Френска селска торта?

  • 178 959
  • 616
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 7 420

В блатовете има и малко орехи.Рецептата е комббинация от две рецепти на  медовик .
  Кои? Rolling Eyes

# 301
  • Мнения: 228

В блатовете има и малко орехи.Рецептата е комббинация от две рецепти на  медовик .
  Кои? Rolling Eyes


http://bisskvit.ru/article.php/20090509141620605
http://bisskvit.ru/article.php/20090509141545852


# 302
  • Мнения: 228
  Първи вид:
 
  В яйцата и чаша захар, се добавят медът и
  ядките, сметаната, содата и малко оцет да се загаси содата,
  после се добавя брашното.
  Замесете тесто и се пече на 7 , 8 блатове върху дом. хартия.
  Всеки цял блат се маже на тънък слой от мед ,а следващият блат се прави
  от орехи с мед и натрошени трохи от блат/може да се сложи и счукан карамел/,
  между тях мажеме  с крем (бита сметана със захар),
  отстрани - просто попълнете със сметана и поръсете с орехи.

 Втори вид:

 3 яйца, 100 г маргарин,половин чаша смлени орехи,
 половин чаша мед , 1 л. сода за хляб,капки оцет , 2,5 чаши брашно
 Крем: 4 жълтъка,1 лъж. захар , 1,5 чаши сметана,
 200 г масло, 1 чаена чаша захар,

Тестото се приготвя на парна баня.
Бият се яйцата , захарта и содата,
добавя се меда  орехите и   разтопен маргарин.
След това се  смесва добре с брашното.
Печете 8 блата. Охладените блатове се мажат със следният крем:
Крем- жълтъците се  разбиват с лъжица захар на слаб огън ,
добавете сметаната при непрекъснато разбъркване,
до като  се сгъсти. Отстранете от огъня кремът да изстине.
Отделно от това, разбийте масло и захар. Всичко се разбърква.

  Трети вид:

  Тесто: 0.5 чаши  мед и масло,
  1 чаена чаша захар, 3 яйца, 1 лъжица сода за хляб,капки оцет брашно
  Крем: 2 чаши заквасена сметана, 1 чаена чаша захар , счукани орехи.

  Медът се нагрява до кипене, добавят се содата и оцета
  за да се предотврати образуването на пяна.
  След отстраняване от огъня  се охлажда и добавят маслото, яйцата, захарта,
  Изсипете брашното и разбъркайте добре.
  Тестото се разделя на 6 части и се пекат блатовете.
  Охладените блатове се намазват с бита сметана със захар.

# 303
  • Мнения: 1 965
...........а една форумка беше пуснала снимка на рецептата, написана на листче преди 20-ина години...  newsm78
Peace Аз, аз, аз!!!
Но изобщо нямам никакви претенции това да е оригинал на някаква торта.
Тази рецепта е от човек, който едно време правеше Бай-Тошовите торти.  Точно тази торта се предлагаше в сладкарницата и ресторанта на Комплекса Правец.  Там се казваше "Торта Правец". Човека не точеше корите с точилка. Разтягаше ги с ръце и ги размахваше във въздуха, докато станеха като цигарена хартийка. Не ги бодеше с нищо. В това съм сигурна. В диаметър тортата ставаше като пита. Може би около Ф35-40 см. Парчетата които се предлагаха, бяха дълги и тънки. Помня че едно парче струваше 5.40 лв. И това е било в периода 1980-1990 г. Поне от тогава са ми спомените. А той правеше тортите на Правец от още по-отдавна. При условие че парче "Гараш беше 4 лв. в Правец, направете сметка за какво иде реч. Но тогава, се ползваха истински яйца. А сега..... яйчен меланж, набухватели, подобрители, Е-та разни.....  Така че..... идея си нямам кое е оригинал. Търся си нов и по-интересен вкус. Нещо разнообразно и неопитвано от мен досега. Затова и следя темата.  Grinning

# 304
  • Мнения: 1 726
Само да ви кажа, че такива тънки блатове се пекат успешно и на тефлонов тиган с по-голям диаметър. Стават за 5 мин.

