ИЗРАЕЛ

  • 56 305
  • 579
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 2 952
   криси , незная как да  ги слагам , че да ги сваляш(пиши на личен  да се разберем).

     Simple SmileШоколад, моля   само цитати в цветно и за предпочитане по случките да няма коментар (както за Христос и страшния съд например).Темата не е религиозна , затова без  да се  тълкува от никоя религия ....Темата е по-скоро повествователна ,  обективна.И  без много подробности ,защото не изучаваме стария  завет и  не искаме да отгчим някой така , че да  се откаже  да разбере историйката изобщо  Simple Smile Мерси, постарала си се ..... Peace

   герик,  Бецалел  е на иврит името(ударението на второто Е ).Малко странно за българско име , то дори и тук вече  го няма , старинно е ....  Simple Smile


   Настоявам, нека ако ви е трудно да извеждате  цитати съкратено , аз да  го правя , настоявам да се цитират случките , а не да се разказват , по обективно е ....все пак , това е Танах.свеар, ще надникна аз ...аз  съм  ученолюбиво дете ...пък и щом всеки си знае  мястото - няма проблем  Peace

  Йосиф и него ще го почна , няма прошка.... Joy страшна работа  Joy 

 

  

  

# 361
Петя надявам се вече да си ме извинила,ако съм ти създала неудобство.Очаквам историята на ьосиф и неговите братя.

# 362
  • Мнения: 94
Ок, Петя ще се постарая, обещавам.
Момичета днес е празника на Св. Йосиф и ден на бащата.

# 363
  • Мнения: 2 952
  криси споко  Peace


  Хора , бяхме тази вечер на ресторант.....сега си дойдохме , малките се катурнаха да спят и аз тука се пуля на компа....отрочето ми порасна , тая тема ненагледна , бравос , наше лошо няма  Mr. GreenПосле отидохме на плажа , не е много студено , бива .... морето беше кротко ...леки вълни .....някои  спортуваха даже .....кой тича , кой се набира на лостове ....такива работи....А моя милост докато няма деца , че е тъмно.....отидох на люлките да се люшкам  hahaha ужас ....не счупих люлката , тя бая сериозна беше....голям кеф .....някой път се пускам със Саги по пързалката уж , че  го е страх ,ама той пък вика - мамо , аз сам ,сам ...тихо бе мамо м,у викам ама той - една уста отворил  Joy   Та налюшках се и  после малко  глупости накупихме и се прибрахме ....Изобщо -  всеки луд  с номера си , хич да не ви пука , само да ви е хубаво и да не  нараните някой , да не счупите някоя люлка или да уплашите някое дете с размерите си  hahaha на пързалката....

  Лека ви нощ ......утре - Йосиф.Нама да ми взимате професията на разказвач , ей  Joy  скици

  

# 364
  • Мнения: 2 952
    Цар Соломон , синът на Давид ще почака май , оставяме го малко.....ще се върнем назад към  Йосиф, което е преди робството в  Египет , от което Моисей извежда хората (Моисей - отгледаният от фараонската дъщеря , която го намира в кошче като бебе в тръстиката на Нил....нали помните .....)При Йосиф  идват  евреите да  живеят в Египет , когато Йосиф  е бил приближен на  египетския фараон и е бил началник на областта ....настъпил е глад и евреите са дошли да живеят в Египет ....След Йосиф.....нещата се развиават така , че ето -  започва  робството....от което  Моисей ги извежда - това е друга история ......Давам  само ореантир във времето , понеже  разглеждаме няколко истории.Не сме започнали стария  завет от начало , защото това не ни е целта ....в хода на темата възникнаха въпроси и така започнаха историите .....няма нищо , аз давам ореантир , надявам се да е полезно и да помага....Следващата история е за Йосиф, но утре.

   Забравих да кажа , че  видяхме  да пресича  една лисица пътя като се прибирахме с колата .....там край дюните на плажа ........За първи път видях  змия на пътя  , една голяма , в пустинята към мъртво море .....пък  орел беше кацнал там край тоя път .....един голям .....до колата бе ....в последния момент излитна .....и козирог  пак  там .....оф ...отивам да лягам...то няма край ....

# 365
  • Мнения: 1 526
ШоКоЛаД много хубави снимки! Добре дошла на теб и на другите, които откриват темете сега  Hug!

Да споделя- днес дремя на един светофар и чувам сирена на амбуланс. Обръщам се и що да видя- амбуланс ле хайот ( бърза помощ за животни)! Не бях виждала досега!

