Майчинство 2009?

  • 54 387
  • 585
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 168
nikiki, абсолютно съм съгласна с всичко казано от теб!
Това което от доста време се опитвам да обясня, е, че трябва да вземем в собствени ръце отговорността за решенията и семейството си и да се стегнем, вместо да си губим времето с мрънкане и плюене по някой дето ни е длъжен! /Не че тоя някой - в случая великите ни държавни мъже са цвете за мирисане/
е, дъщеря ми става на 9 месеца след месец. Сега вземам около 600 лв., а после ще падна на 220 - ами работила съм като охрана по труда, ще се опитам с това да си изкарам с консултации на фирми някой допълнителен лев. При първа възможност ще се запиша на курс по Румънски /за Русе е доста търсен напоследък/ и така. И ще се чувствам по-сигурна и по- пълноценна и по- щастлива и по-полезна на семейството си, отколкото ако само седя, мрънкам и обвинявам всички други, но не и себе си!

# 76
  • Варна
  • Мнения: 3 953
И между другото, си мисля, че ако виждахме малко по-далеч от носа си и мислехме повече и за другите, а не само за себе си, щяхме да сме по-добре. Но това не е българска черта!
Убедена съм, че най-ревностните защитници на тезата как държавата трябва да издържа децата, като се пенсионират ще си сменят мнението и ще смятат, че те младите трябва да си гледат децата и да си ги издържат, а държават трябва да направи пенсиите такива, че на пенсионерите нищо да не им липсва.


 Peace
Ако сам не си помогнеш няма кой да ти помогне... е моето мнение...поне в БГ важи с пълна сила Wink

# 77
  • София
  • Мнения: 2 381
Минималната работна заплата за страната в момента е 220 лева, толкова е и майчинството. Разбрах, че от 01.01.2009 г. мрз ще стане 240 лева, следователно и майчинството ще бъде толкова. Peace
Обезщетението за отглеждане на малко дете, което сега е 220 лв. по случайност години наред е равно на минималната работна заплата. Те не са вързани едно за друго по закон. Обезщетението се определя в Бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка година и съответно го увеличават.

# 78
  • София
  • Мнения: 5 298
Ровя се специално за предложението на г-жа Масларова, което видях по новините вчера (01.09.2008 г.): да се промени "платеното" майчинство (90 % от заплатата): от 315 да стане 410 дни. 

Невероятно е каква дезинформация цари - почти навсякъде пише, че едва ли не вече е прието и сигурно, да не говорим за заглавията   #Crazy

Тук-там обаче си е написано ясно: "И все пак политиката за подобряване на пазара на труда остава основна цел за Масларова. Останалите приоритети, които тя си поставя до края на мандата на правителството, са: подобряване на доходите на хората в третата възраст, увеличение на детските добавки до 35 лева, както и отпуската за майчинство да бъде 410 дни. [01-09-2008]" (от http://www.ebf-tv.com/bgnews.php?video=4325).

И още малко: "240 лв. е заложената в бюджета за 2009 г. минимална работна заплата. Но това не е окончателно, тъй като бюджетът все още се обсъждал, посочи Масларова. Тя допълни, че има съгласие за повишаването на детски добавки, които да бъдат 35 лв. По думите й има предложение майчинството да стане 410 дни (57 седмици), като майката да получава 90% от работната си заплата, което е два пъти повече отколкото е в останалите европейски страни. Предстоят да се дебатират и проблемите, поставени от синдикатите, каза Масларова." (от http://www.focus-news.net/?id=n1030068&chain=1).

Въпреки всичко се надявам да се приеме и затова fingerscrossed

# 79
  • Мнения: 329
Не знам защо смятате, че държавата трябва да плаща до не знам кога. Ами то тогава никоя няма да работи до 3 годишна възраст на детето. И каква толкоз социална политика имат тези страни с платено майчинство 3 месеца. Ние тук не можем да си пратим децата на 9 месеца, а там могат да ги оставят на гледачка на 3 или на 6 месеца! Те по-малко майки ли са?
Само липсата на ясли и късното приемане е много кофти в нашата система. Преди закриваха ясли и детски градини, сега не могат да смогнат да ги отворят и построят. Сега закриват училища, а след някоя друга година няма да има къде да учат децата ни - ще стане като с детските градини - ей това е тъпо!
Naughty Naughty Naughty ДА НО ТЕЗИ МАЙКИ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ БАВЧКИ, А НИЕ ТОЧНО ЗА ТОВА ГОВОРИМ ЗА ХОРА В НАШЕТО ПОЛОЖЕНИЕ, И АЗ НЕ МОГА ДА СИ ПОЗВОЛЯ БАВАЧКА КАКТО НЕ МОГА ДА ГЛЕДАМ ДЕТЕТО СИ С 220лв.И ИМА ОГРОМНА РАЗЛИКАМЕЖДУ КФАЛИФИЦИРАНИТЕ БАВАЧКИ В КЪЩИ И ЯСЛИ ОТ 3 МЕС