# 305
  • Мнения: 22 867

Направих я днес пак по рецептата на Канея с малка промяна - добавих нарязани сушени сини сливи, харесвам ги в руските медовици. И уж сложих три кофички сметана по 400гр, нещо не ми стигна за отстрани, утре ще видя какво се е получило и, ако успея да снимам, ще сложа и разрез. Засега изглежда така:



А в тоя вид е в хладилника да "зрее". Grinning Не съм го правила досега, но по съвет на Канея я обвих с фолио и се надявам утре по обяд да е добре "узряла". Grinning



Благодаря на Канея за споделената рецепта, оригинална или не - вкусни тортички стават по нея.   chef  bouquet

# 306
  • Мнения: 3 988
...........а една форумка беше пуснала снимка на рецептата, написана на листче преди 20-ина години...  newsm78
Peace Аз, аз, аз!!!

Ванче, много добре помня, че беше ти.  Peace Ти, наред с още няколко тортени принцеси, редовно ми скривате шапката в едни съседни теми.  Heart Eyes
Може би неправилно съм се изразила по-горе, имах предвид, не че претендираш за оригиналност, а просто че рецептата е далеч по-стара от разни размятани други. Как да е, важното е тортата да е вкусна и красива.
Аз правих мини вариант за тест (щот си нямам доверие, че няма да из'абя продуктите  Mr. Green), за снимка не остана.  Blush Другият път ще снимам обаче. Савина, точно на тефлонов тиган ги направих мойте мини корички.  Peace labrex, мойта зря има няма час-два и хуните я отнесоха.  Joy

# 307
  • Мнения: 22 867
.......... labrex, мойта зря има няма час-два и хуните я отнесоха.  Joy

Кюбит, моите хуни просто днес не са вкъщи, ще се появят утре, затова има надежда да позрее повечко. Ако успея да я опазя от себе си.......... hahaha

# 308
  • Мнения: 592
С удоволствие изчетах цялата тема. Рецептата така и неразбарах, но утре ще направя една от всички рецепти  Hug
ГРИП - аз неразбрах - третият вариант ли е средно между първите два?

# 309
  • Мнения: 22 867
.............. Рецептата така и неразбарах, ..................

Sissa, ето рецептата на Канея, за тяхната торта. А иначе тортичката прилича на руските медовици, има много рецепти за тях.

# 310
  • Мнения: 228
С удоволствие изчетах цялата тема. Рецептата така и неразбарах, но утре ще направя една от всички рецепти  Hug
ГРИП - аз неразбрах - третият вариант ли е средно между първите два?

Всичките  са от комбинация между два медовика Peace

Последна редакция: пт, 21 май 2010, 10:41 от ГРИП

# 311
  • Мнения: 22 867

Ето и разрез. Мнооого вкусна тортичка! Heart Eyes    bouquet за Канея!



# 312
  • Мнения: 7 420
  Лабрекс!Разкошна торта! Hug
  Според теб,количеството на крем достатъчно ли е? Rolling Eyes

# 313
  • Мнения: 22 867
  Лабрекс!Разкошна торта! Hug
  Според теб,количеството на крем достатъчно ли е? Rolling Eyes

Наистина е разкошна на вкус, може би защото обичам медовиците. LaughingА за количеството крем от вчера съм се втелясала и се чудя и мая за съответствието гр-мл. В рецептата е дадена сметана 900мл, аз сложих три кофички по 400гр. И малко май не ми стигна - искаше ми се и отстрани да сложа повече, но и така омекнаха блатовете. Май следващия път направо 4 кофички ще взема или 3 големи + 1 малка.

# 314
  • Мнения: 7 420
  Мерси ,Лабрекс! Simple Smile
  Бая крем ,значи ,попиват корите! Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт