КОНСУЛТАЦИЯ С ДЕТСКИ ОФТАЛМОЛОГ : Д-р Константинов

  • 99 190
  • 381
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Така обяснено състоянието прилича на вроден нистагъм. Още повече има и семейна история. Обикновено с напредване на възрастта трептенето намалява но едва ли ще изчезне. Наблюдава се от очен лекар ако трябва той иска мнение на невролог. Често има нужда от очила и зрението  може да не е 100%.
Здравейте д-р Константинов, искам и аз да попитам нещо.
Племеника ми е на 5 месеца и от един месец очичките му играят на всички посоки, диагнозата му е синдром на игривите очи доколкото четох доста рядко заболяване, бащата и сестрата на снаха ми страдат от същото. Въпроса ми е лекува ли се кога започва лечението и дали е от офтамолог или невролог. Също така дали дава отражение на зрението или е просто козметичен дефект?
Благодаря предварително

# 121
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Не разбрах тези резултати са получени с или без разширяване на зениците!
Трябва да се знае едно че децата не могат да носят очила от време навреме като възрастните. Те или носят постоянно или не носят изобщо. С такъв малък диоптър главоболие което да пречи е малко вероятно, но пак да кажа, медицина от дистанция, не е полезна.
Здравейте Д-рКонстантинов.Благодаря ви ,че отговаряте на въпросите на майките в този форум.
Имам  дъщеря  която  е на 14 год.Тази година я приеха в езикова гимназия и са много натоварени в училище. От няколко месеца се оплаква от главоболие но понеже др. ми дете претърпя сърдечна операция аз бях доста ангажирана и не и обърнах  достатъчно  внимание.
Когато беше във втори клас и  бяха изписали очила които трябваше да носи при писане и гледане на телевизор. Диоптъра е+ 0,5 
Преди две седмици се разболя от грип и след  като се върна в училище започна пак да се оплаква от главоболие.Казва, че я боли глава само в училище като се прибере в къщи се успокоява и главоболието и минава.
Направихме консултация със двама очни лекари но тяхното мнение е противоречиво.Според единия очите и са добре и може да си носи очилата които са 0,5 диоптъра само при четене  а според другия лекар на едното око има далекогледство а на др. око астегматизъм. Каза да сменим  само едното стъкло с астегматично  а др. да си остане същото 0,5 диоптъра.Изсписа ни   Виталукс- по 1 драже  .
Искам да ви попитам ако детето ми няма астегматизъм а сменим едното  стъклото с астегматично може ли да се увреди окото ако е здраво и евентоално ако има астегматизъм а си остане с тези очила които има в момента(само за четене и телевизор) може ли да се увреди още повече окото от самото натоварване.
Изследванията   които ни даде единият лекар са.
RIGHT                                 VD=13.5
   SPH               CYL         AX
+0.50                -0.50          163
LEFT
  SPH                 CYL         AX
+0.75                 -0.25         16
На рецептата пише.
Далече        SPh              Cyl                   Ax        Dp mm
Od                                    +0.5                  70           60
Os                +0.5                                                           
Предварително ви благодаря за отговора .

# 122
  • Мнения: 384
Здравейте Д-рКонстантинов.Резултатите са  при разширяване на зеницата.
Цяла седмица детето ми носи очилата си които са +0,5 диоптъра  и казва ,че главата почти не я боли.
Аз обаче се притеснявам дали да сменим едното стъкло с астегматично или да си останат така очилата и да  я накарам  да ги носи постоянно след като е отзвучало главоболието.
Страх ме е да не сгреша и  ако детето ми няма астегматизъм а сменим едното  стъклото с астегматично  да не  се увреди окото ако е здраво и евентоално ако има астегматизъм а си остане с тези очила които има в момента да не  се увреди още повече окото от самото натоварване.
Ние не сме от София но ако се налага ще се консултираме и там.За сега прегледите ни са правени от двама лекари в Ст. Загора ,ако мислите че е необходимо и др. мнение то ще съм ви благодарна ако ни препоръчате някой ваш колега в Ст. Загора или Казанлък.Предварително ви благодаря.

