OFF: Коприва

  • 10 618
  • 79
  •   1
Отговори
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Готвите ли коприва? И ако готвите, откъде я купувате? Не съм виждала да продават тук, дори на паzара не съм виждала. Или съм пропуснала Thinking

# 1
  • usa
  • Мнения: 2 113
аз обожавам коприва! готвя си я, сурова не ми върви  Flutter - супичка, кюфтенца, с агнешко.  бера си я от гората обаче, не съм виждала ни в магазина, ни на пазара...

# 2
  • Мнения: 4 244
Няма не съм виждала
Ама съм ходила покрай реката да бера
Иначе по аптеките има да продават за чай

# 3
  • Мнения: 980
няма.
мама ми е дала суШена, стрита. Слагам в тенджерата вода да кипне, мятам 1 с.л. коприва и след около 10_ина минути правия zастройка с браШънце, яйце и кисело млекце.  chef
Ям си я сама, Щото немецът в къЩи ми е zаявил "селянинът каквото не поzнава, не яде"  Naughty
Потърси на голям паzар....

# 4
  • Мнения: 1 238
Да се включа и аз , нали съм на село...
Та до нашият блок има една огромна нива със едно такоеа жълто растение, от което правят олио. Около нивата обаче има една огромна площ с коприва, която не принадлежи на нокого. Има доста коприва, площтта е някъде около 150 кв.м. Реших и аз да си набера и да си направя, щото отдавна не бях яла, нооооооооо Stop Stop Stop Stop Stop Stop и моя датчанин ме спря! "Как така ще береш и ядеш! Незнаеш с кво е пръскано наоколо и дали няма да ти стане нещо..."
Хм...Пих една студена вода и тва е. Хвана ме шубето нещо...Знам ли, ако е прав...
От къде да знам оная нива с кво е пръскана...

# 5
  • Мнения: 980
Че кой Ще я пръска копривата бе торнеросе= нали е на никой
аz брах веднъж в гората,ама сега и моят философ не дава дума да се иzдума, че кучета,че алергии, болести, чума...... smile3516
Аz само връхчетата бера, а те са високо, най_много мухите да са кацали там. Една вода и готово newsm10

# 6
  • Мнения: 1 238
Цитат
чума......

 Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning Grinning GrinningМного ги е страх тез хора беееееее........
Направо смешен става моя понякога...
Копривата не е на никой, но е залепена за нивата. А аз незнам тая нива с какво я пръскат- може това, което използват за нея да не е благоприятно за копривата, в смисъл да не би копривата да съдържа опасни вечества...И все пак това е теорията на моя "философ" Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
А понеже блокът ни е новопостроен, незнам дали няма и някои вредни вечества покрай строенето, отвеяни в нея посока... Thinking Thinking Thinking Thinking

# 7
  • Мнения: 3 591
Готвите ли коприва? И ако готвите, откъде я купувате? Не съм виждала да продават тук, дори на паzара не съм виждала. Или съм пропуснала Thinking

аз  имам на двора- все я скубя да не се жулят децата, а като идват да косят тревата и я окосяват  Shocked няма скубане псоле като е къса...само пари босите крачета... #2gunfire #Cussing out Sick и тя пак пониква...една е рахитична, ама си пари....
не ми е идвало на ума да я сготвя.... то аз ако реша да я готвя току виж съм я уморила Simple Smile 

# 8
  • Мнения: 1 425

Аз не съм готвила коприва от както съм тук, но тази година в супермаркета, където се продават цветята, видях коприва в саксия  Shocked Shocked Shocked Нямам представа кой я купува  newsm78 newsm78

# 9
....
Не я готвя на манджа а ми я пържа панирана.....
Охааа, и аз така я правя.
Розичка, и тук не съм виждала да продават това чудо, но поне дива има бол. Гледам да не е близо до пътечките, където си разхождат кучета, че да не е облагородена  Laughing

# 10
  • Мнения: 265
и аз ползвам сушена от мама. Правя я предимно с ориз и яйца или супа.

Хонда може ли да споделиш как точно я приготвяш панирана? Не са ли малко малки връхчетата за тази цел?  newsm78

# 11
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Ух, zначи ще трябва да се пораzходя и да си набера коприва. Само да не zабравя ръкавици Mr. Green

Аз не съм готвила коприва от както съм тук, но тази година в супермаркета, където се продават цветята, видях коприва в саксия Shocked Shocked Shocked Нямам представа кой я купува newsm78 newsm78
Мда, и магарешки бодил може да си купиш в саксия и да си го zасадиш в градината. newsm78 Sick

# 12
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
Хайде да се изкаже и най лошата готва4ка ,родила се някога Laughing Laughing
Ако питате мен ,коприва няма да намерите никьде да се продава.Като си я берете я накисвайте в Амукина,за определено време и няма ,от какво да се притеснявате.
Моя бивш(ве4е)сьпруг я береше покрай реката и после ми готвеше супа............мммммммм много беше хубава.Аз оба4е не мога да я бера,с мойте финни рь4и4ки как ,Ще я пипна.................хахахахахахаххахаха Laughing

# 13
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Лелеееее,хора,потекоха ми лигите  Embarassed Скоро бях сънувала ,4е баба ми ми е сготвила копривена каШа....мммммм Тук не съм виждала да се продава и 4естно казано не знам дали въобЩе я готвят и признават за неЩо. Пък и ние нали сме градски 4еда та къде ти тук такива екстри като да си набереШ в парка  Twisted Evil

# 14
  • Мнения: 1 465
И тук коприва не съм видяла,
наи-много и нея да я продават готова консервирана като спанака. Оба4е спанак има готов - из4истен нарязан в кутиики и аз какви манджи готвя с него... ммм smile3503 Мъжа ми не6то се влиуби в пиле с ориз и спанак, та 4ак ме кара веднъж и на гостите ни да го приготвя - канадка и французин - и аз не о4аквах реакцията им - направо си облизаха пръстите /поднесох им го с кисело млекце - е не то4но българско ама и това става6е/ и казаха 4е било много оригинално ястие smile3503

# 15
  • Мнения: 1 278
Аз си падам по джуркана коприва с орехчета. Мниами! Тук в село Загреб си имаме пред къщата едно дере и там си расте душицата.

Мира, Хондич, как я пържите тая коприва, я раздуйте моля, че ми прозвуча много вкусно!

# 16
  • Мнения: 4 244
Мира, Хондич, как я пържите тая коприва, я раздуйте моля, че ми прозвуча много вкусно!
newsm17А, и аз чакам на мушка в тъмното ама не се издават!  smile3508
Комунистки такива  smile3512

# 17
  • Мнения: 4 244
Laughing Laughing
КАкто е на клончето копривата я потапям в смеска от яйце, брашанце и мляко май беше Embarassed) и я слагам в нагорещения тиган и я пържа. Става много бързо!
Вкуса е страхотен.
мммммммм  chef
newsm20
Още тия дни ще я пробвам!

# 18
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Laughing Laughing
КАкто е на клончето копривата я потапям в смеска от яйце, брашанце и мляко май беше Embarassed) и я слагам в нагорещения тиган и я пържа. Става много бързо!
Вкуса е страхотен.
мммммммм  chef
Ама преди това не се вари, така ли?

# 19
  • Мнения: 1 278
Мира, уточни само въпроса за "май беше" и веднага ще  пробвам  Grinning

# 20
  • Мнения: 265
сигурно сурова, иначе ако се бланшира ще омекне... Или не?

# 21
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Стига деееееее....  Crossing Arms Потекоха ми лигите newsm55

# 22
  • Мнения: 4 244
Стига деееееее....  Crossing Arms Потекоха ми лигите newsm55
Къде е Лаура сега да каже - Язък ми за похвалата вчера! Laughing

# 23
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Стига деееееее....  Crossing Arms Потекоха ми лигите newsm55
Къде е Лаура сега да каже - Язък ми за похвалата вчера! Laughing
АбсолЮтно  Wink

# 24
  • Мнения: 4 244
Ама и аз съм един   chef Embarassed Embarassed
Къде се наврях в лапите на професионалистите-почти Crazy
Ще и намерим цаката не се бой!
Пък то квито сме професионалистиииииии smile3534
Няма що да се срамиш
Предполагам че паланчинково тесто става за целта  Wink

# 25
Ей ме нА. Аз я правя панировката от яйце, сол, брашно и бира. Потапям и пържа.

# 26
  • Мнения: 2 452
Ей ме нА. Аз я правя панировката от яйце, сол, брашно и бира. Потапям и пържа.
Хондичка, ама защо в бира бе душа?
Каква е функцията на бирата тук #Crazy

Бирата е набухвател! Прави панировката по-пухкава.
Офф - тук се продават едни специални хлябове на прах (гурме така да се каже Wink - приготвят се като към сместа се добави бутилка топла бира, стои 5 минути и се пече.

# 27
...Хондичка, ама защо в бира бе душа?
Каква е функцията на бирата тук #Crazy
Лауричка ме е преварила с отговора.  Flutter

# 28
  • Мнения: 382
Аз нали съм едно вегетарианче, дето само чака да стане пролет и грабвам торбите да бера зеленища Simple Smile и коприва не намерих да се продава, но около "наш'то" море са направо ниви с такава! Рай! Аз обикновено я приготвям на крем-супа - сварявам копривата и я пасирам, после добавям разбито, в малко вода и зехтин, брашно, малко чесън и лъжичка сметана. И сол, разбира се (може и червен пипер). Майка ми я засройваше с яйце и кисело мляко. Но аз не обичам яйца и имам лоши спомени от вкуса Simple Smile. Когато е готова супата, на дъното на паничката си размазвам сирене, заливам със топлата супичка, препичам си хлебче и се размазвам от кеф! В БГ си знаех едно хубаво находище на див чесън, дето беше много велико допълнение към супата, но тука не знам нито как се казва, нито дали има  newsm12.

А мама-свекърка ми изрязала от тукашен вестник две немски рецепти с коприва, едната за щрудел. Ще пробвам и ще пусна рецептите! Или направо да ги пусна? Ама трябва се поглавоблъскам с превода  Mr. Green

# 29
  • Мнения: 4 244
А мама-свекърка ми изрязала от тукашен вестник две немски рецепти с коприва, едната за щрудел. Ще пробвам и ще пусна рецептите! Или направо да ги пусна? Ама трябва се поглавоблъскам с превода  Mr. Green
Давай ги и така пък целокупно ще ги преведем  Wink

# 30
  • Мнения: 980
ooooх с вас си загорих хлебчетата. Ама нали цял ден тичам по други задачи и чак сега влизам и да вида, да вида..БаЩа ми такива жени кат мене им вика"загоритенджурки" smile3503
Мноого вкусно звучи таз панираната копривка. Дали моя вегетарианец Ще се прежали да кусне newsm78 едва ли той не отбира от благинките на живота. newsm12 миналата седмица го каня на боза, а той неЩе и да погледне newsm11

# 31
  • Italia
  • Мнения: 4 492
....
Мноого вкусно звучи таз панираната копривка. Дали моя вегетарианец Ще се прежали да кусне newsm78 едва ли той не отбира от благинките на живота. newsm12 миналата седмица го каня на боза, а той неЩе и да погледне newsm11
Хи хи ,Тедсан и моят е съЩото джереме  Wink Аз в такива слу4ай му казвам "Мерси за икономията. Тъкмо Ще има пове4е за мен" smile3508

# 32
....миналата седмица го каня на боза, а той неЩе и да погледне newsm11
Боза....не ще.....ДАВАЙ Я НАСАМ Mr. Green

# 33
  • Мнения: 4 244
. newsm12 миналата седмица го каня на боза, а той неЩе и да погледне newsm11
Я се издай ти откъде я докопа тая боза в немско, че аз се изтрепах, ама за 6 години не срещнах никъде

# 34
...Я се издай ти откъде я докопа тая боза в немско, че аз се изтрепах, ама за 6 години не срещнах никъде
Джурка я момичето. Пък мене още ме мързи да се захвана с рецептата дето Мама Веси я даде Embarassed

# 35
  • Мнения: 4 244
...Я се издай ти откъде я докопа тая боза в немско, че аз се изтрепах, ама за 6 години не срещнах никъде
Джурка я момичето. Пък мене още ме мързи да се захвана с рецептата дето Мама Веси я даде Embarassed
newsm78 - Сестро ти откъде знаеш толкова подробности?
Май наистина си към Скотланд Ярд Thinking

# 36
.... Сестро ти откъде знаеш толкова подробности?
Май наистина си към Скотланд Ярд Thinking
Laughing Laughing Laughing. Не бе, само предполагам

# 37
  • Мнения: 1 465
Хохо,

единственото не6то в България което не може да понася моят мъж е БОЗАТА, а аз я обожавам.  А и айрян пие ама казва 4е не му е по вкуса. Ина4е май като гледам май българската кухня му е взела акъла - много я уважава и с нетърпение о4аква да идем на гости при на6ите или в София на ресторант4е. Ама пу пу да не го ур4асам -  добре си хапва пък не му и ли4и  chef
лиубимото му ястие /българско/ е дроб4ета по селски. Ако няма в ресторанта -  го сменяме #2gunfire

# 38
  • Мнения: 382
[Давай ги и така пък целокупно ще ги преведем Wink

Мога ли да сканирам и да пращам?  fiuuuuuu

# 39
  • Мнения: 4 244
[Давай ги и така пък целокупно ще ги преведем Wink

Мога ли да сканирам и да пращам?  fiuuuuuu
Действай!

# 40
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Деби вика "Откъде намирате бозата" (аз онзи ден полу4их пратена от наШите по 4овек и си изкърках 1 литър за 1 4ас  Embarassed) Аз пък ви питам "Къде ги намирате тия мъже дето вси4ко ядат,4е и бг кухнята им харесва" Crossing Arms Whistling Само аз ли се "натресох" така с моя:по голям каприз от него няма,4естна дума Whistling

# 41
  • Мнения: 4 244
Деби вика "Откъде намирате бозата" (аз онзи ден полу4их пратена от наШите по 4овек и си изкърках 1 литър за 1 4ас  Embarassed) Аз пък ви питам "Къде ги намирате тия мъже дето вси4ко ядат,4е и бг кухнята им харесва" Crossing Arms Whistling Само аз ли се "натресох" така с моя:по голям каприз от него няма,4естна дума Whistling

Аз боза търся за мен и децата.
Моя не пада по долу от твоя - повече от мусака и панирани червенни чушки не хапва.
Това гювеч или разни други маджи с ориз, а не дай Боже да има домат вътре. Отроваа!
Ама аз не съм го търсила, той ме намери Embarassed

# 42
  • Мнения: 1 465
 "Къде ги намирате тия мъже дето вси4ко ядат,4е и бг кухнята им харесва" Crossing Arms Whistling Само аз ли се "натресох" така с моя:по голям каприз от него няма,4естна дума Whistling

Цитат

Хихи, той моят е незаменим, а пък и готвиии и 4инии мие от време на време, да не говорим за закуската в леглото - абе съкрови6те си е голямо, ама хайде стига съм го хвалила - 6те вземе някой да ми завиди Naughty

# 43
  • Мнения: 980
Деби вика "Откъде намирате бозата" (аз онзи ден полу4их пратена от наШите по 4овек и си изкърках 1 литър за 1 4ас  Embarassed) Аз пък ви питам "Къде ги намирате тия мъже дето вси4ко ядат,4е и бг кухнята им харесва" Crossing Arms Whistling Само аз ли се "натресох" така с моя:по голям каприз от него няма,4естна дума Whistling


Мене брат ми ми донесе от Бг и си я пих баааавно. Той не искаШе да я вzима ,че топло времето, ама аz кат се тръШнах.... та мама вика "да носиШ, че кат я слуШам как реве може да е бременна" smile3503
Скъпа, не си само ти на това дередже. smile3521 Моя приzнава само"бобена супа" , всичко друго не лиzва= каШкавал, сиренце... А е и вегетарианец та баЩа ми оЩе преживява много тежко тоzи факт, че не могат по коледа да набиват домаШни суджуци и пържоли с домаШно винце newsm11 newsm10

# 44
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Хораааа,моят яде само сирене по Шопски,каШкавал и сирене пане. А,да и баница. Баста ...  smile3511

# 45
  • Мнения: 4 244
Хихи, той моят е незаменим, а пък и готвиии и 4инии мие от време на време, да не говорим за закуската в леглото - абе съкрови6те си е голямо, ама хайде стига съм го хвалила - 6те вземе някой да ми завиди Naughty
Хихихи, той и моя ми носеше закуската в леглото ама бяха временааааааааа......
Преди да дойдат хуните......

# 46
  • Мнения: 1 465
На мен съседите ми - французи - ходили няколко пъти на по4ивка в България /пенсионери/ и като   ни видят на терасата да ве4еряме с мъжа ми само ми се хилят и повтарят - "6опската салата" 4ак незнам ве4е какво да им отговарям - 6ъ зема да им занеса една па да мирясат - като 6пиони са bash

# 47
  • Мнения: 4 244
Хораааа,моят яде само сирене по Шопски,каШкавал и сирене пане. А,да и баница. Баста ...  smile3511

Е те тва не моа го накарам посмъртно да го изяде!
Дай му баклава, кадаиф, ама солени работи с нашенско сирене не кльопа

# 48
  • Мнения: 980
[quote author=Pollia link=topic=31585.msg607312#msg607312 date=1119369675
Хихи, той моят е незаменим, а пък и готвиии и 4инии мие от време на време, да не говорим за закуската в леглото - абе съкрови6те си е голямо, ама хайде стига съм го хвалила - 6те вземе някой да ми завиди Naughty
Цитат

и моя носеШе zакуска в леглото Two Hearts. и пикник в средата на стята сме си правили и .......се оженихме. Сега ни пречат трохите по чарШафите newsm47
но чиниите мие и чисти по_добре от мен, ама радкооо Weary

# 49
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Хораааа,моят яде само сирене по Шопски,каШкавал и сирене пане. А,да и баница. Баста ...  smile3511

Е те тва не моа го накарам посмъртно да го изяде!
Дай му баклава, кадаиф, ама солени работи с нашенско сирене не кльопа

Божееее,дядо ми като прати от неговото домаШно сиренце и ракийка и на наШия му светкат о4ите и се облизва като котарак...

# 50
  • Мнения: 1 465

Божееее,дядо ми като прати от неговото домаШно сиренце и ракийка и на наШия му светкат о4ите и се облизва като котарак...
Цитат

И моят така и как мори приятелите си с ракиика тук - 6те вземе някоя да ме набие най-накрая. А ина4е той Български много не знае, ама за имената на българските ястия ако го пита6 мойе и роман на български да напи6е. Като си идем при на6ите майка обикновено му сипва по три пъти и умира от 6тастие като гледа как вси4ко из4езва за секунди, ама той си е 1.94 м мъж все пак smile3521

# 51
  • Italia
  • Мнения: 4 492

Божееее,дядо ми като прати от неговото домаШно сиренце и ракийка и на наШия му светкат о4ите и се облизва като котарак...
Цитат

И моят така и как мори приятелите си с ракиика тук - 6те вземе някоя да ме набие най-накрая. А ина4е той Български много не знае, ама за имената на българските ястия ако го пита6 мойе и роман на български да напи6е. Като си идем при на6ите майка обикновено му сипва по три пъти и умира от 6тастие като гледа как вси4ко из4езва за секунди, ама той си е 1.94 м мъж все пак smile3521
Полееее,майка ми би дала мило и драго да види моя така. Тя обикновенно милата се побърква какво да прави като се заприбираме ние. Първите един два дни как да е,но после задължително наШия си забърква дежурните спагети.... Блаааа.... Аман #Cussing out

# 52
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Миленче, аз пък си мислех че от моя мъж по- капризен няма.
И все още съм на това мнение. Не съм хапвала пици, лазани и незнам си какво си от години защото тези които се продавали по супермаркетите нямали нищо общо с тези в Италия и затова не ги ядем. Същотот се отнася за много други манджи. И нали е кулинар той готви по- специялните манджи пък аз само прихапвам
Ииии Мире,блазе ти. Blush Моя съЩо умее да готви ама напоследък така се изхайманил,4е само на работа ходи и друго ниЩо пък аз съм Фигаро тук,Фигаро там.
Хайде хваЩайте самолета и идвайте на гости пък ние с Ири Ще ви водим да хапнете и пица и лазаня и каквото ви дуШа иска  Hug

# 53
  • Мнения: 980

Полееее,майка ми би дала мило и драго да види моя така. Тя обикновенно милата се побърква какво да прави като се заприбираме ние. Първите един два дни как да е,но после задължително наШия си забърква дежурните спагети.... Блаааа.... Аман #Cussing out

ох и ние така.В БГ яде мекици с течен Шоколад.
А майка ми питала брат ми " а той като е вегетарианец какво яде тогава?" а той и каzал"мухлясало сирене"

# 54
  • Мнения: 265

А майка ми питала брат ми " а той като е вегетарианец какво яде тогава?" а той и каzал"мухлясало сирене"

хи хи хи  това ми хареса  newsm62

моят също е влюбен в БГ кухня и яде всичко, но само като чуе за боза и става  Sick

# 55
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Какво стана сега с рецептите? И zащо се намират рецепти, пък не продават копривата? newsm78
Моят мъж яде някои бълг. неща, гювечета, шопска салата, баница и др. Но кьополу не яде. Неzнае какво иzпуска Naughty

# 56
  • Мнения: 265
Аз днес го раздавам диетично - запалих се по лунната диета, но утре или други ден мисля да пробвам панираните копривки и ще докладвам Grinning

# 57
  • Мнения: 4 244
Какво стана сега с рецептите? И zащо се намират рецепти, пък не продават копривата? newsm78
Довечера с преводите

# 58
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
оки доки Hug

# 59
  • Мнения: 1 238
Цитат
ми " а той като е вегетарианец какво яде тогава?

Абе аз да ти кажа честно леко ти завиждам за мъжо вегетарианец Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Де и моя да се откажеше от мръвката...Ама пуста му зависимост- ако не хапне месце 2-3 дена полудява Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ама някой ден ще каже СТОП! И сам ще почне да си готви мръвки... Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 60
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
...ако не хапне месце 2-3 дена полудява Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
И при нас е така. smile3521

# 61
  • Мнения: 980
Торнеросе Роzа
И аz съм така.Умирам zа месце. В фриzера си имам едно чекмедже само zа мен, пък будалата яде гарнитурата. Crossing Arms
а иначе преz ден мръвка и по средата луканка (нея zа месо не я броя) bowuu  chef

# 62
  • Мнения: 382
Пък мойто пиле в къщи ще не ще е вегетарианец  newsm53. Ама не се оплаква, папка си всичко с апетит, чак се ядосва на себе си. А аз отвреме на време като ме подгони гузната съвест му пека рибка. Или сладолед му правя... Яде всичко по български Simple Smile даже и с пръсти понякога! Само таратор не обича. И бере коприва Mr. Green.

# 63
  • Мнения: 4 244
Панирани копривени връхчета в лимоненочеснов сос

Продукти за панировката                          Продукти за соса
 500 гр копривени връхчета                          125 гр кисело мляко
  200 гр брашно                                              125 гр кисела сметана
 250 мл бяло вино                                           сока на 1 лимон
  2 жълтъка                                                     1 скилидка чесън пресована
 2 белтъка                                                       ситно нарязани стръчкета зелен лук
 40 гр разтопено масло                                  сол, бял пипер
сол и бял пипер



Приготовление
Брашното, воното и жълтъците се разбиват на гладко тесто, добавят се маслото и  подправките. Белтъзите се рабиват на сняг и много внимателно се омесват с тестото
Соса се забърква и се оставя на студено
В един тиган се налива олио 2 пръста дълбоко. Връхчетата се топват в панировката, окапват се и се пържат до златисто. Оставят се на хартия да поеме мазнината
След това в чиния се сипва от соса, гарнира се с изцедените връхчета и се сервира.
Много подходящо за  топло предястие

Да ви е сладко!

# 64
  • Мнения: 382
Баница с коприва и сирене (оригинална немска рецепта  rotfImbo)

Продукти: 750 гр. коприва, 1 средно голяма глава лук, 4 скилидки чесън, сол, черен пипер, 1 ч.л. сушен джоджен, 200 гр. сирене (нашенско бяло:-)), кори за баница или многолистно тесто, 1 белтък за намазване.

Приготвяне:   Копривата се бланшира във вряща вода за 2-3 минути, след това се отцежда и охлажда със студена вода - нарязва се на дребно и се задушава заедно с нарязания лук в зехтин, прибавя се и дребно нарязания чесън и се задушава още малко. След това към копривата се добавя джоджена и се запичат за 10 минути. Овкусяват се със сол и пипер. Корите се развиват и леко изстинала се смес заедно със сиренето разпределят върху него.  Навива се и се намазва с разбития белтък. Пече се в 200° до златисто-кафяво.

И после: хайде на баница и кисело мляко или таратор!  eat

# 65
  • Мнения: 1 238
Цитат
пък будалата яде гарнитурата

Голям майтап! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

При нас пъ е абсолютно обратно- аз си имам едно чекмедженце във фризера със какви ли не зелени лакомства, пък "будалата" нека лапа мръвки.

Но пък всичките ми шкафове са пълни със боб, леща, булгур, жито, всевъзможни семена и кво ли не още......за негов ужас!

# 66
  • Мнения: 1 238
Баница с коприва и сирене (оригинална немска рецепта  rotfImbo)

Продукти: 750 гр. коприва, 1 средно голяма глава лук, 4 скилидки чесън, сол, черен пипер, 1 ч.л. сушен джоджен, 200 гр. сирене (нашенско бяло:-)), кори за баница или многолистно тесто, 1 белтък за намазване.

Приготвяне:   Копривата се бланшира във вряща вода за 2-3 минути, след това се отцежда и охлажда със студена вода - нарязва се на дребно и се задушава заедно с нарязания лук в зехтин, прибавя се и дребно нарязания чесън и се задушава още малко. След това към копривата се добавя джоджена и се запичат за 10 минути. Овкусяват се със сол и пипер. Корите се развиват и леко изстинала се смес заедно със сиренето разпределят върху него.  Навива се и се намазва с разбития белтък. Пече се в 200° до златисто-кафяво.

И после: хайде на баница и кисело мляко или таратор!  eat



Това ще го пробвам с тофу... Wink Wink Wink Wink WinkМного вкусно ми изглежда!

# 67
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Мммм, благодаря zа рецептите. newsm68

# 68
Малеее, вчера какво поле с дърта коприва открих Mr. Green. Тя става ли за нещо?

# 69
  • Мнения: 980
Малеее, вчера какво поле с дърта коприва открих Mr. Green. Тя става ли за нещо?

аz бих брала само горните листа, ама това е мое мнение Hug

# 70
  • Мнения: 4 244
Малеее, вчера какво поле с дърта коприва открих Mr. Green. Тя става ли за нещо?
Стига да няма цветове най горе на стръковете, късаш една педя от върха и си готова   chef

# 71
  • Мнения: 1 238
Малеее, вчера какво поле с дърта коприва открих Mr. Green. Тя става ли за нещо?

аz бих брала само горните листа, ама това е мое мнение Hug

И аз това се питах оня ден. Зад нашия блок има бая коприва, ама е и доста одъртяла...да кажат другите мами дали си заслужава да берем...

# 72
  • Мнения: 980
ама тази НЕМСКА баница с коприва много ми мяза на НАШЕНСКА баница със спанак newsm78

# 73
Мале ама тя направо мутирала тая. Към метър и 50 висока. Цвят newsm78.....мале това пък не се сещам дали забелязах по нея

# 74
  • Мнения: 4 244
Мале ама тя направо мутирала тая. Към метър и 50 висока. Цвят newsm78.....мале това пък не се сещам дали забелязах по нея




Това е цвета на копривата.
А височината няма значение

# 75
  • Мнения: 980
ей , Фид, Хоничка иска да бере, не да сее
3начи бере се само връхчета беz семена

# 76
  • Мнения: 4 244
ей , Фид, Хоничка иска да бере, не да сее
3начи бере се само връхчета беz семена
Ами нали това и писах и аз - да търси стръкове без цвят!  Crossing Arms
И и показвам за да знае какво да търси  Laughing

# 77
...И и показвам за да знае какво да търси  Laughing
Мерси, за което. Довечера докато разхождам песа ще обърна внимание на това дали имат цвят Wink

# 78
  • Мнения: 382
Обикновено и около цъфналата коприва има по-млади растения, така, че смело Simple Smile
Само си вземи ръкавици Simple Smile
Иначе съм чувала, че цъфналата горчи, но не съм се престрашила да опитам. Мисля да си набера събота и неделя от морето:) И ще пробвам панираната с лимонения сос. Мммммммм...

# 79
  • Мнения: 1 465
Баба ми е правила салата от коприва - като сложи оцет, олио и сол и копривата не пари. Помня 4е е вкусно - тя и супа и баница ми е правила пак от коприва Heart Eyes

Общи условия

Активация на акаунт