Машина за хляб - 8 част

  • 47 892
  • 668
  •   1
Отговори
# 330
  • Мнения: 125

Опитай тази рецепта, винаги ми става страхотен хляба, а и брашното е на чаши , а не на грамаж. Но направи 1/2 доза, защото има опасност да тръгне да те търси, количествата са по-големи. Рецептата е за ръчно месене, но аз я правя в машинката и е супер.  chef
Вкусен домашен хляб

Продукти:
•   0,5 литър преварена вода с телесна температура
•   50 г мая
•   1 суп.л. захар с връх
•   2 чаени л. сол
•   2 суп.л. олио
•   1 яйце
•   Брашно около 6-7 ч.чаши, за да се получи средно твърдо тесто.
Описание :
Проста рецепта, която винаги се получава.
Замесва се тесто от всичките съставки, поставя се в намазана с краве масло форма, която да е поне два пъти по-висока от поставеното в нея тесто. Може и обикновена алуминиева тенджера. Покрива се с кърпа и се оставя на масата за около 20 мин. След това се слага в хладилник за още около час. Пече се но около 180 град приблизително един час. Като се извади от фурната, се оставя да „почине” 5 мин. във формата, после се вади, намазва се отгоре с краве масло и се завива с кърпа. Ароматът е страхотен. Този хляб не съхне и не става корав, може да стои без специални опаковки 2-3 дена. Хлябът става като кръгла кутия за торта.     

# 331
  • ES
  • Мнения: 2 172
Кърли Сю, поздравления, козунакът ти  е станал страшен и много гиздав. За колко време втасва маяното тесто в хладилника и после колко време го оставяш да втаса плетен? И за тази си рецепта изпозва ли машинката?

Слансед, намери начин да си измериш колко ти е половин кг брашно. Ако нямаш дигитална везна в къщи, можеш да отидеш до супер маркета и да го измериш на везната за плодовете. Така вече ще знаеш какво количество брашно ти е 1/2 кг. Чашката за мерене към машинката мисля, че е в мл. Прочети всички съвети във форума за ползването на машинката. Аз точно спазвам реда на слагането на съставките - течните отдолу на контейнерчето, брашното и най-отгоре разтворената мая. моят обикновен хляб е с още по-проста рецепта:

500 гр брашно
300 г вода
1 супена лъжица олио или зехтин
25 г мая
сол и захар за размиването на маята

И става мн хубав.

# 332
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз пък днес пуснах машинката, за да ми замеси едно тутманиче. Стана както винаги превъзходно- мекичко, вкусно, леко мазничко- душичка. Докато се обърна за фотоапарата- половината го изяли още горещ. Laughing
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=114801&photo=391
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=114801&photo=392

curly sue, специални поздравления за прекрасния козунак.  bouquet

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 16:20 от Джемма

# 333
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Момичета мерси за отговорите. HugСложих пак да правя ,но този път със
суха мая,защото до сега правих с жива и мисля че проблема беше точно в нея.
ще видим резултата по късно.
Джемма много добре изглежда този тутманик,ако може дай рецепта.  bouquet

# 334
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
slanced, рецептата ми е от тук, от този форум, но не си спомням кой я даде. Копирам я както съм си я запаметила :
ТУТМАНИКЪТ НА БАБА

1 кг-1,200 кг брашно
1 кубче /42гр мая
1 ч.л. оцет
1 с.л. сол
2 с.л. захар
1/2 л. прясно мляко
3 яйца
 300-400 гр сирене
Маята се разтваря с 50 мл от прясното мляко , със захарта и 2 с.л. от пресятото брашно и се оставя да втаса. Аз бухвам всичко в машината за хлябя, но в случайя, че нямате - това е пътя. Към сместа се прибавят останалите продукти без сиренето, като брашното е последно. Оформя се меко тесто - да не лепне на пръстите и се оставя да втасва. Тестото се разделя на 9 топки. Потапят се в около 200 мл мазнина - аз използвах олио, може масло или мас.../разтопени/. Взема се една топка, дърпа се с мазни ръце върху намазнена повърхност. Взема се втора - по същия начин и върху третата се ръси със сирене. По същия начин се процедира с и останалите топки - 3 по 3, ръси се със сирене /аз сложих и малко кашкавал/ и се навиват на руло.  После рулото се усуква. Готовите кори се редят в намаслена, набрашнена тава. Втасва отново /увеличава двойно обема си/. Фурната се загрява. Непосредствено преди печене, тутманикът се намазва с разбит жълтък с малко олио и се наръсва с мак, сусам...Аз нямах нищо за наръсване - не е фатално. Пече се на 180 С, ако е на вентилатор 150С за около 40-45 мин. С тънка клечка бодваме по средата и ако излезе суха, значи е изпечен.

Моите бележки: Намалих дозата наполовина, ползвах суха мая- 1 пак. на д-р Йоткер, нямах прясно мляко и сложих кисело, разредено с мъничко вода. Сложих само 1 яйце и 500 гр брашно. Олиото също намалих на половина. Тестото разделих на 6, а не на 9.

Последна редакция: нд, 17 фев 2008, 17:47 от Джемма

# 335
  • София
  • Мнения: 641
Здравейте!Често чета за произведенията Ви! Много от тях сам пробвала и имам само един (брак). Много Ви благодаря за добрите идеи и съвети!

# 336
  • Мнения: 6 029
Машината ми е Мулинекс,с вместимост 500гр,750гр и1.000кг.Премерих брашно с мерителната чашка която се дава с машината.Използвах рецепта за най обикновен хляб с прясно мляко,като брашното трябваше да е 500гр и толкова сложих,ппавих го на 1 програма и нищо не стана.

чашата от машината събира 130гр. брашно.  4 чаши са около половин килограм.

# 337
  • Мнения: 5 278
Джема,много хубав тутманик,но само се чудя в колко часа трябва да стана,че да е готов за закуска Simple Smile
Аз мисля утре пак да правя козунак,но се чудя ако го сложа да се пече в тава от йена дали ще стане,защото нямам нищо друго подходящо? Предният път го направих във форма за кекс и излезе половината отвън.

# 338
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Джемма мерси много HugУтре ще го пробвам в машината,да видим какво ще стане  bouquet

# 339
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Джема,много хубав тутманик,но само се чудя в колко часа трябва да стана,че да е готов за закуска Simple Smile

А, аз го правя винаги за следобедна закуска в събота или неделя - с айранче.
А иначе - зареди машинката от вечерта- като станеш ще е втасало тестото. После ти трябва не повече от час и половина за втасване и печене. Така че при добро желание и за закуска не е проблем да стане. Само че, аз не мога да се прежаля да стана час и половина по-рано. Laughing

# 340
  • Мнения: 2 724
pepika, какво е количеството на маята в твоята рецепта за хляб?
Писала си една четвърт, но от колко грама?

# 341
  • Мнения: 1 798
Момичета, благодаря ви   bouquet
Ама съм толкова горда със себе си. Не вървеше на гостито да вървя с апарата да си снимам произведението, някак-си прекалено щеше да дойде  Laughing
Ама да ви го опиша. Навремето продаваха памук на клечка по луна-парковете. Ей така се късаха залците на козунака. И между отделните питки имаше едни такива снопчета на слепване, и беше пухкаво-бял и страшно вкусен, топи се. Благодаря на Лебедуна и на Пина за идеите  Heart Eyes И на Дойчинова за идеята за нощното втасване на козунака.
Да спомена една идеяйка за стафидите. Не знам дали се вижда, но купих няколко вида стафиди - ситна черна, златна и огромна. Сварих ги за 10-15 минути в много малко водичка. Те почти я изпиха, но се надуха като грозденца. По този начин вътре са много мекички, а отгоре също останаха мекички и не прегоряха. Искам пак  Laughing
Джемма, Мамо Цоци, мале, как ми става дражко от похвали от вашите уста  Heart Eyes

# 342
  • Мнения: 1 798
За колко време втасва маяното тесто в хладилника и после колко време го оставяш да втаса плетен? И за тази си рецепта изпозва ли машинката?

Ми в хладилника втасва от снощи до тази сутрин. Можеше и още да втасва, ако питаш мен. А след като го оплетох - малко над час. Също носеше още на втасване, ама така си стана душичка, значи няма нужда повече.

Въпросче към Пина за плетката. Четвъртият фитил около цялото венче ли трябва да се завърти, че моето най-много до средата на обиколката стигаше, ама от многото олио филитите ми се свиваха като ластик. Стафидите и те ми се пречкаха, не искаха да застават в рулцето, та затова които изоставаха ги слагах отгоре, ама пък е красотия така.

# 343
  • Мнения: 11 747
Да, четвъртия край трябва да ти се засуче около цялата плитка, но и на мен някога не ми стига... Добър вариант е да се остави единият край по-дълъг - като се кръстосат двата фитила, единият да е по-дълъг - като християнски кръст да се получава, разбра ли ме... Embarassed  Свивали са ти се, защото не е било довтасало и още е било стегнато. Не е фатално, както се вижда, но по-трудно се работи.

Ама много ти е красив!! Hug

# 344
  • Мнения: 1 404
Днес пробвах за първи път машината и съм мнооооооооооооого,ама много разочарована Sad.Машината е от ТСМ,използвах рецептата за пълнозърнест хляб към книгата-вода,пълнозърнесто брашно на Панино,сол,захар,мая-половин пакетче,разтворено в малко мляко(в рецептата пишеше суха мая,дали не е тук проблема?)Пуснах програмата и  след 3 часа-отвън препечено до степен че не може да се яде, а вътре-неопечено и клисаво ConfusedНякой има ли идея какво трябва да променя?Мъжът ми твърди,че е виновно брашното и настоява да пробвам с бяло,ама аз затова исках машина-да ядем пълнозърнест хляб и сега...Помагайте,моля!

Общи условия

Активация на акаунт