Майчинството - счетоводно - 8

  • 42 166
  • 1 019
  •   1
Отговори
# 90
  • Варна
  • Мнения: 915
mama Jijina,
Цитат
В КТ Чл. 177. За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

# 91
  • София
  • Мнения: 2 901
Открих го  Peace

В КТ Чл. 177. За времето на платения годишен отпуск работодателят заплаща на работника или служителя възнаграждение, което се изчислява от полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни.

Т.е. ако излезеш в отпуск през януари, то той ще ти се заплати с база възнаграждението, което си имала през декември.


Благодаря, М а я! Значи правилно ми е препоръчала да си взема отпуска през февруари, за да ми я платят за неотработените дни с януарската заплата. В противен случай доходът за януари щеше да ми падне и един ден като се изчислява обезщетението за майчинство и после болничния щеше да се отрази не добре, а така януари ще ми се брои с по-висока заплата, февруари, макар и с отпуска - също.

mama Jijina, по-скоро, ще ти го изплатят със заплатата на последния отработен месец преди да излезеш в майчнство въобще, този медец в коъто имаш отработени поне 10 дни. Затова май се препоръчва да не се взема платения отпуск веднага след връщането от майчинство, а да се отработи 1 месец на по-добра заплата, ако има такава...

В този ред на мисли имам за си вземам 1 отпуска за 2 години и си мислех да започна постепенно да я консумирам сега с по-високата заплата. Някой знае ли дали съм длъжна да я вземам на някакви минимални части или мога примерно по десетина дена на месец, Може би няма да мога да я взема наведнъж - знам че нямат право да ми я откажат, но все пак имам да посвърша доста работа...

Последна редакция: нд, 10 фев 2008, 22:26 от Валентина

# 92
  • Бургас
  • Мнения: 225
Благодаря, май трябва по-внимателно да чета!  ooooh!
А по въпроса за актуализираната заплата по време на майчинството?
Благодаря Ви за отговорите, момичета!   bouquet

# 93
  • Мнения: 3 835
Здравейте! Веднага след изтичане на отпуската ми за гледане на дете до 2г. възраст /28.03/, ще ползвам платена отпуска /от 31.03 до 18.04/. От горния цитат излиза, че за този период /платената отпуска/ ще получавам възнаграждение въз основа на предходния месеца /т.е. 220лв- колкото е майчинството в момента/. Така ли е или в моя случай казуса е друг? Освен това по време на майчинството заплатата ми беше актуализирана /подписала съм доп.споразумение/. Благодаря предварително!

От юли миналата година има промяна в това положение - в смисъл, че заплащането за отпуска се изплаща спрямо актуализираната заплата.  bowuu
Но не съм сигурна дали това става автоматично - както ти например имаш допълнителни споразумения (което не е много правилно да подписваш такива по време на майчинство) - или трябва да се отработи един ден.
Ще се опитам да получа отговор на въпроса си в скоро време!

# 94
  • Бургас
  • Мнения: 225
Стики, благодаря!  bouquet

# 95
  • Мнения: 1 008
Аз съм в болничен за раждане (датира от 06.05.07г,45 дни преди да родя),чиито 9 месеца изтичат на 15 март. Имам възможност,да започна работа и мисля да прехвърля майчинството на майка ми. Става дума да започна работа на друго място,а не където съм работила до преди да родя. Въпросът ми е какви документи са ми необходими от старата фирма, как става това прехвърляне на майчинство и изобщо всичко по този въпрос,защото аз идея си нямам и никой не ми казва. Другият ми въпрос е при редовно изплащане на обезщетенията например февруари за кой месец се превеждат пари? newsm78 Благодаря ви предварително!

# 96
  • Мнения: 1 267
връщам се на работа, преди изтичане на майчинството. за целта трябва да изпратя до работодателя приложение 4, от член 2 ( ако не се бъркам). но не мога да го намеря в сайта на НОИ. бихте ли ми помогнали.
Много благодаря!

# 97
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Мили мами,имам пак въпросчета  Blush

Обадих се до НОИ там ми казаха,че болничният ми е преизчислен,но все още сумите не били одобрени? EmbarassedКолко време одобряват тези суми и според вас кога ще ми изпратят паричките,седмица,две?? newsm78

Другият ми въпрос е : Когато изтекат трите болнични/преди раждането,за раждането и последният от педито на детето/ каква молба се подаваше за майчинство до работодателя??Няма да ползвам другите болнични за оставащите възможни месеци???

Малко е объркано,но се надявам да ме разберете.
Благодаря ви !!   bouquet  bouquet

Мами,да не ме забравите мене?? Blush

# 98
  • Мнения: 350
Здравейте не знам дали питането ми е за тук  newsm78
Аз съм от Велико Търново но болничните ми за отглеждане на дете до 2 години минават през Софиското НОИ От два месеца не съм получавала пари  Sad Моля дайте ми актуални телефони, за да уточня проблема. Тези номера,  които имам аз дават грешка при свързване или свободно вече втора седмица  #Cussing out Благодаря!

# 99
  • Мнения: 98
Mили компетентни мами, знам, че ви отрупват с въпроси и даже отговаряте на едно и също нещо по няколко пъти, но ще съм ви благодарна, ако ме успокоите за следното.

Последният ми болничен от 135-те дни изтече на 26 декември, но работодателят ми не е придвижил нещата след това, т.е. нямам удължение до 315 дни, защото в НОИ не са постъпили съответните документи /молба-декларация и т.н./
Има ли някакъв срок за това удължение след 135-те дни или всичко е безвъзвратно загубено? Понеже са минали два месеца от последния болничен.
Благодаря ви!  Hug

# 100
  • Мнения: 14
  ЗДравейте и от мен!
 
 Искам да ви помоля за помощ , защото нямам никаква представа как да постъпя в случая.

От април месец 2007 г. насам всички мои болнични бяха върнати от  НОИ поради смяна на името ми . След като разхождайки се с болничните по доктори и болници заедно с бебето ми , аз коригирах името на всеки един болничен на 27 декември - точно преди нова година. Излишно е да казвам , че не съм получила една стотинка  по тези болнични заради некоректни данни. Днес се обаждам на счетоводителката на фирмата и разбирам , Че още не е занесла болничните ми в НОИ , а аз очаквам пари.

Кажете ми по какъм начин мога да си потърся правата. Аз съм с бебе в къщи и това все пак са пари на които много разчитам. НЕ МОГА ДА Я НАКАРАМ ДА МИ ЗАНЕСЕ БОЛНИЧНИТЕ. Трябва да има начин да си потърся правата.

# 101
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
vasiags , и при мене е така.В болнични съм от 08.12.2007 г.Обаждам се в НОИ миналата седмица и те ми казват,че болничния ми е подаден на 28.01.2008 г. Още чакам пари и аз...

И аз това се чудя имат ли някакъв срок за представянето им в НОИ ??  newsm78

# 102
  • София
  • Мнения: 2 901
vasiags , и при мене е така.В болнични съм от 08.12.2007 г.Обаждам се в НОИ миналата седмица и те ми казват,че болничния ми е подаден на 28.01.2008 г. Още чакам пари и аз...

И аз това се чудя имат ли някакъв срок за представянето им в НОИ ??  newsm78

kloie, имай предвид, че щом си болнични от някоя дата на декември 2007, счетоводителката ти не може да ги представи в НОИ по-рано от деня, в който се внасят осигуровките по заплатите за съответния месец декември, а това се прави до 10-11-то число на следващия месец. Значи тя не е можела да ти ги внесе по-рано от 14 януари, да кажем. Ако всичко им е наред на болничните и са внесени що годе около този срок, чакаш си парите след около 3 седмици. В нашата фирма, макар да не съм счетоводител, аз се редя на тези опашкки и подавам информацията за болничните, отделно имам и тук таме някой болничен. като ги подам до 15-17 дата на следващия месец, лично аз получавам парите от НОИ до 4-6 число на следващия месец (3 седмици по-късно).

Мен веднъж ме върнаха от НОИ заради непълно име (втората фамилия) на единия от болничните, живо се интересувах има ли срок в който трябва да се върна с коригиран болничен, да не го изтърва, но служителката ми каза, че когато и да отида, все ще ми го приеме. От там съдя че няма срок за подаване в НОИ.

# 103
  • Мнения: 2 381
Стики, много изчерпателна информация PeaceБлагодаря  bouquet
А каква е сумата, която работодателят внася, когато съм в платен отпуск?

Върху самото заплащане Sad.
Пак благодаря, Стики!  bouquet

# 104
  • Мнения: 961
Здравейте и много благодарности на мамите, които ни консултират в тази тема.

Моят въпрос е следният: Вярно ли е, че за цялата бременност се полагат 180 дни болничен (в предишната тема някой го беше споменал)? До датата, на която ще ми издадат болничния за 45 дни преди термина, аз ще имам 187 дни болничен. Означава ли това, че преди да изляза тези 45 дни в болничен, ще трябва да се върна на работа за 7 дни?

Предварително благодаря.
Мами, да не ме забравите.
Остава ли варианта 180 дни болнични за цялата бременност или са 180 дни за календарна година?

Общи условия

Активация на акаунт