Примерна схема на захранване (7)

  • 53 442
  • 599
  •   1
Отговори
# 450
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
vencho каша приготвена с кърма, винаги се втечнява и става по-рядка от обикновенно. Това е заради ензими в кърмата, които разграждат кашата. За тази направена с вода нямам идея защо става така, в правилната пропорция ли я правиш? Аз винаги я приготвях на око и не мога да кажа.
Тук за желязо се дава Малтофер, обикновенно се предписва при нисък хемоглобин.

zlatina77 съветвам те да изчакаш още поне месец. В библиотеката има доста предпоставки и причини в подкрепа на казаното от мен, ако искаш прочети:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8557
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681

dama ако си предложила пюрето сутринта, би следвало реакцията да се появи /не е задължително да има такава/ до края на деня, иначе на другия ден.

begbie кус-кус предлагам с масло и сирене, попарата също.

# 451
  • Мнения: 47
Никки благодаря  ти много за улеснението,че аз нямам много време да се ровя из нета и затова директно зададох въпросче.Мерси и на останалите мами за съветите.  bouquet

# 452
  • Варна
  • Мнения: 1 180
Много полезна тема. Чак сега попадам на нея.
Скоро и аз ще се включа с въпроси  Mr. Green

# 453
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
здравейте мили мами! Аз започнах да захранвам бебка в понеделник с оризова каша като я давах наобяд. Утре ще ни е 5 ден и не знам какво да правя. Какво пюре зеленчуково да давам? Да продължавам ли с кашата? Абе пълна мъгла ми е. Хем все се ровя в нета и още повече се обърквам. Моля ви обяснете ми след обяд ли давате зеленчуковото пюре? И сгреших ли като започнах с каша? Предварително ви благдаря!

# 454
  • София
  • Мнения: 1 546
Никки, предложих пюрето в 14 часа. Вечерта беше спокоен. Принципно ака редичко защото е само на кърма но топченца почти не има, имаме си и сополиви акита доста честичко. Днес във второто за деня ако (около 13:30) имаше топченца и малко слузесто.  Това нормално ли е?
Ние втори ден ядем картоф. Днес му го дадох преди кърменето и после си цоцна добре. А колко спокоен беше после...все едно се е наял като за световно, седеше си (по-точно лежеше си ) и си играеше и гукаше.  Та в тая връзка да ви питам сега,  колко дни мога да му давам така като увеличавам по малко и после да въведа нов зеленчук? Решила съм тиква да предложа. Чиста ли да му я дам в началото или мога да я смеся с картоф? Празни дни да правя ли между тях, т.е пак да е само на кърма?

# 455
  • Мнения: 1 449

Време за въвеждане на нов зеленчук:
- по принцип 3-5 дни
- за първи зеленчук: 7 дни, може 10 дни
- за първите 2-3 вида зеленчуци: най-добре 5 дни

За първата твърда храна изобщо може да се предвидят повече дни – нежното стомахчето трябва да свикне с една напълно различна субстанция от кърмата, да я приеме, да я обработва правилно и съответно да се избегнат обичайните проблеми при захранване като запек, подуване на стомахчето и т.н. Това е също период на адаптация на вкуса на детенцето към нещо непознато.

Достигнатото количество в началото на захранването няма толкова значение, особено ако няма да се замества хранене в съвсем близка перспектива. Важното е детенцето да свикне с храната, да не изпитва дискомфорт и да не я избутва с езиче.

Паузата между нови храни означава, че се предлагат вече въведени храни т.е. не се товари стомахчето с нещо ново. Не е необходимо само на кърма, дори не е желателно (ако детенцето приеме добре захранването). Имаше обсъждане по-назад в темата, на стр. 18.

Новият зеленчук се прибавя към вече въведения – добавя се 1 лъжичка тиква, за сметка на 1 лъжичка картоф по-малко. После 2 лъжички и т.н.



Аз започнах да захранвам бебка с оризова каша като я давах наобяд. Утре ще ни е 5 ден
Kакво пюре зеленчуково да давам? Да продължавам ли с кашата?
сгреших ли като започнах с каша?

Няма толкова значение с какво се започва – каша, зеленчуци или плодове, всеки подход си има предимства и недостатъци. Важни са други неща в началото на захранването:
- да се предлага достатъчно кърма
- детенцето да се чувства добре
- да се следи за алергична реакция

Може да се продължи малко повече време с кашата. Зеленчуците и кашата са различен тип храни: зеленчуците атакуват стомахчето с целулозата си, кашата – с въглехидратите. Плодовете пък – с органичните киселини. Всеки тип храна се обработва по различен начин. На стомашните ензими им трябва време, за да се активират и да преработват дадения тип храна. Затова е добре да се въвеждат няколко вида зеленчуци един след друг, няколко вида плодове един след друг, кашата да се предлага повече време или 1-2 вида каша една след друга.

# 456
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Косе Босе благодаря ти за изчерпателния отговор!  bouquet

# 457
  • Мнения: 527
Моля кажете с каква марка и какъв процент да въведа прясно мляко ?Записах малкия на кухня,там всичко е с прясно мляко и трябва да го въведа.Чудя се и за белтъка,да го въвеждам ли и него,ако слагат някъде в храните им newsm78Вие как постъпихте?
И още за динята и пъпеша-постепенно ли да ги въвеждам ,или мога да дам по-голямо количество?Извинете,ако повтарям въпроси.Благодаря  bouquet

# 458
  • София
  • Мнения: 3 524
натали и коко беше на кухня, от тази седмица му готвим вкъщи, но така или иначе не му давах десертите с млякото. тъй като ще ходи на ясла от края на септември, предполагам че малко преди това ще му дам прясно мляко или ще помоля да не му дават, ако видя че не е момента. Rolling Eyes
а за пъпеша и динята - аз лично му ги въведох пак постепенно както и другите, но в малко по-големи количества Peace

# 459
  • Мнения: 277
благодаря ви. и аз така реших днес да я правя на 2 пъти кашата. то реално май има избор от 3-4 безмлечни каши на пазара

# 460
  • Мнения: 1 449
Само от любопитство, защото май никой не е споменавал патладжана, нито съм виждала такива пюрета. От кога може да се дава? Предполагам, че доста късно заради никотина в него?

Патладжан

- въвеждане: 8-10 м. или 12-18 м. (различни мнения)
- слаб алерген
- съдържа хистамин: в семките и обвивката (внимание при алергични деца)
- не се консумира в голямо количество от малки деца
- добър, не не незаменим витаминен и минерален състав в детското хранене (калий, калций, вит. A, С)
- средноцелулозен (фибри над 2 г/100 г)
- трудносмилаем (в началото задължително обелен – ципата е несмилаема както при доматите)
- въздейства върху бъбреците и някои други вътрешни органи (при хора със заболявания)
- съдържа соланин (токсичен само в големи количества; в съвременните сортове е в малко количество; концентрира се май-много в презрели патладжани или с кафяви петна по тях; соланин се съдържа в картофите, доматите и чушките)


/За никотина – според по-нови проучвания всички от семейство картофови го съдържат, обаче това е минимално количество и е интересно по-скоро от биологична и ботаническа гледна точка; от хранителна гледна точка е достатъчно зеленчуците да се консумират здрави, пресни, без петна и пр.; в източниците за детско хранене по принцип не се споменава като проблем, но патладжанът не се предлага в големи количества./

# 461
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Само да вметна за патладжана- майка ми, която все настоява да се храни детето по-бързо и с повече неща беше твърдо против патладжана и каза преди 2 годинки да не се дава- но не се сещам каква причина изтъкна newsm78

# 462
  • Мнения: 47
Аз реших да захраня с морков,какво ще кажете или е по добре  да захраня с картофено пюре.

Последна редакция: сб, 21 юни 2008, 12:32 от zlatina77

# 463
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 605
Относно патладжана - необходимо ли е да се поръси със сол преди приготвянето му за детето, за да се премахне соланина и горчивината му? Ако се прави това (поръсването със сол)  не остава ли сол в патладжана, въпреки, че се мие след това с вода?

# 464
  • Мнения: 1 457
Аз реших да въвеждам риба и тъй като днес пекохме скумрия на скара, въпросът ми е дали е подходяща като първа риба или да си взема рибено пюре и кои пюрета са подходящи съответно, че доколкото се сещам само Семпер имат рибено пюре от по- хубавите Grinning

Общи условия

Активация на акаунт