Детската градина в държавата, в която живеете!

  • 7 541
  • 77
  •   1
Отговори
# 30
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace

ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace


ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

600 еври ми се вижда малко множко за детска ясла  newsm78 В държавните нали таксата се определя на база доход  Thinking

# 32
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace


ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

600 еври ми се вижда малко множко за детска ясла  newsm78 В държавните нали таксата се определя на база доход  Thinking

да, на база доход е, но ако работите и двамата на Що годе нормални заплати, ти излиза толкова.... в Милано
детската градина оба4е е евтина...

# 33
  • Мнения: 1 049
Преди 3 години плащахме около 250 евро за държавна ясла. А сега миналата година мои познати плащаха около 320 евро, и двамата работят .Поне  в Триест това са цените.

# 34
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Аз си спомням само,4е когато каката беШе на около 2 години (2005та ) ходих на обиколка в една 4астна ясла към един голям колеж дето го държат монахините в Монца  Mr. Green и там ми обявиха цена от 380 еври на месец от 8,30 до 15,30 4аса и на мен тогава ми се видя баснословно скъпо. #Crazy

# 35
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace


ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)

600 еври ми се вижда малко множко за детска ясла  newsm78 В държавните нали таксата се определя на база доход  Thinking

да, на база доход е, но ако работите и двамата на Що годе нормални заплати, ти излиза толкова.... в Милано
детската градина оба4е е евтина...

да потвърдя. с 2 средни работни заплати, това е таксата и в околностите на Милано.  Rolling Eyes
2 коли са ми отиШли покрай двете Щерки  Mr. Green

# 36
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Аз си спомням само,4е когато каката беШе на около 2 години (2005та ) ходих на обиколка в една 4астна ясла към един голям колеж дето го държат монахините в Монца  Mr. Green и там ми обявиха цена от 380 еври на месец от 8,30 до 15,30 4аса и на мен тогава ми се видя баснословно скъпо. #Crazy

В Италия сте направо на далавера  Wink.

Около Лондон цените са £1200 (1600 евро) на месец за гледане 8 до 6 часа на деца до 5 години (след това са на у-ще). "Държавно"-общината поена 2.5 часа на ден, т.е ти си плащаш останалите 7.5 часа след като детето навърши 3 г.

Правда_з наистина трябва цените за бълг детски градини да са по-високи, близо една средна заплата 300л на месец, за да има качество може би Thinking. А защо държавата спонсорира градините (и то близо 3 пъти повече отколкото плаща родителя)? Остатък от комунизма?

# 37
  • Мнения: 224
здравейте и от мен и аз да споделя живея в малко градче синът ми ходи на детска градина държавна е плащам само обяда който е 2,90 еуро на ден на месец излиза около 58 еуро дома отваря в 7,45 часа и затваря в 17,30 но в началото на годината се подписва документ в колко часа ще взимаш детето можеш в 14,00 ,16,00 ,17,30  задължително се спазва часа който си написал защото се прави застраховка и ако се случи нещо извън часа написан от теб те не отговарят за случилото се.следобеден сън няма което е много лошо според мен детето трябва задължително да е закусило сутрин преди да отиде в 10,00 им дават плод някакъв да ядът на обяд ги струпват в една голяма столова да речем и ядът всичките групи на едно за следобедна закуска всяко дете си носи в раницата сок и закуска и ботилчица с вода пак по същия начин всички деца на едно кой яде суха паста ,кой кифла бе всеки каквото има .цял ден игра и само игра и си представете едно 3 годишно дете цял ден от сутрин до следобед без почивка на обяд как се прибира в къщи като парцал -извинете ме за израза но е точно така ляга пред телевизора и заспива веднага и  така до сутринта минава без вечеря без нищо от умора ,за тържествата какво да кажа правят едно за края на учебната година ,не като в БГ за 8 март ,Коледа  и т.н.не искам да ме разбирате погрешно че нищо не ги учат или възпитават ,не не така но важни работи ги пропускат  като(спането ,всяко дете да яде различна закуска пред другите деца аз лично не го възприемам)с една дума няма нищо общо като в България детските градини

