За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 128 988
  • 620
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 215
No Name,би ли ми казала дали говориш английски,за да знам дали да пусна направо сайта или да правя и превод в ефир  Grinning
Че ще се върнете цели, не се съмнявам.

Utro 77, имат добри доктори,които обслужват туристи и говорят чужди езици.Мен на два пъти са ме спасявали ( в буквалния смисъл) и съм много благодарна. Хотелите обикновено имат лекар на повикване,а някои от хотелите висок клас имат и здравен пункт и лекар на разположение постоянно.В болниците има два стандарта - за египтяни и за чужденци.Първият не те интерсува,вторият е по-висок от стандарта в бг-болниците.Аз имам впечатления от болницата в Шарм ел Шейх и те са добри.Но все пак вероятността да опреш до болница е малка,така че споко.Най-вероятно докторът ще те прегледа (ако не дай си Боже се наложи) в хотелската ти стая и персоналът ще ти окаже максимално съдействие,ще изпратят някой да ти купи лекарства...Изобщо ще те обгрижват по-добре отколкото,ако си в Бг.За щастие в Египет нас ни третират като европейци...
Когато се пътува с туристическа агенция,обикновено организаторите имат грижата.С тях трябва да се свържеш,ако имаш нужда от доктор и те са тези,които трябва да организират всичко.Затова има и медицинска застраховка в цената на пътуването.Това не  е шега работа,затова задължително  го проверете,когато се записвате.
Когато се пътува индивидуално цивилизованият човек задължително си прави застраховка.Аз съм доволна от Алианц - застраховките им са с асистанс,което ще рече,че случи ли ти се нещо,се обаждаш на посочен от тях номер (в Полша) и обясняваш.Оттам ти казват в коя болница да отидеш и междувременно се свързват с болницата.Като пристигнеш,те преглеждат,дават ти лекарства и прочие и си тръгваш без да плащаш нищо.Плащането се урежда директно между болницата и застрахователя.(Аз съм много доволна,изпробвала съм ги: малко след пристигането ми в Мексико си счупих крака,пратиха ме в ултра модерна болница,правиха каквото правиха,дадоха ми лекарства,преглеждаха ме периодично и не се занимавах с плащане.От застрахователната фирма ми се обаждаха всеки божи ден да ме питат как съм.Ей на това му викам сървис!)

За това дали има вируси в млечните продукти не мога категорично да ти кажа,но дори и неузрели,те минават термична обработка и това убива бактериите.Според мен са по-безопасни от плодовете и зеленчуците.Аз лично единия път се разболях от една салата с риба тон, в която имаше лук и май той беше причината.(Така или иначе не ядох риба тон с години след това  Laughing)
Като цяло при храни,минали термична обработка,рискът много намалява.Пресните салати и плодове са основните виновници.Наблегнете на готвените неща,салати от варени зеленчуци,десертите и ще сте добре.
И последно - много е важно още при първите симптоми да се вземат мерки и евентуално да се вика лекар.Неразположението се развива много бързо и се стига до обезводняване за нула време.Кръвното налягане пада много бързо и затова не бива да се чака,а трябва да се действа.
От личен опит знам,че преживяването е ужасно,но аз имам и една моя теория: понеже нашата кухня е близка до тяхната (откъм подправки и готварски похвати и техники) като цяло на бг-рите много повече им се "разминава" отколкото на западните туристи (те са с по-деликатни стомаси и не са свикнали на пикантни храни,а са лакоми и опитват от всичко).Много често бг-рите се разболяват едва след много седмици (ако престоят е дълъг).Така,че това е моето успокоение за теб.  Peace

# 16
  • Мнения: 734
Old Sport, направо пускай сайта без превод:) Аз с английския съм много добре, но за руски например - не ме тръси (какво да се прави...аз съм от новото поколение, което пропусна да бъде чавдарче и пионерче и да учи руски в училище...)...Май за първи път при мен отпадна това..както и да е...Безкрайно благодаря за полезната информация, за застраховките беше невероятно интересно! Значи трябва да се свържа с представител на застрахователя - само когато има асистанс ли можеш да позвъниш на конкретен телефон? И в противен случай какво става - плащаш на място, взимаш фактури и като се върнеш ти ги осребряват???
Притеснявам се, понеже имам много капризен стомах....дори малко повече вода да пийна вечерно време и не мога да спя цяла нощ от болки и тежест...Значи, ако ми стане нещо най-добре да отида направо на лекар, ако съм разбрала правилно указанията? От такова обезводняване като дете лежах 2 седмици в болница, лоши спомени  Sad
Преди 2 години ходихме в Мексико, много хора тук споменават, че може да са се разболели заради климата в дадена екзотична страна, но на нас там нищо ни нямаше..Пък моят съпруг се скъса да яде безумно лютиви неща, то не бяха сълзи, не бяха сополи... Embarassed и нищичко му нямаше. А такова преяждане му ударихме там..не е истина...имах чувството, че в стомаха ми се е отворила бездънна яма...но това е една друга тема  Joy

# 17
  • Мнения: 8 905
Old Sport, безкрайно много ти благодаря за споделената информация!    bouquet
Ще ходим в Египет за вторипът. И предния път, и сега, ще ползваме агенция. За здравните осигуровки зная, че са задължителни.
Притесненията ми са, че тоя път ще сме с детето и обмислям всякакви ситуации!  Crazy

Благодаря ти още веднъж!

# 18
  • Мнения: 3 215
No name, не си пропуснала много като не си била чавдарче/пионерче...
Сега,това е сайтът,като аз съм отворила пътуване Кайро-Луксор- Асуан.Ако вие ще пътувате по друга дестинация (което ме съмнява) ,разрови същия сайт и ще намериш инфо.

http://www.seat61.com/Egypt.htm#Cairo%20-%20Luxor%20-%20Aswan

Има и клипчета,които онагледяват.Като цяло (ако не сте с най-мизерния влак,което няма как да стане,защото той е само за египтяни) влаковете им не са по-лоши от нашите. Нямам предвид няколкото нови влака,с които БДЖ се тупа по гърдите,а болшинството от влаковете ни...Полседно пътувахме от София до Истанбул в спален вагон и имам пресни спомени.Съмнявам се за една година нещо да се е променило.
В Египет по принцип лукс има и то повече отколкото човек може да си представи,ноооо струва много пари.Има и отлични хотели пак при същите условия  Mr. Green  Но все пак съотношението цена-качество за това,което в повечето случаи се предлага на нашия пазар,е нормално.
Чужденците масово ползват влаковете,а там където видиш полиция и охрана - това е за твое добро.Прави се не,за да плаши туристите,а да ги успокоява и да прогонва хората с евентуални лоши намерения.
За застраховките си права - ако имаш асистанс, не се занимаваш с пари.Ако не - плащаш,взимаш документ и като се върнеш тук си търсиш парите.
Ако въпреки,че имаш асистанс, се наложи нещо да купиш (лекарство някакво например),пазиш касовата бележка и после я прилагаш към писмените си обяснения пред застрахователя (описваш на бързо кое как се е случило) и след известно време ти връщат парите.Аз в Мексико купих едното от лекарствата,защото го нямаха в болницата,запазих бележката (струваше цели 50 $) и като се върнах, по спомената процедура си получих парите обратно.
Много е добра услугата асистанс,защото по света болничното обслужване е скъпо и човек рядко пътува с по няколко хиляди евро в джоба/кредитната карта (поне аз не мога да си го позволя), а всичко се случва (за съжаление).Мисля,че понастоящем повечето туристически агенции правят застраховките за туристите с асистанс,така че бъдете спокойни.
На въпроса ти дали,ако не се чустваш добре да отидеш направо на доктор - да,ако пътуваш индивидуално и след като застрахователят ти е казал по телефона към кой лекар/болница да се обърнеш и не,ако си през туристическа агенция - в този случай звъниш на човека,който води групата и искаш съдействие,те знаят кой лекар да търсят.Водачът на групата (rep на английски или Reiseleiter на немски) е длъжен,когато се срещне за първи път с вас (обикновено веднага след пристигането ви) да ви даде номера,на който можете да му се обадите в случай на спешност.Ако това не е направено,на рецепцията на хотела обикновено имат папка с информация или някъде в лобито на хотела има дъска с информация и името (и снимка) на човека,отговарящ за вас.На тези хора за това им се плаща - да са на разположение освен,за да ви продават екскурзии,и да помагат при нужда.

Интересен паралел правиш с Мексико.Напълно съм съгласна с теб и не знам каква е причината там да няма проблеми,а в Египет това да се случва.Явно е хигиената като цяло и типичните за района вируси.Добрата страна на нещата е,че даже и да те хване вирусът,ужасът преминава за ден-два (особено,ако докторът се е намесил навреме).После човек чуства голяма слабост и при спомена за преживяното го втриса,но възстановяването е пълно.

Utro77,разбирам страха ти напълно.Единственото,което мога да пожелая на всички ( и на себе си) е да се разминем с вирусите в Египет и да си изкараме супер,както подобава на една толкова интересна и екзотична страна с древна култура и история.
На разположение съм за всякакви въпроси и се извинявам,че се получават толкова дълги писанията ми.  newsm78

# 19
  • Мнения: 1 167
Old sport предстои ни пътуване до Шарм. В голямо чудене съм в кой хотел да отседнем. Дали можеш да ми препоръчаш някой изпитан от теб?

# 20
  • Мнения: 734
Old Sport, помощта ти е безценна, а с дългите си постове събуждаш още повече любознателността! Отделно информацията и опита, които си придобила са полезни на всички на които предстои пътуване до Египет. Мога само да благодаря за дългите мнения!  newsm20

# 21
  • Мнения: 3 215
Ninia, чудесно!Имаш ли списък от хотели,межди които трябва да избираш??Така ще ми е по-лесно да те ориентирам.
Ако не,ще се постарая да ти дам идеи.Но предполагам,че ще пътувате с агенция и знаеш имената на хотелите.

No name,благодаря много за признанието.Наистина всичко съм изпитала на гърба си,затова и си позволявам да говоря.Искрено се надявам да съм в помощ,защото когато на мен ми е трябвала,е нямало откъде да я намеря...
Както казах по-рано и аз се стягам пак за Египет и също ми е полезно да си припомня всичко. smile3525

# 22
  • Мнения: 1 167
Old Sport благодаря за вниманието. Колебая се м/у Savoy и Hilton Waterfalls.

# 23
  • Мнения: 3 215
Понеже за мен Савой е нов,ми отне малко време да прочета и прегледам...Хилтън е добър,стараят се да спазват стандартите.Сигурна съм,че ще ви хареса.Не е в центъра и ще се налага да пътувате с такси или шатъла на хотела,за който някъде прочетох,че бил платен и ми стана много странно (обикновено са безплатни).Но може да и да греша.
Савой много ме заинтригува,защото е нов и макар също да не е в центъра,се сещам къде е.Пак ще трябва някакси да се придвижвате до центъра,така че в това отношение и двата хотела бих оценила еднакво.Обче някакси Савой ми хареса повече.Всъщност те имат 4 варианта - има вили и други три хотелски варианта.Смятам,че на който и да се спрете,ще ви хареса.Аз лично бих отишла в Савой.Казвам го от опита си на заклет пътешественик,но и на човек,занимаващ се с международен хотелски мениджмънт.Ако действително искате 5 звезди,смятам,че Савой ще оправдае очакваниятя ви.Просто шесто чуство и малко професионализъм...Ще ми бъде много интересно да разбера какво сте решили и как ви е харесало!
И в двата хотела се пригответе да има руснаци.Но това повече дразни германците и англичаните.Ние сме свикнали с братушките и си ги знаем.
Мисля,че и двата хотела имат риф на плажа,така че ще можете да гледкате рибите на воля.Савой е близо до националния парк Раз Мохамед,а отсреща е остров Тиран.И двете места са перфектни за гмуркане и разходка с лодка.Поне едно посетете!
Това,че няма да сте в центъра не е чак толкова лошо.В Савой има доста ресторанти забавления и не вярвам да ви е скучно.Ще отидете до Наама Бей (центъра) един-два пъти,а през другото време ще се наслаждавате на хотела си.
Много ми е радостно,че най-после агенциите започнаха да предлагат пак Шарм при това и хотели по-висока категория.Така има предложения са всеки вкус и джоб.Ако парите не са непремено водещият фактор,е добре човек да се поглези с хубав хотел...особено в Египет.
Когато ходи в Хургада, човек обикновено ходи и на много екскурзии (Кайро,Луксор,Александрия) и хотелът не е чак от такова значение,но Шарм е малко по-изолиран и затова добрият хотел е нещо важно.Екскурзии от Шарм,които си заслужават са манастира Св.Катерина и планината на Моисей (второ е за по-авантюристично настроените),Colored canyon (също доста изморителна),а по-леки и за предпочитане,ако си с деца е разходката с лодка със стъклено дъно,посещение на комплекса 1001 нощ,бедуинска вечер,разходка с камили или с бъгита в пустинята.Ох,още много мога да говоря.Не знам доколко ви интерсува...А и сега виждам колко  е часът и ужас,трябва да ви оставям,че съм на една вечеря и приятелят ми нервно потропва с крак,а това е лошо...
Пишете дали ви интерсува още нещо,като се върна,ще отговоря!

# 24
  • Мнения: 1 167
Old Sports и мен като че ли ме влече повече Savoy. Това за мен ще е третото ходене в Шарм. Досега съм била в Hilton Sarks bаy (буса до центъра се плаща-30 египетски лири)  и Hilton Dreams и всъщност затова доста се колебая дали да не е пак Хилтън. От тази верига съм изключително доволна, но Савой е мисля една класа по-нагоре. А за Шератон имаш ли наблюдения?

# 25
  • Мнения: 2 066
Аз съм била в Шератон в Шарм, прекрасен хотел, с разкошна градина и басейн, с риф, обаче откъм сървиз беше под всякаква критика - поне преди 4 години - може да се е променило сега. Случвало ми се е да чакам по 40 мин. за еспресо и 1 час за салата наобяд в алакарт ресторанта. Тази година бяхме в Щайгенбергер в Хургада и останахме доста по-доволни от обслужванетo.


Извинявам се много, сега си видях снимките, били сме в Радисън САС, не в Шератон! Инфото ми е за там.

# 26
  • Мнения: 1 167
Радисан ми го препоръчваха от агенцията, но като го гледах хич не ми вдъхна доверие.Slavena ти ми потвърди опасенията  Simple Smile

# 27
  • BG
  • Мнения: 390
Ние, както вече съм писала, се каним да посетим Египет след около месец, но ще бъдем с малката (4г.6м.) ни щерка и не бих си простила, ако детето се разболее от този вирус. Има ли някакви лекарства, които може да се взимат превантивно?
Това много ме притеснява  Confused
Кой хотел препоръчвате за почивка с дете в Хургада?
Мерси, предварително.

# 28
  • Мнения: 3 215
Ninia,от Шератон нямам персонални впечатления и затова си направих труда да изчета какво са написали хората за престоя си там в tripadvisor.Притеснителното е,че има твърде голям процент от недоволни хора,а това обикновено е показателно за наистина съществуващи проблеми.По принцип винаги има мрънкащи и недоволни,но в този конкретен случай повечето от скорошните мнения бяха малко или много негативни.Това е,което мога да ти кажа.Аз лично продължавам да клоня към Савой.

Не е за вярване,че Хилтън са въвели тази порочна практика да плащаш за шатъла.Това е меко казано неморално,при положение,че хората отиват там,а не в някой от централните хотели и разчитат на шатъла.

За мен най-класните хотели в Шарм са Hyatt Regency,Four Seasons и може би Риц.Но това не значи,че няма и други отлични хотели като Мариот,например,а и някой от по-малко известните (в световен мащаб) вериги.Изборът е голям наистина.

ИРА,разбирам притесненията ти напълно.Това,което можеш да направиш като превантивна мярка,е да подсилиш имунната система на детето,защото е ясно,че колкото е по-здрв човек,толкова е по-устойчив на вируси.Съшо така като сте там,можеш да и даваш по малко кока-кола (по няколко супени лъжици).Казват,че трепела вирусите.

Едно нещо забравих да кажа по-рано - освен чрез немити и небелени плодове и зеленчуци,вирусът се пренася и от парцаливите им банкноти.Затова всеки път като се пипат пари е добре,ако не можеш да си измиеш ръцете,поне да ги почистиш с мокри кърпички (ако са антибактериални,още по-добре).

Все пак най-важното е човек на се наслади на почивката си,а не непрекъснато да трепери от страх,че може да се разболее.Затова не бива това да става някаква фикс идея и да си прекараш времето само в миене на ръцете...

# 29
  • Мнения: 4 447
Запис и от мен.
Ще пътувам за Великден, на сватба сме.
Всичко ще ми е от полза, и за децата и за възрастните, които ще са ми грижа! Hug

Общи условия

Активация на акаунт