# 80
  • Мнения: 329
Напълно подкрепям мненията на Алегра и Реме. Не може да сме си трайкали не знам си колко време и да сме се съгласявали работодателя да ни осигурява на МРЗ, а след това да ревем ми тя държавата ни е виновна, че не ни дава повече пари. За да има пари в държавата за социални дейности е необходимо всички съвестно да си плащаме осигуровките и данъците. ДОкато не станем добросъвестни граждани, няма за какво да плачеме.
И аз мога да повдигна темата защо хора, които лъжат за доходите си, вземат детски, а аз която си плащам съвестно всичко, нямам право на въпросните детски  Thinking
Също така за пюретата - е трябва да ви кажа, че бая пари спестих с решението си да ги приготвям домашно. Също много спестих и с решението си да кърмя детето - хем не пушех, хем не пиех, а  и пари за АМ не давах  Wink Та винаги може да имаш дете, ако искаш.
Върнах се и на работа, когато малкия беше на 9 месеца -  това не значи, че си обичам детето по-малко от тези, които ги гледат до две години. Сега пак ще имам бебе живот и здраве - и пак мисля да се върна на работа след 9 месеца, дори само за да не се губя като специалист и личност.
ОК-аз от както разбрах че чакам бебче си се осигурявам на по-висока заплата от собствения си джоб-въпреки че това е задължение на работодателя-а мислите ли че реално ще взема 90% от това на което съм се осигурявала и реално съм се лишавала. Не съм съгласна с вас  Naughty
Държавата никога няма да се прецака, винаги ще намаже  Naughty

# 81
  • Мнения: 14 503
Не знам защо смятате, че държавата трябва да плаща до не знам кога. Ами то тогава никоя няма да работи до 3 годишна възраст на детето. И каква толкоз социална политика имат тези страни с платено майчинство 3 месеца. Ние тук не можем да си пратим децата на 9 месеца, а там могат да ги оставят на гледачка на 3 или на 6 месеца! Те по-малко майки ли са?
Само липсата на ясли и късното приемане е много кофти в нашата система. Преди закриваха ясли и детски градини, сега не могат да смогнат да ги отворят и построят. Сега закриват училища, а след някоя друга година няма да има къде да учат децата ни - ще стане като с детските градини - ей това е тъпо!
Naughty Naughty Naughty ДА НО ТЕЗИ МАЙКИ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ БАВЧКИ, А НИЕ ТОЧНО ЗА ТОВА ГОВОРИМ ЗА ХОРА В НАШЕТО ПОЛОЖЕНИЕ, И АЗ НЕ МОГА ДА СИ ПОЗВОЛЯ БАВАЧКА КАКТО НЕ МОГА ДА ГЛЕДАМ ДЕТЕТО СИ С 220лв.И ИМА ОГРОМНА РАЗЛИКАМЕЖДУ КФАЛИФИЦИРАНИТЕ БАВАЧКИ В КЪЩИ И ЯСЛИ ОТ 3 МЕС

ами и за това е помислено - връщаш се на работа и ти намират жена от бюрото по труда, която да ти гледа детето и държавата й плаща.
друг кусур на социалната ни система ще споделите ли?

# 82
  • Мнения: 3 772
Всъщност има ясли, в които приемат бебета от 8 месеца, в София например са три, като двете са за деца със здравословни проблеми Колкото до продължителността на майчинството, независимо от социалната политика, повечето български майки вече се ориентираха и 4-5 месечните бебета се връчват на баби и гледачки, а мама ходи на работа Thinking Кърменето не е приоритет, явно
А за размера на майчинството- нещата сега са ок, според мен Преди едва 6 години отглеждах за 1 година две деца с доход 25 лв на месец- по 8 лв детски и майчинство Joy Оцеляхме,де

# 83
  • София
  • Мнения: 2 381
Алегра , да - това, за което говориш, е специална програма на социалното министерство "В подкрепа на майчинството", мисля, че се казваше. Държавата плаща мин. раб. заплата на гледачката плюс всички осигуровки. Семейството по свое желание плаща парички отгоре, така да се каже. За съжаление, дори и от Агенцията по заетостта признават, че жените, които могат да бъдат включени в програмата като гледачки, не винаги стават за тази работа. От т.г., май, разрешиха на роднини да участват в програмата като детегледачки.  newsm78 А, това е много добре. Защото така една безработна баба, която не е пенсионерка, може хем за получава пари, хем да трупа точки за заветната пенсия един ден, хем да гледа внучето си.

# 84
  • Мнения: 1 168
Не знам защо смятате, че държавата трябва да плаща до не знам кога. Ами то тогава никоя няма да работи до 3 годишна възраст на детето. И каква толкоз социална политика имат тези страни с платено майчинство 3 месеца. Ние тук не можем да си пратим децата на 9 месеца, а там могат да ги оставят на гледачка на 3 или на 6 месеца! Те по-малко майки ли са?
Само липсата на ясли и късното приемане е много кофти в нашата система. Преди закриваха ясли и детски градини, сега не могат да смогнат да ги отворят и построят. Сега закриват училища, а след някоя друга година няма да има къде да учат децата ни - ще стане като с детските градини - ей това е тъпо!
Naughty Naughty Naughty ДА НО ТЕЗИ МАЙКИ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ БАВЧКИ, А НИЕ ТОЧНО ЗА ТОВА ГОВОРИМ ЗА ХОРА В НАШЕТО ПОЛОЖЕНИЕ, И АЗ НЕ МОГА ДА СИ ПОЗВОЛЯ БАВАЧКА КАКТО НЕ МОГА ДА ГЛЕДАМ ДЕТЕТО СИ С 220лв.И ИМА ОГРОМНА РАЗЛИКАМЕЖДУ КФАЛИФИЦИРАНИТЕ БАВАЧКИ В КЪЩИ И ЯСЛИ ОТ 3 МЕС
Натисни си капслок-а преди да пишеш!
И да - могат да си позволят детегледачки, но това е въпрос на цялостен стандарт на живот, а не само на социална политика.
Дай Боже да го направят това с 90% за 1 година - кака се чува поне! Тогава доволни ли ще бъдете или все още е малко? До 3-та година ли трябва да плащат?

# 85
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
За всичко е виновна скапаната ни държава....
За това,че повечето млади отидоха да работят в чужбина,за това че рейнджърите ходят на мисии в опасните райони/като някои не се връщат живи/и не виждат семействата си с месеци,за това че някои жени в пред пенсионна възраст немогат да си намерят свястна работа и отиват в съседните държави да работят като домашни помошници....и всичко това ЗА ПАРИ.Пенсионерите ни мизерстват с тези смешни пенсии,детските и социалните помощи са под всякаква критика.....а данъците и цените на абсолютно всичко се вдигат с такава скорост,че лошо ти става  #Crazy

# 86
  • София
  • Мнения: 932
Писала съм нееднократно по такава тема и все се ядосвам, че има жени, които казват в чужбина- развитите държави, няма толкова дълго майчинство , само 3 или 6 или 9 месеца и толкова. Да така е, но..., както Вие сама irina_vas , казвате "това е въпрос на цялостен стандарт на живот".
Аз съм съгласна и стотинка майчинство да не взема, но мъжът ми да получава заплата , която отговаря на цените в България и за храна и за дрехи и за разходите за бебето и за наем и за сметки, хайде ще преживея и без екскурзии и почивки и глезотии, докато не работя и си гледам детето. Само че мъжът ми в момента роботи денем във фирмата в която е, а през почивните дни и нощем понякога работи втора работа, само и само да не се лишаваме от необходимите неща за нас  и бебка също да има всичко.  Почти не се виждаме. И честно казано майчинството макар и малко ни помага да закърпим месеца без лишения - пак казвам не говоря за луксове и глезотии. Ето това е тъжното.
Като паралелно имам база за сравнение с Испания, там имам братовчед, на които му се роди бебе миналата година, заминаха с жена му на майтап, сега само той работи , жена му роди там и никога не е и работила до този момент и майчинство също не взема. Е той изкарва достатъчно и за тях и за бебчето им, пак не им е луксозно , но само с неговата заплата и не ги е страх ще им стигнат ли до следващата заплата.
Та много мразя нападки от рода на - Вие в България само искате майчинство еди къде си няма толкова, но не може мъжът ми да се скапва от работа денонощно понякога и заедно с мизерното и незаслужено според някои майчинство едвам да връзваме месеца с доста лишения, които ми е пределно ясно, че ще отпаднат, когато се върна на работа, но пък аз искам да си гледам детето като бял човек , без лишения , както е в белите страни щом имам работещ мъж.
А и има хора, за които майчинството е доста по-голям приход в семейния бюджет , отколкото при мен, заплатите в провинцията са наполовина на софийските, а цените са същите доколкото чета и виждам.

# 87
  • Мнения: 1 168
Писала съм нееднократно по такава тема и все се ядосвам, че има жени, които казват в чужбина- развитите държави, няма толкова дълго майчинство , само 3 или 6 или 9 месеца и толкова. Да така е, но..., както Вие сама irina_vas , казвате "това е въпрос на цялостен стандарт на живот".
Аз съм съгласна и стотинка майчинство да не взема, но мъжът ми да получава заплата , която отговаря на цените в България и за храна и за дрехи и за разходите за бебето и за наем и за сметки, хайде ще преживея и без екскурзии и почивки и глезотии, докато не работя и си гледам детето. Само че мъжът ми в момента роботи денем във фирмата в която е, а през почивните дни и нощем понякога работи втора работа, само и само да не се лишаваме от необходимите неща за нас  и бебка също да има всичко.  Почти не се виждаме. И честно казано майчинството макар и малко ни помага да закърпим месеца без лишения - пак казвам не говоря за луксове и глезотии. Ето това е тъжното.
Като паралелно имам база за сравнение с Испания, там имам братовчед, на които му се роди бебе миналата година, заминаха с жена му на майтап, сега само той работи , жена му роди там и никога не е и работила до този момент и майчинство също не взема. Е той изкарва достатъчно и за тях и за бебчето им, пак не им е луксозно , но само с неговата заплата и не ги е страх ще им стигнат ли до следващата заплата.
Та много мразя нападки от рода на - Вие в България само искате майчинство еди къде си няма толкова, но не може мъжът ми да се скапва от работа денонощно понякога и заедно с мизерното и незаслужено според някои майчинство едвам да връзваме месеца с доста лишения, които ми е пределно ясно, че ще отпаднат, когато се върна на работа, но пък аз искам да си гледам детето като бял човек , без лишения , както е в белите страни щом имам работещ мъж.
А и има хора, за които майчинството е доста по-голям приход в семейния бюджет , отколкото при мен, заплатите в провинцията са наполовина на софийските, а цените са същите доколкото чета и виждам.
Виж, и моят мъж работи на две места - сега е на схемата 24 часа работи - 24 почива. Нали се сещаш, че не го виждам по-често отколкото ти твоя, защото прекарва почти цялото си време в къщи в сън.
Освен това не казвам ВИЕ в България, а НИЕ в България!
Ако си мислиш, че всички западняци се скъсват от охолство и екскурзии, жестоко се лъжеш.
Какво да се прави - такава ни е страната. Не сме си избрали да се родим тук, но имаме право на избор дали да живеем тук! Може да ни се иска хем да живеем в България, хем да живеем охолно, но няма да стане - това е реалността и трябва да се съобразим с нея и или да изчезваме или да драпаме самите ние да си подобрим положението /работа, квалификация, заплата/.
Защото, казвам го поне за 3-ти път нямам очи да искам повече от държавата, при положение, че ми дава повече отколкото на баба ми /приживе/ и дядо ми, които са си скъсвали задника от работа много по-дълго време от мен и са родили не 1, а 4 деца. Или от инвалидите, които нямат никакво право на избор дали да са такива или не и получават много по-мизерни суми.
Знам че има пенсионери, които вземат големи пенсии, но има и семвйства, които и по време на майчинството ходят на екскурзии, така че да не се хващаме за частните случаи!
Това е период за нас, който ще мине за 1,2,3 години и после пак ще си ходим /някои/ на екскурзийки. а какво ще кажеш за инвалидите и пенсионерите, при които мизерията ще е до живот?????
Това е реалността, колкото и да не ни харесва!!!!
Може много неща да искаме, но ако сами не ги постигнем, няма кой да ни ги даде.
Така че е по-добре вместо да си губим времето да плачем за това и да мърморим да се хванем в ръце и да търсим начин да си направим положението по-розово!!!!

# 88
  • София
  • Мнения: 2 381
Хайде, моля ви се, не спорете. Изместихте акцента на темата.

# 89
  • Мнения: 1 168
Извинявам се!

Общи условия

Активация на акаунт