# 38
  • Мнения: 2 614
Момичета, не съм споменавала дори, че цената е висока, или достатъчна. Винаги съм твърдяла, че не е. Но нека не си мерим заплатите за работата, която работим. Всички знаете, какви са заплатите в БГ....
Но не за тях е темата.  Peace

# 39
  • Мнения: 2 786
Мама Б, това, което си описала е страхотно!
Особено ме трогна това, че са ви уважили молбата детето да остане в същата градина след като сте сменили квартала.
Аз съм чувала много хубави неща за детските градини в Норвегия, но още не ми е дошло времето да ги ползвам Wink
Като цяло в Скандинавието социалната система е много добра ...
Е, данъците не са малки, но компенсират с друго Simple Smile

# 40
  • Мнения: 224
Таксите са смешни, и това е нещото, което искаме да променим, наред с много други недостатъци. Та за тази услуга родителят плаща 40 лв., освен дотациите от държавата, които май са 200 лв. Освен това в началото на годината събираме още пари, съвсем доброволно, с които закупуваме играчки и материали за групата. И с още 2 майки събрахме допълнително, с които купихме моливи и хартия, защото се оказа, че и за това няма пари, и децата не рисуват. ДА не говорим, че си носят и книжки, от които да им четат учителките, защото и парички за книжки няма. Та така сметнато, с парите, които нон-стоп давам за книжки за яслата, на мен лично таксата ми излиза значително повече  Peace

ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)
ммм и на мен ми се струва множко тази цифра newsm78 за държавна детска ясла дохода трябва да бъде дооста високичък Rolling Eyes

# 41
  • Мнения: 417
Подочух за проблема с градините и яслите!
Да споделя как стои въпроса в Канада( Бритиш Колумбия)
Аз до този момент не съм попадала на държавна ясла. Всичко е частно. Почти всеки родител може да си отвори "градина". Взима се разрешително, изкарват се курсовете за първа помощ. Някои родители си седят у дома  да си гледат децата, и предпочитат да гледат още 1-2 деца срещу заплащане. Обикновенно лимита е 7 деца, като децата под 1 година, 1-3 годинки са определен брой (мисля, че 1-2). Храна не се сервира ( имам предвид закуска, обяд). Ако жената, която гледа детето е иранка, например, те може да включат и обяд. Обикновенно се предлага междинните хранения (плод, мляко) в 10 сутринта и следобед. Обяд всяко дете си носи, каквото мама му е приготвила. Аз не съм дала сина си все още, тъкато съм по майчинство, но и това е към края си. До този момент само съм подочувала за качеството. Чувала съм, че не им свалят обувките као спят, или не им сменят памперсите. Разбира се, не за всички. Цените са между 600-1000 канадски долара. Цената е най-висока когато детето е до 3 годинки. Следователно спада с нарастването на възрастта. Спрямо дохода, понякога не е оправдано финансово да си даваш детето на ясла..... отива половината месечна заплата, като качеството не е на ниво. Нооо, никой няма да гледа детето като неговата майка, нали. Да не споменавам, че проблема с чакането е огромен. На едно място ми казаха 2 години и че хората се записвали още преди да забременят. Това ми се стори екстремно и напълно ненормално.
Кандидатстването не е сложно. Всичко се намира по интернет като обява, свързваш се с тях и си подаваш името за лист на чакащи. И тук положението не е розово, но всичко се свежда  до "ако искаш" Simple Smile
В България не е проблема безпаричието, а кражбата. Колко "директорки" на ясли и градини се облагодетелстват от общинските субсидии, крадът храна, перилни препарати, консумативи. Това е за сметка на децата. Учителките и лелките от своя страна за да не загубят работата си си налягат парцалите за 190 лв ( след НОВИЯ данък), грижат се за 15-20 деца, опитват се да разпределят доста воднявата супа ( защото някой друг вече е пооткраднал) за всички. В някои случаи дори нямат телефон в случй на спешен случай. Родителите имат право да искат най-доброто за децата си, служители пък имат право на справедливо заплащане и качество на труд. Толкова е комплексно всичко.
Малко дълго се получи  ooooh!

