Примерна схема за захранване 6

  • 48 246
  • 586
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 11 032
Взех едно пюре на Сънвал - агнешко с аптекарски ( Laughing) копър и тези дни ще го въвеждам.

# 241
  • Мнения: 6 444
Linofrina,защо пък аптеркарски ? newsm78

# 242
  • Мнения: 1 449
Чудя се дали мога да й давам мюсли,в което има ечемични,ръжени и овесени ядки и слънчогледови семки.Не съм въвела само семките.Това ми хареса понеже няма захар.
Другото,което се чудя е дали да въведа млечни каши(тя досега не е опитвала никакво мляко,освен кърма)или да дам направо сирене?
И още един въпрос имам :Свекърите могат да ни дадат домашно агнешко месо.Мога ли да й давам от него?Досега съм въвела само пуешко  и заешко.

Пълнозърнестите житни ядки са подходящи след 12 м., в малко количество може и по-рано. Изключение са овесените. Имаше обсъждане по-назад в темата.
Има смес от 4 вида ядки (пшеница, ръж, ечемик, овес), без никакви други примеси - това също е вариант, за да се избегнат слънчогледовите семките.
Добре е първоначално да се пасират в някаква степен, защото иначе са наистина тежки за стомахчето.

Сиренето е златният стандарт за въвеждане на млечни продукти на вашата възраст.
Едно от предимствата му е, че 30 г сирене = 120-150 мл мляко (според различни източници), така че с него може по-лесно да се поддържа млечният баланс в детското меню.

Агнешко: 6-10 м.
- Напълно подходящо, ако отговаря на две условия: крехко и без мазнини
- Слаб алерген (според повечето специализирани източници)

Мястото на агнешкото в различни схеми на захранване:
* Англоезични: агнешко, бяло месо, говеждо (по избор за реда на въвеждане, 6-9 м.)
* Френскоезични: телешко, агнешко, пуешко или друго крехко месо (по избор за реда на въвеждане, 6-7 м.)
* Испаноезични:  пилешко –> телешко –> агнешко (в този ред на въвеждане, 6-8 м.)

В европейските схеми месото по принцип се включва по-рано (около 6 м.), най-общо те вървят с около 2 месеца пред американските например. Така че другият вариант за въвеждане на агнешко е след 8-10 м. Тук има още информация, за да решиш.

# 243
  • Мнения: 545
Благодаря ви за отговорите,момичета!Косе-Босе  bouquet

# 244
  • Мнения: 2 336
а дали е добре на обед да яде, риба и следобед кисело мляко или крем в който има прясно мляко/от кухнята/ или подобря вариант ще е да му дам каша  newsm78

# 245
  • Мнения: 2 011
Мами,здравейте,мислите ли,че ни е рано още за краве масло ?Мислех тия дни да го въведа като съставка в месно-зеленчуково пюре. Дали е добър вариант или да изчакам още?  newsm78  Ще ми се да започна с него и след 10-ина дни да дам сиренце,или е рано  newsm78

# 246
  • Мнения: 305
здравейте мили мами!про4етох доста от съветите ви за захранване!
ние сме на 6мес(без 1 седм),решила съм да я захраня другата седмица,но съм объркана със какво.Педиатърката ми каза да запо4на с ябълков сок или някакъв сок,но аз нещо съм резервирана към захранване със сок4е.Забравих да спомена 4е сме само и изцяло на кърма.Моля ви за съвет.

# 247
  • София
  • Мнения: 5 756
Данайка,в повечето пюрета все има някаква мазнина забелязвам Rolling Eyes
Аз въведох иначе масло преди 20 дни  Peace
Взех президент Peace

# 248
  • София
  • Мнения: 1 835
Здравейте! От вчера започнах да захранвам (на 5 м. е сина ми) и искам да задам 2 въпроса. Единия е неособено умен, но да сверя Laughing

1. Какво се има предвид под 1 чаена лъжичка пюре- равна или с връх?(това беше неособено умния въпрос).
2. Днес на обяд дадох 3 лъжички пюре от тиква и имаше слуз в акото. Какво се прави в този случай?

# 249
  • Пловдив
  • Мнения: 972
от кога може да се дава Бамяnewsm78

# 250
  • Мнения: 6 444
от кога може да се дава Бамяnewsm78
Бамята е мъхеста,така че я отложи за след годинката,според мен.  Peace

здравейте мили мами!про4етох доста от съветите ви за захранване!
ние сме на 6мес(без 1 седм),решила съм да я захраня другата седмица,но съм объркана със какво.Педиатърката ми каза да запо4на с ябълков сок или някакъв сок,но аз нещо съм резервирана към захранване със сок4е.Забравих да спомена 4е сме само и изцяло на кърма.Моля ви за съвет.
Не те съветвам да е със сок.Аз започнах с плодово пюре,но ако сега започвах да захранвам бих дала първо оризова каша,после зеленчуково пюре,плодово пюре и месо. Peace

# 251
  • Пловдив
  • Мнения: 685
здравейте мили мами!про4етох доста от съветите ви за захранване!
ние сме на 6мес(без 1 седм),решила съм да я захраня другата седмица,но съм объркана със какво.Педиатърката ми каза да запо4на с ябълков сок или някакъв сок,но аз нещо съм резервирана към захранване със сок4е.Забравих да спомена 4е сме само и изцяло на кърма.Моля ви за съвет.
о и аз не ти препоръчвам сок,а и щом е само на кърма едва и ще му хареса,Митето все още не пие ,поне повечето деца дето са на кърма така правят.
Аз също много четох,започнах с картофено пюре-домашно сварен картоф на пара и пасиран с кърма,по простата причина че не намерих чисто картофено пюре.После тиква,(оле как я яде само......),морков и оризова каша(много е лека и с нея въведох ориз тъй като го има в много зеленчукови пюрета) от там на таък вече и някои плодове круша,слива(запечен беше) .ябълка и пак зеленчуци.....
успех   bouquet

# 252
  • Мнения: 1 449

Редът на въвеждане няма толкова голямо значение. Важното е да се осигурява достатъчен прием на кърма в периода на захранване и до първата година.

Кашата се препоръчва като първа храна най-вече в американските схеми на захранване – защото е нискоалергенна и сравнително безпроблемна храна. Този подход е в процес на преосмисляне. Според останалите схеми може да се започне равностойно както с плодове, така и със зеленчуци. Хубавото в повечето от тях е, че изборът е оставен на родителите т.е. отчитат се индивидуалните особености на детенцето.

Сокът е спорна тема в захранването. Наистина има много недостатъци - но обективността изисква да се отбележи, че не се отрича от всички педиатрични школи (вкл. такива, които препоръчват осъвременени схеми на захранване). В този случай сокът най-често се предлага като алтернатива на плодовото или зеленчуковото пюре (при захранване не по-рано от 5-6 м.) - въпрос на личен избор с кое да се започне. Негативната му репутация в захранването е свързана по-скоро с препоръките за въвеждане през 2-3 м.

ЗЕЛЕНЧУЦИ
За
- имат по-неутрален вкус
- слаб алерген (картоф; чушка; тиквичка; тиква и морков – с някои забележки)
- разнообразен витаминен и минерален състав
Против
- зеленчуковата целулоза е сравнително тежка

ПЛОДОВЕ
За
- имат сладък вкус като кърмата и това прави прехода по-лесен
- подходящи са само нискокиселинни плодове - напр. банан или авокадо
Против
- плодовите киселини са сериозен проблем за нежното стомахче, дори по-късно
- детето може да изгради предпочитание към сладникавия вкус

ОРИЗОВА КАША
За
- слабоалергенна
- щадяща за крехкото храносмилане
Против
- кърмата е богата на въглехидрати и няма нужда първите храни да са житни
- не толкова разнообразен витаминен и минерален състав
- евентуално може да запича

# 253
  • Мнения: 1 449
Мислех, че съм споменала, но може и да съм пропуснала: Линковете на първа страница не работят и няма да работят /става въпрос за тези на Косе Босе/. Това е нейно желание.
Причината тайна ли е?

В последните "Примерни схеми" препратките от 1-ва страница бяха към google.docs т.е. извън контекста на конкретните теми. Мястото на личните мнения е във форума и неговата търсачка - сред много други мнения и в отговор на конкретни въпроси.
Ето една причина Simple Smile


--------------
Да добавя:
За да не се разводнява темата, тук има част от файл – извадката е на неработещите линкове от първа страница. Има малка разлика в някои заглавия.

Последна редакция: сб, 05 апр 2008, 03:49 от Косе Босе

# 254
  • Мнения: 305
Косе Босе  bouquet  bouquet  bouquet мерси за съветите
GrOzNoTo^_^PaTe   bouquet  bouquet и на теб за съвета
за сега се спирам да запо4на с оризова каша...как да я запо4на-първо по 1-2 лъж.на ден(и ако е да колко дни по 1-2лъж???)
или да заместя едно хранене??
извинете ме за глупавите въпроси,но нашето педи..работи по руската школа,а аз нещо не я удобрявам  Rolling Eyes
въпрос за дом.картофено пюре-слагате ли сол или захар?4ист сварен картоф+кърма?

Общи условия

Активация на акаунт