За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 129 402
  • 620
  •   2
Отговори
# 90
  • Мнения: 3 094
мона лиза, е значи си наясно за какво става въпрос Hug.
Но в Египет ще ида пак, самият ми ник за запознатите с египетската, история, куртура и религия говори красноречиво, че тази дестинация ме вълнува от най-ранните ми ученически години.
Лошото е , ако не говори на "професионалистите" нищо Laughing
Тъй че към какво да не забравим за посещението на Египет е и хубаво да си препрочетем някоя книга предварително, за да няма изненади от "екскурзоводи".

# 91
  • Мнения: 1 167
По въпроса за сигурността на багажа и кражбите мога да споделя следното: ние не сме имали никакви проблеми. На плажа през 15м имаше охранители към хотела, които ако се появи някой съмнителен веднага отиваха при него и го отпращаха. Оставяли сме си камерата, фотоапарата, телефоните под чадъра докато сме във водата без да се притесняваме, че ще изчезнат. Оставяли сме ги и на масата в ресторанта докато си сервираме. Никой нищо не ни е откраднал. В стаята има сейф, но дори и да сме забравяли да приберем някоя ценност в него пак нищо не ни е изчезвало от стаята. Може би е от значение от коя държава са преобладаващите гости на хотела  newsm78 . При нас първия път имаше много италианци, а втория англичани. Явно те по-рядко крадат  Grinning .

# 92
  • Мнения: 11 747
това за кражбите и аз си го помислих, че даже и знам за гастролиращи крадци-туристи.

Според мен египтяните не крадат.

