РЕСТОРАНТСКИ/кръчмарски рецепти- 2

  • 258 044
  • 788
  •   1
Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 3 816
Krische, има едно интересно предаване по Дискавъри, казва се "Химията в кухнята". Там за пръв път чух за комбинацията синьо сирене и шоколад. Предаването е Kitchen Chemistry, водено от Хестън Блументал, който е главен готвач на 'Дебелата патка' ресторант №1 във Великобритания.   bouquet

Ето и една негова рецепта:

КЕКСЧЕТА С ТЕЧЕН ШОКОЛАД И СИНЬО СИРЕНЕ

НЕОБХОДИМИ ПРОДУКТИ:

за ганаша:
200 г течна сметана
1 с.л. счукани зърна кафе
малко еспресо
синьо сирене Рокфор
120 г черен шоколад (70%)
50 г масло

за бисквитената паста:
2 жълтъка
90 г захар
110 г черен шоколад
50 г масло
40 г брашно

НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ:

1. Сложете в сметаната 1 с.л. счукани зърна кафе и малко еспресо. Оставете сместа да заври и я махнете от огъня.
2. Добавете синьо сирене и бъркайте, докато се разтвори и се получи гладка смес. Прецедете я върху парченцата шоколад и маслото и бъркайте, докато се разтопят. Шоколадът се смесва със сиренето, маслото и кафето. Не бива да подлагате шоколада на твърде висока температура. Оставете го бавно да се разтопи. Това става за около 5 минути. Сипете сместа в съд и я оставете във фризера (минимум 12 часа).
3. Пригответе бисквитената паста. Разбийте с миксер жълтъците и захарта, докато сместа побелее и се надигне.Разтопете пак парченца шоколад и масло. Постепенно сипете разтопения шоколад в яйцата и захарта и бъркайте, докато се смесят напълно. Пресейте малко брашно над сместа и разбъркайте.
4. Сложете в тавата формите, облепени отвътре с хартия за печене.
5. Покрийте основата със сместа.
6. Нарежете на кубчета замразения ганаш. Сложете ги във формите и покрийте със сместа.
7. Сложете ги във фурната, предварително загрята до 190° С. Пекат се 10 минути.
8. За да ги извадите от формите, минете с остър нож по края. като ги разрежете, потича река от шоколад и синьо сирене.

# 106
  • Мнения: 2 708
Гелева  Hug за интересната информация, ама аз лично не съм попадала на това предаване, пък и по някои кабеларки вървят различни Дискъвърита. Освен това аз през деня съм на работа и ако го дават в работно време абсурд да го хвана.  Но рецептите си ги копнах вече и ще се спретна да ги пробвам. След онова ядене в ресторант Пасторант на тоя сладкиш, се зарибих за него и ще си го направя. Laughing Laughing Laughing

Последна редакция: нд, 01 юни 2008, 20:47 от Krische

# 107
  • Мнения: 3 251
Нещо не разбирам аз, какво значи една риба да "узрее" Thinking? И как я познаваш, че е "узряла"?
Това означава рибата да поеме марината, минимум престой 9-10 дена. И като всяка маринована риба-колкото повече стои  в марината, толкова по-вкусна става и костиците стават незабележими при консумация. А как я познавам:когато се разчупи рибката, месото е по-твърдо, стегнато/дори и сурово маринована/, а костите стават меки.

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 08:25 от Сапфира

# 108
  • Мнения: 1 224
Сапфира и от мен Ино въпроХче : казваш че е подходяща рецептата за дребна риба тип цаца, имам такава в пакет 1 кг и все ми е проблем, че като направя половинката не ни стига, а като направя целия - остава...Та...аз я пържа целичка - с глава и вътрешности, може ли така да си я мариновам (вътрешностите ме притесняват), щото ако ще трябва да си играя да ги чистя... Tired

Аз направих "сиренцата" на Хепи, но с тофу (не от голяма любов към него, а поради дефицит на сирене). Ако някой се интересува - една опаковка твърдо тофу (300-400 гр?), начупих на парчета и врътнах в микровълновата за минутка, намачках и през кърпа изцедих водата, смесих с малко настърган кашкавал (че не бях сигурна във вкусовите качества на крайния продукт и не ми се щеше да хвърля толкоз труд и да не става за ядене, но беше вкусно, ще стане и само с тофу), обилно червен пипер, черен пипер и сол (в Бг май тофуто е солено?), яйце (половинка  Simple Smile ) и нататък по рецептата.Правих го за основно ястие заедно с филенца бяла риба, които панирах в същата панировка и направих едно леко сосче от пресован чесън,черен пипер, майонеза, кисело мляко и лимонов сок за рибката, но много добре вървеше и към сиренцата, тофенцата да кажа. Снимки няма, че още докато пържех зад гърба ми се въртяха двама гладници, но на вид са си същите като класическите.

# 109
  • Варна
  • Мнения: 692
Лелеее, какви вкусотии се вихрят тука  cook

# 110
  • Мнения: 2 018
Преди няколко дни ходихме на едно заведение до Аквариума - Варна. Мисля, че се казва Класико, но не съм сигурна. Там си поръчахме "Кашкавалчета Класико", но ни донесоха "Сиренца Класико". Както и да е - хапнахме си ги.  Wink
Бяха много вкусни! Сиренето беше натрошено и явно прибавено към някаква /предполагам - брашняно яйчена/ смес. После са направени топченца, оваляни в нещо си и пържени!  Simple Smile  Такава вкусотия  Whistling
Предполагам, че и кашкавалчетата са били на този принцип!

Някой знае ли нещо по въпроса  Flutter ?

# 111
  • Мнения: 3 251
samuraika , ако е едра цацата- винаги я чистя, ако е по-дребничка-я пържа цяла. Не пречи и с цаца да се направи-ще стане по-бързо за консумация, предполагам , че на 5-6 ден ще е добра на вкус/па макар и с водораслите в корема  Grinning/, Сега се каня да мариновам  меджит или сафрид, че като количество са ми доста за едно пържене, за две-малко, а ще ни трябва компания за да ги изядем наведнъж.

# 112
  • Мнения: 4 370
Ох, от тази Риба за котката ми стана кофти!
Да знам да не си поръчвам такива неща по ресторантите. Гледам че доста я хвалите, но само като си помисля че това се прави от остатъците по чиниите. А и да се кисне в олио още 10 дни и тръпки ме побиват ако трябва да я лапна!

# 113
  • Мнения: 958
Побутвам си въпроса, за ресторантските супи. Никой ли не знае как се правят супа топчета и полешка по заведенията  newsm78

# 114
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
БО,предполагам са нещо като в Хепи ThinkingАко се доближават до тях на вкус тези които си ги яла,по надолу в темата има обяснено как се правят" сиренца като в Хепи",и дамите които са ги направили от форума потвърждават,че са 1към1 с тези на Хепи

# 115
  • Мнения: 2 018
БО,предполагам са нещо като в Хепи ThinkingАко се доближават до тях на вкус тези които си ги яла,по надолу в темата има обяснено как се правят" сиренца като в Хепи",и дамите които са ги направили от форума потвърждават,че са 1към1 с тези на Хепи

Може и да си права - не бях прочела рецептата за тези сиренца на хепи.  Thinking
Ще взема да се пробвам.

# 116
  • Мнения: 3 251
Ох, от тази Риба за котката ми стана кофти!
Да знам да не си поръчвам такива неща по ресторантите. Гледам че доста я хвалите, но само като си помисля че това се прави от остатъците по чиниите. А и да се кисне в олио още 10 дни и тръпки ме побиват ако трябва да я лапна!
Shocked Какви отпадъци от чиниите? Кой е писал такова нещо?
Става въпрос ,за това,че ако ти остане  риба у дома неизконсумирана, можеш да я приготвиш по този начин.
Моите приятели я правят за домашна консумация и на шега са си нарекли така рецептата, не я предлагат в менюто си ooooh!
А все пак зареждат в огромни количества риба за заведението си, когато в края на сезона остане доста -пържат я и си я приготвят така за тях си.

# 117
  • Мнения: 4 370
Аз останах с впечатление, че я продават в заведението си.  Rolling Eyes А в заведение е логично да се ползва останала риба от клиенти, а не да я пържат специално за това.
Радвам се, че не се предлагат такива неща по заведения!

# 118
  • Мнения: 5 250
Побутвам си въпроса, за ресторантските супи. Никой ли не знае как се правят супа топчета и полешка по заведенията  newsm78

И мен ме интересува това. На пример в "Гюрлата" правят страхотно супа топчета( и боба е супер). Колкото пъти я правих в нас, но не докарах техния вкус  Rolling Eyes

Много благодаря за тестото на пица Верди. Страхотно е  Hug

# 119
  • Мнения: 2 018
Побутвам си въпроса, за ресторантските супи. Никой ли не знае как се правят супа топчета и полешка по заведенията  newsm78

И мен ме интересува това. На пример в "Гюрлата" правят страхотно супа топчета( и боба е супер). Колкото пъти я правих в нас, но не докарах техния вкус  Rolling Eyes

Много благодаря за тестото на пица Верди. Страхотно е  Hug

За шкембе - чорбата нищо не казваш!  Wink
Легенди се носят за него  Crazy

Общи условия

Активация на акаунт