Козуначна тема 2008

  • 89 234
  • 714
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 743
Направих козуначените кифлички от първия пост на темата и мога да се похваля - станаха страхотни. Преди време се бях пробвала да правя кифлички, но ставаха само за забиване на пирони. А тези станаха прекрасни. Хрупкави, меки и вкусни. Ще се пробвам и за козунак тези дни. Ето и как изглеждат: http://www.picvalley.net/v.php?p=u/37/9192_776.JPG

# 91
  • Мнения: 7 091
РУмя, мазнината трябва само на ръцете си да я слагаш по малко, като го измесваш, а не да я изливаш за да попива бързо.  Peace
За кухненският робот не знам, не съм пробвала не мога да кажа със сигурност, ако някой е пробвал, нека сподели опит.

Пепика, това за електрическата възглавница е направо супер идея! Смятам и аз да я пробвам Simple Smile

Дидика, чудесни кифлички! С какво ги напълни?

# 92
  • Мнения: 1 283
Ето още идеи от братята руснаци, ако може някой да ги преведе  Peace
http://www.good-cook.ru/tort/tort_135.shtml
http://www.good-cook.ru/tort/tort_082.shtml

# 93
  • Мнения: 743

Дидика, чудесни кифлички! С какво ги напълни?

Искаше ми се да сложа малко локум, но нямах и ги оставих "натурални". Следващият път ще има сложа плънка.

# 94
  • Мнения: 1 440
Момичета, и аз съм се наточила за едни козунаци...първият път като месих бях в 6-тия месец бременна, но такова месене и потене му хвърлих, че козунакът не само стана много вкусен, но и на конци Peace

Да ви споделя аз къде оставям тестата ми да втасват - в/у аспиратора. Забелязах, че когато лампите му са включени повърхността му става доста топла и е идеално за една купа тесто завота с някаква кърпа Peace

# 95
  • Мнения: 1 122
Ура стана козунака newsm44  само дето малко го поизгорих, ама иначе стана на конци.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 671
Stasi, браво! Хайде дай подорбности!

# 97
  • Мнения: 1 122
Ето рецептата:

Козунак Краси

1 кг. брашно
5 яйца (1 жълтък за намазване)
300 гр. захар
0,250 мл. пр. мляко
0,250 мл. мас и олио
1 кубче мая
2 ванилии
есенция лимон

Втасване на маята: заливаме маята с малко пр. мляко-затоплено, малко сол,малко захар и брашно да стане рядка кашичка.Захлупваме докато втаса(при мен втаса за 10 мин.)
Пр. мляко се затопля и в него се разтваря захарта. Разбиваме яйцата. Брашното се пресява и се прави кладенче, в което се изсипва половината мазнина, млякото със захарта, яйцата и втасалата мая. Меси се. Като поеме цялото брашно(не трябва да лепне) се раздърпва с ръце и се сипва по малко от останалата мазнина, меси се и така докато поеме цялата мазнина. Бие се 100 пъти по масата(може и по-малко).Втасва 2 часа. Плете се и се пече ок. 45 мин.

Всички продукти трябва да са затоплени включително и яйцата.Помещението където се прави също трябва да е топло.

# 98
Извинявам се, че се намесвам. Rumya грешката ти наистина е в това, че си продължила с мазнината, самото тесто при блъскането му ти само си помагаш с намасляването и мажеш местото където го блъскаш / аз го блъскам в по- голяма тава/ и ако толкова ти лепне много можеш да набрашниш. Това набрашняване е колкото да можеш да работиш с тестото- не бива да прекаляваш с количествата / от свекърва си зная, че понякога това се получава при по- големи яйца, зависи от брашното също/. Каквито и рецепти да има когато посвикнеш ще му хванеш цаката  Wink просто е въпрос на усет в един момент какво да добавиш.
Втасването на козунаците става бавно, а аз си го обяснявам с голямото количество захар в тестото- нека майсторките кажат. При мен отива 2,5- 3 часа  за всяко отделно втасване, затова като реша да правя козунак отива ми цял ден Joy
stasi76 чудесно си се справила, доста апетитно изглежда.

# 99
  • София
  • Мнения: 2 671
Нещо бяло, изобщо няма какво да се извиняваш - благодарна съм ти за съвета!
Явно в намазняването е оснавната ми грешка... дано стане другия път  Crazy

# 100
  • Мнения: 1 440
Искам да ви питам какъв размер са ви формите за козунаци (тези правоъгълните за рула), защото днес си купих една 30см и се чудя не е ли малка за цяла доза козунак newsm78 Цяла или половин доза да правя в нея, че имам само една. 

# 101
  • Мнения: 1 122
Можеш да си направиш и цяла доза и да я разделиш на две в тази форма и в друга например кръгла форма за кекс.

# 102
  • Торонто/Сливен
  • Мнения: 1 902
Аз използвам такава:



Пише че размера е 24/10 см. В нея пека един козунак с брашно 750 гр. Peace

# 103
  • Мнения: 7 091
Нарина, по коя рецепта ще правиш?
По принцип правилото е, че козунака като се сложи в тавата трябва да заема 1/3 от обема и, а след втасването да е до ръба на тавата. При печенето се надига още.
Случвало ми се ако сложа повече тесто в по-малка форма да не втаса в капацтета си ( който обясних горе) и като го сложа да се пече да стои някак сбит след това.

По рецептата, която аз ползвам това излиза от 2 дози козунак:

 

# 104
  • у дома
  • Мнения: 1 581
Искам да ви питам какъв размер са ви формите за козунаци (тези правоъгълните за рула), защото днес си купих една 30см и се чудя не е ли малка за цяла доза козунак newsm78 Цяла или половин доза да правя в нея, че имам само една. 

по рецептата, която съм дала от 1 кг брашно пека два козунака във тези форми за кекс
(диаметър горни ръбове на кръглата - 24см, а дължината на другата, пак горни ръбове - 26 см).

а това е друг вариант при разделяне тестото на две   по-добре ще се получи в правоъгълна тава  Peace

Общи условия

Активация на акаунт