# 93
  • София
  • Мнения: 160
За кражбите и аз мисля, че не крадат. В Либия все още режат ръце /това е в закон/ - ако и в Египет е така... Laughing не си и помислят. Между другото всички ги е страх от полиция.
При последното ми ходене едно семейство от групата си забрави цяла чанта с фотоапарат и други вещи в автобуса. Сетиха се за станалото на следващия ден! /когато вече бяхме с друг автобус-този бил отишъл до Кайро.../ и чантата беше върната чак от Кайро без никакъв проблем.
Абе черни са, смрадливи са /повечето от тях/, хитри са, но са и много наивни, доверчиви и по детски чисти и добри на моменти. Много странен народ  newsm78. И много любопитен - откъде си, що си, как се казваш и т.н. Много контактни. За нас щом ни чуят веднага разбират, че не сме нито руснаци, нито .... и неистово питат откъде сте? - щом кажеш България - една усмивка едно покланяне, едно уелкъм и веднага им светва-"Стоичков?"-супер! Те знаят доста думи на доста езици и непознатия език ги привлича..
Ооох- пак се отнесох ама .... Joy
Най-лесния начин да ги разкараш когато не ти се купува е да кажеш - "Утре ще дойда" . Никога не им давайте по едри пари, защото ресто обикновено няма.
Когато купувате папируси гледайте да са от фабрика и въпреки фиксираните цени си искайте отстъпка при повече от 2-3 бройки. Папирусите във фабриките са истински и по големите размери се рисуват от професионални художници, а малките от деца или студенти. Има значение и боята с която се рисуват.
Ако си тръгвате за България от летището в Хургада знайте, че там има доста и прилично качество сувенири /от по 2-3-4 долара/, както и хубави стенни и настолни календари и др.
Ако си тръгвате от летището в Кайро - там е слабо заредено и цените са космически за всичко.
При кацане в което и да е летище в Египет си вземете от щанда на Министерство на туризма брошурки и карта на Египет-там са безплатни, иначе се плащат и то скъпо. На този щанд обикновено има и талони с промоции и отстъпки.
Алкохола на круизен кораб е по-скъп /от 5 до 8 долара за 1бира/от другите заведения на сушата.
Ако ви останат от техните паунди - в България може да си ги обмените. Имат много интересни монети - от 1 паунд металната е с фараон  Laughing
Злато и камъни не ви съветвам да купувате-качеството е лошо и вероятността да ви измамят е голяма /такива неща се пазаруват в Израел-имам предвид -диаманти/
Във влака Кайро-Асуан в спалните вагони в купетата има контакт /в шкафа-над мивката/ - аз не знаех и много се ядосвах, че не заредих батерията на фотоапарата за следващия ден  Mr. Green
Най-хубава за снимки е панорамата от Цитаделата в Кайро-вижда се целия град /тя е на една височина близо до пътя за летището/.
Онези, които с нетърпение очакват да преминат през Суецкия канал /прехода с автобус Шарм ел Шейх-Кайро/ ще бъдат разочаровани, защото пътя минава отдолу под него /тунел около 2 км/ и от канала нищо не се вижда.  hahaha 
Ако имате избор на час на тръгване до Абу Симбел настоявайте за ранното тръгване - в 3 през нощта/това е първия от двата конвоя дневно/, защото ще бъдете там рано сутринта /около 9-10часа/и температурата ще е само около 30-40 градуса /после е мноого горещо/ По този път има миражи /били постоянни/- поискайте да ви ги покажат - излизат и на снимки.
Ако сте луди колкото мен си купете непременно статуйка на онзи бог с голямата пишка  hahaha /малко трудно се намира ама.../ - Амун Мен май се казва - бог на плодовитостта при жените и лекото раждане.
Внимавайте при покупката на статуи - не всички са оригинални както по стенописите /има и измислени-глава на един бог, а тяло на съвсем друг/-питайте водача - той ги разбира.
За суеверните има едно подходящо място - в храма на Атон /това е в Луксор/ се намира най-големия скарабей в Египет - обиколите ли го 7 пъти с намислено желание - ставало!   bouquet
Още малко ще се отвлека ... Grinning и в подстъпа пред Сфинкса има една дупка с метална решетка и като хвърлиш монета или банкнота - си се връщал пак... Аз не вярвах в това, хвърлих и се върнах след около 3 месеца  #Crazy /Хахаха... и пак хвърлих hahaha - и засега около месец още не съм се върнала още ама не се знае../
Към отиващите в Шарм Ел Шейх с тийнейджъри /а и не само/ там в Наама Бей има клуб на световната верига PASHA /онези с черешките/ намира се точно да Макдоналдс/централната алея/ - има 2фирмени магазина за сувенири - истински са, повечето са произведени в Испания, но качествени: цена на тениска от 25-30 до 80-130 долара. На 20 метра от PASHA /зад него в ляво/ е другото хубаво място - клуб Hard Rock Kafe. И в двете се плаща вход, но в PASHA може за ви пуснат безплатно ако сте жена /просто ви дават безплатен билет с вход и 1 напитка/ Втре цените са за 1 бърбън Джийм Бим+1кола+1бира=20долара  Rolling Eyes Ама е хубаво.
Ако хотела ви не е в Наама Бей /Шарм ел Шейх/ можете да ползувате шатълчета от хотела - 3 долара в посока на човек /по евтино е от таксита/, но последния шатъл обратно е към 24.00ч. /за гуляйджийте след този час-15долара до хотела  newsm78/.
Дано да не съм досадила вече ...

# 94
  • Мнения: 11 747
Хе  Grinning аз не знаех , че ако хвърля монета в това пред Сфинкса, ще се върна, а хвърлих! Чакам пак да ходя... Peace

Хард Рок Кафе има и в Хургада!

# 95
  • Мнения: 734
Леле, изчитам постовете на един дъх! Simple Smile Безкрайно интересно...мисля да обиколя този скарабей  Whistling Надявам се няма значение в коя посока се обикаля.....Замислям се и да купя от тук някоя малка книжка...бях срещнала някъде по темите за Египет предложение за една книга, написана от българка за нейните пътешествия в тази страна. Но пък и от интернет информацията пак бих си я разпечатала, че да си припомняме историята, докато сме там.  newsm44

# 96
  • Мнения: 2 978
Bastet, на мене ми е ясно, но на Вини съпругът и, виждаш не му е харесало... Просто давам напътствия.

Нямам предвид теб Simple Smile, ...просто една подсказка към всеки потенциален посетител на Египет - да знае защо отива в Египет, а и защо няма смисъл да ходи там - според приоритетите на всеки и интересите му за да няма излъгани очаквания...инак за мен Египет е прекрасен и на есен ще отида пак. Сега просто имам други приоритети , не че няма изгодни оферти.


