За Египет-най-важни неща,които да не забравям и съвети.

  • 128 987
  • 620
  •   2
Отговори
# 135
  • Мнения: 3 094
И аз подкрепям за децата - може и парички да им се дадат (ние така направихме, щото нямахме нищо подходящо) - те слизали бедуините на пазар в града за питейна вода и други  продукти , така че ще им свършат работа.
Ние бяхме с френска група и нямаше закачки и забежки по жените - общо взето много любезно се държаха с тях newsm78.

# 136
  • Мнения: 1 655
Да ви кажа, наистина ще пропусна тази екскурзия. Не ми се рискува, заради детето. Аз иначе съм по екстремните преживявания. Явно друг път, ако съм без детето тогава.
Благодаря ви много за споделеното.  bouquet

# 137
  • Мнения: 8 905
Нещо изостана темичката ни, та викам да я избутам напред!  Wink
Какво стана с авторката на темата? Би трябвало вече да се е върнала от Египет...  newsm78

# 138
  • Мнения: 3 215
За авторката не знам,но аз се върнах вчера  Sad
Чудесно си изкарахме.Бяхме 4 дни в Кайро и 12 в Сафага.Времето е идеално за плаж,а вечер е достатъчно прохладно и се спи с одеяло.
Курсът на еврото продължава да се вдига.В началото едно евро се разменяше за 8,3 лири,а накрая - за 8,5 лири.Така,че от тази гледна точка бг-рите сме на кяр.
Ние пътуваме индивидуално,защото съм с достатъчно опит по тези земи,така че нашите преживявания като цяло не са чисто туристически.В момента,в който заговоря на арабски,отношението се променя,а така също и цените.И все пак човек трябва да е нащрек постоянно.Дори и на нас ни се случи да ни прецакат един-два пъти ...

За да се придържам към темата,ще дам още няколко съвета:

*Понеже с пристигането си настинах,се наложи бързо да се излекувам - в аптеките им има едно лекарство от рода на Колдрекс-а,на базата на парацетамол,казва се 123 (синя кутийка с изписани цифрите едно,две,три).Струва само 6 ег.лири и е супер ефикасно.За лев и нещо купувате 20 таблетки,които се пият по 2 на 6 часа.За един ден бях се оправила.Помага при настинка и грип,запушен нос,гърлобол,висока температура и прочие омразни страдания,особено като си във ваканция.По принцип в аптеките не лъжат много,но за всеки случай е добре да се внимава.Цената е изписана на кутийката отстрани (6 LE).Аз се запасих и за тук  Mr. Green

*Друго нещо,което си заслужава да се купи от аптеките (вече за разкрасяване,а не за лекуване) са кутии с ампули с колаген (бяла продълговата кутия,на която пише Collagen и фирма производител EVA).Съдържа 10 ампули,чието съдържание се втрива в почистената кожа на лицето и шията през вечер.Желателно е да се прави в продължение на 2 месеца,но предполагам,че и за по-кратък срок дава добри резултати.Кутията струва 30-тина лири.За сравнение - нещо такова в САЩ струва 50$.Запознати туристи ги изкупуват масово.

*За екскурзиите - понеже аз на какво ли не съм се качвала там и какво ли не съм видяла,този път повече мързелувах.Но приятелите ми ходиха на прословутата бедуинска екскурзия с моторчетата,камилите и т.н.Бяха разочаровани,защото ги бяха замъкнали на място,на което е имало поне още 100 туриста и всичко е било много комерсиално и претупано,на камили са ги качили за 10 мин в кръг,вечерята е била символична и залеза така и не го видяха,защото беше облачно...Аз лично обожавам пустинята и съм била там много пъти и знам,че може да си изкарате незабравимо,ако имате късмет.

