Примерна схема на захранване (7)

  • 53 441
  • 599
  •   1
Отговори
# 540
  • Мнения: 154
В обикновенните бисквити има пшенично брашно-означава ли че са с глутен??

# 541
  • гр. Пловдив
  • Мнения: 711
В обикновенните бисквити има пшенично брашно-означава ли че са с глутен??
Да.

# 542
  • Мнения: 1 449
Косе Босе  мерси са инфото.Искам да те попитам,може ли след обяд да и давам кисело мляко с бисквита т.е основното ядене ще си е АМ а киселото мляко например веднъж или двапъти в седмицата като следобедна закуска?
И пак един път или 2 пъти  в седмицата да и дам грис направен с пресно млеко-то като се кипне не се ли намалява риска от алергия?
ТОва като стане на 6 месеца .
И попарката пак ли се въвежда постепенно?
Като бебо вече е на 6 мес. мисля че няма нужда да ги въвеждам постепенно горните храни за които съм питала или не е така?

Бисквити, грис и глутен

Бисквитите трябва да са без сол и захар, без нормално мляко, без вредни мазнини, без консерванти. Възрастта го изисква, независимо кога е захранено детето.

Грис може в два варианта: царевичен или пшеничен. Но и двата не са подходящи преди 7-8 м.:
- Царевичният грис е без глутен, но пък царевицата е алерген и тежка за храносмилането под формата на грис, затова е добре след 8-9 м.
- Пшеничният грис е с високо съдържание на глутен, той е след 8 м.

Глутен може около 6-7 м. или 8-9 м., зависи от педиатричната школа, и зад двата вида препоръки има сериозни аргументи и практически изследвания.
Щом е въведен глутен малко преди 6 м. - не е толкова сериозен пропуск. Най-опасно е преди 4 м. или прекалено късно, например след 10 м. По принцип първите глутенови храни е добре да бъдат овесени или ечемичени продукти, може и ръж. Пшеницата под формата на бисквити, каши, хляб, сухари и подобни е след 8 м., тя е силен алерген, между най-силните 6-7 алергизиращи храни, няма общо с високото съдържание на глутен.

Нишесте може – царевично. Нишестето е по-щадящо за стомашната лигавица за разлика от гриса. Добре е натурално – без никакви други примеси. Прави се с вода и се добавя АМ. С прясно мляко няма да е достатъчно хранително, освен риска от алергизиране.

Кисело и прясно мляко

Много деца ядат кисело мляко доста преди 8-10 месец – без проблеми.
Много деца обаче имат проблеми – те продължават с години и се получава омагьосан кръг от различни алергии и сложен хранителен режим.
Не си заслужава риска.

Даване на кисело мляко 1-2 седмично реално няма да обогати хранителния режим. Само може да отключи проблеми. Най-добре да се започне със сирене поне от 7-8 месец нататък, неговият белтък не е толкова агресивен и има много повече калций.

Прясно мляко след 1 год. най-рано. Има теории, че е тежко дори за стомаха на нормален възрастен човек и се отрича напълно за прием в чист вид. Това е пресилено твърдение, но все пак има някои разумни доводи. Варено и смесено с друг продукт като нишесте или грис – пак остава трудносмилаемо и агресивно за стомаха. 

3-5 дни за нова храна

Всеки продукт преди 1 год. е добре да се въвежда постепенно – за 3-5 дни, понякога повече.
Някои видове храни се въвеждат постепенно дори след 1 год.

Причините са две:
- тества се алергична реакция (която може да бъде доста страшна за един крехък организъм под 12 м.)
- дава се възможност от 3-5 дни нежното храносмилане и отделителната система да свикнат с новата храна (иначе детенцето може да получи запек, разстройство, стомашни болки и т.н.)

==> Не става въпрос за късно или ранно захранване. Проблемът е, че някои храни трябва да се въведат след определена възраст. Това е теоретичната граница, отвъд която рискът за реакция на организма е много по-малък. Независимо дали детето е захранено с пюрета и каши от 4-ти или от 6-ти месец. Нормалното мляко и глутенът са точно такива храни.

# 543
  • Мнения: 1 449
а кога мога да дам вишни, вече съм въвела череши

Вишни се въвеждат когато се въвеждат череши.
В схемите на захранване обикновено не се прави разлика, въпреки че изглежда странно.

Сурови е добре на 10 месеца, но предвид сезона и ако детето ги приема добре - може и месец по-рано. Все пак те са слаб алерген, но са трудносмилаеми. По-скоро показателят е да се толерират добре от стомахчето и да се предлагат в по-малко количество заради плодовите киселини.

# 544
  • Пловдив
  • Мнения: 1 854
Косе Босе  Hug
Винаги чета твоите постове за захранването и за храненето на детето.
Звучиш много убедително и аргументирано Simple Smile
Може ли един въпрос - Дали професията ти е свързана с видовете храни, с храненето на бебето?
Питам, защото рядко се случва да не подложа на съмнение нещата, които чета в нета. На твоите постове обаче просто вярвам Simple Smile

# 545
  • Мнения: 154
благодаря  bouquet

# 546
  • Мнения: 112
  bouquetза Косе Босе Благодаря за точния отговор

# 547
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Косе Босе, благодаря за отговора за спанака. В такъв слъчай мисля да изчакам с въвеждането поне до 9 навършени месеца.


Имам още един въпрос. 2 пъти в седмицата давам каша Слънчо от ябълка и круша. Мога ли да я предлагам всеки ден или е много калорична? И с какво мога да я заменя? Има едни плодови каши на Хип, те подходящи ли са?

Виждам, че за глутена си говорите. Аз много се чудя кога с какво да го въведа.Доколкото разбирам най-добре е да е с царечно нишесте. Нашата педиатърка ни каза да почваме попарата и сухарите, но мен още ме е страх от алергии. Кажете има ли марка нишесте за препоръчване?

Благодаря предварително за отговорите.

# 548
  • Canada, ON
  • Мнения: 71
Виждам, че за глутена си говорите. Аз много се чудя кога с какво да го въведа.Доколкото разбирам най-добре е да е с царечно нишесте.

Глутен може около 6-7 м. или 8-9 м., зависи от педиатричната школа, и зад двата вида препоръки има сериозни аргументи и практически изследвания.
Щом е въведен глутен малко преди 6 м. - не е толкова сериозен пропуск. Най-опасно е преди 4 м. или прекалено късно, например след 10 м. По принцип първите глутенови храни е добре да бъдат овесени или ечемичени продукти, може и ръж. Пшеницата под формата на бисквити, каши, хляб, сухари и подобни е след 8 м., тя е силен алерген, между най-силните 6-7 алергизиращи храни, няма общо с високото съдържание на глутен.

Yanina, царевицата не съдържа глутен. Виж тук - Зърнени храни


# 549
  • Мнения: 1 449
Виждам, че за глутена си говорите. Аз много се чудя кога с какво да го въведа.
Нашата педиатърка ни каза да почваме попарата и сухарите, но мен още ме е страх от алергии.

Глутен може да се въведе по няколко начина:
- каша (най-лесно е лъжичка глутенова каша в безглутенова)
- овесени ядки (фини или стандартни пасирани, може био, добавени в безглутенова каша или самостоятелно)
- ечемичени ядки (както овесените)
- коричка ръжен хляб (мъничко в пюрето или за дъвкане)
- бисквити с глутен, бебешки или подходящи като състав (но не пшенични)
- сухари с глутен (но не пшенични)
- пюре с глутен (обикновено глутенът е в малко количество)

Не е добре глутенът да се отлага след 9-10 м. Отложеното въвеждане не предпазва, напротив.


Въвеждане на глутен:
А как въвеждате глутена?
Глутен - как да почна
Как точно въведохте глутена
Откога и с какво захранихте с глутен?
и т.н.

Възраст за глутен:
Възраст за глутен - 6 или 8 м., различни подходи
Защо отлагането след 9-10 м. може да бъде проблем
Успешното въвеждане зависи не само от възрастта, но и от кърменето

# 550
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802
/// Съхранявай картофите на хладно място (в хладилник, например),...

Не се съхраняват в хладилник, защото скорбялата се превръща в захар.

# 551
  • Мнения: 79
Здравейте момичета, много полезна тема постоянно ви чета, но и аз искам да питам нещо. Като започвах захранването по съвет на педи почнах със сок от ябълка, но Рая веднага го повърна. На другия ден дадох пак и същата работа и приключих със сока. От тогава реших да не слушам вече педито защото тя ми каза да продължавам да давам ама от купените, както и да е толкова беше със сока. Изчаках 2 седмици и дадох пюре от морков. До дук съм въвела морков, картоф, тиквички, тиква и когато реших да дам пюре от ябълка Рая отново повърна. Когато я яде с тиква смесено няма проблем, но когато я дам чиста не и понася. Кога мога да пробвам пак с ябълката? И мога ли да въвеждам сега нови  продукти или трябва да давам тези които съм дала поне месец? И последен въпрос какво е подходящо да въведа след това?

# 552
  • Мнения: 139
Здравейте,
искам да ви попитам по колко грама сурови плодове може да изяжда бебе на 10 месеца,отскоро започнах да му давам сурови плодове .Започнах с банан ,не го хареса особенно много,въпреки,че обожава бананово пюре и бананова каша.За сега съм давала ябълка,банан,пъпеш в кашата ,нектарина(праскова без мъх),диня.И сега се чудя с какво да продължа?
Адаптирано мляко едва едва се навива да пие 2 на ден,давам му кисело от 2 процента и съм взема една кофичка на Верея мисля,че беше с калции ,но на вкус май особенно много не му харесва Sad А и последен въпрос мога ли всеки ден да му давам по два пъти кисело мляко,защото той много го харесва и вече съм в чуденка какво да го храня,не съм го записала на кухня,защото много много им нямам доверие и защото смятам ,че за 10лв на месец добра и полезна храна не може да се готви. newsm78

# 553
  • София
  • Мнения: 5 721
Аз давам почти всеки ден един или два пъти сурови плодове като общото количество ако са 2 приема  са 200 гр приблизително! Peace
Опитай с кайсии,череши,круша!
Добре е киселото мляко което взимаш да е 2% и да е с малка трайност иначе не е никакво кисело мляко!Щом не пиете АМ мисля,че не е проблем да даваш по 2 пъти на ден! Thinking
Ние сме на частна кухня и съм доволна,но е 5 лв на ден!
Понякога и готвя,става лесно и бързо! Party 

# 554
  • Мнения: 139
Мерси за отговора  bouquet
Чакам да излезнат бг кайсии и ще давам от тях той много обича сок от кайсии ,пюре и каша мисля,че ще му харесат и сурови.
За кухнята трябва да потърся в Пловдив и да видя за частна бях чула добри отзиви за нея,иначе в района ,където живеем има две държавни,но в едната предлагали много лоша кухня ,а от другата взимат всички на обед в най-голямата жега ,пък и не ми се реди на опашки,най много мразя да чакам Mr. Green
Вчера взех царевичен хляб със сирене и той много го хареса,идеален е за ръфане,но ме притесни само това ,че в него има и кимион,как мислите да му дам ли или не,за сега изяде 2 хилийки,но още съм в чуденка,защото знам,че от подправките може само магданоз да хапва.
Иначе съм го пробвала и с наши храни като пиле с картофи печени много му хареса и зелен фасул с ориз ,но още се чудя от кога да започне прехода към нашата кухня,кога според вас е най добре?

Общи условия

Активация на акаунт