Бързи и лесни рецепти за микровълнова?

  • 124 999
  • 234
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 381
Здравейте, дайте някакви бързи и лесни за изпълнение рецепти за микровълнова. Видях темите от преди, ама, много сложни ми се виждат с куп продукти, пък ме мързи.  Embarassed Може да е нещо в гювечета. И моля ви, пишете колко време се приготвя в микровълновата, че съм много "боса" в това отношение.
Мерси!  Flutter

# 1
  • Мнения: 2 591
аз имам една книжка "Готвене в микровълнова фурна", но не я използвам много-много! честно казано почти само притоплям в МВ-то Embarassed така че и аз ще следя с интерес темата Wink

# 2
  • Мнения: 728
Ще следя темата,защото освен да претоплям друго не знам,дано се включат знаещи рецепти за микровълнова.

# 3
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
http://culinary.hit.bg/micro/micro.htm
лично аз , ползвам само за топлене... Rolling Eyes

Последна редакция: нд, 18 ное 2007, 14:56 от НеПоКоРнА

# 4
  • Мнения: 1 708
Гнезда от колбас

около 400 гр.телешки салам,нарязан на филии

2-3 кисели краставички

6-7 печурки

кашкавал

горчица

варена царевица


 
 
Приготвяне:
Наредете резените салам в подходящ съд.Печете ги около 1 минута и те ще се извият и ще станат като кошнички.Напълнете гнездата с краставичките,гъбите,царевицата и най-отгоре кашкавал.Печете 4 минути и сервирайте с кетчуп.горчица и магданоз




Ориз със пиле и зеленчуци

3-4 супени лъжици олио

1 глава лук

1 ч.чаша ориз

200-300 гр.пилешки бонфиленца(гърди)

20 гр.водка

1 пилешки булон

200 гр.замразени зеленчуци(грах,царевица и моркови)

черен пипер

 
Запържвате пилешкото филе и добавяте водката.Оставяте още 2-3 минути.

Изваждате месото и в същата мазнина запържвате лука и ориза.

Изсипвате месото,лука и ориза,както и останалите продукти в йенска тенджера.Добавяте 3 чаши вода и оставяте на максимална мощност около 25 минути!


Ориз със пиле и маслини
 
4 пилешки бутчета

1 голяма чаена чаша ориз

20 бр.обезкостени маслини

1кубче пилешки бульон

1 глава лук


Предварително се сваряват бутчетата.(Бульона използвам за супа)

Запържва се лука до златисто,добавя се изчистения и измит ориз и се запържва докато стане стъклен.Накрая се прибавят нарязаните маслини и една чаена чаша вода и къкри докато ориза попие всичката вода.

Прехвърля се в йена,нареждат се бутчетата,добавят се още 2 чаени чаши вода и кубчето пилешки бульон и се слага в микровълновата за 18-20 минути.

 



 

# 5
  • София
  • Мнения: 2 381
Мерси за линка НеПоКоРнА , харесах си картофена супа, еч ми се видя простичка.
sneji_ , гнездата от колбас ще станат супер бързо.   bouquet

# 6
  • Мнения: 1 726
Аз вече не използвам нормалната фурна, "пека" всичко в микровълновата.Баница, кекс, крем карамел,пиле с картофи, гювечета и т.н., стават много бързо, само че номерът е да се използват съдове с капак, иначе изсъхват нещата. Струва ми се че супа ще стане по-бързо ако се прави на котлона, в микровълновата стават бързо само по-сухите неща  chef

Последна редакция: нд, 13 яну 2008, 22:34 от savina_h

# 7
  • Мнения: 2 082
в йенски съд нарязвам картофи.осолявам съвсем малко,слагам масло и чесън.пускам печката за около 5мин.след това отварям,разбърквам и ако им трябва още на картофките ги връщам за малко в печкта,ако не-добавям шунка/може и без/и стържа обилно кашкавал.пекат се още няколко минути и са готови.

# 8
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
в йенски съд нарязвам картофи.осолявам съвсем малко,слагам масло и чесън.пускам печката за около 5мин.след това отварям,разбърквам и ако им трябва още на картофките ги връщам за малко в печкта,ако не-добавям шунка/може и без/и стържа обилно кашкавал.пекат се още няколко минути и са готови.
а вода слагаш ли? и ако слагаш , колко? покрива ли картофите?

# 9
  • Мнения: 2 082
в йенски съд нарязвам картофи.осолявам съвсем малко,слагам масло и чесън.пускам печката за около 5мин.след това отварям,разбърквам и ако им трябва още на картофките ги връщам за малко в печкта,ако не-добавям шунка/може и без/и стържа обилно кашкавал.пекат се още няколко минути и са готови.
а вода слагаш ли? и ако слагаш , колко? покрива ли картофите?
не ,без вода-само масло

# 10
  • в баира
  • Мнения: 861
Аз тези дни изхвърлих старата и си взех нова микровълнова печка. Та от сега реших да изпробвам готвене. Вчера само направих картофена супа, гювечета и омлет. Доста бързо стават.

Последна редакция: вт, 08 яну 2008, 14:02 от Фифундрела

# 11
# 12
  • Мнения: 802

Интересно - ще следя темата .

# 13
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз предимно ползвам за затопляне, понеже в печката всичко ми става по-бързо и по-вкусно. Освен ако не ползваш от старите обикновени печки. Преди като имахме от обикновените печки, правех предимно картофки, нарязани на тънки филийки с масло и малко вода и сол, най-горния ред да не са покрити, от време на време разбърквам, докато не започнат да се трошат при докосване. Стават супер. Времето е различно според печката колко вата е. Моите стават за 20мин., но микровълновата ми е от малките.

# 14
  • София/Дружба
  • Мнения: 512
Аз правя Пиле на "грил" в микровелето.
Намазвам пилето със смес от  червен пипер, олио, черен пипер и сол (може и други подраправки по желание) слагам го в йенска тенджера с много малко вода, да покрие дъното.
Микровелето на пълна мощност за 30 минути и после си облизвате пръстите.

# 15
  • Мнения: 998
solley, а мазнинка не слагаш ли?

# 16
# 17
  • в баира
  • Мнения: 861
На няколко места срещам рецепта за картофена салата, приготвена в микровълнова печка. През почивните дни сигурно ще се пробвам да я направя, ще ви споделя за резултата.

# 18
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
Вчера от бързане спретнах ето това в миковълновата:

2 пилешки филета презстояха в марината около 30 мин
маринатата беше от подправки, каквито хванах  Mr. Green
отгоре наредих нарязани на кубчета 3-4 картофа
пак на кубчета един огромен морков
малко зехтин отгоре
това всичко го пъхнах в миковълновата за 2х 15 минути

резулатът: облизахме си пръстите Crazy

# 19
  • в баира
  • Мнения: 861
Вчера от бързане спретнах ето това в миковълновата:

2 пилешки филета презстояха в марината около 30 мин
маринатата беше от подправки, каквито хванах  Mr. Green
отгоре наредих нарязани на кубчета 3-4 картофа
пак на кубчета един огромен морков
малко зехтин отгоре
това всичко го пъхнах в миковълновата за 2х 15 минути

резулатът: облизахме си пръстите Crazy
На максимална мощност ли се сготви? Вода няма ли, свариха ли се картофите и морковите?

# 20
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
уфф, извинете ме, ползвах вместо вода,
соса от маринатата, че бях се поувлякла.
а инъче на максимална мощност пуснах нещата в иенска купа.
 Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 2 381
Сори, за невежеството. Йенската купа затваряте ли я с капак в микров. печка или не? Или слагате само онзи пластмасов капак, за да не пръска много???  newsm78

# 22
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
аз лично я затварям, само ако запичам нещо я оставям отворена.
имам и грил отгоре, затова казвам запичам.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 381
Мерси за бързия отговор.   bouquet

# 24
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
сетих се и за едни супер бързи картофки
като гарнитура
беля, режа като за пържене и ги слагам в купата,
доливам вода да покрие картофките, слагам 2-3 супени лъжици
подправка 10зеленчука на магги и зехтин около 3с.л
това на максимални ватове за 10 мин, вадя разбърквам и още 10 мин
и готово! Mr. Green

# 25
  • София
  • Мнения: 2 381
Мерси - задушени картофки са това. Обожавам ги.  Hug

# 26
  • на пясъка при черупките от миди
  • Мнения: 1 305
Мерси - задушени картофки са това. Обожавам ги.  Hug

Аааа няма проблем Crazy
аз съм абсолютен лаик в готвенето,
затова съм си взела готвещ мъж  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
падам си по много лесните и бързи ястия
Като се сетя ще пиша пак Hug

# 27
  • Мнения: 1 679
В микровълновата правех сирене по шопски и картофи.
Сега сиренето по шопски го приготвям на фурна - по-вкусно става, а картофите - на пара.
Микровълновата я използвам само за бързо затопляне.

А ... и за пуканки.

Последна редакция: пт, 11 яну 2008, 20:19 от Smiley*

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
Миете картофи, както са цели ги слагате ги в обикновен найлонов плик, връзвате плика здраво и пъхате в микровелето за  15мин, ако са много може и за 20. Стават много вкусни(като печени картофи на фурна). Белите и ядете със сирене или с чубричка и масълце. Мързелива работа. Да ви е сладко!

# 29
  • Мнения: 802
в йенски съд нарязвам картофи.осолявам съвсем малко,слагам масло и чесън.пускам печката за около 5мин.след това отварям,разбърквам и ако им трябва още на картофките ги връщам за малко в печкта,ако не-добавям шунка/може и без/и стържа обилно кашкавал.пекат се още няколко минути и са готови.
Днес направих така картофките .
Наистина станаха страхотни !

Може ли още лесни  идеи ?!

# 30
  • Мнения: 11 004
Миете картофи, както са цели ги слагате ги в обикновен найлонов плик, връзвате плика здраво и пъхате в микровелето за  15мин, ако са много може и за 20. Стават много вкусни(като печени картофи на фурна). Белите и ядете със сирене или с чубричка и масълце. Мързелива работа. Да ви е сладко!

Картофите белят ли се или само се измиват? А найлоновият плик трябва ли да се надупчи, преди да го пъхна в микровелето? newsm78

Дайте идея как да си опека месо в микровълнова, понеже или става много сухо, или меко, все едно сварено. Embarassed
А пилешко бутче може ли да се свари в микровеле, в съд с повече вода?

# 31
  • Sofia
  • Мнения: 1 121
 Linofrina , картофите само се мият, пликът не се дупчи. ПОсле като са готови, много лесно им се маха "ципата"-стават тип печени цели картофи на фурна.

# 32
  • Мнения: 525
Аз редовно варя картофи за картофена салата.Също така си правя нишестето за бисквитената торта.
Слагам млякото(при липса на такова става и с вода) със захарта да заври,добавям разтвореното нишесте,варя около 3 до 5 минути като отварям и разбърквам на всеки 30 секунди докато достигне желаната гъстота.Варенето е на максимална мощност.
Много съм доволна и от тази рецепта http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=126935.20 ,става много хубав сладкиш.

# 33
  • Мнения: 998
 В предишна подобна тема някой беше пуснал рецепта за гарнитура ориз и гъби в микровелето. Правя я редовно, защото е вкусна:
чаша ориз се накисва във вода за 20 минути, след това се разбърква с чаша нарязани гъби (може и повече), сол, черен пипер, вода и в йена с капак за 25минути на пълна мощност. Аз вадя и разбърквам от време на време, проверявам водата и ориза и към края на готвенето прибавям малко зехтин. Peace

# 34
  • Мнения: 5
Simple Smile Simple Smile
супер рецепти
благодаря ви от сърце  bouquet

# 35
  • Мнения: 35
Ще следя темата. Hug

# 36
  • Мнения: 3 641
Момичета, страхотна темичка. Поздравления  bouquetАз май само гювечета правя редовно на микровълновата.  Rolling Eyes

# 37
  • Popovo, Bulgaria
  • Мнения: 559
Аз приготвям пилешки дробчета в микровълновата. Всички продукти смесвам предварително в подходящ съд за мф. Нарязвам дробчетата на дребно. Размивам 2-3 супени лъжици брашно с водичка и прибавям. Последователно добавям 1 глава лук нарязана дребно,1 с л червен пипер, лимонов сок на вкус, соев сос, половин чаша доматен сок, една пиперка/може и от буркан/, олио и разбърквам. Доливам една чаша течност в зависимост от това което имам в момента - зелев сок/тогава не прибавям сол/, вино или бира. Ако нямам сипвам водичка. Подправям с чубрица и черен пипер. Дано ви хареса

# 38
  • Popovo, Bulgaria
  • Мнения: 559
Момичета, страхотна темичка. Поздравления  bouquetАз май само гювечета правя редовно на микровълновата.  Rolling Eyes
а в какви съдове ги приготвяш гювечетата и сигурно поетапно ги приготвяш,моята е 20 л, но май само едно мога да събера в нея, сподели рецептата

# 39
  • Мнения: 802
Аз приготвям пилешки дробчета в микровълновата. Всички продукти смесвам предварително в подходящ съд за мф. Нарязвам дробчетата на дребно. Размивам 2-3 супени лъжици брашно с водичка и прибавям. Последователно добавям 1 глава лук нарязана дребно,1 с л червен пипер, лимонов сок на вкус, соев сос, половин чаша доматен сок, една пиперка/може и от буркан/, олио и разбърквам. Доливам една чаша течност в зависимост от това което имам в момента - зелев сок/тогава не прибавям сол/, вино или бира. Ако нямам сипвам водичка. Подправям с чубрица и черен пипер. Дано ви хареса
За колко време са готови в микровелето ?!

# 40
  • Мнения: 3 641
Момичета, страхотна темичка. Поздравления  bouquetАз май само гювечета правя редовно на микровълновата.  Rolling Eyes
а в какви съдове ги приготвяш гювечетата и сигурно поетапно ги приготвяш,моята е 20 л, но май само едно мога да събера в нея, сподели рецептата
Моята е Електролукс, но честно да си кажа незнам колко литра.  EmbarassedИначе спокойно си събирам две гювечета. Слагам зехтин, малко доматки, саламче, картофки, сиренце и кашкавал. Така около 14-15 мин,.Поссле изваждам слагам яйце и още 2-3 мин. Може би зависи и от големината на самите гювечета Hug

# 41
  • Popovo, Bulgaria
  • Мнения: 559
Аз приготвям пилешки дробчета в микровълновата. Всички продукти смесвам предварително в подходящ съд за мф. Нарязвам дробчетата на дребно. Размивам 2-3 супени лъжици брашно с водичка и прибавям. Последователно добавям 1 глава лук нарязана дребно,1 с л червен пипер, лимонов сок на вкус, соев сос, половин чаша доматен сок, една пиперка/може и от буркан/, олио и разбърквам. Доливам една чаша течност в зависимост от това което имам в момента - зелев сок/тогава не прибавям сол/, вино или бира. Ако нямам сипвам водичка. Подправям с чубрица и черен пипер. Дано ви хареса
За колко време са готови в микровелето ?!
забравих да напиша, за 15 минути, Но задължително да са захлюпени с капак

# 42
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Zapis

# 43
  • Мнения: 998
В гювечето - спанак, сирене и мааалко масълце (обаче отдавна не съм правила и забравих за колко минути 3-4 мисля). По желание може и яйце да се чукне отгоре и още за 2 минути

Бяла почистена риба, осолява се, подправя се, малко масло и се увива във фолио за микровълнова - всяко парче отделно. В микровелето по една минута на всеки 100г риба. Правила съм го и в йената

# 44
# 45
  • Мнения: 502


Бяла почистена риба, осолява се, подправя се, малко масло и се увива във фолио за микровълнова - всяко парче отделно. В микровелето по една минута на всеки 100г риба. Правила съм го и в йената
Какво е това фолио за микровълнова?

# 46
  • Мнения: 998
Какво е това фолио за микровълнова?
[/quote]

От прозрачното готварско фолио (не алуминиевото) има такива, на които пише, че са за микровълнова. Така и не знам дали и другото прозрачно не върши същата работа, но не смея да опитам.

# 47
  • Мнения: 342
Ще следя темата.

# 48
  • Мнения: 26
Много ми хареса темата.
Ето една рецепта и от мен.
Пиле с ориз в микровълнова фурна
В йенска тенджера се слага олио малко,ориз и вода(1:3),сол и черен пипер.Бутчетата(2бр.) осоляват се и се поръсват с черен пипер и се слагат над ориза.Поставя се на средна степен на микровълновата фурна и се задушава под капак 15 минути.След това отгоре се поръсват с червен пипер бутчетата и се задушава още 25 минути под капак.Преди да се извади, ястието се оставя за 7–8 минути във фурната.Моята микровълнова е 900W,т.е. средна ми степен е 450 W(P50).

# 49
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
Ето как направих ябълков щрудел:

2 яйца
2/3 ч.ч.захар
1/2 ч.ч олио
2/3 ч.ч. прясно мляко
2 ч.ч. брашно
1 бакпулвер
2 ванилии
2 ч.л. канела
5-6 настъргани ябълки - малки, с диаметър 5-6 см.
счукани /по-наедро/ орехи

Всичко това смесих в този ред и пекох 10 мин. в МВ на 700 вата. И с капак и без капак става Peace

# 50
  • София
  • Мнения: 2 381
Ехааа, ще има да си копирам рецепти от тук.  Grinning
Супер сте!  Hug

# 51
  • Мнения: 146
здр на всички,моля да ме извините ако има подпбна тема,но аз не я намерих Rolling Eyes
исмам да направя нещо за вечеря на микровълновата,но нямам представа какво и как Embarassed
бихте ли ми дали някоя рецепта Peace
а и исках да попитам мога ли да използвам една иенска тенджера,но да сложа и капака и?
 Hug Hug Hug
благодаря вии

# 52
  • София
  • Мнения: 4 294
Първо каква ти е МВ с грил или без, с конвекция или без?
Или само МВ за затопляне?

# 53
  • Мнения: 146
Първо каква ти е МВ с грил или без, с конвекция или без?
Или само МВ за затопляне?
с грил е,конвекция-що е то? Embarassed

# 54
  • Мнения: 3 166
Любимото ни, пък и доста бързо - картофи огретен. Правя ги именно в йенско стъкло. Преди да сложа заливката пека с капака, а след като я изсипя го махам.
Още - всякакви гювечета, в това число и сирене под капак. Проблемът е ако сте повече хора- трябва на няколко пъти, защото аз например побирам само по две гювечета на едно печене, защото ми е мъничка МВ.

# 55
  • Мнения: 146
Любимото ни, пък и доста бързо - картофи огретен. Правя ги именно в йенско стъкло. Преди да сложа заливката пека с капака, а след като я изсипя го махам.
Още - всякакви гювечета, в това число и сирене под капак. Проблемът е ако сте повече хора- трябва на няколко пъти, защото аз например побирам само по две гювечета на едно печене, защото ми е мъничка МВ.
а как го правиш огретена точно Rolling Eyes

# 56
  • София
  • Мнения: 4 294
E щом е с грил можеш всичко да си приготвиш, а конвекцията е функция за готвене с въздух, т.е. като нормална готварска фурна.
Аз правя също картофки в ейнска, слагам капак задължително защото се задушават с малко вода и масло.
Готвя ги на комбинация микро+конвекция, за около 20 мин., после разбърквам и слагам натрошено сирене и настърган кашкавал и запичам само на грил за около3-5 мин вече без капака.
Правя пици от готовите блатове на Мис каприз, гарнирам ги според това какво имам в хладилника и ги пека в тефлонова тавичка.
И други неща  Peace

# 57
  • Мнения: 572
гювечета най-лесно се правят на микровълнова.
аз ги обожавам Simple Smile

# 58
  • Мнения: 13 191
Гювечета и аз правя /с каквото имам/- стават бързо и лесно. Най- обичам задушени тиквички- режа ги на кръгчета и с 1 лъжичка вода ги задушавам под капак 7-8 минути. После ги соля, слагам натрошено сирене, копър и чесън и ги връщам за още 1 мин.
Сестра ми като студентка си готвеше половин година всякакви ястия на микровълнова, докато и занесем друга печка. Ставаха много вкусни.

# 59
  • Мнения: 463
И аз я ползвам за гювечета, за броколи със сирена, задушени картофи в плик, там си варя боб, за да му изхвърля 1вата вода /после го слагам в тенджерата под налягане/ и за запичане на сандвичи я ползвам.

# 60
  • Мнения: 3 166
а как го правиш огретена точно Rolling Eyes

Редя резените картофки - сурови, а между тях сиренце, може и беконче примерно/за аромат/, топено сирене, и подправки. Заливам с малко водичка - колкото за задушаване и няколко бучки масло или олио. Запичам с капака. Махам го и заливам с разбити с кисело мляко яйца. А отгорое настъргвам кашкавал. Запичам без капака. Става страхотно...

# 61
  • София
  • Мнения: 4 294
Ето още инфо с рецепти за МВ http://mikrovalnova.startirai.com/

# 62
# 63
  • Мнения: 146
суперско  bouquet

# 64
  • Мнения: 40
Страхотни сте   bouquetтъкмо се чудех как ще я сколасам довечера - на малкия му растат зъбки,нерви се с повод и без повод,а мъжо ме сюрпризира ,че ще имаме гости. Ще пробвам картофките,пък наистина може и по едно гювече да метна Joy

# 65
  • Мнения: 307
Слагаш лук с масло в йенска тенджера за 3 мин. на макс.
После добавяш ориз и зеленчуци, а и вода за около 10 мин.
Става вкусна гарнитура и е много лесно.

# 66
  • Мнения: 173
А каква е рецептата за гювечета?

# 67
  • Мнения: 9 108
и миш-маш  Grinning Става дори на обикновена мв

# 68
  • Мнения: 572
А каква е рецептата за гювечета?

няма рецепта.
или по-скоро така както ти правиш гювечета.
блъскаш квото ти дойде на акъла и печеш Simple Smile

# 69
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Аз пък правя пържолки в йенска купа в микровълновата. Редя ред пържолки, ред гъбки, ред пържолки, ред топено сиренце, поливам с малко зехтин, слагам пикантина и затварям с капака. След 20 минути си облизваме пръстите  Peace

# 70
  • Мнения: 112
pep-4o  как правиш миш-маш

# 71
# 72
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Аз също правя миш - маш. Микровълновата ми е 900W, 30 л. и мога да събера в нея по - голямо количество. Първо загрявам малко олио за 2 мин. После добавям 1ч.л. червен пипер и загрявам 1 мин. Слагам изцеден доматен сок и нарязан печен пипер докато заври / зависи от количеството/. Разбърквам, добавям натрошено сирене и пека 3 мин. Последно  счупвам 1- 2 яйца, разбърквам и пека  около 2 мин. Става бързо и вкусно. Рецептата я приготвям в йенска тенджера.

Последна редакция: сб, 10 май 2008, 17:15 от Вела

# 73
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Нишестето става за 10 -12 мин., колкото да заври млякото със захарта. После добавям нишестето предварително разтворено във вода и разбърквам. Сгъстява се веднага. Използвам нишесте само на Биосет. Начупвам в чаши бисквити Закуска и ги заливам с нишестето. Става по - бързо, отколкото да ги редя във форма за торта, а вкусът е същия. И не ме карат да им режа парчета, а си вземат сами чашки.
Гъбите също стават много бързо и вкусно. 500г. нарязани гъби с няколко лъжички маргарин стават за 10 мин. Само веднъж ги разбърквам по време на печенето.
И двете рецепти ги правя в йенска тенджера.

Последна редакция: сб, 10 май 2008, 17:13 от Вела

# 74
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
и миш-маш  Grinning Става дори на обикновена мв
Яяяя, и как?  newsm78

# 75
  • Мнения: 9 108
в йената - нарязани изпечените чушки + необходимото количество олио + изварен доматен сок/домати от консерва.  Това да  "заври" и продължи около 10 мин на 75% мощност. Прибавят се натрошеното сирене разбъркано с яйцата. Обърква се. Връща се и пак на 75% мощност около още 4-5 мин. като през това време се разбърква 2-3 пъти.  всъщност продължителността зависи от мощността на печката.

# 76
  • Мнения: 40
А тиквички дали стават на микровълнова? newsm78

# 77
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Не съм правила тиквички, но патладжан и тиква правя. И пипер готвя, но го пускам на комбинирана програма микровълни с грил.

# 78
  • Мнения: 40
Не съм правила тиквички, но патладжан и тиква правя. И пипер готвя, но го пускам на комбинирана програма микровълни с грил.
Да и патладжана ме урежда - кажи как го правиш Praynig

# 79
  • Мнения: 422
Стават тиквичките, но за кратко време с малко мазнинка и сол, без да са похлупени, без вода. Така приготвени малко хрупкави/аз така ги харесвам, не разкашкани/ имат лек вкус  и аромат на гъби.

# 80
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Не съм правила тиквички, но патладжан и тиква правя. И пипер готвя, но го пускам на комбинирана програма микровълни с грил.
Да и патладжана ме урежда - кажи как го правиш Praynig
Обелвам 1 кг. патладжани и ги срязвам надлъжно на 4 или 6 части, зависи от големината. Слагам ги в йенската тенджера за 20 мин. Когато ги извадя са нещо средно между задушени и варени и са си пуснали водата с чернилката. После ги правиш каквото решиш. Ние ги обичаме разбити с майонеза и малко чесън. Понякога преди да ги разбия слагам лъжица доматено пюре, някой печен пипер или 1 ч.л. червен пипер, защото стават по - приятни на цвят.  Тази смес е много вкусна , когато се шприцова отгоре на пица вместо лютеница. Друг път ги режа на хапки, настъргвам кашкавал, слагам маргарин и ги връщам, докато кашкавала омекне. Добавяла съм ги към гювеч. Правила съм ги после с доматен сос и чесън отново на микровълновата. Вече 2 години си затварям в буркани такъв патладжан и после зимата приготвям нещо на бързо.

# 81
  • София
  • Мнения: 7 039
Вела, като  сложиш патладжана в йенска тенджера, колко вода му слагаш и слагаш ли капак на тенджерата?Като се извадят паднали ли им е горчилката?

# 82
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Въобще не слагам вода. Нито на патладжаните, нито на картофите слагам вода. Тенджерата я захлюпвам с капака, за да се задушат и да не се изсушат. Когато са готови патладжаните те са пуснали вода, в която е чернилката и горчилката. Просто ги изцеждам от водата, която сами са  си пуснали в тенджерата.

# 83
  • Мнения: 40
Вела страхотна идея - благодаря ти Hug аз много обичам патладжани,но винаги ме е дразнил пипкавия им начин на приготвяне,а с малкия дявол у дома вече ги бях отписала  Cry,но така както го обясняваш звучи лесно и вкусно  Party а бурканите ?само ги пълниш и заваряваш? слагаш ли нещо допълнително?

# 84
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
 а може ли , да се задушат пресни картофки с копър , в плик за печене newsm78
и ако може - колко вода се слага и дупчи ли се плика?

# 85
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Бурканите ги пълня само с патладжани. Обикновено от 4кг. се пълнят 5 буркана с вместимост 700мл. Като ги извадя от йенската тенджера направо ги слагам в буркана без да ги режа повече и ги стерилизирам. После, когато си отворя буркана според това каква рецепта ще приготвя ги режа или пасирам и  т. н.

Цитат:
 а може ли , да се задушат пресни картофки с копър , в плик за печене
и ако може - колко вода се слага и дупчи ли се плика?

 Не помня какво бях пробвала да правя в торбичка, но знам, че леко отрязах едното ъгълче, за да може парата да излезе и да не се получи налягане. Не съм правила в торбичка пресни картофи, но мисля, че ще станат в плик за готвене. Не е необходимо да се слага вода. Когато има вода част от веществата на картофа преминават в нея, а без вода се запазват и той става много по - вкусен. Освен подправки може да се сложи някаква мазнина, според това за какво ще се използват после. Правила съм и без мазнина - също са много вкусни. А картофите с кашкавал и маргарин или с кашкавал, шунка и сметана са направо фантастични.

Последна редакция: ср, 14 май 2008, 17:19 от Вела

# 86
  • 1st floor
  • Мнения: 9 111
Не съм правила в торбичка пресни картофи, но мисля, че ще станат в плик за готвене. Не е необходимо да се слага вода. Когато има вода част от веществата на картофа преминават в нея, а без вода се запазват и той става много по - вкусен. Освен подправки може да се сложи някаква мазнина, според това за какво ще се използват после. Правила съм и без мазнина - също са много вкусни. А картофите с кашкавал и маргарин или с кашкавал, шунка и сметана са направо фантастични.
изобщо без вода ли? newsm78...няма ли да станат сухи?

# 87
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Изобщо без вода. Те са захлюпени и ще станат сухи само, ако ги държиш повече от времето, което им е необходимо. Така си правя даже картофите за пюре: 1кг. за 20 мин. После ги пасирам на два пъти в резачката още докато са горещи с маргарин, лимонов сок и мляко. Въобще не остават вътре сухи парченца. Когато обаче сложа картофи по - малко от килограм и ме домързи да ги претегля, може да не преценя точно времето, което им е необходимо и да ги държа по - дълго в микровълновата. Тогава някои парченца се изсушават / но не всички /.

# 88
  • Мнения: X
Филе от скумрия/или друга подобна риба/ осолявам,ръся черен пипер,тук там резен лимон,малко масло или зехтин  и пека за около 25-зо минути в захлупена йена.
Купувам си по-голямо количество гъби и след като ги измия ги мятам в йената само с малко сол поръсени...те си пускат водичка-после си ги ползвам за готвене или замразявам в камерата.
патладжани -също там си задушавам-за кьополу/дано така да се пише/-но си ги нарязвям и осолявам предварително и си отцеждам черната вода преди да ги задуша.

Иначе редовно задушавам  картофи,правя ориз за гарнитура...гювечета/но тях вече сте ги казали/
Но теоретично почти всичко може да се сготви в МВ-аз имах един период дето ми се развали обикновенната фурна и разполагах само с МВ-то и с котлон...та съм готвила и мусака и пълнени чушки и какво ли още не.

# 89
  • Мнения: 284
Страхотни идеи има тук.Благодаря момичета Hug  bouquet

# 90
  • Мнения: 6 390
Вела
мерси за чудесната идея с патладжаните... голямо улеснение ми се вижда

Въобще супер идеи тук, че аз до сега само за подгряване ползвах МВ

http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=meal&id=490
ей това дали става за МВ???

# 91
  • Мнения: X
Аааааа,оня ден съм забравила страхотните целувки на Котка да спомена-http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=280496.0;all

# 92
  • София
  • Мнения: 4 294
Едно предложение и от мен   chef

Пилешки бутчета на микровълнова

Продукти: пилешки бутчета, масло, черен пипер, червен пипер, вегета, къри.

Приготвяне: Измитите бутчета нареждам в йената.
Поръсвам ги с черен и червен пипер, къри, вегета,
обръщам ги и пак ги поръсвам хубаво.
Слагам парчета масло между бутчетата.
Сипвам един пръст вода, съвсем малко, колкото
да не залепват по дъното, въпреки че има мазнина
и те си пускат вода при печенето. Слагам капака на йената
и мушкам в микровълновата на 200 градуса за 20 мин.,
вадя обръщам бутчетата и пак на нова в микровълновата още за 15 минути.

Ето моя резултат  Laughing




# 93
  • Мнения: 308
   Темата е страхотна и ще я следя с интерес, че от днес си имаме микровълнова.

   Може ли да ми кажете как пържите яйцата.

# 94
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Най - вкусни стават бърканите яйца. На едно яйце се пада по 1мин. или 1мин. и 10 сек. Разбъркват се предварително яйцата / може да се сложи сирене или нещо друго /, пресмята се времето  и се включва. Винаги покривам чинията. По средата се разбърква отново/ веднъж или два пъти /. Ако се задържат повече време от необходимото ще станат жилави. Ако не се разбъркат добре на места ще останат сурови. Яйцата на очи обикновено не стават равномерно готови и рядко да ги правя в микровълновата. Правя обаче яйца в чаени чаши. Намазвам чашата с олио. Чупя яйцето и му пукам жълтъка. Задължително чашите се покриват, защото пръска / по - точно е да кажа, че леко гърми и част от яйцето излиза извън чашата /. На 1 яйце му трябва 1 мин. или по - малко, за да остане рохкаво.

# 95
  • Мнения: 191

Но теоретично почти всичко може да се сготви в МВ-аз имах един период дето ми се развали обикновенната фурна и разполагах само с МВ-то и с котлон...та съм готвила и мусака и пълнени чушки и какво ли още не.

Точно по този повод влязох в тази тема  Cry Кажи моля, как правиш мусаката и пълнените чушки, че много обичаме.

# 96
  • Мнения: X
Ами в йената/захлупена/ си задушавам лука и морковите с малко олио и водичка,после вадя-слагам каймата предварително омесена с вода/за да не става на топчета/,пак за малко задушавам,след което слагам картофите/или ориза ако е за пълнени чушки или сърми/,доливам малко водичка-задушавам,подправките си добавям и вече слагам заливка или пълня/завивам сърмите/,след което запичам до готовност.
Не ти пиша конкретно минути,защото е много относително-все пак зависи от съда/големината му/,количеството което приготвяш,мощността на фурната....но обикновенно на второто ,третото готвене вече си и хванала чалъмите.

# 97
  • Мнения: 191
Звучи ми лесничко. Много благодаря, Люба!  Heart EyesЩе опитам през почивните дни и ще се отчета после.

Весел уикенд на всички! Той тази седмица е от цели два дни  Mr. Green

# 98
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Запис! Довечера ще пробвам, ако има вид, ще покажа снимки

# 99
  • Мнения: 191
Да се отчета - правих мусака в микровълнова и стана неочаквано за мен вкусна. Изненадах си мъжете вкъщи и май отдалечих ремонта на нормалната фурна, но поне увеличих възможностите за готвене.

  Хиляди благодарности, Люба bouquet  bouquet  bouquet В най-скоро време ще пробвам и пълнените чушки "на фурна"

# 100
  • Мнения: 26
Взех рецептите  от един сайт преди време и реших да ги изпробвам в МВ-то Simple Smile
Кексчета(мъфини) със сирене:
2 ч.ч. брашно
1 бакпулвер
1 1/2 ч.ч. натрошено сирене
2/3 ч.ч. олио
1 ч.ч. кисело мляко + 2 с.л.
2 яйца
Брашното,бакпулвера и сиренето се разбъркват в една купа,а останалите продукти в друга.После внимателно се смесват.В силиконови форми за мъфини се слага тестото до 3/4 от височината на отворите за 9 минути на 450 вата.Открих,че на 450 вата при мен стават най-добре.Излизат 12 жъмбо мъфини.Пека ги на няколко пъти по 4 кексчета.Ако се пекат повече трябва да увеличите минутите.Най добре да пробва всеки със клечка кога са готови  докато уцели минутите.Трябва да постоят във формата няколко минути преди да се извадят.
Мъфини(кексче) с портокалов сок
180 г брашно
150 г захар
100 г краве масло
1 портокал (100 мл сок)
2 яйца
1 1/2 ч л бакпулвер
1 ч л ванилия
Яйцата се разбиват със захарта до побеляване,след това се добавя разтопеното и леко охладено масло (30 секунди в микровълнова фурна),после се добавя сокът на струйка.В отделна купа се пресява брашното с бакпулвера и след това се смесват с другата смес.Внимателно се разбърква на ръка за да не падне сместа и се разсипва във формичките.Готовите мъфини може да се намажат с глазура(5-6 с л пудра захар,1 с л портокалов сок).Единит път сокът ми беше по малко от 100мл и прибавих прясно мляко и пак станаха.Пеках 9 минути на 450 вата както първите.
Пица с хляб
Капакът на някой кръгъл съд от йенско стъкло се маже с маргарин(може и олио).Нареждат се филии стар хляб докато се покрие дъното,а дупките между тях се попълват с натрошен хляб(после се сетих,че може филиите да се нарежат на триъгълници и да се подредят в кръг).После намазвам с маргарин.След това слагм домати нарязани на кръгчета(може и доматен сок или лютеница) и заливам с едно разбито яйце.Отгоре слагам някъкъв колбас(салам или шунка или пилешко месо),нареждам маслини,слагам царевица,кисели краставички на кубчета.Поръсва се накрая с чубрица и черен пипер.И най отгоре се слага настърган кашкавал.Притискате с ръце.Печете на пълна мощност(900W) 5 минути.

Последна редакция: вт, 29 юли 2008, 13:43 от dani_j

# 101
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Благодаря за рецептата!
Аз пробвах целувките, правих и картофи в плик, и мусака, и . . . Всичко стана чудесно, но забравих да снимам.  Чакам гости през почивните дни, ще взема да ги изненадам . . bouquet

# 102
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
dani_j, от къде ги купувате тези силиконови формички? В Кауфланд дали ги има?

# 103
  • Мнения: 26
dani_j, от къде ги купувате тези силиконови формички? В Кауфланд дали ги има?
В Кауфланд съм ги виждала покрай Нова година.Моите са поръчани от един магазин.Виж тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=264475.msg6421208 и
http://www.laredoute.fr/Search/SearchResults.aspx?SearchType=Hea … ;Keyword=silicone.Тук във формума има тема как се пазурува от този сайт.В момента са страшно намалени.
http://store.bonapeti.tv/index.php?main_page=index&cPath=44_41%20...

Последна редакция: пн, 28 юли 2008, 14:26 от dani_j

# 104
okolo 10 pe4eni 4erveni 4u6ki,200gr sirene,1 qize,1 4aena 4a6a prqsno mlqko,supena lajiza bra6no.V iena redite red 4u6ki,otgore natro6eno sirene.Zavar6vate s red 4u6ki.V kupa se obarkvat prqsnoto mlqko,qizeto i bra6noto.Zalivate i bez kapak pe4ete okolo 20 min.                                                          

# 105
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
dianaaaa, моля пиши на кирилица!!!!!!!!!!!!!!

# 106
  • Мнения: 22
Здравейте!големите жеги тази година ме накараха да се прибегна до готвене на МВ. Добре, че ги има тези форуми, за да се сдобие човек с рецепти. Имам един въпрос към вас. Случвало ли ви се е гювечетата да се напукват от МВ? Моите се напукаха, но не знам от МВ ли или просто им е дошло времето.

# 107
  • Мнения: 63
marryan редовно слагам гювечета в мирковълновата и е са се напукали,явно на твоите им е дошло времето Simple Smile

# 108
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
... Моите се напукаха, но не знам от МВ ли или просто им е дошло времето.

И аз използвам често гювечета в микровълновата, но до сега не съм имала проблеми. Използвам и две големи глинени гърнета. В книжката ми за микровълновата пише, че глинените съдове, ако са пукнати и се сложат в микровълновата печка най - вероятно ще се счупят.

# 109
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Моите са стъклени, огнеупорни. Напоследък правя десерти, но и мусаката ми се получи добре. При крем карамела ми се спука една от чашките, докато карамелизирах захарта, та може би е по-добре да се направи отделно и да се сложат по 1-2 лъжички във формичка  Thinking

# 110
  • Мнения: 929
Моите са стъклени, огнеупорни. ................................ При крем карамела ми се спука една от чашките, докато карамелизирах захарта, та може би е по-добре да се направи отделно и да се сложат по 1-2 лъжички във формичка  Thinking
Така е от личен опит го казвам. Преди четири години напуках две йенски(по-скоро счупих - след като след процедурата карамелизиране бяха се разцепили на по две-три части) на майка ми докато се светна, че от захарта температурата се качва рязко и резултата голяма чупливост на съдове.

# 111
  • Мнения: 2 388
Здравейте. Simple Smile Мога ли да задам един може би глупав въпрос, ма който се надявам на отговор. Simple Smile
Много ми се яде миш-маш, но нямам къде да си изпека чушки.
Дали ще може в микровълновата?

# 112
  • Мнения: 4 433
Здравейте. Simple Smile Мога ли да задам един може би глупав въпрос, ма който се надявам на отговор. Simple Smile
Много ми се яде миш-маш, но нямам къде да си изпека чушки.
Дали ще може в микровълновата?
Палвке можеш направо в микровълновата да направиш миш маш Simple Smile

# 113
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Редовно правя пипер на комбинирана програма грил с микровълни. Изваждам семето и нареждам в йенска тавичка. После леко поръсвам отгоре с олио. Когато пипера не е пълнен го пускам на 80% грил и 20% микровълни за 30 - 35 мин. Ако е пълнен го пускам на 60% грил и 40 % микровълни за 35 - 40 мин. По време на приготвянето обръщам пиперките веднъж или два пъти, за да се опекат от всички страни.

# 114
  • Мнения: 2 388
Палвке можеш направо в микровълновата да направиш миш маш Simple Smile

Не искам. Simple Smile Сигурна съм, че няма да ми хареса вкуса.
Отделно ме е страх, че ако я пусна за повече от 4 -5 минути ще гръмне ( тази лудост си е мой проблем, разбира се ).
Чушките ме интерсуват, дали ще станат? Thinking

# 115
  • Мнения: 2 388
Вела, мен ме интересува дали ще станат печени, така, че да се белят после.
И после да си ги ползвам за миш-маш. Simple Smile

# 116
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
На комбинирана програма както съм описала по - горе се белят идеално.  По този начин вече няколко години си правя пипер за фризера. По няколко тавички на ден - бавно, но славно. Предимството е ,че не ми се опушва апартамента и не стоя на чушкопека с часове. После обелвам и слагам в торбички. Ако пипера е тънък и не е подходящ за печене  естествено при беленето ще се накъса.

# 117
  • Мнения: 2 388
Незнам как точно се прави комбинирана програма, но ще потърся книжката с указания.

Благодаря ти за отговора.  bouquet Това ме интересуваше.

# 118
  • Мнения: 4 433
е това е хубавото на грил в микровълнова Simple Smile
моята е без и няма как да станат.Успех Палавке Hug

# 119
  • Мнения: 2 388
е това е хубавото на грил в микровълнова Simple Smile
моята е без и няма как да станат.Успех Палавке Hug

Мерси. Simple Smile Сега видях, че има 7 програми, включително и за зеленчуци, както и бутон, който е комбиниран - микровълнова + грил.
Предполагам, че след прочитане на указанията ще се справя. Едва ли ще е толкова сложно.

# 120
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
.................
Мерси. Simple Smile Сега видях, че има 7 програми, включително и за зеленчуци, както и бутон, който е комбиниран - микровълнова + грил.
Предполагам, че след прочитане на указанията ще се справя. Едва ли ще е толкова сложно.
И после да кажеш дали ти е харесало!  Wink

# 121
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Палвке можеш направо в микровълновата да направиш миш маш Simple Smile

Не искам. Simple Smile Сигурна съм, че няма да ми хареса вкуса.
..........
И аз мислех така, но се престраших да си направя. Първо зеленчуците, ако са сурови, за 3-4 минути, после разбърканите яйца и всичко останало. За 7-8 минути на 600 вата, като по средата се вади и разбърква  eat Подробната рецепта беше в една тема за бързи и лесни манджи в офиса

# 122
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Когато правя  миш - маш предварително винаги съм опекла и обелила пипера. Иначе вкусът не ми харесва нито на обикновена печка, нито на микровълновата. Между другото откакто имам микровълнова миш - машът го правя само там.

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 1 274
Момичета, я ми кажете,мога ли да направя кюфтета в микровълновата  newsm78 ама без сосове... без нищо.Като печени да станат  newsm78 Или да и изпеча на скарата  Laughing

# 124
  • Мнения: 11 607
Имам грил на МВ, но почти не знам как да го използвам.......Най-често правя пиле с картофи в МВ......Спестява ми много време, а и ни е вкусно!

# 125
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
На микровълновата кюфтетата ги правя на програмата за автоматично готвене на кюфтета. И от кайма и от картофи  все на тази програма. Тя е комбинирана - микровълни с грил.

# 126
  • Мнения: 3 413
Днес си купихме микровълнова фурна и тази тема ми е доста полезна   bouquet

# 127
Здравейте, аз лично правя пълнени чушки с яйце и сирене. Разбивам две яйца с 200 г сирене или извара, слагам малки кубчета от 2 моркова и 2-3 скилидки чесън, нарязани на дребно. Изтърбушват се около 5-6 чушки, в зависимост от това колко са големи и дали ще се съберат в съд от йенаглас. Вече празни, чушките се напълват с добре разбитата смес. Слагат се във фурната, намазана с малко олио, 1 ч. чаша вода(може и да натрошите зеленчуков бульон), заедно с 1-2 супени лъжици доматено пюре. Захлупва се тавичката и се пече около 25 минути на мах. Цялата манджа отнема обюо 40-50 минути и при това става много вкусна.

Не са лоши и супите на маги и галина бланка. Изпълнявам всички инструкции, но накрая задължително прибавям я картофи, я други подправки, в зависимост каква е супата.

От скоро пека и най-различни сурови ядки от пазара - малко се мокрят, посолявам ги на вкус и 4 минути на мах стават идеално мезе за разни питиета. Пека и кестени(от ядливите разбира се, мисля, че на Фантастико ги има). Срязват се в средата и се поставят, както са с черупките. Пекът се около 5 минути.
И последно един въпрос, относно ориза - когато го сложите да се вари, няма ли опасност да започне да гърми, както при претоплянето?

Последна редакция: пт, 23 яну 2009, 11:04 от chiuaua

# 128
  • Мнения: 852
Много полезна тема,супер Hug

# 129
  • Мнения: 1 155
Нарязваме картофки в йенска тенджера, като редим 1 ред картофи, слагаме малко масло и ръсиме с 1 бульон, без да го разтваряме във вода , като 1 бульон трябва да ви стигне за всичките картофи. Така редим пак картофи, бульон, масло може да се сложи чесън и копърче. Слагаме да се пече на 25 минути и после хапваме. Стават много вкусни! Peace

# 130
  • Мнения: 1 726
Нарязани картофи на колелца се слагат в йена и се варят до полуготовност под капак. После добавяте една кутийка квасена сметана, разбърквате добре и досварявате без капак. Може да се добавят още лук, гъби от консерва, пушено месо, кашкавал и т.н.

# 131
  • Мнения: 248
Записвам се да следя темата!

# 132
Ааа, да не забравя да спомена и омлет с кашкавал, сирене и с какъвто и да е колбас. Предпочитам го с шунка или шунков салам. Разбивате 8 яйца, разбърквате ги с 200 г сирене + 200-300 г колбас, нарязан на кубчета, заедно с 50 г кашкавал, нарязан на тънки лентички и 30-тина мл олио. Разбърквате в хумогенна смес с щипка сол и щипка червен пипер в купа с похлупак от йенаглас и мятате в микровълновата на мах за 7-8 минути. През 2 минути отваряйте и продупчвайте надигналия се яйчен "мехур", за да не се наложи после да чистите основно микровълновата, повярвайте не е приятно  Grinning Ако фурната ви е по-мощна(моята е 750 вата) все пак проверявайте да не загори, макар, че е малко вероятно). Когато в омлета, след набождане с вилицата не е останала течност - готови сте. Върви с биричка, евтино е, вкусно е, а и отнема само 15-тина 20 минути. Спокойно стига за 4 порции. Аз лично му слагам кетчуп или лютеница, след като го извадя от фурната, което не пречи да се прибави в сместа при печене в микровълновата. Ако се сетя още нещо - ще пиша.

Последна редакция: пт, 30 яну 2009, 12:01 от chiuaua

# 133
  • Мнения: 187
И последно един въпрос, относно ориза - когато го сложите да се вари, няма ли опасност да започне да гърми, както при претоплянето?
Приготвям ориз за гарнитура в съд с капак и няма никакви проблеми. Една чаша ориз и две чаши вода за 5 минути на мах мощност и след това 15 минути на слаба мощност, като през 5 мин се разбърква и 5 минути преди края добавям бучка масло, сол и зеленчуци от микс.  chef

# 134
  • Мнения: 592
На микровелето правя за бързо:
 * гювече със сирена
 * зелен боб с топено сирене
 * задушени моркови, картофи и др.

# 135
  • I'm passenger through the desert from myself i come<->to myselfi return
  • Мнения: 125
 Whistling запис

# 136
  • Мнения: 998
На микровелето правя за бързо:
 * гювече със сирена
 * зелен боб с топено сирене
 * задушени моркови, картофи и др.

Разкажи за зеления боб с топеното сирене, моля!

# 137
  • Мнения: 923
Правих ябълковия сладкиш. Децата си облизаха пръстите и сега ме карат през ден да го правя
И гнездата много харесаха. ДАже могат сами да си ги приготвят Laughing

# 138
  • Мнения: 930
запис да следя темата, имам микровълнова  с грил, но досега само притоплям храната в нея, никога не съм готвила в нея newsm78

# 139
  • Мнения: 187
мама_съни , ако може линк към ябълковия сладкиш! Simple Smile

# 140
  • Мнения: 120
Много хубави рецепти намерих тук,още днес ще пробвам някой.Моята микровълнова се води 4 в 1 ,но досега не съм пробвала нито грила, нито конвекцията,ползвам я само за размразяване и притопляне.Единствено картофи в плик за салата правя,защото става бързо-В обикновенна найлонова торба се слагат няколко добре измити картофа ,без да се дупчи или да се слага вода и се пускат около 10 до 13 мин.,зависи от мощността на печката-после много лесно се белят и стават вкусни.
Правила съм много вкусен кекс за 10 мин. в микровълновата,отгоре намазан с шоколад,по рецепта взета от форума ,но не мога да я открия

# 141
  • Мнения: 923
мама_съни , ако може линк към ябълковия сладкиш! Simple Smile


http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=241916.45
на 4-страница , мисля че беше ябълков щрудел

Аз добавих съвсем малко малко газирана вода. стана много ронлив, даже според мъжо прекалено Laughing

# 142
  • у дома
  • Мнения: 258
сисса, сподели за зеления боб с топеното сиренцеееееее

# 143
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Да дам малко различна насока на темата, с друго приложение на микровълновата фурна.

Домашна кола-маска.
    2 ч. л. захар
+  2 ч. л. лимонена киселина
    2 ч. л. вода
се поставят за около 2 минути в микровълновата, докато сместа придобие цвят на лимонада. Изсипва се върху парче плат с размери около 50х20 см и се разтила с лъжица. После се ползва по предназначение.

# 144
  • Мнения: 126
И аз да се запиша! Браво за идеите !   bouquet

# 145
  • Мнения: 3 413
Аз правя принцеси,кекс,мусака.За съжаление още не знам кога да пускам в действие и грила.Идеи?

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 145
Телешки суджук , домашен или купен от магазина,нарязан на парченца и пуснат на пълна мощност за по-малко от 1 минутка. Става страхотно мезе, за онези което помнят и обичат печената луканка  Mr. Green

# 147
  • Мнения: 9 108
Телешки суджук , домашен или купен от магазина,нарязан на парченца и пуснат на пълна мощност за по-малко от 1 минутка. Става страхотно мезе, за онези което помнят и обичат печената луканка  Mr. Green

аз го помня  Laughing И ще  направя  Peace Благодаря, Ваня  Hug и привет  Grinning

# 148
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Много хубави рецепти намерих тук,още днес ще пробвам някой.Моята микровълнова се води 4 в 1 ,но досега не съм пробвала нито грила, нито конвекцията,ползвам я само за размразяване и притопляне.Единствено картофи в плик за салата правя,защото става бързо-В обикновенна найлонова торба се слагат няколко добре измити картофа ,без да се дупчи или да се слага вода и се пускат около 10 до 13 мин.,зависи от мощността на печката-после много лесно се белят и стават вкусни.
Правила съм много вкусен кекс за 10 мин. в микровълновата,отгоре намазан с шоколад,по рецепта взета от форума ,но не мога да я открия

Здравей:)

Предполагам че е този Светкавичен кекс - писала съм рецептата и тук някъде, но нещо не мога да я намеря.

# 149
  • Мнения: 806
Здравейте,
благодарности за хубавите идеи и рецепти за микровълнова.
Аз сега имам много голямо желание да започна да готвя в нея и като виждам може да се прави почти всичко, но имам един наистина важен според мен въпрос:
При използването на обикновенна иенска тенджара-трябва ли да се захлупва нацяло с неиния капак ИЛИ се налага специално използването на специален съд за микро.
  bouquet

# 150
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Непрекъснато използвам йенска тенджера - отворена и затворена без значение. Захлюпвам я само с нейния капак.

# 151
  • Мнения: 5 173
1 скромен запис от мен, макар рядко да прибягвам до микрове-то. Blush

# 152
  • Мнения: 806
 Вела,благодаря за отговора  bouquet
Довечера мисля да се престраша и да направя гювеч със свинско в микрото.
Дано да се получи  chef bowuu Rolling Eyes

# 153
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Dime, внимавай с месото, защото обикновено става преди зеленчуците и ако го задържиш по-дълго ще стане сухо.

# 154
  • Мнения: 806
Dime, внимавай с месото, защото обикновено става преди зеленчуците и ако го задържиш по-дълго ще стане сухо.

Точно това се сетих да питам newsm78
Може ли да ми кажете- как точно да го приготвя за да не стане сухо?  bouquet

# 155
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Трябва да го прибавиш след като зеленчуците са почти готови и е добре да разбъркаш, за да не остане месото отгоре, а да е покрито със зеленчуци.  Месото става сухо, защото водата от него много бързо и лесно се изпарява.

# 156
  • Мнения: 806
  bouquet Благодаря ти
Лошото в моя случай ще е че неможах да намеря точна рецепта за гювеч със свинско,кое кога се слага ,на каква мощност и по-колко минути  се пече ooooh!
Имам огромно желание да го направя и много ще се радвам ако имаш точното рецепта да ми я кажеш Hug

# 157
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Избягвам да пускам месото само на микровълни. Използвам комбинирана програма грил с микровълни, защото според мен месото доста се изсушава. Редовно готвя зеленчуци. Тази вечер мисля да правя патладжан с доматен сос. Гювеч съм правила, но без месото. Първо слагам картофите- 1кг. за 20 мин. нарязан на едри парчета като за гювеч. После добавям доматения сос, а когато заври печения пипер и патладжана. От есента патладжана е правен на МВ, а пипера на МВ с грил. Отново да поври няколко минути /около 5-6/ и го оставям да престои в йенската тенджера без да отварям капака още около 10 мин. Ако трябва да добавям месо, бих го сложила  заедно с доматения сок, пипера и патладжана. Фурната ми е 900Вт, а обема и е 30 л. Обикновено през около 5 мин разбърквам.

Дано да съм ти била полезна.

# 158
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Записвам се, много интересна тема  bouquet!

# 159
  • Мнения: 806
Здравейте Grinning
Вела, благодаря за споделената рецепта, но вчера по късно вечерта неможах да вляза в интернет да прочета и се наложи сама да майсторя...... и
Да се отчета за вчерашното ми първо готвене в микровълновата: резултата беше невероятен, страхотно вкусно и неочаквано бъзро Grinning
Вече от собствено опит мога да напиша рецептата ми за:

"Импровизиран" гювеч със свинско

Свинско месо нарязани на парченца като за кебап
5 средни картофа,също нарязани по на ситно,
3 по-големи гъбки
1 глава лук
2 скилидки чесън
подправки / чубрица,вегета или някаква подправка за месо,сол и червен  и черен пипер/

Нарязаните на парченца месо се овалват с малко олио, сол,начуканите на ситно или  пресовани скилидки чесън , като се добавя малко червен пипер,и подправка за месо и се обърква много добре.Така месото се овкусява много добре, като през това време се нарязва лука на ситно и с малко олио и чубрица/ така се получава много приятен аромат и вкус/ се задушава за 1 мин. на 75 W в микрото.
След това се добавя месото и то се задушава-5-6 минути заедно с лука.
После се добавя всичко останало- гъбките,картофите,още подправки и малко червен пипер.Залива се с водичка и се пече 4 Х5 минути на 750 W във микрото,като на всеки 5 мин. се разбърква.
Така се вижда има ли нужда от още водичка или сол и се разбира как увират месото и картофките.

Месото за мое очудване стана много сочно , нито сухо,нито жилаво.Супер беше  chef

На мъжа ми много му хареса.На мен също,защото спестява време, а резултат е наистина невероятно вкусен. Grinning
Ставам фен на микровълновата печка Mr. Green

Последна редакция: вт, 19 май 2009, 09:50 от Dime

# 160
# 161
  • Мнения: 806
здравейте,
искам да попитам по опитните дами боравещи с микровълновата -
Мога ли да направя Фикса "Сочно пиле" на Маги в микрото и трябва ли да надупчвам плика и да захлупвам йенската тенджера? Blush
Благодаря  bouquet

# 162
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Не използвам никакви продукти на Маги и  др.  подобни, но месото трябва винаги да бъде покрито, за да не се изсушава и да не пръска.

# 163
  • Мнения: 806
Вела,отново благодаря за бързият отговор  bouquet
Много Hug

# 164
  • Мнения: 383
Пуканки

1 к.ч. .............................царевица
1 с.л. ..............................олио
.......................................сол

продуктите ги слагаме в найлонова торбичка за фурна, смесваме ги добре, връзваме здраво пликчето с конец и пускаме МВ за 3-4 мин на 800 вата

Последна редакция: чт, 11 юни 2009, 21:26 от Ердинч

# 165
  • Мнения: 520
Една много елементарна,вкусна и бърза рецепта са кренвиршите с кашкавал.Аз ги слагам на около 3мин.за да се разтопи добре кашкавала.В микровълновата правя и бързи сандвичи.Намазвам филиѝките с масло,слагам шунка и кашкавал и пак за около 3мин.са готови!

# 166
  • Мнения: 22 867

Стават и вкусни картофки с плънка - измивате хубаво картофите, аз не ги беля, правите разрез от горната страна на кръст и после още веднъж, да се получат осем резенчета. Режете така, че дъното на картофа да остане цяло. Слагате във фурната на пълна мощност, при мен се изпичат за 6-7 до 9 мин, зависи от големината на картофа. Като извадите, правите плънка по желание - нарязана шунка, зелен лук, горчица, може и със сирене, варени яйца - каквото ви се връзва с вкуса на картофа. Получава се ето това:

# 167
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Вчера правих крем карамел. Захарта се карамелизира с помощта на малко водичка /около половин лъжичка на купичка/.  Крема - 1л. прясно мляко, 8 яйца и 1ч.ч. захар - става за 40 мин. Печката ми е 900W и пека на пълна мощност. Мен ме домързя като друг път да правя всяка купичка по отделно и го направих направо в йенската тенджера. За съжаление нищо не остана за снимка.

# 168
  • Мнения: 930
запис да следя темата, имам микровълнова  с грил, но досега само притоплям храната в нея, никога не съм готвила в нея

# 169
  • Мнения: 806
Като извадите, правите плънка по желание - нарязана шунка, зелен лук, горчица, може и със сирене, варени яйца - каквото ви се връзва с вкуса на картофа.
   chef Страхотна рецепта,благодаря ти    bouquet
Искам да попитам- след като се запълни картофа с плънката- запича ли се пак или така се консумира?

# 170
  • Мнения: 22 867
Като извадите, правите плънка по желание - нарязана шунка, зелен лук, горчица, може и със сирене, варени яйца - каквото ви се връзва с вкуса на картофа.
   chef Страхотна рецепта,благодаря ти    bouquet
Искам да попитам- след като се запълни картофа с плънката- запича ли се пак или така се консумира?

Dime, не, не запичам, защото обикновено слагам шунка с горчица или зелен лук наситно с варени и размачкани с него яйца, понякога руска салата - общо взето такива плънки. Но, ако хванеш за колко време се изпича картофът в твоята микровълнова (в началото ги препичах), може да извадиш малко по-рано, да сложиш някаква плънка, която може да се запече, или пък с кашкавал да поръсиш и да запечеш. Позволява всякакви импровизации.

# 171
  • Мнения: 310
И аз съм правила ориз със зеленчуци в микровелето, дробчета, гювечета едно по едно или всичко в йената и става едно голяямо гювече. Също съм си пекла тиквички - тиквичките както са обелени и нарязани ги посолявам и поливам със олио и ги наръсвам с брашно разбърквам ги и пека първо на 10 мин, разбърквам и после на още докато станат готови според вашия вкус.
А от книжката с рецепти за мв съм правила едно ястие което беше от 400 гр лук и кайма не помня колко подправки черен червен пипер лука нарязан на едро и се пече беше много вкусно, но отдавна съм го правила  защото ми се счупи по-голямата йена в която го правех.

# 172
  • Мнения: 155
Да ви споделя какво забърках вчера:
Картофи, гъби, топено сирене, сметана, чесън на прах и подправка за картофи, сол и чер.пипер на вкус. Обърквате слагате в МВ за 10 мин, изваждате и бъркате и още 10 мин, после изваждате слагате пресен копър, бъркате и пак в МВ за 5 мин  Wink
Мммммммммммммммммммммммм, вкусно Wink

ПС: всичко това се случи на 750Вата  Hug

# 173
  • Мнения: 155

Стават и вкусни картофки с плънка - измивате хубаво картофите, аз не ги беля, правите разрез от горната страна на кръст и после още веднъж, да се получат осем резенчета. Режете така, че дъното на картофа да остане цяло. Слагате във фурната на пълна мощност, при мен се изпичат за 6-7 до 9 мин, зависи от големината на картофа. Като извадите, правите плънка по желание - нарязана шунка, зелен лук, горчица, може и със сирене, варени яйца - каквото ви се връзва с вкуса на картофа. Получава се ето това:



Изглежда фантастично, ще пробвам  Wink

# 174
  • Мнения: 3 641
И аз съм правила ориз със зеленчуци в микровелето, дробчета, гювечета едно по едно или всичко в йената и става едно голяямо гювече. Също съм си пекла тиквички - тиквичките както са обелени и нарязани ги посолявам и поливам със олио и ги наръсвам с брашно разбърквам ги и пека първо на 10 мин, разбърквам и после на още докато станат готови според вашия вкус.
А от книжката с рецепти за мв съм правила едно ястие което беше от 400 гр лук и кайма не помня колко подправки черен червен пипер лука нарязан на едро и се пече беше много вкусно, но отдавна съм го правила  защото ми се счупи по-голямата йена в която го правех.
Заинтригува ме рецептата с тиквичките. Доста лесно ми звучи Crazy Сам ода попитам колко горе-долу тиквички се слагат и олиото в малко количество ли трябва да бъде Hug

# 175
  • Мнения: X
запис да следя темата, имам микровълнова  с грил, но досега само притоплям храната в нея, никога не съм готвила в нея
И аз като теб и тази тема ще ми бъде интересна да я прочета и да използвям някои рецепти  Simple Smile

# 176
  • Мнения: 806

Dime, не, не запичам, защото обикновено слагам шунка с горчица или зелен лук наситно с варени и размачкани с него яйца, понякога руска салата - общо взето такива плънки. Но, ако хванеш за колко време се изпича картофът в твоята микровълнова (в началото ги препичах), може да извадиш малко по-рано, да сложиш някаква плънка, която може да се запече, или пък с кашкавал да поръсиш и да запечеш. Позволява всякакви импровизации.
Благодаря,  bouquetсъс сигурност ще го пробвам и ще пиша резултата  chef

# 177
  • в провинцията
  • Мнения: 249
Вчера правих крем карамел. Захарта се карамелизира с помощта на малко водичка /около половин лъжичка на купичка/.  Крема - 1л. прясно мляко, 8 яйца и 1ч.ч. захар - става за 40 мин. Печката ми е 900W и пека на пълна мощност. Мен ме домързя като друг път да правя всяка купичка по отделно и го направих направо в йенската тенджера. За съжаление нищо не остана за снимка.
А на водна баня ли се пече, като класическия крем карамел или така, направо ?

# 178
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Без водна баня. Купичките се пекат направо. Единствената разлика, когато е готов, е че отгоре не е запечен както се получава в обикновена фурна.

# 179
  • София
  • Мнения: 4 578
Също съм си пекла тиквички - тиквичките както са обелени и нарязани ги посолявам и поливам с олио и ги наръсвам с брашно разбърквам ги и пека първо на 10 мин, разбърквам и после на още докато станат готови според вашия вкус.
Заинтригува ме рецептата с тиквичките. Доста лесно ми звучи Crazy Сам ода попитам колко горе-долу тиквички се слагат и олиото в малко количество ли трябва да бъде Hug
И аз да питам дали в затворен съд ги слагаш...?

# 180
  • Мнения: 5
Страхотна тема! още довечера ще пробвам целувките.... ама с подсладител Simple Smile))
чеее...нали ми виждате линийката  Wink

# 181
  • Viena
  • Мнения: 3 582
супер темичка

# 182
  • Мнения: 52
Най-обичам картофки в микровълнова - и рецептата е на 70 - годишния ми дядо. Не много едри картофи се обелват и нарязват на шайби - 3-4 мм. Слагат се в походящ съд с капак, поръсва се сол, черен пипер, червен пипер, чубрица, полива се с олио и малко водичка - течността да не е над средата на съда, че почва да кипи. слага се капака и се пуска на пълна мощност. За моята микривълнова на 900 W в съд от 1,5 литра  са готови за 30 мин. По желание след като са готови се слага отгаре кашкавал и се слага за 1-2 мин без капак да се разтопи кашкавала.
Да ви е вкусно.

# 183
  • София
  • Мнения: 119
Много полезна тема.
Записвам се да следя  Peace

# 184
  • Мнения: 83
Искам да ви питам за някакъв сос за спагети, който мога да приговя с помощта на микровълновата (с грил е)?

Интересува ме някой приготвял ли е пълнени с кайма патладжани отново в микровълновата? Ако може да даде рецепта    bouquet

# 185
  • Мнения: 68
за спагеите и аз ще чакам

# 186
  • Мнения: 83
за спагеите и аз ще чакам

И аз още чакам, та да побутна малко  Rolling Eyes Mr. Green

# 187
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Приготвяла съм пълнени пиперки на комбинирана програма - 40% грил и 60% микровълни, но патладжаните само натюр съм ги правила.

Сос за спагети:

- Вариант 1:
Мазнина за 2 мин. Добавям чесънче за още 2 мин. После червен пипер пак за 2 мин. Добавям сгъстени домати с моркови и пипер докато заври. Разбърквам и оставям да поври около 5 мин. Овкусявам по желание - обикновено с къри.

- Вариант 2:
Маргарин докато се стопи и после за 2 мин. После 2 с.л. брашно и пак за 2 мин. Следват 2 ч.ч. прясно мляко докато заври. После настърган морков и кубчета шунка /кренвирш/ - да ври около 5 мин. На края настърган кашкавал  или извара След като заври го оставям за около 3 мин. Подправки по желание - слагам сол и черен пипер.

Последна редакция: сб, 03 окт 2009, 15:34 от Вела

# 188
  • Мнения: 37
запис
най-често си правя кренвирши с кашкавал. преди години и картофи правех,,но скоро не съм пробвала

# 189
  • Мнения: 83
Ух, имаше тук някъде из страниците един много апептитен шоколадов сладкиш, но не мога да ги намеря.  Sad Ако някой се сеща да помогне  Praynig Praynig

# 190
  • София
  • Мнения: 2 374
В микровълнова всичко съм готвила, без супа. Даже и блат за тора опекох  Grinning Но все пак си е по-вкусно готвеното на печка/фурна.
На микровълнова обаче правя гювечетата  и понякога печени картофи - нарязват се на шайби, нареждат се в голяма чиния и се поръсват със сол, само това е, за гарнитурка са чудесни.

# 191
  • Мнения: 3 628
А, дами, някоя от вас да е приготвяла риба на микровълнова, моля да сподели. thumbsup

# 192
  • Мнения: 1 726
Аз правя скумрия (става и с друга риба) на манджичка.Слагам 1 гл.лук да се задуши с мазнина и малко вода и дафинов лист, после слагам рибата , доматено пюре чер пипер и босилек. Готвя докато омекне рибата. Може да се добавят още зрял боб от консерва, маслини, чушка,кисела краставичка.

# 193
  • Мнения: 3 628
Блаходаря ти, ще пробвам, но с хек. newsm10

# 194
  • София
  • Мнения: 2 374
Както готвиш телешко варено, но с хек, като парчетата риба слагам половин час преди да е готово яденето. Детето много обича това ястие, а като по-малък, докато ядеше пюрета му правех понякога това и пасирах.

# 195
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
На грила на микровълновата правя скумрия. Нареждам парчетата надлъжно рязана риба  едно до друго в йенската тавичка и ги пускам за 20 мин. На микровълни рибата ми прилича на варена и не ми допада вкуса.

# 196
  • София
  • Мнения: 3 679
Искам да попитам нещо и за да не пускам нова тема реших да го сложа тук - желязната поставка за скарата дали може да се комбинира с микровълнова програма?

# 197
  • софия
  • Мнения: 379
Вчера правих крем карамел. Захарта се карамелизира с помощта на малко водичка /около половин лъжичка на купичка/.  Крема - 1л. прясно мляко, 8 яйца и 1ч.ч. захар - става за 40 мин. Печката ми е 900W и пека на пълна мощност. Мен ме домързя като друг път да правя всяка купичка по отделно и го направих направо в йенската тенджера. За съжаление нищо не остана за снимка.
не се ли пресече - нали трябва на бавен огън да се пече?

# 198
  • софия
  • Мнения: 379
лелееее, докато чаках за съвет реших да пусна крема на най-слабата мощност. докато изпуша една цигара и беше готов!!! не се е разтопил карамела отдолу, но и това ще стане, нали? само дето отгоре има пяна бяла от крема, но се надявам да се махне като изстине?! не се е пресякъл, гладък е вътре!

# 199
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Малко късно отговарям, но едва сега влизам във форума. Вече си разбрала, че не се пресича. Аз го правя на високата мощност. Миналата седмица правих отново една вечер и след по-малко от 24 часа вече нямаше.

# 200
  • Мнения: 24
Записвам се и аз да следя  Flutter
И да питам нещичко: моята МВ фурна има функция конвекция - Някой знае ли що за животно е това и какво точно прави, какви съдове се ползват за тази функция  Thinking
Вчера правих крем карамел. Захарта се карамелизира с помощта на малко водичка /около половин лъжичка на купичка/.  Крема - 1л. прясно мляко, 8 яйца и 1ч.ч. захар - става за 40 мин. Печката ми е 900W и пека на пълна мощност. Мен ме домързя като друг път да правя всяка купичка по отделно и го направих направо в йенската тенджера. За съжаление нищо не остана за снимка.
не се ли пресече - нали трябва на бавен огън да се пече?
А ако се прави в малките купички колко време трябва да се пече и на каква мощност?

Последна редакция: сб, 16 яну 2010, 12:03 от Ra4e_2009

# 201
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
В малките йенски купички пак толкова време го пека. Няма значение дали е една голяма купа или няколко малки купички - важно е общото количество.

# 202
  • Мнения: 59
Моята микровълнова е 700 W макс.Ще мога ли
нещо да готвя на нея?Досега и аз само за претопляне
я ползвам.

# 203
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Предлагам ти да пробваш с картофи. В моята печка - /900W/ 1 кг. картофи стават за 20 мин. Обели и нарежи картофите като за задушаване. После добави маргарин, масло, или сметана /може и олио/ - каквото ти харесва и подправки на вкус. Пусни за 22 мин., а после пробвай дали са готови. Ако трябва допечи малко. Тази рецепта я правя редовно и няма пропуск. Не добавяй никаква вода и задължително ги приготви в затворен съд. Няма какво да объркаш. Единствено времето трябва да улучиш.

# 204
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Страхотна тема! Благодаря   bouquet

# 205
  • В приказките.........Пловдив
  • Мнения: 115
Запис да следя!

# 206
  • Мнения: 541
 страхотни рецепти сте дали,скоро ще пробвам  Peace

# 207
  • Мнения: 22 867

Понеже виждам, че бързите кексове в микровълнова фурна имат своите фенове, слагам още една рецепта. Предупреждавам, че не съм любителка на тоя тип фурни и не съм правила кекса. Рецептата е ОТ ТУК, СТЪПКА ПО СТЪПКА

МАКОВ КЕКС ЗА 6 МИНУТИ

Брашно — 1 чаша
Яйца — 3 броя
Захар — 120 гр
Маргарин — 100 гр
Бакпулвер — 1 ч. л.
Ванилия
Мак — 2 ч. л.
Бонбони (шоколадови) — 6 броя – аз имах шоколадови и "Джелли" - тип лимонови резанки.

Приготвяне:
Режем бонбоните на парчета, шоколадовите режем на половинки и слагаме на дъното на формата. Аз ги сложих на дъното на кексова силиконова форма, а отстрани наредих резенчета ябълка.
Правим тестото: яйцата разбиваме със захарта, добавяме размекнатия маргарин, ванилията, брашното, бакпулвера и разбиваме. Добавяме и мака, разбъркваме добре и изсипваме сместа във формата.Слагаме в микровълновата за 7 мин при мощност 700 Вт, ако мощността е 800 Вт, времето за печене е 6.30 минут; при 900 Вт - 6 минут; при 1000 Вт - 5.30 минути.
Като изтече времето, не изваждаме формата, а оставяме още 5-7 минути. След това изваждаме формата, внимателно я обръщаме и кексът излиза.
Може да се прави и в тенджера/купа за микровълнова, тогава застилате дъното с хартия/пергамент, а в средата поставяте чаша, до половината налята с вода и изливате тестото около нея. Когато кексът е готов, внимателно, с кръгови движения извадете чашата, може да прокарате нож около нея.

# 208
  • Мнения: 5 698
Искам да попитам нещо и за да не пускам нова тема реших да го сложа тук - желязната поставка за скарата дали може да се комбинира с микровълнова програма?
В никакъв случай!Избягвай да слагаш чинии,купи,чаши с метален кант!

# 209
  • Мнения: 22 867
И още една рецета на която попаднах:

МИНИ КРЕЙЗИ-КЕКСЧЕ-та за 3 мин.

100 гр. брашно (3/4 ч.чаша)
2-3 с.л. какао
1 ч.л. бакпулвер
2-3 с.л. захар
140 мл пресно мляко

Всички продукти се смесват, разливат се в чашки (три кафяни с обем по 150 мл, налива се тесто до средата им)и се слагат за 3 мин. в микровълновата на пълна мощност. Може да се добавят орехи, стафиди, сушени вишни и др.

Източник стъпка по стъпка

# 210
  • Мнения: 99
Побутвам темата напред за да се допълни с още предложения Peace
Определено ще се възползвам от доста от рецептите тук. Аз в микровълновата правя картофи, или пека ориз, или пък си правим гювечета и понякога си печем пиле със зеленчуци Peace

# 211
  • София
  • Мнения: 2 381
Ей, моята тема била още жива. Ще пробвам през уикенда тези мини кексчета от предишната страница. Откакто спряхме със стерилизирането почти не ползваме микровълновата.

# 212
  • Мнения: 22 867

Още едно сладко предложение, снимката е линк:

# 213
  • София
  • Мнения: 614
Сега видях темичката. По принцип съм скептична към готвенето в МВ, имам  една приятелка, която готви САМО в микровелето и никога не съм яла нещо вкусно у тях  /дано да не чете тук  Mr. Green/ Обаче наскоро пробвах за пръв път рецепта за микровълнова от едно френско предаване и много ми хареса крайният резултат. Идеално експресно решение, ако нямате време за готвене.


Зеленчуци с шунка на микровълнова фурна




Смесват се 3 яйца, 2 супени лъжици с връх бяло брашно и около 150 мл кондензирано мляко / или течна сметана/. Добавят се 150 гр. шунка на кубчета, 1 домат на кубчета, 2 малки настъргани тиквички, няколко перца от зелен лук, подправя се със сол и черен пипер. Намазва се купичка с масло, изсипва се половината смес, отгоре се слагат няколко парченца масло и се пече 7 минути на 500-600 W/в зависимост от фурната/.

 

# 214
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Цецето , много хубава рецепта Hug.А останалата половина от сместа - пече се след първата ли?Не може ли цялата смес да се изпече наведнъж?

# 215
  • Мнения: 311
В микровълнова съм правила  сандвичи и гювечета, ориз със зеленчуци, пиле съм пекла, омлет, аламинути като  колбаси също, варила съм нишесте, спагети, но трябва да се разбърква от време на време. Друго, което скоро не съм приготвяла е картофи с гъби. Нарязват се, поръсват се с подправки, слага се масло повечко и без никаква вода се пече до готовност. Много е вкусно.

# 216
  • София
  • Мнения: 614
Аелис, на два пъти се пече, защото иначе сместа идва в повече и яйцата ще останат сурови или няма да е изпечено равномерно  Peace Сега видях, че съм изпуснала да уточня тази подробност.

# 217
  • Пазарджик/Лондон
  • Мнения: 2 419
Цеце, благодаря ти за уточнението - ще се пробва Hug.

# 218
  • Мнения: 2
Я и аз да се запиша, че и да дам един акъл и от мен Simple Smile
Днес за първи път ползвах грила на новото мв, бях доста скептична за това дали ще може да пече като хората, но дори на комбинираната програма беше ОК. Ето и рецептата, която принципно правя за 1-2ч на фурна, а днес стана за 25мин и то доста по-сочни, както половинката отбеляза:

Шишчета пилешко в бекон
за 3 шишчета - 1 за мен и 2 за мъжО, или по 1 на човек+ гарнитурка

420гр пилешки бонфилета (или просто филета, на мен ми е по-лесно да ги режа)
220гр бекон на тънки ленти - ползвам на Тандем, нарязан в магазина при покупката (Билла напр.)
1/2 лимон
соев сос
2 скилидки чесън
подправки (в моя случай мащерка, босилек, прясно смлян черен пипер)
1 суп. л. зехтин

Месото се нарязва (може и после, но повече цапа) и се слага в марината от соевият сос, зехтина, сока от лимона, накълцаната кора на лимона (може и настъргана, но аз предпочитам така), накълцаните скилидки чесън (може и смачкан, но аз после го махам от месото) и подправките. Оставя се да се маринова поне час, а може и сутринта да го метнете в маринатата и да се готви за обяд/вечеря. Завивам с фолио и оставям в хладилник.
Месото се нарязва на хапки, ако не е направено предварително. Беконът се реже на подходящи по размер ленти. Ако е от този на Тандем или някакъв подобен стандартен - разполовявам лентичките на ширина, а на дължина не пипам (да се увият 2-3 пъти около едно късче). Хапките месо се увиват в бекона и се нанизват на дървени шишчета. Слагат се в подходяща за МВ с грил тавичка (ползвам фабричната), слагам върху скарата за да е по-близко до грила. Пускам на комбинирана програма за 10мин от всяка страна (общо 20) и накрая по 2,5мин само грил от всяка страна (общо 5) за да запека бекона. Става много приятно, ако оставите малко лимонови корички тук-там.
Едно шишче при мен се състои от 9-10 хапки, но е доста засищащо... На мен (щот съм лакомия) първият път ми се видяха малки, ама после се убедих че ми стигат. Супер е и за мезе за бира  Laughing

# 219
  • София
  • Мнения: 2 381
Не съм предполагала, че толкова интересни неща може да има в тази тема. През уикенда ще взема да изпробвам нещо. Благодаря ви, че споделяте опита си!

# 220
  • Варна
  • Мнения: 12
Аз правя същите кексчета / МИНИ КРЕЙЗИ-КЕКСЧЕ-та за 3 мин./ но вътре слагам и едно малко яйце . Стават наистина вкусни кексчета  Simple Smile

# 221
  • Мнения: 353
Записвам се да следя.Благодаря за темата и прекрасните рецепти   bouquet

# 222
  • Габрово / но е чистокръвна старозагорка/
  • Мнения: 4 434
                         
Благодаря ти Вела, много съм доволна от резултата и че докато се пекат в МВ, аз правя нещо друго smile3525
                                           това са чушки, печени в МВ

                         
 
                          печени ябълки с орехи и локум в МВ                          дюли печени в МВ

                              

                        чушки с яйца и сирене в МВ                               варена царевица в МВ

                      


                         

# 223
  • Мнения: 0
А до колко е здравословна храната приготвена в микровълнова  Thinking

# 224
  • Мнения: 2
Ако става дума за запазване на витамини и други ползени вещества - това си е термична обработка, повечето храни след нея са "по-малко полезни" (има изключения като доматите например).

Ако имаш предвид микровълновите като цяло - те използват дължина на вълната някъде след инфрачервената област (някои фурни са с IR нагреватели между дръгото) и в началото си включват радиовълните.
В спектъра са точно на противоположната страна на опасните (късовълнови, високоенергийни) гама и рентгеново лъчение, така че може да се каже, че храната е толкова здрвословна колкото и ако я "облъчиш" с радиото си.  Laughing

Иначе има някакви идеи за получаване на изомери, които не могат да се разграждат от човешкия организъм. По принцип такива изомери има и всичко звучи много страшно, ама не съм видяла нито едно изследване което да докаже получаването им, а те би трябвало доста лесно да се доказват, така че трудно могат да ме убедят в теорията за "опасните нови технологии".

Последна редакция: сб, 18 фев 2012, 16:48 от joanna_n

# 225
  • Мнения: 2
Еее темата нещо поумря, а научих толкова полезни неща от нея. Най-доволна съм от царевицата всъщност - вместо за 3-4ч става за 30-тина минутки. Ето как си направих пълнени чушки за половин час (!):

4 големи камби
250гр (1 пакет) кайма – ползвам с подправки за скара
1 глава лук
1 малък морков
50гр (1/4 ч.ч.) ориз
зехтин, джоджен, кимион, сол – изобщо подправки според вкуса

Чушките се измиват и почистват, запазват се капачетата. Загрява се леко зехтин и се запържва/задушават в него лука и моркова до омекване (3-5мин). Прибавя се каймата, бърка се до трохи (5мин). Добавят се подправките и ориза и се оставя да се задуши 10мин, като се разбърква и долива по малко вода при нужда, за да не залепва.

Пълнят се с топлата смес, нареждат се в съд за микровълнова с капак и се налива 1см вода. Захлупва се и за около 15мин на 900W (100% при мен) + 5мин грил (ако няма, просто 15-те мин стават 20). Заливка не обичам, затова и не правя, но ако микровълновата е с грил може да се направи след 15та минута.

# 226
  • Wonderland
  • Мнения: 809
Запис - ще следя темата,доста интересна е. Не съм предполагала,че толкова много неща могат да се сготвят в МВ.Браво момичета!Страхотни сте!  bouquet

# 227
  • Мнения: 572
Надявам се и знаете, че микровълновата е много вредна..

# 228
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
запис

# 229
  • нейде там, където ....
  • Мнения: 5 374
Надявам се и знаете, че микровълновата е много вредна..

Всяка техника около нас носи не само вреди, но и ползи. Всеки сам си преценява баланса между двете.

Аз съм опитала повечето рецепти от темата. Микровълновата ми е незаменима при приготвяне на задушени зеленчуци, особено, когато искам да приготвя няколко вида поотделно, за кратко време.

# 230
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Надявам се и знаете, че микровълновата е много вредна..

Както и замърсения въздух от автомобилите и цигарения дим....


Всяка техника около нас носи не само вреди, но и ползи. Всеки сам си преценява баланса между двете.

....

 Peace Съгласна съм.

# 231
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Тутулина, ще може ли да дадеш за какво време и колко вата стават готови печените чушки и ябълките с локум и орехи? За тях ако може и рецептичката  Embarassed?

# 232
  • Мнения: 328
  chef благодаря за новите идеи
направих картофки супер  bouquet

# 233
  • Мнения: 383
Надявам се и знаете, че микровълновата е много вредна..

Кaк paбoтят микpoвълнoвитe фypни?

Микpoвълнoвитe фypни гeнepиpaт нeйoнизиpaщo микpoвълнoвo излъчвaнe, oбикнoвeнo c чecтoтa oт 2,45 гигaхepцa, c дължинa нa вълнaтa oт 122 мм, кoeтo пpeминaвa пpeз хpaнaтa. Хpaнитe aбcopбиpaт eнepгия oт микpoвълнитe в пpoцec, нapeчeн диeлeктpичнo зaгpявaнe. Мнoгo мoлeкyли (кaтo нaпpимep тeзи нa вoдaтa) ca eлeктpичecки дипoли, тe имaт пoлoжитeлeн зapяд в eдиния кpaй и oтpицaтeлeн зapяд в дpyгия. Пpи пpeминaвaнeтo нa пpoмeнливo eлeктpичecкo пoлe пpeз тях тe зaпoчвaт дa ce въpтят бъpзo, oтдeляйки тoплинa.

1. Микpoвълнитe пpoмeнят хpaнитe пo пoтeнциaлнo oпaceн нaчин

Вceки вид гoтвeнe пpoмeня хpaнитe. Гoтвeнeтo мoжe дa нaмaли нивaтa нa някoи хpaнитeлни вeщecтвa, дa yвeличи нивaтa нa дpyги или дa ги нaпpaви пoвeчe или пo-мaлкo ycвoими зa opгaнизмa.
Микpoвълнитe нe cъдъpжaт дocтaтъчнo eнepгия зa дa пpoмeнят химичecки хpaнитe чpeз йoнизaция.
Пpeoблaдaвaщoтo мнeниe e, чe микpoвълнитe нe пpoмeнят хpaнитe пo нaчин, кoйтo e пo-вpeдeн или oпaceн oт дpyгитe видoвe гoтвeнe. Вcъщнocт, някoи твъpдят, чe пo-мaлкoтo вpeмe зa гoтвeнe зaпaзвa пoвeчe хpaнитeлни вeщecтвa в cpaвнeниe c дpyги мeтoди.

2. Микpoвълнoвитe фypни oтдeлят oпacни нивa нa eлeктpoмaгнитнo излъчвaнe

Нe e дoкaзaнo кaтeгopичнo, чe ниcкитe нивa нa микpoвълни (или дpyги нeйoнизapaщи eлeктpoмaгнитни излъчвaния) имaт знaчим нeблaгoпpиятeн eфeкт. Излъчвaниятa c виcoки нивa пpичинявaт изгapяния (кaктo и вceки дpyг тoплинeн изтoчник).
Aгeнциятa пo хpaнитe и лeкapcтвaтa нa CAЩ (FDA) имa пpaвилa, oгpaничaвaщи излъчвaниятa oт микpoвълнoви фypни, пpeз цeлия им жизнeн цикъл, дo нивa мнoгo пo ниcки oт тeзи, зa кoитo e извecтнo, чe ca вpeдни зa хopaтa. Тeзи пpaвилa изиcквaт cъщo тaкa вгpaждaнeтo нa cиcтeми зa бeзoпacнocт, кoитo дa cпиpaт гeнepиpaнeтo нa микpoвълни пpи oтвapянe нa вpaтaтa нa фypнaтa.
Cъщo тaкa, нивaтa нa eлeктpoмaгнитнo излъчвaнe нaмaлявaт дpacтичнo c oтдaлeчaвaнeтo oт изтoчникa, тaкa чe aкo ce пpитecнявaтe, мoжeтe пpocтo дa ce oтдaлeчитe oт микpoвълнoвaтa, кoгaтo тя e включeнa.

3. Вcички плacтмacи мoгaт бeзoпacнo дa бъдaт изпoлзвaни в микpoвълнoви фypни

Плacтмacитe c нoмepa 3 и 7 ocвoбoждaвaт Биcфeнoл A пpи зaгpявaнeтo им в микpoвълнoвa. Биcфeнoл A (BPA) e химичecкo cъeдинeниe, кoeтo ce изпoлзвa пpи пpoизвoдcтвoтo нa плacтмacи и cмoли. BPA e пoтeнциaлнo oпaceн зa здpaвeтo и в Eвpoпa и Кaнaдa e зaбpaнeнa yпoтpeбaтa мy зa бeбeшки бyтилки.
Нaй-бeзoпacнитe мaтepиaли, кoитo мoгaт дa бъдaт изпoлзвaни в микpoвълнoви фypни ca кepaмикa и cтъклo.

4. Мeтaлитe ce нaгpявaт oпacнo в микpoвълнoвитe фypни

Мeтaли oтpaзявaт микpoвълнитe, a плacтмacaтa, cтъклoтo и кepaмикaтa ги пpoпycкaт. Тoвa oзнaчaвa, чe мeтaлът нe ce зaгpявa в микpoвълнoвa фypнa.

5. Хpaнитe ce гoтвят oтвътpe нaвън

Вcъщнocт вяpнo e oбpaтнoтo – хpaнaтa в микpoвълнoвитe фypни ce зaгpявa oтвън нaвътpe. Микpoвълнитe зaгpявaт външнитe cлoeвe, a вътpeшнитe cлoeвe нa хpaнaтa ce нaгpявaт чpeз пpeнoc нa тoплинa oт външнитe cлoeвe.

Изтoчници
1. 11 Surprising Facts and Myths About Microwave Ovens
2. Wikipedia

 Hug

# 234
  • Добрич
  • Мнения: 5 453
Ердинч, благодаря за подробния отговор!

Общи условия

Активация на акаунт