Една от най-добрите египетски агенции е Blue Sky.Те са партньори на Neckermann и обслужват техните туристи.Представени са в почти всеки хотел.Екскурзиите им са скъпи,но пък нямат грешка.Била съм с тях в Кайро през 2000 и в Луксор през 2006.Екскурзоводите говорят отличен немски,много често са египтолози и си вършат работата перфектно.Както се каза по-рано от Бастет (ако не се лъжа),западните туристи са много взискателни и затова агенциите им рядко си позволяват да не предлагат качествен продукт.

(Що се отнася до един друг коментар - да стоим настрана от западни туристи,за да не ни убият атентаторите - това е меко казано смешно и неизпълнимо.В такъв случай е най-добре човек да си стои вкъщи.)

Египет има много лица.От всеки зависи кое ще види и колко ще му хареса.Който е бил там или иска да се връща отново и отново,или никога...
На тези,на които им предстои първо пътуване нататък,ще кажа: Информирайте се максимално за всичко,за да имате представа какво да очаквате,но си изградете свое лично мнение,чак когато стигнете и поживеете там.Нищо не е чак толкова страшно или ужасно и ако човек се държи възпитано и се отнася с уважение към различността,ще му отвърнат със същото.  Peace

# 139
  • Мнения: 734
Ако кажа още веднъж "Благодаря" на Old Sport ще вземе да й писне от повтаряне....
Old Sport, забеляза ли, че си писала за онзи медикамент, който се казва "123", а мнението ти е под номер 123...... Joy Забавно...

# 140
  • Мнения: 8 905
Old Sport, радвам се, че си изкарала така добре. Надявам се и ние да имаме този късмет. Заминаваме на 5.04.  Sunglasses

# 141
  • Мнения: 3 215
Хи-хи ... не бях видяла.
Приятно ми е да пиша за Египет,стоплям се...Банските ми висят тъжно,изпрани...навън вали сняг ...

Дано да не ви досадя с моите аптекасрки съвети,но се сетих още нещо:
*Антинал е лекарството против стомашно неразположение,което вече бяхте споменали.Цената му е 5(!) ег.лири.Не се оставяйте да ви вземат повече.С разтройство може,но прецакан - не!

*В Бг лекарството против херпес Зовиракс струва 15-тина лева за 2 грама,а там - за 10 грама - 12 лири,т.е. 3 лева ....

*Най-качествените тениски са с етикет,на който пише Apple.

Ето и един сайт,на който има идеи какво може да се купи от Египет.На френски е,но снимките са досататъчни.
http://www.maisondorient.com/fr-accueil.htm

Освен да взема и снимки да сваля и пратя ....

# 142
  • Мнения: 3 215
Old Sport, радвам се, че си изкарала така добре. Надявам се и ние да имаме този късмет. Заминаваме на 5.04.  Sunglasses

Стискам ви палци!Не е трудно да си изкара човек добре в Египет!

Да взема освен да си предлагам услугите на гид и преводач срещу храна и подслон  newsm78  Mr. Green

# 143
  • Мнения: 8 905
Аз го споменах Антинала. Възнамерявам да се консултарам с лекар дали може да се пие превантивно, още преди да сме лепнали някоя бактерия. 

Какъв херпес???? Не ме шашкай така, Old Sport.  Тъкмо успях да си самовнуша, че тоя път ще се разминем с разстройството.

Тениските в Египет наистина са много качествени!  Peace

# 144
  • Мнения: 3 215
Аз го споменах Антинала. Възнамерявам да се консултарам с лекар дали може да се пие превантивно, още преди да сме лепнали някоя бактерия. 

Какъв херпес???? Не ме шашкай така, Old Sport.  Тъкмо успях да си самовнуша, че тоя път ще се разминем с разстройството.

Тениските в Египет наистина са много качествени!  Peace

Спокойно,не казвам,че ще хванеш херпес,а че цените на лекарството там са много по-ниски.Това е за който го ползва!

Антинала не съм чувала да се пие превантивно,ама питай ...