Да..аз разбирам какво имате предвид....
На него не му е харесало, защото той не е бил там като турист, а по работа.

Видял е нещата, които няма кой да заведе обикновения турист по тези местенца, които е посетил той...Поне това ми каза той.
Както и хотела от 5звезди, че във ваната е имало косми и не е имало тоалетна хартия, мен лично ме изуми много.

п.п. Това което е казала Веселушка, ми го каза и той:
Цитат
хитри са, но са и много наивни, доверчиви и по детски чисти и добри на моменти. Много странен народ 


Все пак...пожелавам на всички приятна разходка...и дано видите само хубавата страна на Египет.  bouquet

# 97
  • Мнения: 11 747
Вини, това че е имало косми във ваната и не е имало тоалетна хартия е даже малко... Laughing Можеше да няма кърпи, да е запушена мивката, да няма вода, водата от банята, вместо в канала да се изтича в стаята... Mr. Green  и прочие

# 98
  • София
  • Мнения: 160
.... Надявам се няма значение в коя посока се обикаля.....

Напротив има - обратна на часовниковата стрелка. Не можеш да сбъркаш - много народ, хилят се и обикалят... Намира се след залата с колоните веднага в дясно и по към края, вдясно е и от обелиска /той е голям и се вижда отвсякъде/...  Mr. Green не мога да се оправям с тези безплатните места за снимки ... Имам около 6000 /около 6-7 гигабайта  Embarassed/само от Египет-направо съм готова за репортер на CNN  Grinning . Ще ми се да ви ги покажа ама хем не знам как става качването, хем подозирам, че ще ми трябва отпуска да кача всичко. Ако има тук някой с опит може на лични да ме  "светне" по въпроса.

# 99
  • Мнения: 1 073
Zдравейте, пътувам с Алфа тур на 29.03. за Кайро - Хургада. Имам една нощувка в Кайро с посещение на пирамидите в Гиза и музея и центъра н адругия ден до обяд. След това имам 6 нощувки в Хургада. Хотелът ми е в центъра на Хургада и със собствен плаж. Организирани екскурзий нямам , но смятам да се запиша до Луксор, до бедуинско селище и до райския остров. Интересуват ме подробности от хора, които са били ве4е там и могат да ми помгнат със съвети, относно екскурзийте, къде е интересно да се посети и в самата Хургада, от къде да се купуват сувенири и кои са най - разпространените и изобщо,  интересувам се от всякаква информация , която можете да ми дадете... Peace

# 100
  • Мнения: 8 957
Ние бяхме в Хургада преди две години. Сега на 5.04. отиваме пак  Sunglasses
На екскурзии се записахме едва, когато пристигнахме  / защото някои агенции предлагат още от тук да си ги предплатиш/. Екскурзовода ни ги предложи. Останахме много доволни - организацията беше отлична. Едната ни екскурзия беше до Кайро, но при теб отпада, защото кацаш там.  Другата ни екскурзия беше до Райския остров. Много ни хареса. Смятаме пак да се запишем. Пътува се около час. Морето е приказно красиво. Единствено, че очаквах някаква зеленина на Райския остров, а той си беше чиста пустиня...  На острова има организиран обяд и време за плажуване. Раздават шнорхели, маски и плавници. Водата на Червено море е ужасно солена и като ти влезе в очите щипе. А по кожата ти остава сол!  Crazy
Този път смятаме да отидем до Луксор.
Относно сувенирите - ами те само това продават : сувенири, папируси и тениски. Ааа, и парфюми, произведени във фабриката в Кайро! Много добри имитации са на марковите парфюми 1:1, но ужасно бързо се измирисват - за около час, няма и толкова.
Каквото и да си купуваш, пазаренето е задължително! Обикновено тръгват от десетократно по-висока цена.

# 101
  • Мнения: 1 073
Утро77 месри, много. А, опасно ли е да се разхождаш в Хургада? Той хотелът ни е в центъра, но сме само жени и не знам...дали е възможно да разглеждаме спокойно курорта?

# 102
  • Мнения: 3 094
Утро77 месри, много. А, опасно ли е да се разхождаш в Хургада? Той хотелът ни е в центъра, но сме само жени и не знам...дали е възможно да разглеждаме спокойно курорта?

Не - но се дръжте на положение и не ходете прекалено секси.

# 103
  • Мнения: 1 073
Утро77 месри, много. А, опасно ли е да се разхождаш в Хургада? Той хотелът ни е в центъра, но сме само жени и не знам...дали е възможно да разглеждаме спокойно курорта?

Не - но се дръжте на положение и не ходете прекалено секси.
бастет , сподели нещо повече, моля те. Praynig

# 104
  • Мнения: 3 094
Утро77 месри, много. А, опасно ли е да се разхождаш в Хургада? Той хотелът ни е в центъра, но сме само жени и не знам...дали е възможно да разглеждаме спокойно курорта?

Не - но се дръжте на положение и не ходете прекалено секси.
бастет , сподели нещо повече, моля те. Praynig

Аз бях в женска компания в Египет . Хората са любезни, търговски настроени, но не е нужно човек да ходи с деколте до пъпа или пола до чатала - това е грозно на всякъде, а пък там да не говорим. Общо взето се респектират , ако им покажеш интерес към страната, познания по истрия, подхождаш добронамерено, но без да интимничиш. Имай си едно на у м, че все нещо искат да ти пробутат и се пазари до дупка. Ако се обидят - иди в съседния магазин - навсякъде има едни и същи неща. Принципно имат интересни сребърни бижута и златни, но аз злато не харесвам и не разбирам от него - казват , че със златото често лъжели. За да се ориентираш донякъде със златните неща - научи арабските цифри до десет. Но не арабските, които ние ползваме в Европа, а онези, които арабо-говорящите ползват. ще ти е полезно, защото пробите на бужитата са с тези цифри. Когато купуваш , ако в магазина няма лупа да видиш цихрите изчезвай - почти е сигурно , че ще те минат с пробата на златото - т.е ще ти кажат , че е 18 карата, а после ще се окаже , че е 9.....Като има лупа, гледай пломбата да е на тялото на бижуто, а не на някоя гайка, за да не се окаже после, че само гайката е 18 карата. Аз понеже не разбирам и не нося не съм си купила нищо златно, взех си от сребро медальон с верижка за 15 евро някъде. Представлява Ключа на Живота. Това е интересно както и други бижута и сувенири във формата на Окото на Хор (Хорус) , Нефертити, Тутанкамон, Бастет ( богинята котка или с глава на котка от град Бубастис в Делтата на Нил), апропо култът към Бастет е единственият достигнал дори нашите земи още в предтракийско време - има намерени артефакти в Странджа планина. Папируси си купете - около 30 египетски лири май бяха по малките - 20/30 см, фигурки от гранит - спазарих 3 такива - високи около 12/14 см от 120 лири египетски за 17 лири Laughing. Друго интересно и почти задължително е медальон във формата на картуш, на който с арабски букви и египетски йероглифи ти изписват името - има сребърни и златни. картуш е било папирусова табличка, която се е завивала на свитък около дръжката си. На нея са пишели. Също така по мумиите и статуите на гърдите или на пояса , фараоните и боговете носят картуши с иметаната си, с разни важни събития или поучения - ще видиш. Има ги и самостоятелно по фреските и обелиските. Говорят приоритетно английски и френски, също италиянски, руски, немски и че и полски. Има и досадни типажи - наложи ми се на една екскурзия да ида съвсем сама. Като ме връщаха от пристанището (бях на кораб в Червено море) ме разкараха из цяла Хургада и спираха на разни мизерни места - качи шофьора още двама субекта - говореха си на арабски и се хилека многозначително. Аз приличам на полякиня - руса и синеока съм и през цялото време ме оглеждаха. Дръж се желязно - дори и да не си омъжена - задължително се казва, че си омъжена и имаш деца. На въпроси къде е мъжът ти - спи в стаята или нещо такова. Има доста младежи като видат сами жени само за семейното им положение питат - особено ако са светли и приятни за окото и направо се предлагат да се жениш за едва ли не за тях.  Просто всичко зависи от поведението ти , ако щеш и от осанката. На жена с присъствие , която респектира и копче мисля няма да посмеят да кажат - все пак разчитат на туристите.

Последна редакция: пт, 14 мар 2008, 11:25 от Bastet

Общи условия

Активация на акаунт