# 366
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219
Ей, страшни сте!   Hug
От 3 дни я чета тая тема. Ма то много интересно бе! Ама не върви много бързо като някои други. Особено историите за царете. Те си искат повече внимание. Но наистина ми е много интересно наистина. Първо, защото това са истории които съм подочувала от тук - от там, нали християнския Стар завет е това. И второ просто ми е интересно да науча повече, за една друга култура, при това толкова древна.  А пък аз все си мислех, че няма какво да търся в този форум, а то виж колко интересно било. Ще взема и арабската тема да издиря Laughing
Много  увлекателно разказвате момичета и много красиви снимки сте качили. И аз си набелязах Израел като желана дестинация.  Laughing
С огромно удоволствие ще ви следя.

# 367
  • Мнения: 2 952
 Тали , и аз не  бях виждала  линейка за животни ...то още какво ли няма да видим дори и ние тук.......само ми прави впечатление как си разхождат кучетата с наелончета  завързани за каишката - за да си почистват след тях ....то  ясно , че има и такива които не чистят....но повечето чистят.....

  Pesheck, благодаря.

  Чакайте да пийна едно кафе и  подхващам Йосиф  Flutter, ще види той какво се вика българка  Joy хем любопитна , няма скрито покрито, ще го разнищя на целия  форум  Joy   

   Почерпрте  се  - - бюречета със  спанак и сирене ....Бюреците тук са донесени от  един Сами, Сами Бурекас  от  Яфо - български евреин...и бутер тестото го е донесъл ....ние  ядем , а той пари  направил човека

# 368
  • Мнения: 2 952
  Забравих да  пиша , че ядат варени яйца  изреаелците с бюрека ....разтварят го и слагат вътре яйцето ....и покрай това салатка , тукашната салата е  на ситно домати , краставици , чушка .....отгоре лимон и сол .....без лук , без олио (някои слагат малко) ......тази е традиционната салата , най-масовата.,....иначе има много видове и разновидности разбира се.

  Друга традиционна закуска е  филийки на тостер , риба тон, салатка , сирене за мазане и кафенце .......

  Имаме и една салата "риба тон"  за  закуска.Прави се така - Сирене за мазане, риба тон от консерва , царевица сладка от консерва, кис. краставички от консерва.....това се разбърква и се  слага върху хляба - питка или тост ......




# 369
  • Мнения: 2 952
  Започвам с ЯКОВ , бащата на Йосиф....нактратко ....

  Битие 28 глава -

  "1Тогава Исаак повика сина си  Яков, и, като го благослови, поръча му, казвайки: Да не вземеш жена от ханаанските дъщери. 2Стани, иди.... в дома на майчиния ти баща ...., и от там вземи жена, от дъщерите на вуйчо ти.... 5Така Исаак изпрати Якова...."

 29 глава -

  1Тогава Яков тръгна и отиде в земята на източните жители. 2И погледна, и, ето, кладенец на полето, и там три стада овци, които почиваха при него, защото от оня кладенец напояваха стадата; и върху отвора на кладенеца имаше голям камък. 3И когато се събираха там всичките стада, отваляха камъка от отвора на кладенеца та напояваха стадата; после пак туряха камъка на мястото му .....и ето .....Рахил иде с овците.....А като видя Яков Рахил, дъщерята на вуйка си Лавана, и овците на вуйка си Лавана, Яков се приближи та отвали камъка от отвора на кладенеца; и напои стадото на вуйка си Лавана......а тя се затече, та извести на баща си. 13А Лаван, като чу за .....Яков, затече се да го посрещне; и прегърна го, целуна го и го заведе у дома си.....А Лаван имаше две дъщери: името на по-старата беше Лия, а името на по-младата Рахил......Рахил имаше хубава снага и хубаво лице. 18И Яков, понеже обикна Рахил, рече: Ще ти работя седем години за по-малката ти дъщеря, Рахил. .....И тъй, Яков работи за Рахил седем години; но, поради любовта му към нея, те му се видяха като няколко дни. 21След това Яков каза на Лавана: Дай жена ми, защото дойде вече време да вляза при нея. ....23А вечерта взе дъщеря си Лия, та му я доведе; и той влезе при нея.......25Но на утринта, ето че беше Лия. И <Яков> рече на Лавана: Що е това, което ми стори ти? Нали за Рахил ти работих? Тогава защо ме излъга? 26А Лаван каза: В нашето място няма обичай да се дава по-младата преди по-старата. 27Свърши ;сватбарската седмица с тая; и ще ти дам и оная за работата, която ще ми вършиш още седем години. 28И Яков стори така;.....30И ;Яков; влезе при Рахил, и обикна Рахил повече от Лия; и работи на ;Лавана; още седем години.... 31А Господ, понеже видя, че Лия не беше обичана, отвори утробата й; а Рахил беше бездетна. ...."

  глава 30 -

след като Лия ражда 7  деца на Яков .....

"След това Бог си спомни за Рахил; Бог я послуша и отвори утробата й. 23Тя зачна и роди син, и рече: Бог отне от мене позора. 24И наименува го Иосиф  - ("Дано прибави" на иврит)... като думаше: Господ да ми прибави и друг син....А като роди Рахил Иосифа, Яков рече на Лавана: Пусни ме да си отида в моето място и в отечеството си. 26Дай ми жените и децата ми, за които съм ти работил, за да си отида;....27А Лаван му рече: Ако съм придобил твоето благоволение...;остани...Кажи ми каква заплата искаш, и ще ти я дам...А Яков; му каза: Ти знаеш, как съм ти работил, и как е бил добитъкът ти при мене. 30 Защото това, което имаше ти преди моето идване, беше малко; а сега нарасна и стана много.... 43Така Яков забогатя твърде много, и придоби големи стада, слугини и слуги, камили и осли...."


   глава 31 -

17Тогава Яков стана и тури децата си и жените на камилите. 18И подкара всичкия си добитък и целия си имот що бе придобил, спечеления от него добитък, който бе събрал ..., за да отиде в Ханаанската земя при баща си Исаака....

  глава 33 -
След това, като подигна Яков очи, видя, че идеше Исав (брата близнак  на Яков)  и с него четиристотин мъже....поклони се до земята седем пъти, доде да стигне при брата си. 4И Исав се затече да го посрещне, прегърна го, падна на врата му и го целуна; и те заплакаха. 5И като подигна очи и видя жените и децата, рече: Какви ти са тия?.....децата, които Бог подари на слугата ти. 6Тогава пристъпиха слугините и децата им и се поклониха. 7Така пристъпиха и Лия и децата й и се поклониха; а после пристъпиха Иосиф и Рахил и се поклониха......

  глава 35 -  рахил умира при раждането на втория си син

"А като предаваше душа, (защото умря), Рахил го наименува Венони {Т.е., Син на скръбта ми.}, а баща му го нарече Вениамин {Т.е., Син на десница.}. 19Така Рахил умря и я погребаха край пътя за Ефрата, (която е Витлеем). 20И над гроба й Яков издигна стълб; той е и до днес стълб на Рахилиния гроб." "

 дадох снимка на гроба на Рахил  във  Витлеем

# 370
  • Мнения: 2 952
   И така малкия  Йосиф загубва майка си.Тя  всъщност дава  2 сина на Яков - Йосиф  (за когото ще  продължим историята) и Вениамин.
   Тук е важно да кажа , че синовете на Яков са общо 12 и от тях произлизат 12-те  племена  или рода  , които по-късно прерастват в еврейска нация.Много често се  дават за подарък  едни плочки с 12 камъка на тях ....с различни цветове ....ето това изобразяват те .....Продават се  на плочка , на хамса .....сувенир....



# 371
  • Мнения: 2 952
Ето Яков отмества камъка  на кладенеца  да напои  животните на Рахил - 

Така   са изглеждали "кладенците" - 

Ето пак гробницата на Рахил във Витлеем ( палетинска територия днес) -   

Яков и Лия (по-голямата сестра на Рахил) са погребани в онази гробница на праотците , за която писах на стр. 10 и дадох видео материал.

# 372
Петя, мерси за  името  bouquet
Е, аз  ако го нарека, то ще е Веселеил, но просто  си ми беше любопитно.Понеже пък за мен е важен смисъла на името, макар и да е  старо.А то е  "в божията сянка, защита", доколкото ми е известно.

   Инъче тая история за Йосиф е....аз съм й фен Hug

# 373
  • Мнения: 2 952
лабриут   както казваме  Simple Smile , значи на здраве , със  здраве .....когато някой хареса нещо и му се радва , казваме  "лабриут" .... "Л" на иврит е само меко както на руски , няма твърдо "Л"....руснаците пък иди  ги разбери баш "Л" кават на иврит  твърдо , много смешно звучи,  чак  ги бъзикат за това ... образи....

# 374
  • Мнения: 2 952
Ето ги 12 -те сина на Яков -  Рувен, Симеон, Леви, Юда, Изахар , Зевулон, Дан , Нафтали, Гад , Ашер, Йосиф и Вениамин.

Имената  - Симеон ( Шимон на иврит),  Леви, Юда, Дан, Ашер и вениамин се използват до днес ....даже са често срещани....

Общи условия

Активация на акаунт