Това с вируса не е задължително - ние този път къде ли не ядохме в Кайро и на никой нищо не му се случи.Обаче всеки път като пипнех пари,си миех ръцете или поне с мокра кърпичка си ги почиствах.
Всичко е божа работа,не си разваляйте очакването на почивката с лоши мисли!!

Ако се мотаете из Кайро и видите магазин от веригата Omar Efendi (логото е на син фон,няма как да не го забележите),влезте.Имат добри неща на нормални цени.Ние си купихме две огромни хавлиени кърпи (супер меки) за дребни пари.Всичко е с цени,изписани и на латиница.Това е всъщност верига универсални магазини,има всичко вътре...

# 145
  • Мнения: 1 073
Мерси, за инфото.
В големите вериги, пак ли трябва да се пазарим? Че това супер много ме притеснява.

# 146
  • Мнения: 3 215
А не, в Omar Efendi си е като в нормален магазин.
В супермаркетите - също няма какво да се пазариш.Те си имат определени цени за туристи и това си е...

За сравнение - понеже ние се разбихме да пием фрешове в Кайро,най-велик е сокът от манго - първия ден преди да влезем в базара Хан ел Халили го пихме за 15 лири,а последния ден - в един ресторант за бързо хранене в центъра - за 3.50 лири ....
По хотелите е около 10 лири ...

# 147
  • Мнения: 3 215
Ох,взех тук сама да си пиша вече,но се сетих още нещо във връзка с коментар по-горе,че не са знаели,че за гробницата на Тутанкамон се плаща допълнително.
В Египетския музей в Кайро се плаща допълнително 100 лири,за да се види залата с мумиите.Попитайте агенцията си дали са ви включени в цената или трябва да си ги плащате допълнително.Повечето агенции включват само билета за музея (50 лири).
Ако не ви се дават пари,в музея може да се види поне една мумия (не мога обаче да ви кажа къде точно беше),както и стая с мумии на животни.Те са много интересни,задължително ги вижте.Обикновено гидовете бързат и не ги показват,но вие настоявайте.

Освен това да знаете,че Cairo Tower продължава да е в ремонт и за съжаление не може да се види Кайро от птичи поглед оттам...

# 148
  • Мнения: 3 094
Old Sport, чудесно е, че наблягаш на всички страни , и на недоизказаните на прима виста.  bouquet Аз ти благодаря за вметката относно Кайринския музей, защото не съм ходила в него имам огромно желание и да не остана пак неприятно изненадана като с гробницата на Тутанкамон - аз бях писала тия бележки за 3 гробници , които екскурзията включва, но не и Тутанкамон и никой не беше уведомен.

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 11:37 от Bastet

# 149
  • Мнения: 3 215
Бастет,мерси за окуражителните думи.Точно заради теб го казах това за доплащането.Наистина е гадничко,ако не знаеш.И в тази връзка - при пирамидите е същата работа.Ако човек иска да влезе в Хеопсовата пирамида,трябва да плати допълнително 100 лири.Това,което ме разгневи този път е,че са си позволили да избият стълби,по които се качваш до входа.За мен графитите са си чисто светотатство,да не говорим,ако официалните власти избият стълби в камъните,които са оцеляли там хиляди години...Направо не можах да повярвам на очите си!
За съжаление повечето групи ходят само до пирамидите в Гиза,но не и в Дашур.Там е червената пирамида,която от 7 години е отворена за посещение и струва само 25 лири,а е много интересна.По големина се нарежда веднага след Хеопсовата,а вътре има 3 камери,таванът над които е стъпаловидно изграден по много интересен начин.Катеренето обаче е доста изморително.Най-напред драпаш отвън,а после се спускаш 65 метра надолу,влизаш в първата камера,която е доста голяма,а оттам минаваш към другите две.На другия ден си с гарантирана мускулна треска,но си заслужава ....
И другата новост е,че се планира построяването на нов музей в непосредствена близост до пирамидите,който трябва да е готов през 2010 или 2011.

Общи условия

Активация на акаунт