Майчинството - счетоводно - 11

  • 70 794
  • 1 054
  •   1
Отговори
# 915
  • София
  • Мнения: 1 352
Момичета, никой ли не се е сблъсквал с подобен казус? Някой, който е ползвал болничен през цялата бременност евентуално не  знае ли? newsm78

Здравейте!
Четох, четох и пак не разбрах... Embarassed
В болнични съм от началото на април месец заради усложнения при бременност. Досега болничния не е прекъсван и взимам 80% от базата на заплатата за периода октомври 2007г.-март 2008г. Интересува ме, ако не прекъсвам болничния, след това майчинството на каква база ще се изплаща? За кой период ще взимам 90% от базата? Последните 6 календарни месеца преди да изляза по майчинство /т.е. април 2008г.-септември 2008г./ или ще се вземе за база отново периода преди да изляза изобщо болнични /т.е. октомври 2007г.-март 2008г./?
Благодаря предварително!
Oбезщетението за бременност и раждане представлява нов осигурителен риск различен от риска "общо заболяване" и за изплащането му болничният лист се въвежда отново за преизчисление като се образува нова база, която остава постоянна от първия до 315-я ден.т.е базата ще ти бъде април - септември 2008 г.

# 916
  • Мнения: 429
Благодарение на помщта на Стики разбрах как се изчислява базата за майчинството. Взех и решение кога да изляза болничен, но сега имам още един въпрос.
Официално трябва да изляза 45 дни преди раждането на 14 ноември, уговорила съм се с АГ да изляза в болнични още на 01 Октомври (не знам как ще ги оформят, но предполагам, че ще са няколко последователни болнични, които ще слея с този на 14 ноември). Друга майка от форума се е обаждала в НОИ и там са и казали, че болничния преди 45 дневния (дори и да е слят с него) се взима в базата.
На мен точно кои месеци ще ми се вземат и как болничния ще се отрази на базата ми???
Някъде из нета прочетох,че ако от 01.10 до 14.11 съм през цялото време болничен ще ми се вземе дохода като 0 лв...това автоматично ми сваля дохода супер много:((( Така ли е? Предварително благодаря за отговора!!!

# 917
  • Мнения: 3 835
Както anii_ta писа в предното мнение, 45 дни преди раждане си е нов болничен и не се счита за продължение.
В твоя случай база за него ще е май - октомври. Като октомври ще влезе с Доходът, от който е изчислено обезщетението.

Виж първото мнение, надявам се да стане по-ясно.  Simple Smile

# 918
  • Мнения: 429
Както anii_ta писа в предното мнение, 45 дни преди раждане си е нов болничен и не се счита за продължение.
В твоя случай база за него ще е май - октомври. Като октомври ще влезе с Доходът, от който е изчислено обезщетението.

Виж първото мнение, надявам се да стане по-ясно.  Simple Smile

Благодаря:о)
Значи няма такова нещо като да ми вземат октомври като доход 0 лв? (бях го чела в един друг форум, че щом целият месец си бил в болнични ти взимат като доход 0 лв)
И още един въпрос, аз подобно на Мини получавам заплата + бонус (но бонуса го взимам с един месец назад). Тя те е питаал какво се случва с бонуса, който ще получи когато вече е започнал 45 дневния болничен...разбрах, че в нейният случай ще се вземе предвид и ще бъде преизчислен. А какво ще се случи в моя случай-аз октомври ще съм в обикновен болничен и на 01.11 ще си получа бонуса  от месец септември, по този начин за октомври ще имам и бонус и обезщетение при болничен...ще ми се сумират ли като обща сума за октомври?Задавам толкова въпроси, защото до сега само веднъж ми се е налагало да взимам болнични и НОИ ми бяха превели супер нереално малка сума. Аз работя за голяма компания и ни внасят пълни осигуровки. Писах жалба до НОИ и те ми отговориха че " работодателят ми е подал коректна информация за брутното ми възнаграждение, некоректна информация за нетното за някакъв си месец", след жалбата съответно ми доплатиха болничните. Но сега съм в чуденка, защото наистина тази бонусна система прави доходът ми различен всеки месец и ме е страх, че пак ще ми объркат нещо изчисленията.

# 919
  • Мнения: 160
ще ви бъда много признателна,ако ми отговорите на въпроса.на 15 септември бебо тръгна на ясла.той е на година и половина,следователно ако се върна на работа ми се полага половин майчинство.още не съм уведомила работодателя,защото във вторник ще си прекратя трудовия договор и започвам в нова фирма.сегашния ми работодател каза,че ще ме освободи без предизвестие,за да започна веднага.ще изтърва ли седем дневния срок,в който трябва да уведомя бъдещия си работодател,че детето ми тръгва на ясла или може да попълня декларацията със задна дата.и за да не ми се губи част от сумата/половината майчинство/за първия месец,трябва ли новия ми трудов договор да е от следващия ден на прекратяване на стария?за да нямам неработени дни между двата.извинявам се ако е малко объркано.надявам се добре да съм обяснила.

# 920
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
ще ви бъда много признателна,ако ми отговорите на въпроса.на 15 септември бебо тръгна на ясла.той е на година и половина,следователно ако се върна на работа ми се полага половин майчинство.още не съм уведомила работодателя,защото във вторник ще си прекратя трудовия договор и започвам в нова фирма.сегашния ми работодател каза,че ще ме освободи без предизвестие,за да започна веднага.ще изтърва ли седем дневния срок,в който трябва да уведомя бъдещия си работодател,че детето ми тръгва на ясла или може да попълня декларацията със задна дата.и за да не ми се губи част от сумата/половината майчинство/за първия месец,трябва ли новия ми трудов договор да е от следващия ден на прекратяване на стария?за да нямам неработени дни между двата.извинявам се ако е малко объркано.надявам се добре да съм обяснила.
С подписване на договорът при новия работодател си подайте необходимата декларация за половин обезщетение. За времето при стария работодател ще получите пропорционално на дните пълното майчинство. Ако има прекъсване в дните м/у двата договора ще загубите пари само за теиз дни, не за цял месец. 220лв разделено работните дни за септември (21) това е на ден обезщетението, 10,48лв/ден.

# 921
  • София
  • Мнения: 184
anii ta, безкрайно благодаря за отговора ти! Hug

# 922
elma81  изцяло болничните се изплащат на 90% преди раждане и след раждане поне на мен така ми ги изсплащат.Търси си правото да получаваш 90%.

# 923
  • София
  • Мнения: 2 671
Извинявма се, ако е обсъждано по-рано, но ми е спешно - колко време след поддаване на болничния преди раждане се изплаща той? А на веднъж ли се плаща за всички 45 дни или как?

# 924
  • София
  • Мнения: 184
elma81  изцяло болничните се изплащат на 90% преди раждане и след раждане поне на мен така ми ги изсплащат.Търси си правото да получаваш 90%.

Ами аз доколкото разбрах, болничните преди този за майчинство от 45 дни /т.е. по време на самата бременност/ се водят като общо заболяване и затова се изплащат на 80% от базата. Не знам обаче дали със сигурност е така. А моите болнични вече приключват, от 5.10 излизам по майчинство и вече няма за кога...Колкото платили - толкова. Но досега по отношение на плащането като изплатени работни дни и периоди от НОИ са коректни.

# 925
  • Пловдив
  • Мнения: 187
Здравейте! Попитах и в друга тема, но още нямам отговор. Ситуацията е следната-дъщеря ми тръгна на ясла преди 2 дни, на 1,4 години е, следователно трябва да ми прекратят майчинството. Чух, че от яслата уведомяват НОИ, кога е тръгнало детето. Тъй като моят трудов договор е прекъснат от деня, в който детето тръгна на ясла, т.е.от 2 дни вече се водя че не съм на работа. Трябва ли да подам допълнително някаква декларация до НОИ че детето е на ясла?

# 926
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Попитах и в друга тема, но още нямам отговор. Ситуацията е следната-дъщеря ми тръгна на ясла преди 2 дни, на 1,4 години е, следователно трябва да ми прекратят майчинството. Чух, че от яслата уведомяват НОИ, кога е тръгнало детето. Тъй като моят трудов договор е прекъснат от деня, в който детето тръгна на ясла, т.е.от 2 дни вече се водя че не съм на работа. Трябва ли да подам допълнително някаква декларация до НОИ че детето е на ясла?

Щом договора ти е прекратен няма да получаваш майчинство и не е нужно да подаваш декларация.Ако започнеш работа и детето не е навършило две години,тогава подаваш декларация при новия работодател,за да получаваш 50 % от майчинството.

# 927
  • Мнения: 3 835
А какво ще се случи в моя случай-аз октомври ще съм в обикновен болничен и на 01.11 ще си получа бонуса  от месец септември, по този начин за октомври ще имам и бонус и обезщетение при болничен...ще ми се сумират ли като обща сума за октомври?..................
Но сега съм в чуденка, защото наистина тази бонусна система прави доходът ми различен всеки месец и ме е страх, че пак ще ми объркат нещо изчисленията.

Когато от службата подадат коригиращите данни, те ще се отнасят за септември, не за октомври. Важен е месецът, за който се изплаща бонусът ти, а не кога!  Wink
Не че са объркали изчисленията - нямали са достатъчно данни. Дори и сега да не ти преизчислят веднага обезщетенията, до края на май следващата година се прави преизчисление на всички болнични и се извършват доплащания. Ако искаш да ги преизчислят сега, трябва да си кореспондираш с НОИ.

# 928
  • Мнения: 1
Някой може ли да ми каже какво се случва ако вместо 6 имам 5 месеца осигурителен стаж без прекъсване....дали ще мога да взимам майчинство???? Thinking

# 929
  • Мнения: 160
благодаря за отговора!

Общи условия

Активация на акаунт