Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 838
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 150
  • Майничка
  • Мнения: 12 646
Elegans, брои се от датата на първия болничен - 45 дни преди предполагаемия термин.

# 151
  • София-Младост
  • Мнения: 23 381
Имам и аз един въпрос във връзка с майчинството и по-точно с изплащането  през 315-те дни. Детето ми е родено на 16.09.2007 г. и би трябвало девет месеца да се навършат на 16.06.2008 г., а от НОИ ми казват, че 315 дни са навършени на 06.06.2008 г. Дали е правилно? Детето е преносено 5 дни. Как са го изчислили и с какво е свързано това изчисление? По мои изчисления ми се губат някъде около 10 дни или най-малкото- 5 дни.Благодаря предварително !
Ами просто е погрешно да се гледа кога детето става на 9 месеца. Дните са 315 , нито повече нито по-малко.

# 152
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ала-Бала  newsm51
 Добре е, че може и с декларация, тъй катоТрудова книжката му е попълнена едва при последния работодател... ooooh!

При този случай, той неосигурен ли се води? newsm78 ние плащаме здравните осигуровки само.

И последен въпрос;
Мога ли август да подам документите за юли...? Blush



Трудова книжка няма да ви трябва. Гледа се дохода ви за 12 месеца назад. Т.е. ако подадеш декларацията за детските в м.08 се взима дохода за периода 08.2007-07.2008. Ако през това време съпругът ти е работил при няколко работодатели, ще трябва от всички да вземе такова удостоверение. За месеците, през които няма доход-декларация свободен текст. За този период се води социално неосигурен.

Ако е трябвало да подадете молба юли, а вие го правите в август губите сумите за м. юли. Със задна дата не плащат.

# 153
  • Мнения: 2 484
Незнам дали знаете нещо по този въпрос;Ще съдя работодателя си,понеже имам да взимам 16 месеца майчинства,не ми ги плаща,сега вече детето навърши 2 годинки,да си изтегля ли документите от фирмата му,или да седят там newsm78,а евентуално другата година когато подавам за детски какво ще пиша- неосигурена,доход 0(понеже не се очаква да почвам работа) ooooh!

Понеже съм заварен случай завися от работодателя да плати осигуровките ми за да изтегли майчинствата,има ли някакъв период ,който като мине и не може да се тегли вече майчинство,чух нещо такова,и не мога ли аз да си платя осигуровките и на мен да ги преведат newsm78

# 154
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Незнам дали знаете нещо по този въпрос;Ще съдя работодателя си,понеже имам да взимам 16 месеца майчинства,не ми ги плаща,сега вече детето навърши 2 годинки,да си изтегля ли документите от фирмата му,или да седят там newsm78,а евентуално другата година когато подавам за детски какво ще пиша- неосигурена,доход 0(понеже не се очаква да почвам работа) ooooh!

Понеже съм заварен случай завися от работодателя да плати осигуровките ми за да изтегли майчинствата,има ли някакъв период ,който като мине и не може да се тегли вече майчинство,чух нещо такова,и не мога ли аз да си платя осигуровките и на мен да ги преведат newsm78

След като сет била на трудов договор трябва да си искате от работодателя Удостоверение за дохода за последните 12 месеца. Каквото ви напише той в него трябва да препишете в молбата за детски

# 155
  • Мнения: 1 178
Ала-Бала  newsm51
 Добре е, че може и с декларация, тъй катоТрудова книжката му е попълнена едва при последния работодател... ooooh!

При този случай, той неосигурен ли се води? newsm78 ние плащаме здравните осигуровки само.

И последен въпрос;
Мога ли август да подам документите за юли...? Blush



Трудова книжка няма да ви трябва. Гледа се дохода ви за 12 месеца назад. Т.е. ако подадеш декларацията за детските в м.08 се взима дохода за периода 08.2007-07.2008. Ако през това време съпругът ти е работил при няколко работодатели, ще трябва от всички да вземе такова удостоверение. За месеците, през които няма доход-декларация свободен текст. За този период се води социално неосигурен.

А какво да отбележа на декларацията- осигурен/неосигурен, при положение, че за 12 м. период е работил и с договор и без?

Да разбирам ли, че не мога с задна дата да подавам декларацията (защото днес е последният ден...)? ooooh!

Мерси за всички полезни отговори!  bouquet

# 156
  • Мнения: 1 463
Привет, дано вие да можете да ми отговорите - Имам платени отпуски от 3 години не вземани -учител съм по професия, а както знаете сега училищата са с делегирани бюджети.
Длъжен ли е работодателят да ми даде да ползвам всичката си отпуска?
И ако ми се откаже как мога да си я взема  като изключа напускането на работното място?

И при мене е така. Ще следя темата.

# 157
  • Бургас
  • Мнения: 289
Здравейте момичета!
За пръв път влизам в тая тема и не знам дали въпроса ми е за тук, за което моля да ме извините Praynig
Въпроса ми е за ползване на натрупания платен отпуск след навършване на 2г. на детете ми - след изтичане на платеното майченство.
Интересува ме
1. Колко дни минимум са необходими да работя, за да мога да взема отпуска на база актуализираната ми заплата? - 10 работни или цял месец  newsm78
2. Може ли работните дни и излизането в платен отпуск да са в 1 календарен месец? Или трябва през единия да работя, а през следващия да излиза в отпуск newsm78
Коко навършва 2 г. на 04.01.2009 г. Целият м. януари ли трябва да работя за да мога да получавам по-високо възнаграждение за натрупания отпуск, който ми се иска да взема другата година?
Благодаря, ако някой може да ми отговори!

# 158
  • Мнения: 38
От тук разбрах, че ако дам детето си на ясла преди 2г. и не започна работа ще ми бъде спряно майчинството. Местните социални работници ми казаха, че няма такова нещо. Къде, в кой закон да погледна, където пише точно и ясно. Благодаря.

# 159
  • Мнения: 3 835
При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
Важното е в момента, когато ти започне новият отпуск за бременност и раждане, да си в отпуск за гледане на дете! Иначе базата ще ти е 6 месеца назад от началото му.
Ако обаче искаш да ти е по-висока базата, е по-добре да се върнеш на работа, с по-високо възнаграждение, естествено. И то, желателно поне за 6 месеца.


Но сега на въпроса за болничните по време на евентуалната  Praynig втора бременност - аз не искам да ми е по-висока базата, удовлетворява ме да е същата като за първото дете. Не е ли възможно изобщо да не се "връщам" на работа, а само формално да ме назначат, като си ползвам платения отпуск за минали години (в случая 3 месеца) - това не означава ли, че за тези три месеца ме осигуряват на  "многото" пари, и ако изляза след тези три месеца в болнични( не за бременности раждане, а за общо заболяване -  до 45 дни преди раждането) - каква сума ще ми плащат за болнични.

Така че ако искаш да си ползваш старата база, изобщо не трябва да се връщаш на работа (вкл. и да ползваш болнични за патологична бременност, както и отпуски) или да прехвърляш майчинството.

# 160
  • Мнения: 82
Бих искала само да попитам ако се осигурявам върху минималната работна заплата колко ще ми бъде обещетението за първите 315дни.Благодаря предварително.

# 161
  • Мнения: 35
Стики, благодаря ти отново. Има, обаче само една "малка"подробност - искам да се върна уж, за да може, докато се гледаме с каката, сумата, която ще получавам да не е 220 лв до навършване на двете й годинки, а ползвайки платения отпуск и след това болнични евентуално до 45-дни преди раждането на бебче да е горе-долу 1000 лв, което си е голяма разлика  Shocked.
Знам, че не е редно да се правят чак такива сметки, когато става въпрос за бебчета, но всичко го правя, поради факта, че искам да бъда до децата си, докато растат -  знам, че ще ми е трудно гледането на породени деца, и затова ми се ще поне сега, когато имам най-голяма нужда от "Държавата" ни, да я използвам ( цял живот "тя" е взимала от мен, и ще продължава да го прави hahaha ).
Та така, затова ми беше любопитно дали е възможен такъв вариант - хем да съм си при каката, хем да си получавам и повече парички. И в този случай болничните ще бъдат на база 1000лв или 220 лв(при положение, че имам отпуск три месеца от минали години)
Благодаря ти отново, че не забравяш моите питанки   bouquet !

# 162
  • Мнения: 156
Привет, дано вие да можете да ми отговорите - Имам платени отпуски от 3 години не вземани -учител съм по професия, а както знаете сега училищата са с делегирани бюджети.
Длъжен ли е работодателят да ми даде да ползвам всичката си отпуска?
И ако ми се откаже как мога да си я взема  като изключа напускането на работното място?
 

Простете че настоявам, но може ли някой да ми отговори или не  newsm78
[/rquote]         И    мен ме засяга подобен проблем .Разрешиха ми да си ползвам отпуск до края на август  а имам  още към 60 дни.Ще следя какво може да се направи .
            Аз спазих чл176 ал3 и ми  бе разрешено да ползвам отпуск до края на август,а както съм споменала имам още 60дни.Какво може да се направи за да използвам  и тези дни.Благодаря.                                                                                                                                                                   

# 163
  • Мнения: 33
Здравейте на всички от форума. Дано моя въпрос и отговорите бъдат полезни за четящите форума. Ето и моя случай. Днес след 1-месечно чакане на отговор от работодателя, ми беше отказано да ме осигуряват на по-висока заплата, макар и с уговорката сама да си плащам осигуровките. Осигуряват ме на минимална р.з. по трудов договор. И ми плащат хонорар по авторски договор/ но имам съмнение, че може и да ми го спрат/
Искам да попитам някого дали мога да се самоосигурявам сама върху този авторски договор. Но има и друг проблем, че съм рискова бременност и съм в отпуск по болест. И трябва ли да си прекъсна болничните за да започна да се самоосигурявам.
Ако намеря втори работодател да се осигурявам, трябва ли пак да си прекъсна болнияния.
Не искам да се връщам на тази работа, работната среда не е подходща за бременни, а и в моето положение наистина трябва да се пазя повечко. Моля за компетентно мнение или просто за съвет. Изгубих време в чакане на отговор а термина е 1 март.
Благодаря.

# 164
  • София
  • Мнения: 3 789
Здравейте, мами! Имам нужда от вашата професионална и компетентна помощ и съвет.
Случаят ми е следния:
От 01-07-08 съм в болничен, който първоначално е за 30 дни, т.е до 30-07-08, а на 31-07-08 ми издадоха продължение отново за 30 дни, до 30-08-08. Вчера проверих, че от счетоводството на фирмата са ми превели пари за първия ден на първия болничен, т.е този от 01-07-08 (нали първият ден се изплаща от работодателя), но за първия ден на втория болничен, който започва от 31-07-08 не са ми превели нито лев, въпреки че е занесен в счетоводството на 31-07-08.
Та въпроса ми е- когато има такова продължение на болнични, т.е да се застъпват - първият ден на всеки следващ болничен пак ли работодателят го изплаща или вече се изплаща от НОИ или .... ? За да знам как да постъпя- дали да се обадя в счетоводството на фирмата и да попитам защо не ми е изплатен първия ден на втория болничен, при все че е в стария месец или да чакам да видя от НОИ какво ще преведат.
Надявам се да ме разбрахте какво е питането ми Hug
Предварително благодаря на всички, които ще ми помогнат с отговор или съвет. Hug

Общи условия

Активация на акаунт