиш!!!) смятай поне 150 евро на квадрат грубия строеж (ако няма усложнения, като сложен терен, отдалечен бетонов възел и какво ли не още), а ако е фирма, не мисля че ще намериш някоя за под 200 евро вече - дори и да ти оферират по-малко, после ще ти ги измъкнат, капани много... По-нататъка довършителните могат да са и 2 и 200, от стойността на грубия строеж още веднъж до кой знае колко - зависи от нивото на лукс.
За басейните не знам, не съм се интересувал, за мен са прекален лукс за момента - цената на един басейн е поне 20-30 000, може и доста повече, отделно има и доста скъпа поддръжка.

Чети по форумите на forum.imoti.net, има много хора които строят в момента и обменят информация.

# 47
  • Мнения: 1 207
Надявам се авторката на темата да не се сърди,че се намесвам,но и аз търся идеи Rolling EyesТова е кухнята която ще е бяла и на един ред.Тези квадрати са направени от гипсокартон и тази мазилка по тях я сложихме,защото имахме други идеи,нооооо те се промениха и в края на краищата се получи това  Sick.Как да ги раздвижа цветово?Отдолу ще има радиатор,ако изобщо има значение.На втората снимка се вижда и прехода към хола.





# 48
  • Мнения: 6 039
и аз да кажа, че цена не мога да определя, дори грубо

мъжа ми се занимава със строителство и цените на които бих строила аз са едни и евентуалните спекулации и измами са сведени до минимум. затова нямам реална представа
за озеленяване доста е скъпо

подръжката на басейна не е кой знае колко
около 500-700 лева на година
разбира се не вкл ток и вода - нямам идея колко изллизат

# 49
Нашият бюджет е към 300 000 лева.Мислех,че ще ни останат,а сега се съмнявам че ще ни стигнат.Направо се плаша като чета написаното.

Ето едно сайтче с интересни идеи:
http://evermotion.org/vbulletin/forumdisplay.php?f=318&order=desc

# 50
  • Мнения: 6 039
 e_m_a, виж сега
човек знае 2 и 200
така, че събирай идеи, мнения
изясни си проекта, срещни се архитект, започни реализацията му и след това се правят количествени сметки и се ходи при строителни фирми, които оферират

ето виж до вчера колко знаеше, виж днес колко знаеш

не се тревожи, няма да си съвсем боса и може би, няма да те засилват по пързалката

на 1-во време- за какво ти е озеленяване? това перо го задраскай и без това е последно и бз това няма да ти стигне кеша /това в кръга на шегата/ Wink
садиш трева навсякъде и ще е красиво и удобно
с годините ще се погрижиш за двора
аз лично нямам нищо друго освен туи за ограда и зелена равна трева

# 51
  • Мнения: 303
Нашият бюджет е към 300 000 лева.Мислех,че ще ни останат,а сега се съмнявам че ще ни стигнат.Направо се плаша като чета написаното.

Ето едно сайтче с интересни идеи:
http://evermotion.org/vbulletin/forumdisplay.php?f=318&order=desc

