Козуначна тема 2008

  • 89 247
  • 714
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 7 091
Ето моите козунаци, от минала и по-миналата година, меся ги в машината за хляб, това което виждате е от две дози на машината(около 1кг брашно).

Танитка, това всичкото само с 1 кг брашно ли го направи или просто пишеш, че машината ти е за 1 кг брашно? newsm78
Ще пуснеш ли и рецепта за кифличките, изглеждат страхотно!  Peace Hug

# 151
# 152
  • Мнения: 1 116
Благодаря! Simple Smile
Танитка, това всичкото само с 1 кг брашно ли го направи или просто пишеш, че машината ти е за 1 кг брашно? newsm78
Ще пуснеш ли и рецепта за кифличките, изглеждат страхотно!  Peace Hug
Да, всичко без кифлите е от 8 чаши брашно, което е около килограм. Кифлите правя от същото тесто като за козунаците с пълнеж от сладко от круши, орехи и канела.

# 153
  • Мнения: 4 371
Майка ми има една приятелка, женена за грък хлебар. И най-после се сдобих с рецепта за козунака им, който обожавам и има доста по-различен вкус от нашия. Обаче...има някаква съставка, дето нито жената можа да обясни какво е, нито я има в нашия речник, явно си е някаква гръцка дума. Като ми попадне гръцки речник, ще ви я споделя Crazy

# 154
  • Мнения: 11 747
Дуци, кажи я на гръцки, имам кого да попитам. Запалих се. Simple Smile
Обикновено в такива случаи се оказва, че има дума на български, но хората не са я знаели.

# 155
  • Мнения: 4 371
Махлеб Rolling Eyes
Другата странна съставка е медицинска дъвка Laughing

# 156
  • Мнения: 11 747
медицинската дъвка е борова дъвка нали? Едно време имахме у нас, дори не зная откъде се купува, но има интересен аромат.

а, това махлеб ми звучи на арабски  Thinking Те в Гърция много ползват подправки от ориента. Ще питам аз, да видим дали ще разбера нещо.

# 157
  • Мнения: 11 747
Дуци, изрових го в нета и се оказах права - махлеб е арабска подправка - смлени ядки. Продавало се готово, на женския пазар по арабските магазини сигурно ще го има.

# 158
  • Мнения: 4 371
Пина, опасна си  bouquet
Довечера ще я напиша рецептата. Медицинската дъвка се купува от аптеката, мастиха й викат те. За една доза мисля, че 1/3 чаена лъжичка трябва.

# 159
  • Мнения: 11 747
ох, аз много си разпрострях постовете, но ми се иска да кажа, какво още открих - всъщност това са ядки от черешови костилки, които са смлени. Подправката е подходяща за кексове и сладкиши.
Е, виждам че е определен сорт череша, но аз тази пролет може да експериментирам с наши си череши, защото във Варна сигурно няма да има откъде да си купя такава подправка. Не, че няма да преживея и без нея, де Laughing ама за тръпката.
Жалко, че Великден е преди сезона на черешите.

# 160
  • Мнения: 4 371
Ето и гръцкия козунак:

800 гр. брашно за козунак
4 яйца
375 гр. захар
90 гр. прясно мляко
1/3 ч.л. ванилия
1/3 ч.л. мед.дъвка(трябва да се счука, за да стане на прах)
10 гр. махлеб
настъргана кора на портокал
170 гр. масло

Съставките по-долу се разбърквват и се оставят 1/2 час да престоят:
120 гр. мая
150 гр. брашно
200 мл хладка вода

Разбъркват се захарта, яйцата, прясното мляко и маслото с миксер. Отделно замесваме брашното, ванилията, дъвката, махлеб, кората от портокал.
След това се смесва всичко+сместа с маята. След като всичко е добре смесено, месим хубаво и го оставяме да престои 1/2 час. След което се реже, оформя, маже с разбито яйце и се пече на 160 градуса.

Ами това е в оригинал, какво точно имат предвид под реже не ми е ясно, аз съм ги яла като малки топки, ама пък хич да не са оформени... newsm78 По-опитните могат да обяснят Praynig

# 161
  • Мнения: 198
Tannita,чудесни са.Направо са перфектни Grinning

# 162
  • Мнения: 638
Записвам се да следя темата,тази година сама ще правя козунаците!Дано се полу4и,видях тук някои рецепти и ще трябва да се прави генерална репетиция.Simple Smile
Благодаря за рецептите!

# 163
  • ES
  • Мнения: 2 172
Аз може да стана досадна в темата това да не е малко онова да не е много, ама Дуци, 120 г мая  Shocked за 800 г брашно.... Или гръцката мая е по-различна. То няма да се яде...

# 164
  • Мнения: 4 371
Хахаха, Гери, идея си нямам, не съм я правила, нито имам контакт с хлебаря Crazy
Може би има грешка при писането newsm78 newsm78 newsm78

Общи условия

Активация на акаунт