# 123
  • Мнения: 59
Здравейте Д-р.Константинов
При вас идвахме на преглед в края на януари след прегледа си взехме очилата както ни казахте и съм страшно доволна че децата ги носят но имам един въпрос, момиченцето което е със -8 късогледство или миопия вие ни дадохте очила със -5 до тук добре
но от когато ги е сложила ми прави впечатление че не може добре да ходи не знам дали защото не е свикнала или наистина и пречат.
Дано да се сетите за нас
Благодаря ви предварително

# 124
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Решението за очилата трябва да е на лекаря .
Здравейте Д-рКонстантинов.Резултатите са  при разширяване на зеницата.
Цяла седмица детето ми носи очилата си които са +0,5 диоптъра  и казва ,че главата почти не я боли.
Аз обаче се притеснявам дали да сменим едното стъкло с астегматично или да си останат така очилата и да  я накарам  да ги носи постоянно след като е отзвучало главоболието.
Страх ме е да не сгреша и  ако детето ми няма астегматизъм а сменим едното  стъклото с астегматично  да не  се увреди окото ако е здраво и евентоално ако има астегматизъм а си остане с тези очила които има в момента да не  се увреди още повече окото от самото натоварване.
Ние не сме от София но ако се налага ще се консултираме и там.За сега прегледите ни са правени от двама лекари в Ст. Загора ,ако мислите че е необходимо и др. мнение то ще съм ви благодарна ако ни препоръчате някой ваш колега в Ст. Загора или Казанлък.Предварително ви благодаря.

# 125
  • Мнения: 1 158
Здравейте и разбира се че помня!
Верно че на момиченцето дадохме по-слаби очила за начало но ако не ги иска е едно а ако му пречат е друго. Обикновено деца които не виждат по-добре с очилата ги махат и не ги търпят и минута а не нарушават походката си. Преценете вие но мисля че не са виновни очилата а след време ще ги засилим ако трябва.
Здравейте Д-р.Константинов
При вас идвахме на преглед в края на януари след прегледа си взехме очилата както ни казахте и съм страшно доволна че децата ги носят но имам един въпрос, момиченцето което е със -8 късогледство или миопия вие ни дадохте очила със -5 до тук добре
но от когато ги е сложила ми прави впечатление че не може добре да ходи не знам дали защото не е свикнала или наистина и пречат.
Дано да се сетите за нас
Благодаря ви предварително

# 126
  • Мнения: 498
Здравейте, д-р Константонов! Цвети е родена 1700гр., в 35 г.с.. Досега 4 пъти е преглеждана от офталмолог, два пъти в болницата и след изпсване отново ходихме. Ето последните резултати от 10 декември, според които офталмолога каза, че всичко е ОК.
 Анамнеза
Забелязана е, че криви очите.
Недоносеност, 35г.с., 1700гр, 44см
Обективно състояние
В I позиция-ортофория.
Кадър тест=0*.
Следи и фиксира.
Зенични реакции на светлина-запазени.
Очни дъна-витални папили.
Но снощи забелязах, когато се приспивахме на нощна лампа, че едната й зеница е по-разширена от другата. През деня няма такова нещо. И ириса на едното й оченце /тъмно кафеви са й очите/  има малка синя чертичка, все едно да й е със сини очи, надявам се че сте ме разбрали, какво исках да кажа, много ми е трудно за обяснение. Бяхме на лекар, но понеже изникна друг проблем, съвсем забравих за очичките и не си взех направление, нито питах дали се налага да се ходи отново на детски офталмолог.
Благодаря!

# 127
  • София,
  • Мнения: 4 267
Здравейте доктор Константинов,  Моите притеснения са подобни като в предишния пост. Моята дъщеря също е недоносена - 1800 кг. 41 см. Досега не  сме посещавали офталмолог, защото личната педиатърка сметна, че не е необходимо въпреки, че забеляза, че единия клепач е по зачервен и при плач или напъване се зачервявя още повече. Каза, че това е нещо като родилен белег, защото той продължава и по челото и след време ще изчезне, и големият ми син имаше също и изчезна с течение на времето. Но на мен ми прави впечатление, че тя криви това оченце, когато се взира в предмет много близко до очичките. Също и очите много и сълзят и аз често ги почиствам с преварена водичка или физиологичен разтвор. Сега ни предстои за първи път контролен преглед при офталмолог и то по мое настояване, успях да се сдобия с направление и още утре ще се обадя да си запиша час, при вас може ли с направления или тъй като май е клиника прегледът е платен. Всъщност това няма значение, аз така или иначе ще си запиша час и ще доведа детенцето на преглед.

# 128
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Не разбрах колко е голямо детето сега. А от данните които цитирате не намирам нищо обезпокояващо. Това което описватепо ириса не мога да си го представя.
Здравейте, д-р Константонов! Цвети е родена 1700гр., в 35 г.с.. Досега 4 пъти е преглеждана от офталмолог, два пъти в болницата и след изпсване отново ходихме. Ето последните резултати от 10 декември, според които офталмолога каза, че всичко е ОК.
 Анамнеза
Забелязана е, че криви очите.
Недоносеност, 35г.с., 1700гр, 44см
Обективно състояние
В I позиция-ортофория.
Кадър тест=0*.
Следи и фиксира.
Зенични реакции на светлина-запазени.
Очни дъна-витални папили.
Но снощи забелязах, когато се приспивахме на нощна лампа, че едната й зеница е по-разширена от другата. През деня няма такова нещо. И ириса на едното й оченце /тъмно кафеви са й очите/  има малка синя чертичка, все едно да й е със сини очи, надявам се че сте ме разбрали, какво исках да кажа, много ми е трудно за обяснение. Бяхме на лекар, но понеже изникна друг проблем, съвсем забравих за очичките и не си взех направление, нито питах дали се налага да се ходи отново на детски офталмолог.
Благодаря!

# 129
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
И при вас не споменавате годините или възрастта по-точно. Ако детето наистина крви очите колкото по-бързо го прегледате толкова по-добре за да се изясни ими или няма проблем. Ние не работим с направления за деца.
Здравейте доктор Константинов,  Моите притеснения са подобни като в предишния пост. Моята дъщеря също е недоносена - 1800 кг. 41 см. Досега не  сме посещавали офталмолог, защото личната педиатърка сметна, че не е необходимо въпреки, че забеляза, че единия клепач е по зачервен и при плач или напъване се зачервявя още повече. Каза, че това е нещо като родилен белег, защото той продължава и по челото и след време ще изчезне, и големият ми син имаше също и изчезна с течение на времето. Но на мен ми прави впечатление, че тя криви това оченце, когато се взира в предмет много близко до очичките. Също и очите много и сълзят и аз често ги почиствам с преварена водичка или физиологичен разтвор. Сега ни предстои за първи път контролен преглед при офталмолог и то по мое настояване, успях да се сдобия с направление и още утре ще се обадя да си запиша час, при вас може ли с направления или тъй като май е клиника прегледът е платен. Всъщност това няма значение, аз така или иначе ще си запиша час и ще доведа детенцето на преглед.

# 130
Добре дошъл д-р Константинов!
Много се радвам,че ще има към кого да задаваме своите въпроси.

# 131
  • Мнения: 34
Д-р Константинов, става въпрос за бебенце, родено недоносено в 32г.с. с тегло 1400гр; сега детенцето е на 2 мес. и 20 дни и тежи 3000гр. Какво може да се направи СЕГА, за да се спре развитието на ретинопатия на едното оче, където засега е може би втора степен. Другото оче е вече с отчасти отлепена ретина и лекарите, които го наблюдават не дават надежда, че ще може да вижда с него. Моля, посъветвайте ни, какво да правим, за да не изпуснем дори и минималната възможност да спасим зрението на това детенце! Направени са по две криотерапии на двете очи. Благодаря!

# 132
  • Мнения: 360
Здравейте Д-р Константинов!
Синът ми е на около 7 седмици, роден е в 31 г.с., 1730 гр. В момента е около 2.700 кг.
Въпросът ми е кога е удачно да се прегледа, т.е кога ще има смисъл, защото ми казаха в МД, че преди да направи 1 месец няма смисъл. Нас, обаче, ни изписаха преди това и той не е преглеждан.
Много Ви благодаря!

# 133
Здравейте д-р Константинов,
имам син на 9 месеца, който си криви едното /а по-пядко и другото/ око на вътре към нослето. Напрсвихме един преглед при детски офталмолог в Бургас и му изписаха очила, които да ниси когато проходи, с диоптер 1,5 на двете очи. Доктора ни обясни , че ако след 3 месеца с тези очила кривогледството не се е повлияло ще говорим за операция. Въпросите ми са - редно ли е да се изписват очила, които ще се използват след 5-6 месеца /когато детето проходи стабилно/? Кривогледството с диоптер ли се лекува при положение, че зрението не е овредено? Ако се наложи операция в каква възраст е най-добре да се направи? Какво ви е мнението за тези операции / разбрах, че в много от случаите се стига до втора операция, защото първата не е успешна/ ? Предварително благодаря!

# 134
  • Мнения: 1 158
Здравейте!
Ако съм разбрал правилно вие сте от Варна а там следенето и грижите за недоносените дечица от очните лекари е много добре организирано. Доверете им се!
Д-р Константинов, става въпрос за бебенце, родено недоносено в 32г.с. с тегло 1400гр; сега детенцето е на 2 мес. и 20 дни и тежи 3000гр. Какво може да се направи СЕГА, за да се спре развитието на ретинопатия на едното оче, където засега е може би втора степен. Другото оче е вече с отчасти отлепена ретина и лекарите, които го наблюдават не дават надежда, че ще може да вижда с него. Моля, посъветвайте ни, какво да правим, за да не изпуснем дори и минималната възможност да спасим зрението на това детенце! Направени са по две криотерапии на двете очи. Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт