Начинаещи във Фотошоп-а чакат своето контролно първо! (3)

  • 23 837
  • 386
  •   1
Отговори
# 135
  • космополитно
  • Мнения: 941
Пфу! Вече не знам къде да се включа!? (Начинаещи 2 е прераснала в начинаещи 3- пробващи се практически).Народът напредва с бясна скорост-ето и контролно прави! А аз-застиване на първа стъпка! Да, още съм там –на тегленето на фотошопа!...

Или ще открия своя страдалческа тема до успешното му изтегляне (добре, че тук и там виждам и други затруднени на моя етап) или Вие ще ме обявите за персона нон грата и хайде-оставам си фотошопски невежа!
Не знам какво става!?
Следвам стриктно указанията Ви и пробвах тегленето през линкове предоставени ми от Мама Цоцоланка, Лати, Чародейка. Вслушах се и в препоръките на Лекси…
Резултатът все един и същ: изтеглям файл-а, който обаче при опит да копирам в папката на програмните файлове (и по-точно в папката на Адоб фотошоп) ми реагира със съобщение: “стартът е провален, защото апликацията е некоректна и преинсталирането само може да фиксира проблема!" Пък съм си чакала да се тегли и по 30-45мин!...
После трия всичко и опитвам отново: и при затворени други прозорци и след регистрацията ми тук и там (кой каквото препоръча го следвам), но все БЕЗРЕЗУЛТАТНО!
 Не мога да се ориентирам какво става!? Вероятно допускам една и съща грешка, но къде след като следвам описани и препоръчани стъпки?

Днес попаднах на:

Дръпни си го оттук (последната версия е) http://www.download.com/Adobe-Photoshop/3000-2197_4-10723454.html?tag=lst-1
или от арен, замунда.

Изтегления файл този път изглежда по- различно, защото е архивиран и за първи път виждам и папка ”keygen”. Когато кликвах върху архивирания файл за да го отворя ме уведомява, че това е”share ware”за 40 дневен пробен период. Подканва ме все пак да посоча вариант за регистрирането ми: online list; sites list;price list!

Тук спирам с действията си , за да се допитам до Вас:


1. Какво да правя с този архивиран файл? Има ли смисъл човек да се хваща с временни версии? Съображенията ми за това питане са:

* и без това тегленето (при мен) се оказа трудно; за 40 дни не очаквам особен личен напредък, но пък тъкмо ще съм се поориентирала и посвикнала с туй-онуй)! И хайде след месец и половина пак да се замъчвам и почвам отначало!?;

2. Какви са Вашите предположения за неудачите ми при по-раншните тегления на иначе тъй просто изглеждащото теглене и инсталиране на програмата?

Има ли тук историята на пълен неудачник- неуспял да си изтегли тази програма?...
Е, винаги има първи път! Май аз съм на линия за този прецедент!? newsm78 Cry

# 136
  • София
  • Мнения: 7 242
Нямам търпение да видя твробите от контролното.
Вече има няколко - виж в общия албум Grinning май на 4 стр. мама Цоцоланка е дала линк, име и парола.

изтеглям файл-а, който обаче при опит да копирам в папката на програмните файлове (и по-точно в папката на Адоб фотошоп) ми реагира със съобщение: “стартът е провален, защото апликацията е некоректна и преинсталирането само може да фиксира проблема!"
Май тук бъркаш - нищо не трябва да копираш. Файловете сами си намират мястото. Теглиш, инсталираш /май беше с отваряне на сетъп.екзе/ и после стартираш от старт- ол прогръмс.../там се появява иконка на фотошопа/. Ако теглиш от Замунда, имаш и кейген. Като стартираш, програмата се отваря, но е неактивна и има опция да се зададе активиране по телефона и възоснова на серийния номер с помощта на кейгена да се генерира още един код, който трябва да се въведе, за да стане активна. Пробвай и с 40 дневната версия. Пък после пак ще инсталираш.

# 137
  • Мнения: 4 546
благодаря ти Ники, това  ще го поправя  Grinning
пробвах сега, но като слея слоевете , слоят в лентата минава на режим Normal и лентата става кафява, каквато си е в оригинал, а аз искам да е синя. има ли начин да се слеят слоевете като се запазят специфичните настройки на всеки поотделно?

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 08:41 от herelina

# 138
  • София
  • Мнения: 7 242
Аз да си призная, не сливавм слоеве. Обикновено работя с по 20-тина, окончателния вариант сейвам като jpg. Много ли е грешно newsm78

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
благодаря ти Ники, това  ще го поправя  Grinning
пробвах сега, но като слея слоевете , слоят в лентата минава на режим Normal и лентата става кафява, каквато си е в оригинал, а аз искам да е синя. има ли начин да се слеят слоевете като се запазят специфичните настройки на всеки поотделно?
Може би първо трябва да смениш цвета на фотолентата. Чрез кофата с боя, или от Hue/Saturation
После си я избледняваш колкото искаш с Оpacity и си я слегаш върху фона  Simple Smile
Като се слеят слоевете може да ги местиш заедно, да им променяш характеристиките заедно т.е. всеки слой си губи спецификата си.
Така мисля де  Rolling Eyes
И аз рядко сливам слоеве, защото в последния момент може да ми хрумне, че искам да махна нещо и тогава няма как да стане. Сливат се слоеве може би когато се натрупат много фино нагласени неща, които можеш лесно да изгубиш ако раздвижиш по погрешка нещо  Simple Smile

# 140
  • Мнения: 1 270
Venecias   keygen е всъщност ключа, който се генерира, за да си ползваш колкото си искаш фотошопа
файлът който теглиш какъв формат е?

# 141
  • Мнения: 1 400
Аз да си призная, не сливавм слоеве. Обикновено работя с по 20-тина, окончателния вариант сейвам като jpg. Много ли е грешно newsm78
По принцип - след като си си свършиш работата можеш да си сефнейш без слети слоеве рамката, но във фотошопски формат за да можеш после лесно да коригираш, след това сливаш всичко - Layer> Flatten Image. А защо- защото така се намалява в КБ-тове. Иначе е тежка.
Друго нещо - ако работите с няколко елемента - примерно: слагате панделка, върху панделката копче и т.н.> тогава обикновенно и двата елемента, които искате да станат като един си имат блендинг опшъни(желателно е), но като ги слеете в едни - сливат се и тези опции и се променя видът > сянаката става по-силна, или нещо се омазва, или нещо друго кофти се случва... Затова - за да слеете две-три елементчета в едно ново направете следното > със задържан клавиш Ctrl цъквате с ляв бутон на леърите които искате да слеете , после десен бутон върху който и да е от тези леъри  > Group into a new smart object . Така не се омазва нищо. Опитайте и двата варианта и вижте разликата. Другият вариант какъв е (за който обясних, че не винаги се получава добре) - обикновенно леърите,които искате да сливате и да се местят заедно са един върху друг - кликвате с десен бутон на горният и му давате > Merge down.
Дано съм била полезна  Peace

# 142
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
Вейдър естествено ,че си била  Peace
Благодаря за новия урок   bouquet

# 143
  • Мнения: 1 884
УРОК
ФОТОШОП ЗА ПОДОБРЯВАНЕ КАЧЕСТВОТО НА СНИМКИТЕ


Eто няколко лесни и ефективни начина, да се подобри качеството на снимка.
Levels и Curves са най-често използваните начени за подобряването на качеството на снимките. Ето защо, сега ще покажа и няколка не толкова известни но ефективни начини - това са Overlay и Gradient Map .

Прилагането на режим Overlay е един от най-лесните начини да подобрите
качеството на почти всякакъв вид снимки.


Overlay

 В последователни стъпки:
1 - Дублирайте слоя с изображението.
2 - Приложете Gaussian Blur (средно с 3-5 px) на дублирания слой.
Намира се в -> Filter -> Blur -> Gaussian Blur
3 - Сменете Blend Mode на Overlay.




4- Наместете Opacity за да получите по-добри резултати.
В примера е настроено на 60%

Винаги можете да експериментирате и с другите опции на смесване.

ПРЕДИ                                                                   СЛЕД




Gradient Map ( Black and White ) - за черно -бели снимки

Само в една стъпка:  Grinning
Прилагаме Gradient Map, като избираме:
Image -> Adjustments -> Gradient Map

ПРЕДИ                                                                     СЛЕД







Естествено, не е задължително да се придържате само към черно-бялата гама, можете спокойно да  експериментирате и с другите цветове. Simple Smile


Levels (Ctrl + L) - нива

Levels обикновено са доста често използван метод, но за начинаещите е... така да се каже, трябва доста тренировка.
Image(menu)-> Adjustments -> Levels


ПРЕДИ                                                                   СЛЕД




 
Curves (Ctrl + M) - криви

Още един прост и ефективен метод:

ПРЕДИ                                                                   СЛЕД





А сега, за така наречените Photoshop Actions
Това са готови, предварително направено команди, които се езползват за
създаването на различни ефекти - например, подвити краища, пъзел ефект, рамка и т.н.
В този случай обаче става въпрос за подобряване качеството на снимките.
Има различни набори от екшани за тази цел. Зареждат се и се изпълняват както е показано
на картинката.

 

Източник: http://www.dezinerfolio.com

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 12:18 от SheDevil

# 144
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
SheDevil страшна си откога чакам такъв урок , Hugда си пооправя някои стари снимчици  bouquet

# 145
  • Мнения: 1 884
Ще правя още уроци, то се е видяло че рамките нещо не ми вървят напоследак.  Laughing

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
SheDevil  Hug Hug
Токущо пробвах урока Simple Smile Досега само  Levels и Curves бях налучквала, макар с Curves да не ми се получава много-много ...
Очакваме понататък и как се правят и зареждат actions.  Flutter

# 147
  • Мнения: 1 884
РАСТЕРНИ И ВЕКТОРНИ ФОРМАТИ

Основни характеристики и особености на най-известните сред тях.

BMP

BMP (Bitmap File) е графичен формат, създаден от Microsoft, и е основният използван в Windows. Разширението на файловете идва от термина BitMaP, който в превод означава "карта на битовете". Вариантите по отношение на разделителната способност при него са без ограничение, а по отношение на броя на цветовете се поддържат 1, 2, 4, 8, 16, 24 и 32 бита на пиксел. Това е формат, при който обикновено не се използва компресия при съхраняването на изображенията, затова и размерът на крайните файове е доста голям.

GIF
Създателите на форманта GIF (Graphics Interchange Format) са CompuServe. GIF има две разновидности: стандартната, която се означава GIF87a, и GIF89a, при която е добавена възможност за анимиране. Основното му предназначение е съхранение и компресиране на изображения с малък брой цветове, притежаващи сравнително много на брой едноцветни области, рязко разделени една от друга, например таблици или диаграми. Малкият обем на GIF-овете се постига чрез използването на алгоритъм LZW. Компресията LZW (Lemple-Zif-Welch) е специфична технология за компресиране на GIF, TIFF, PDF и PostScript файлове. Тук качеството на изображенията се запазва, защото информацията за него се съхранява напълно, но големината на файла намалява с около 30%. Компресията LZW е най-ефективна, когато се прилага при изображения с големи едноцветни области или графики. Тя е подходящя и при съхраняване на изображения, съдържащи алфа-канали, в чиято основа стоят големи черно-бели площи. GIF има следните технически характеристики: поддържа разделителна способност до 1024x768 пиксела при максимална дълбочина на цвета до 8 бита на пиксел или палитра от 256 избрани цвята. Нищо не пречи това да бъдат 256 различни нюанса на определен цвят. Броят на цветовете може да се задава от 2 до 256, като по-малкият брой цветове води до намаляване на обема на изобажението. GIF поддържа прозрачност, която се задава, а един от цветовете от палитрата се обозначава като прозрачен.
Разновидността GIF 89a позволява създаване и преглеждане на несложни анимации. Този "анимиран" ефект се получава вследствие на възможността за разделяне на изображението на кадри. GIF89a притежава способността да дефинира някои от кадрите като разлика с изображението на даден основен кадър. така отпада повтарящата се информация и информационния размер значително намалява. Процесът се нарича оптимизиране. GIF позволява към изображението да се прикрепи и текст с дължина до 255 символа.

JPEG
Името на този формат идва от съкращението на името на неговите създатели, а именно Joint Photofraphic Experts Group. Неговото основно предназначение е съхранението не реални изображения с много на брой цветове в максимално смален обем. Казано иначе, форматът е особено подходящ за снимки, което обяснява и все по-масовото му използване в цифровите фотоапарати. JPEG постига доброто си ниво на компресия основно поради загуба на информация. Това става на два етапа, като се разчита на факта, че човешкото око не е толкова чувствително и не може да улови сравнително малките разлики в цветовете. Първо се намалява информацията, свързана с цветовете, а след това и тази, която се отнася до пикселите в предходните зони на изображението. Това, както и нивото на компресия на JPEG файловете, в повечето случаи би могло да се коригира от потребителите. JPEG използва основно две цветови схеми: 24-битова и 8-битова в степените на сивото (grayscale), но не поддържа прозрачност.

PNG
PNG (Portable Network Graphics) е свободен формат, специално проектиран за работа в уеб. Основната причина, която води до появата на този формат, е, че се търси достатъчно добър и надежден заместник на остаряващите вече стандарти GIF и JPEG. Съвременния PNG няма ограничения относно цветовите палитри, дълбочината на цвета, както и към резолюцията. Основната разлика, отличаваща го от JPEG, е, че неговата компресия е без загуби на качеството, за сметка на известно увеличение на обема на изходния файл. PNG предоставя много удобства при създаване на елемени за уебстраници благодарение на усъвършенстваната в сравнение с GIF поддръжка на прозрачност и многослойност. Неговите слоеве достигат до 254 - повечето формати са ограничени само до два слоя, а прозрачността на всеки от тях може да варира от 0 до 100%.
Освен това е възможно многократното компресиране и разкомпресиране на файла, без това да доведе до прогресивно влошаване на качеството, както се случва при JPEG.

TIFFТова е преди всичко професионален графичен формат, разработен съвместно от Aldus и Microsoft. Пълното му наименование е Tagged Image File Format. Утвърждава се като графичен стандарт, предимно в областта на предпечатнана подготовка и издателската дейност. Поддържа се до 24-битов цвят и разделителна способност без ограничения, има и опция за компресия на графичната информация. TIFF е изключително гъвкав формат, поддържащ възможността за съхраняване на няколко изображения и друга информация, предимно текст, в един общ файл. В повечето случаи TIFF служи като "контейнер" за няколко JPEG изображения.

RAW
Немного разпространен формат за съхраняване на изображения. При него снимките се съхраняват в необработен вид и в повечето случаи трябва да се конвертират в TIFF или JPEG. Тъй като не е утвърден единен стандарт за използването му, той се добавя като опция към професионалните цифрови апарати по преценка на самите производители. Използва компресия с минимална загуба на качеството на снимките. RAW се разпознава от ограничен брой графични редактори и това спира по-широкото му разпространение.

EPS
Encapsulated Postscript Format (EPS) първоначално е разработен като изходен формат на подготвени за отпечатване графични изображения. По принцип този формат е създаден не за по-нататъшна обработка на графични файлове, а за директно използване от програми за предпечатна обработка, както и при експонация. Повечето векторни програми използват EPS като един вид преход между векторизирания файл и обръщането му в растерна графика. Това е така, защото той притежава всичко необходимо за безприпятствано пренасяне на графична информация. EPS файловете поддържат практически всички цветови палитри и схеми. Един такъв файл може да съдържа едновременно растерни изображения и векторни графики - криви и текст, което осигурява възможно най-високо качество на отпечатаното изображение.
Предимство е, че EPS файловете могат да се увеличават и намаляват без влошаване на качеството на изображението.
Недостатък е, че не се поддържат алфа-канали и слоеве.


Източник - списание "Софтуер & Хардуер"

# 148
  • На края на света !
  • Мнения: 2 328
Може ли да питам нещо учителките  newsm78
Аз имаме една програма подобна на фотошоп ,качих си я от дисковете на принтера ,и там има доста фонове и текстури и ддруги глупости ,които ще ми вършат страхотна работа във фотошопа ,но с него немога да ги отворя Sadпрограмата е PhotoStudio 5.5 някой да ми каже как да ги направя в др. формат Hug

# 149
  • Мнения: 2 196
Ще правя още уроци, то се е видяло че рамките нещо не ми вървят напоследак.  Laughing
Ще ги чакам с нетърпение.Това ще ми е далеч по-интересно от слагане на бебета в рамки.
Отивам да уча новите уроци и да наблягам над пустите четки,че нещо много ми се опъват. Sunglasses

Последна редакция: пн, 19 ное 2007, 13:09 от Бианkа

Общи условия

Активация на акаунт