Предполагам че все пак имаш парцела. Че каквито им станаха цените напоследък, ако трябва и да го купуваш...
Според мен се съсредоточи върху къщата. Басейн, озеленяване, простотии ги изхвърли от съзнанието си. Ако хартисат пари (и са ти останали нерви!!!), тогава се занимавай. Значи основните неща които трябва да имаш предвид при срещата с архитекта:
1. Ти си инвеститора! Всяка грешка ще рефлектира на твоя джоб и ничий друг. Гледай да бъде функционално, без излишни и скъпи префърцунености от сорта на обли стени (майсторите ще ти изядат здравето, не го забравяй), перголи (това бетонно чудо което играе ролята на радиатор, дето да отдава ТВОЯТА топлина на вятъра архитекта ли ще ти го изолира??), разни кулички и други "модерни" глупости. Не искам да си мислиш че говоря против архитектите, но не ги оставяй да си развихрят "творческата фантазия". Той ще си начеше крастата, ама сметката ще я платиш ти.
2. Основното правило за икономисване - най-скъпи в една къща са основите и покрива. Ако основите се налага да са дълбоки, както при мен например - аз имам 1.40 м чист чернозем и чак тогава започва по-тгвърда почва, т.е. минималната дълбочина на основите при мен е 1.60 м. (Това ще го разбереш от геолога, а и от съседите), то тогава може би е добре да имаш сутерен или полусутерен, както направих аз, въпреки че това по принцип оскъпява. Защото в този случай така и така трябва да копаеш и да хвърлиш десетки кубици бетон и тонове арматура, а после да зариваш и трамбоваш между основите. Това го обсъди с архитекта и конструктора, моите се съгласиха с мен че в такъв случай по-добре да си направя сутерен. Аз се възползвах от това и вкарах двата гаража там което спестява отделни основи и покрив за тях. Като цяло - ако имаш повече нива квадратурата на основите и покрива намалява от което можеш да постигнеш известна икономия на квадратен метър, без да се прекалява разбира се.
3. Мисли за това как ще "облечеш" къщата. При добра изолация отоплението може да се окаже по-евтино от апартамент с площ в пъти по малка. Не се шегувам, просто отоплението на парно на апартаментите няма нищо общо с реалността като цена, но това е друга тема... Основните правила - избягваш балконите (както и да се изолира плочата която се издава под тях си остава един сериозен термомост, аз лично имам доста балкони, за което малко съжалявам, ама пусто оставих архитекта да се развихри), големи прозорци на юг и изток, никакви или малки на север, на запад също е за предпочитане да не са много големи прозорците по възможност. Също така минималното изискване за площ на прозорец е - 1/6 от площта на съответната стая. Аз се придържам към това, но има доста хора които се изхърлят, което обезсмисля изолацията до голяма степен - колкото и добра дограма да ползваш, изолационната способност е в пъти по ниска.
4. Виж как стои въпроса с инфраструктурата - ток, вода, канал. Тук може да има много неприятни (разбирай СКЪПИ) изненади. Ако има проблеми, по-добре почнете да действате отсега, в някои случаи отнема години.

Има още твърде много подробности. Прочети за начало книгата Башмайсторът на Едуард Калъпов и се зарови в forum.imoti.net.
Успех!
 

# 52
  • Мнения: 6 039
хихихих
предполагам си мъж, а може и жена, да не те обидя
но ще се обърна в м.род

Добре си го написал. всичките ти съвети са абсолютно точни, като изключим това разбира се

но не ги оставяй да си развихрят "творческата фантазия"

не съм много съгласна
не говоря за безумни и неоправдани идеи, не ме разбирай погрешно
но да стопираш фантазията на творческа личност, не е добра идея

# 53
  • Мнения: 303
хихихих
предполагам си мъж, а може и жена, да не те обидя
но ще се обърна в м.род

Добре си го написал. всичките ти съвети са абсолютно точни, като изключим това разбира се

но не ги оставяй да си развихрят "творческата фантазия"

не съм много съгласна
не говоря за безумни и неоправдани идеи, не ме разбирай погрешно
но да стопираш фантазията на творческа личност, не е добра идея

Мъж съм, при това професионален програмист. Претендирам, че имам добра идея какво означава творческа работа Wink. Затова сложих кавички - да натътря да се ограничава "творческите" напъни за спорта, не истинското творчество, чиято цел е да се намери оптимално и естетично решение. Приеми моята гледна точка, подобна на тази на строителния инженер - смятам знаеш как да спориш с него Wink

Със здраве.

# 54
  • Мнения: 6 039
със строителните инженери, с които работя не споря - уважавам ги   Wink

# 55
Какво ни чака само   #Crazy  Дано успеем да се справим със средствата,които имаме.

# 56
Malenna исках да те питам вие сами ли сте си озеленили двора или сте използвали фирма?Използвате ли фирма за подръжка или сами си косите тревата?

# 57
  • Мнения: 6 039
Malenna исках да те питам вие сами ли сте си озеленили двора или сте използвали фирма?Използвате ли фирма за подръжка или сами си косите тревата?

сами
мъжа ми я коси всяка събота, доставя му голямо удоволствие

# 58
Благодаря ти   bouquet
Май ще те послушам и ще се откажем от озеленяването,но от басейна няма.Само като видях вчера мъжа ми колко беше щастлив от мисълта да имаме басейн не бих се отказала за нищо на света.Той вчера по едно време каза,че ако се налага няма да имаме само и само да можем да се вместим в парите,които сме заделили за тази цел,но аз съм твърдо решена да вложим ако се наложи още толкова средства само и само да сбъдна мечтата му.

# 59
  • Мнения: 6 039
ехххх, каква жена!!!

басейнът си струва

досега не съм чула някой да съжалява, че е направил басейн, напротив, има такива, които съжаляват, че не са го направили в началото, а в последствие са решили и са си съсипали градината, докато се изгради басейна

# 60
Mallena искам да те питам ти какво препоръчваш за стълбата в къщата,къде да е разположена?В някое от помещенията или не?Каква според теб е по-добре вита или не?Някакжи снимки,ако може и с идеи.

# 61
  • Мнения: 4 300
Не съм Малена, но ще си позволя да ти дам един съвет след живот в къща- направете си стъпалата максимално удобни.

# 62
  • Мнения: 210
Не ми се търсеше другата тема в която бях обещала да си пусна проекта ,но то и тази е с близка тематаика.
Снимката не е много добра,но мисля,че ще се ориантирате.
http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=3856528

# 63
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
e_m_a, не усещаш ли, че постоянните ти обръщения към Малена вече дразнят? Темата ти е чудесна, може да е полезна на много хора, но ако искаш да си кореспондираш единствено с Малена защо не го правиш на лични или някъде другаде?
chudovisteto, отваря ми се само началната страница Sad

# 64
  • Мнения: 6 039
e_m_a, не усещаш ли, че постоянните ти обръщения към Малена вече дразнят? Темата ти е чудесна, може да е полезна на много хора, но ако искаш да си кореспондираш единствено с Малена защо не го правиш на лични или някъде другаде?
chudovisteto, отваря ми се само началната страница Sad

верно, че се превърна в някакъв чат

още повече, на мен не ми е удобно

# 65
Не съм Малена, но ще си позволя да ти дам един съвет след живот в къща- направете си стъпалата максимално удобни.

Аз харесвам много вити стълби,но именно поради причината която ти изтъкваш-удобството незнам,но май не са много подходящи.Във вас стълбите какви са и къде се разположени?

chudovisteto и аз виждам само началната страница

ljuboznatelna обръщам се често към Малена от гледната и точка на професионалист,а и ми харесват идеите,които ми дава.Това не означава,че не искам да чуя мнението,на който и да било,ако ми посочиш един човек включил се към темата, на който мнението да му е останало незабелязано от мен аз ти обещавам,че спирам да пиша по темата и да те дразня.
Благодарение на всички писали по темата вече имам една много по ясна представа,за това как да изглежда дома ни.Не искам да се заяждаме,нито да разваляме темата на мен тя ми е много полезна,а съдейки и по твоя пост тя би могла да е полезна и на много други хора.Извинявай,ако по някакъв начин с нещо съм те обидила  bouquet

# 66
  • Мнения: 210
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=168454
дано сега излезе нещо,много съм боса в тези неща.

# 67
e_m_a, не усещаш ли, че постоянните ти обръщения към Малена вече дразнят? Темата ти е чудесна, може да е полезна на много хора, но ако искаш да си кореспондираш единствено с Малена защо не го правиш на лични или някъде другаде?
chudovisteto, отваря ми се само началната страница Sad

верно, че се превърна в някакъв чат

още повече, на мен не ми е удобно

Съжалявам,че съм те притеснила спирам с въпросите.    bouquet

# 68
  • Мнения: 6 039
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=168454
дано сега излезе нещо,много съм боса в тези неща.

аз вече виждам снимката, ама какво точно искаш да покажеш или попиташ?

# 69
  • Мнения: 210
Пуснах го само като идея,ако на някой нещо му хареса,ако иска да взаймства.
Иначе ме притесняма единствено камината,нещо ме човърка,че не и е там мястото.

# 70
Пуснах го само като идея,ако на някой нещо му хареса,ако иска да взаймства.
Иначе ме притесняма единствено камината,нещо ме човърка,че не и е там мястото.

Ти от София ли си?
Препоръчайте ми  добър архитект в София.Може на лични.Благодаря предварително   bouquet

# 71
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Относно стълбата - много се рових по въпроса, беше ми голяма чуденка. В крайна сметка каква ще бъде зависи от комбинацията на 3 основни критерия - удобство , безопасност и така ценната ни квадратура. Удобството се определя от наклона на стълбата, от това дали има и колко участъка с вити стъпала, от свободното пространство над главата и от хората, които ще я използват.
Витата стълба , например,ако ще се използва ежедневно, се препоръчва на спокойни хора, там където няма малки деца и дори младежи от гледна точка на безопасността, освен това може да се използва само половината от ширината й.
Когато стълбата е в дневната, може да се използва пространството под нея, общо взето се пести място, но това, кето съм чела е, че през зимата топлия въздух се качва в горното помещение и това води до повече средства за отопление. Освен това, заради топлинните разлики, винаги става течение (седяла съм на такава стълба, винаги духа, въпреки че горе беше затворена с врата). Добре е, ако някой може да сподели лични впечатления.

Последна редакция: пт, 21 сеп 2007, 15:32 от ljuboznatelna

# 72
Относно стълбата - много се рових по въпроса, беше ми голяма чуденка. В крайна сметка каква ще бъде зависи от комбинацията на 3 основни критерия - удобство , безопасност и така ценната ни квадратура. Удобството се определя от наклона на стълбата, от това дали има и колко участъка с вити стъпала, от свободното пространство над главата и от хората, които ще я използват.
Витата стълба , например,ако ще се използва ежедневно, се препоръчва на спокойни хора, там където няма малки деца и дори младежи от гледна точка на безопасността, освен това може да се използва само половината от ширината й.
Когато стълбата е в дневната, може да се използва пространството под нея, общо взето се пести място, но това, кето съм чела е, че през зимата топлия въздух се качва в горното помещение и това води до повече средства за отопление. Освен това, заради топлинните разлики, винаги става течение (седяла съм на такава стълба, винаги духа, въпреки че горе беше затворена с врата). Добре е, ако някой може да сподели лични впечатления.

Благодаря ljuboznatelna  bouquet
Аз май харесвам най-неподходящото.Харесвам вити стълби,който да са разположени в хола.Като се замисля си права за отоплението,а и като се пуши в дневната ще се качва миризма и нагоре към спалните помещения.

# 73
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Ох, всъщност и аз харесвам малко по-различни неща, от крайното(почти)  решение, което взех, но по принцип се налага да се съобразяваме с твърде много неща, като започнеш от разположението на парцела, минаваш през индивидуалните финансови възможности и накрая - трябва да се получи компромисен вариант между представата на всеки член на семейството за идеалната къща Simple Smile
На мен много повече би ми харесало къщата ми да е на един етаж, но в нашия случай предпочитам да имам повече зелена площ, затова я мисля тази стълба Simple Smile

# 74
Ох, всъщност и аз харесвам малко по-различни неща, от крайното(почти)  решение, което взех, но по принцип се налага да се съобразяваме с твърде много неща, като започнеш от разположението на парцела, минаваш през индивидуалните финансови възможности и накрая - трябва да се получи компромисен вариант между представата на всеки член на семейството за идеалната къща Simple Smile
На мен много повече би ми харесало къщата ми да е на един етаж, но в нашия случай предпочитам да имам повече зелена площ, затова я мисля тази стълба Simple Smile

Вие сега ли строите или вече сте готови?Аз пък за разлика от теб винаги съм искала двуетажна къща.Много си права,че нещата зависят от много фактори и може би като почнем да правим плана много от нещата,който сега съм си набелязала няма да могат да се изпълнят.По план какви стаи имате?

# 75
  • Мнения: 359
Ема пуснах ти една стълба на лични

# 76
Да видях отговорих ти.Благодаря много   bouquet Хареса ми идеята Simple Smile

# 77
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
Още не строим, купихме парцел преди няколко месеца, но има още неуредици по него, което ми дава време да мисля, да мисля, да мисля.... Simple Smile В момента съм вече на трети вариант, като корекции са напълно възможниSimple Smile Тук момичетатат ми помогнаха с мнения за изложението , за това дали кухнята да е заедно с дневната или отделно. Иначе аз съм съвсем на ясно какво и как го искам.На първия етаж ще имам дневна и трапезария като общо помещение, отделна кухня и една стая, която засега виждам като спалня, заради проблемите на детето ми. Ако няма да е спалня, ще стане кабинет, където ще е компютъра, книги, списания, колекциите на съпругът ми, шевната машина. Общо взето са ми малки стаите.Горе ще имам 3 спални от по 12-15 квадрата. Очертава се около 70кв на етаж. Схемата  е по-опростена, защото съпруга ми ще се наложи да свърши голяма част от работата (къщата ще е дървена). В момента например се колебая дали дневната да е източна, а спалнята югоизточна, или дневната югоизточна, а спалнята северна. В Пловдив е много горещо през лятото, а мъжът ми е студенолюбив, май ще се спра на втория вариант. Горните спални твърдо ще са само източни.

# 78
Дано неуреците при вас скоро да се оправят и дано и при нас не се проточат много нещата.аз до колкото разбирам вашата къща ще е сглобяема или греша?

# 79
  • Мнения: 2 865
Пуснах го само като идея,ако на някой нещо му хареса,ако иска да взаймства.
Иначе ме притесняма единствено камината,нещо ме човърка,че не и е там мястото.

Камината ми изглежда съвсем на място.
На фона на цялостната площ на жилището бих направила малко по-голяма дневна (и кухненска част), но да си кажат мнението и архитектите.

# 80
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
chudovisteto, доколкото разбирам от чертежа, това е част от етаж на коперация? Ако комина си е решен там, нищо не можеш да направиш за камината, но и моето мнение е , че си е на място Simple Smile
e_m_a, не знам дали може да се каже точно сглобяема, защото не е американски тип, има известни разлики в конструкцията, която е по-скоро като на старите български къщи. В къщи почина "Направи сам" е на голяма почит, заради ниския бюджет и сръчния ми мъж Wink Та и къщата ще е такава - нискобюджетна , с много вложен труд от наша страна.
Аз да се възползвам от темата и да питам за оградата. Сега масово се правят плътни огради по 2м., които от една страна изолират от чуждите погледи, но от друга ми действат много подтискащо. Особено ако си разположа къщата в ъгъла на парцела, а съседите са вдигнали двуметрови огради, тогава между къщата и оградата остава един тунел от 3м, в който можеш да си паркираш колата или да ползваш за склад, ако съседа ти разреши да си направиш барачка. За щастие парцела е ъглов, и останалите 2 страни със сигурност ще са с някаква рехава ограда или жив плет. Дайте идея как мога да използвам още затвореното пространство между къщата и оградата?

Последна редакция: сб, 22 сеп 2007, 08:03 от ljuboznatelna

# 81
  • Мнения: 215

Не се отваря - иска ми парола

# 82
  • Мнения: 4 300
Не съм Малена, но ще си позволя да ти дам един съвет след живот в къща- направете си стъпалата максимално удобни.

Аз харесвам много вити стълби,но именно поради причината която ти изтъкваш-удобството незнам,но май не са много подходящи.Във вас стълбите какви са и къде се разположени?
Стълбите са зидани ( така ли се казва точно не знам, но мисля че става ясно), правят ъгъл от 90 градуса. На долния етаж са в нещо като антре, което е част от Г- образно помещение с трапезария, без врата, късата страна на Г-то е антре, а дългата- трапезарията+ кухня. На горния етаж стълбите излизат отново в малко антре между две спални.

# 83
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
На мен ми се струва най-безопасно, ако стълбите ще правят чупка и има клиновидни стъпала, да е в началото на качването/края на слизането.

# 84
  • Мнения: 1 800
ljuboznatelna, ние имаме така неизползваемо разcтояние между къщата и оградата(плътна , 2м). От едната страна имам странична врата/порта, от която може да се влиза и да се излиза от улицата на двора и обратно.Няма да се използва ежедневно. Планирам да сложа пътека-от малkи камъчeта  или някакъв вид плочи и разни цветя/ декоративни треви по дължината и. От другата -имам прозорци, които гледат към оградата и там планирам да сложа храсти/трендафили или нещо такова. Така ще закрия грозната стена и ще има нещо хубаво да се радвам. Нашия двор е доста голям и не ми е нужно това разстояние. Друга идея е, както ти си споменала , ако имаш нужда от място за складиране или нещо такова, бих направила тип барачка, гараж, ако нямате на друго място.

# 85
  • Мнения: 6 039

да, знам
отключих албума само в началото на темата

# 86
  • Мнения: 210
Вдигам малко темата напред.
Къде се загубихте всички?

# 87
  • Мнения: 3 034
Аз да се възползвам от темата и да питам за оградата. Сега масово се правят плътни огради по 2м., които от една страна изолират от чуждите погледи, но от друга ми действат много подтискащо. Особено ако си разположа къщата в ъгъла на парцела, а съседите са вдигнали двуметрови огради, тогава между къщата и оградата остава един тунел от 3м, в който можеш да си паркираш колата или да ползваш за склад, ако съседа ти разреши да си направиш барачка. За щастие парцела е ъглов, и останалите 2 страни със сигурност ще са с някаква рехава ограда или жив плет. Дайте идея как мога да използвам още затвореното пространство между къщата и оградата?

и аз като benson10 реших да заложа на озеленяването в тази част на двора, защото имам прозорци, които гледат натам и не ми се иска да сложа барачка. моето пространство е даже и северно и почти не влиза слънце, беше предизвикателство да го озеленя, но сега имам 3 декоративни пълзящи лози (има ги тези в БГ, стават червени през еснта листата и плодовете им са виолетово-черни, не им знам името), които почти изцяло са покрили вече оградата (растат страшно бързо!), пред тях имам няколко вечнозелени храстчета от типа на дренки, боровинки - с плодчета, те са страшно устойчиви, а земята покрих с момини сълзи - едно от малкото цветя, които обичат тежка сянка! направихме пътечка с каменни плочи и стана много уютно  Peace

# 88
искам да ви покажа 1 къща която на мен ми харесва ,но не мога да намеря от къде се качва
ако кажете от къде ще ви я пусна.

# 89
chudovisteto имаш страхотно чувство за хумор Simple Smile

# 90
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 539
benson10, simplyaven - благодаря за отговорите. Струваше ми се, че разстоянието от 3м е твърде малко Rolling Eyes , но щом може да се озелени и да вирее растителност  на такова усойно място - това ще е Simple Smile Къщата е в главата ми, и на скица, но още се чудя за доста неща. Кое е по-добрия вариант - да е по-близо до улицата, като отзад остане повече място, или обратно - да е на 3м от съседите, а към улицата да остане повече място? за уточнение - отпред е юг, отзад е север.

# 91
  • Мнения: 6 039
benson10, simplyaven - благодаря за отговорите. Струваше ми се, че разстоянието от 3м е твърде малко Rolling Eyes , но щом може да се озелени и да вирее растителност  на такова усойно място - това ще е Simple Smile Къщата е в главата ми, и на скица, но още се чудя за доста неща. Кое е по-добрия вариант - да е по-близо до улицата, като отзад остане повече място, или обратно - да е на 3м от съседите, а към улицата да остане повече място? за уточнение - отпред е юг, отзад е север.

използваш максимално юг-а.
така както си го написала, разбирам, че улицата е на юг, а съседите са на север?
и тези съседи се падат дъното на парцела ли?

# 92
  • Мнения: 3 034
и аз мисля да си ползваш максимално юга!  Peace озеленяването ще стане, 3 метра не е малко - 1 метър ни е широка пътечката (тя криволичи), пълзящите лози не ги броим, не заемат земя, храстчетата и те да заемат 60-70 см, а съвсем до пътеката са момините сълзи  Simple Smile на такова усойно място можеш също да гледаш и хоста (не зная на български каке, но е страхотно издръжливо растение и има стотици разновидности - само от цветовете и формите на листата можеш да си направиш истинска мозайка), ето някои видове:

Hosta




а това са лозичките, тук се казват Virginia creeper:


# 93
  • Мнения: 1 800
и нашата е отпред север, отзад юг. Отпред е изнесена до улицата за  да не губим място от двора. От изток и запад имаме еднакво разстояние (2-4 метра). Ние нямахме много избор за това. Тук така ги строят къщите. Имам съседи само от двете страни.

# 94
simplyaven  от къде се качват снимки не можах да намеря

# 95
  • Мнения: 3 034
като си пишеш отговора има отгоре най-вляво на втория ред едно бутонче, изглежда като снимчица, натискаш го и ще ти излезе img в скобички и след него  /img пак в скобички - по средата където ще ти мига курсора копираш интернет адреса на снимката  Peace но не на албума, а като е отворена самата снимка, нейното адресче  Simple Smile

# 96
  • Мнения: 210
chudovisteto имаш страхотно чувство за хумор Simple Smile


Леле,какво пак съм направила?

simplyaven ,страхотни идеи,това първото растение е невероятно,направо се влюбих.

# 97
  • Мнения: 3 034
благодаря  Hug аз се побърках на тема градинарство като взехме къщата  hahaha хоста има в БГ, майка ми има, но не знаем как се казва, обаче в градински център не може да не знаят, пък и там веднага ще предложат растения за сянката  Peace за съжаление моите хости и момини сълзи вече пожълтяха, та не мога да ви пратя снимки, но под боровете, където нищо друго не вирее също сложих от тях и догодина ще насадя още и така ще ми е зелено и там  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт