Примерна схема на захранване 3

  • 60 220
  • 589
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 449

Риба
12 месец:
- повечето риби са силен алерген
- морската риба е по-силен алерген от речната (херинга, скумрия, сьомга, треска)
- риба тон и скумрия (от консерва) – имат високо съдържание на хистамин
8-10 месец:
- 40% от рибните алергии са към конкретен вид риба, а не изобщо (напр. хек е подходяща риба или всякакво филе)
- съдържа незаменими аминокиселини (повече от месото)
- съдържа полиненаситени мастни киселини (по-лесно смилаеми от животинските)
- рибата съдържа по-малко съединителна тъкан (лека за храносмилането)


Агнешко, телешко, риба – кога?
Месо въведено в 5-6 м. (ранно захранване)
- телешко: 6-7 м.
- риба: 6-8 м.
- агнешко: 7-8 м.
Месо въведено около 8 м. (късно захранване)
- телешко: 9-10 м.
- риба: 10-12 м.
- агнешко: 10 м.
Месо въведено около 8 м. (при алергично предразположение)
- телешко: 12 м.
- риба: 12-18 м.
- агнешко: 12-18 м.


Агнешко, телешко, риба – ред на въвеждане?
Група 1: пуешко; заешко; пилешко - домашно, био или пюре
Група 2: [телешко, говеждо; агнешко; пилешко - бройлер; свинско] + риба

Първо се въвеждат белите меса (Група 1), като редът на въвеждане може да е различен, няма строго правило. Пилешкото може да бъде алерген – за предпочитане е след пуешкото и заешкото (или дори след телешкото). Не е задължително всяко от трите меса да бъде въведено – например в някои схеми на захранване заешкото отсъства, предлагат се само пуешко и пилешко като първи вид месо.
После се въвеждат червените меса (Група 2), редът на въвеждане също не е стриктен. В някои схеми на захранване свинското (крехко и без мазнини) се предлага преди рибата и наравно с телешкото.
Рибата се въвежда преди червените меса или между тях, според етапа на захранване, традициите, вкусовете и/или желанието на детето.


Характеристики на видовете меса и риба
Агнешко
-> Слаб алерген (въпреки че има мнения и за обратното). В повечето източници агнешкото е сред слабоалергенните храни.
-> Възможно е да разхлабва.
-> В някои схеми на захранване (Италия, Белгия) се предлага сред първите видове месо след заешкото.
Телешко
-> Съдържа видово специфичен белтък. Има еднакъв антигенен състав с кравето мляко, сирене и масло – въвежда се внимателно (при АБКМ).
-> Много добър източник на желязо.
Риба
-> Най-често срещани алергични реакции спрямо: мляко, яйца, риба, соя, ядки, целина и т.н.
-> В някои схеми (Англия) се препоръчва по-мазна риба (мазнините са важна част от менюто на растящия организъм)
Дроб (пилешки)
-> Не се възприема като подходяща храна преди 10-12 м. (това е филтърът на животинския организъм за всички отрови, препарати и пр.).
-> Може да се включи в менюто между 7 и 9 м. (Англия, Испания и др.)
Морски дарове
-> Ракообразните са по правило алерген (раци, омари, скариди) - след 2-3 год.
-> Мекотели-алергени: миди, стриди (първостепенните съобразжения за изключване от менюто не са свързани с опасността от алергия)

# 46
  • Мнения: 1 449
искам да ви питам и нещо друго-за кравето сирене,имам домашно и ще го почвам скоро,но знаете ли колко време трябва да мине от направата му до ползването му,т.е нали трябва да узрява ли незнам как се казва,майки ми го направи преди месец?
Бялото саламурено сирене узрява за минимум 45 дни.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 675
....Въпросчетата са ми:
Какво да започна да давам за закуска - сутрин плод и към 18 часа каша или обратното.Плода по добре се усвоява сутринта, но по правилото"Закуската изяж сам, обяда ....." и т.н. по добре сутрин да е каша????????????Да въвеждам ли жъобще още закуска?До годинка неискам да замествам хранене.
Таткото ни е взел оризова каша, но млечна с АМ, да я оставя ли за по касно и да си и взема безмлечна?
Ще рискувам ли ако и приготвям месно пюре с пиленце от магазина?
А от кога лук и подправки?
Спирам-стана доста дългичко за което се извинявам. Hug Hug Hug

Аз започнах да предлагам закуска на 9 месеца, но пробвах няколко пъти и след като нищо не изяждаше, все още сме на кърма за закуска и скоро няма да правя опити. Мисля, че вие сте мънички още за закуска, изчакай поне 8 месец. Можеш да редуваш и да разнообразяваш, а не всеки ден едно и също. Щом кърмиш, вземи си безмлечна каша и не ползвай засега тази с АМ, все някога ще я изядете. Ако под пиле от магазина имаш предвид бройлер, не е добра идея да правиш месно пюре с него - блъскат ги с антибиотици, хромони, т.н. Купувай готови пюрета или ако държиш ти да ги правиш - намери домашно пиле. Лукът се води алерген, но мисля, че сготвен в малко количество може, а зелени подправки - магданоз, копър, дивесил - може отсега. Успех! Hug

# 48
  • Мнения: 6
И аз да се запиша. Темичката е страхотна.
Малката е на 4 месеца и 12 дни. Започнах да я захранвам от десет дни с зеленчуково пюре + кърма. Знам че е рано, но имахме голям проблем с акането, без термометър не можеше, а беше само на кърма. От както давам по малко пюре не и помагам. Но много ни е трудно с лъжичката и от два дни давам пюрето с шише - 4-5 лъжички пюре на Хип + кърма от фризера. Много й харесва.
Обаче кърмата ми намаля и исках да питам с АМ ли да разреждам пюрето и после да докърмя или как? Това с адаптираното мляко ми е много неясно. Благодаря .

# 49
  • Мнения: 435
Косе Босе и Никки...страхотни сте....и всички останали които помагат със съвети   bouquet

# 50
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Juli07 даването на пюрето в шише само ще забави свикването с лъжицата. Нормално е малко да ти намалее кърмата. Моят съвет е да даваш по мъничко пюре и после да докърмваш- така ще поддържаш лактацията. Или още по-добре- първо кърми, а след 1 час пюрето.

# 51
  • Мнения: 545
Juli07 даването на пюрето в шише само ще забави свикването с лъжицата. Нормално е малко да ти намалее кърмата. Моят съвет е да даваш по мъничко пюре и после да докърмваш- така ще поддържаш лактацията. Или още по-добре- първо кърми, а след 1 час пюрето.
Според мен ако вкараш и АМ освен пюрето има реален шанс да отбиеш детето!Мисля че ви е рано за захранване,но това си е лично мое мнение! PeaceЛора пък се запече ката почнах да давам пюрета.Най-добре е да кърмиш и после да даваш пюре щом държиш на него!

# 52
  • Мнения: 545
Аз малко си обърках цитата,постинга ми е към JULI07 Embarassed

# 53
Ми не искам да рискувам,пък и на беб му е добре да яде и други неща,не виждам нищо чудно в това,ч му давам кашата с кърма,по добре е от водата със сигурност

# 54
  • Мнения: 527
Здравейте момичета Simple Smile
Започнах да захранвам детето си преди около 12 дена с морков,после тиква,после включих малко картоф(давах първо да суче ,после пюре,сега пробвам обратното). След като се запече малкия и по ваш съвет поспрях ,оставих само пюрето от тиква.Запека премина,но малкия не иска да яде.Днес му предложих тиква,морков и тиква с картоф,за да видя дали ще му хареса някое,но единствено яде пюрето от тиква(около половин бурканче на Хип) и то с неохота.В началото на захранването си ядеше добре,но тогава и предлагах малко количество.Аз не го насилвам,после предлагам да суче ,някой път иска ,друг път не.Въпросът ми е,какви да са следващите пюрета които да предлагам като нови вкусове,да видя дали пък тях няма да хареса.Притеснява ме това,че като погледнах пюретата с броколи,спанак и други,в тях има ориз(за зеленчуковите става въпрос),а в плодовите има нишесте от ориз и грис от ориз.Това означава ли че като му дам примерно тиквички с картоф(в които има и ориз),го запознавам и с тиквичките и с ориза?Да не говорим ,че в повечето има пълномаслено мляко и сметана.А в плодовите ,почти няма чист плод,освен на Нестле Алете-ябълка,поне това открих.Домашни пюрета не ми се правят,защото няма откъде да си намирам хубави зеленчуци,на пазарските не разчитам.До кога да предлагам зеленчуци само,кога да включа плодове?С това темпо с корто вървим,скоро няма да сме минали асортимента от зеленчуци,а аз искам да замествам обедното хранене. И още нещо да питам-вчера и днес му предлагах пюрето от тиква два пъти,веднъж към 12,но не яде  почти нищо(давам да суче),после към 14ч.Това може ли да обърка кърменето,по принцип суче по около 7 пъти на денонощие?Благодаря за отговорите  bouquet

Последна редакция: чт, 13 дек 2007, 15:18 от natalii

# 55
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
natalii първо за пюретата. Ако може да си намериш Сънвал, те са доста чисти. Аз съм захранвала с ХИПП, Гербер, Бебевита, като чета внимателно какво има вътре и тези със сметана, мляко и захар не ги давам.

Бих ти предложила да въведеш оризова каша, но с това запичане едва ли е подходящо.

От плодовете- круша и слива на Гербер са супер.  Ако искаш докато навършиш 7 месеца карай само със зеленчуци, после плодовете.

Давай всеки ден да опитва различни вкусове, не го насилвай детето, ще прояде. Едва ли ще объркаш сукането ако днес си предложила инцидентно 2 пъти пюрето.

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 972
Притеснява ме това,че като погледнах пюретата с броколи,спанак и други,в тях има ориз(за зеленчуковите става въпрос),а в плодовите има нишесте от ориз и грис от ориз.Това означава ли че като му дам примерно тиквички с картоф(в които има и ориз),го запознавам и с тиквичките и с ориза?
И аз съм купила на Хипп тиквички с картофи и чак сега като прочетох поста ти, видях че наистина съдържа и ориз  #2gunfire. Предполагам ориза е минимален % в пюрето и няма да има проблем  да го дам  newsm78

Последна редакция: чт, 13 дек 2007, 17:09 от asq82

# 57
  • Мнения: 162
Момичета, моя Валко ми отказа оризовата каша а бях решила да я въвеждам първо нея и сега какво да му предлагам? С кърма или не няма значение- не иска, дали да го мъча още няколко дни или да спра?

# 58
  • Мнения: 796
Момичета,и аз да питам нещо-след като не трябва да има безмлечно хранене,следва ли и в месните пюрета да добавям АМ,тъй като на обяд и следобед храненето ни е заместено,съответно със зеленчуково пюре/от 2 дена давам и месно/ и следобед млечна каша?

# 59
  • Мнения: 2 728
Незнам дали да ги смесваш аз ,давам първо пюрето било зеленчуково или месно и след него АМ

Общи условия

Активация на акаунт