# 42
  • На село (близо до Лондон)
  • Мнения: 1 402
Момичета, не съм споменавала дори, че цената е висока, или достатъчна. Винаги съм твърдяла, че не е. Но нека не си мерим заплатите за работата, която работим. Всички знаете, какви са заплатите в БГ....
Но не за тях е темата.  Peace

правда_z това ако е насочено към моят последен коментар не съм искала да меря заплати изобщо Peace. Само исках да посоча че в бг за детската градина плащаш 25% от минимална заплата, а тук в Англия това е повече към 90% от такава. И тогава родителите си правят сметка дали да си пускат децата на градина/ясла.

За мен лично един престой в институция (ясла/градина) по-дълъг от половин ден не е в полза на детето, а по-скоро на родителя. И може би затова повечето форми на такива заведения в чужбина за по половин ден

# 43
правда, а за какво всъЩност е темата? би ли синтезирала проблемите в бг?

# 44
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
здравейте и от мен и аз да споделя живея в малко градче синът ми ходи на детска градина държавна е плащам само обяда който е 2,90 еуро на ден на месец излиза около 58 еуро дома отваря в 7,45 часа и затваря в 17,30 но в началото на годината се подписва документ в колко часа ще взимаш детето можеш в 14,00 ,16,00 ,17,30  задължително се спазва часа който си написал защото се прави застраховка и ако се случи нещо извън часа написан от теб те не отговарят за случилото се.следобеден сън няма което е много лошо според мен детето трябва задължително да е закусило сутрин преди да отиде в 10,00 им дават плод някакъв да ядът на обяд ги струпват в една голяма столова да речем и ядът всичките групи на едно за следобедна закуска всяко дете си носи в раницата сок и закуска и ботилчица с вода пак по същия начин всички деца на едно кой яде суха паста ,кой кифла бе всеки каквото има .цял ден игра и само игра и си представете едно 3 годишно дете цял ден от сутрин до следобед без почивка на обяд как се прибира в къщи като парцал -извинете ме за израза но е точно така ляга пред телевизора и заспива веднага и  така до сутринта минава без вечеря без нищо от умора ,за тържествата какво да кажа правят едно за края на учебната година ,не като в БГ за 8 март ,Коледа  и т.н.не искам да ме разбирате погрешно че нищо не ги учат или възпитават ,не не така но важни работи ги пропускат  като(спането ,всяко дете да яде различна закуска пред другите деца аз лично не го възприемам)с една дума няма нищо общо като в България детските градини

не си написала в кой град си, но при нас неЩата са дале4 разли4ни от описаното.
ниЩо не нося за ядене, дори е забранено.
обядват с одобрено от Министерството и от родителите сезонно менЮ. има специални диети за деца с проблеми, или с религиозни ограни4ения.
следобед спят, тези които не желаят са бая по_големи4ки и съЩо седят кротко по време на по4ивката. като станат си имат закуска : плод, кисело мляко, бисквита, кифла и т.н.
с бг детски градини, от каквото съм 4ула/про4ела вярно няма ниЩо обЩо и слава богу.



ами тук за дете на възрастта на твоето е 600 евро в държавна (ако има място)
ммм и на мен ми се струва множко тази цифра newsm78 за държавна детска ясла дохода трябва да бъде дооста високичък Rolling Eyes

какво разбираШ под "доста високи4ък". написала съм, 4е става въпрос за 2 средни работни заплати. и понеже погледнах в4ера разписките отпреди 2 години, даже не е 600, а 685.


В Италия сте направо на далавера  Wink.

Около Лондон цените са £1200 (1600 евро) на месец за гледане 8 до 6 часа на деца до 5 години (след това са на у-ще). "Държавно"-общината поена 2.5 часа на ден, т.е ти си плащаш останалите 7.5 часа след като детето навърши 3 г.


не сме на далавера, като съотноШение към заплатата, както си написала в един следваЩ пост е съЩата работа. просто наШите заплати са по_ниски  Confused

за престоя в детската градина може да се съглася с теб, но:
1. в Италия със само 1 средна заплата, семейството не може да живее, предполагам и в България
2. забелязвам, 4е дъЩеря ми 4есто се отег4ава в къЩи и иска да си ходи в градината, с децата  Rolling Eyes особено зимата, когато не мога много_много да я разхождам навън

Общи условия

Активация на акаунт