Тортено предизвикателство Октомври 2008

  • 62 421
  • 1 138
  •   1
Отговори
# 690
  • Сливен
  • Мнения: 295
И аз нямам думи, страхотни торти. Сутринта като ги видях направо онемях. И точно тортите на Руми и Ели ме грабнаха. Руми с лъскавите шоколадови меденки, топлината на есенните листа и една сгушена ламя. Разкош. А тортата на Ели е много професионално направена, на пръв поглед си помислих че е на някоя сладкарка творение, толкова е изпипана, и толкова много детайли изработени на ръка има. Цветово е свежа и създаваща страхотно настроение. Момичета, справили сте се изключително добре. Нали все още съм начинаеща, не мога да коментирам изработките защото за мен са повече от перфектни.

# 691
  • Мнения: 2 185
Да се вредя и аз да коментирам, преди Тандури да е пуснала следващите участнички  Wink

Румя много ми харесват идеята и изпълнението, цветовете на листата са страхотни, а меденките страшно апетитни изглеждат. Наистина малко се губи ламята на фона, но и зелена да я беше направила, пак щеше да се слива с листата, така че смятам, че не си имала голям избор ( все пак една Ламя трябва да бъде зелена или кафеникава, в някои по-ексцентрични варианти червена или жълта, но друг цвят не мисля, че щеше да е подходящ, а всички от изброените присъстват и във фона  Peace )
За размерите са коментирали момичетата, но и така ми харесва- в света на приказките всичко е възможно  Wink, та дори и листата да са малко по-големички съразмерно ламята  Grinning

Ели първото, което си помислих като видях тортата ти беше " Брей от къде изникна това момиче  Thinking ?" Честно казано не мога да свържа името ти с нито една торта от другата тема, единствено ми се върти в главата нещо свързано с канадското знаме, но не съм сигурна, че беше твоя. Както и да е, определено се впечатлих, личи си че доста си се постарала и тази твоя торта със сигурност ще я запомня. Ще ми е много интересно ако можеш да пуснеш линк, или накратко да разкажеш за тези герои, защото за мен са напълно непознати  Wink . Първоначално помислих, че си пресъздала някоя басня  Laughing Фигурките ти са много детайлни и сполучливи, единствено мечето изглежда като плюшена играчка, на фона на останалите, които са доста живи. Костенурката е страхотна, бухалът също- Браво! Растителността много ми харесва, като цветове и като изпълнение, единственото, което не ми допада са цветчетата от страни, смятам че отвличат от вниманието на композицията  Peace . Разкажи повече за пъна ( ако е пън  Wink ), на който е кацнал бухалът, много истински ми изглежда, от шоколад ли е? Пеперудата действително е много красива и се губи на заден план. Нямам представа как изглеждат тези герои и дали като размери са изпълнени добре, но на мен ми харесват. Пак казвам, ще се радвам на кратък разказ за тази приказка, а ако има и картинки къде да видим ще е супер  Peace

# 692
  • Мнения: 1 122
Румя тортата е много хубава.  bouquet Изпълнението е перфектно, ламята, златната ябълка, меденките, а листата много добре изпъкват на шоколадчето. Обожавам шоколадови торти.

Ели перфектна. smile3501 Фигурките са супер изпипани и идеята за втория етаж да е пън е много интересна.

# 693
  • Мнения: 668
В това предизвикателство сте показали класа, момичета! Още по-хубави торти от миналия път!
Руми - чудни са цветовете, и точно според сезона, жълти, оранжеви, червени, кафяви... А ламята, макар и по-малка е страхотно сладка и симпатична. Тази пък може да е накакъв нов герой "Добра ламя, ала Спаска"  Wink А менденките ме изкушават и мен. Поздравления.
Eli_c - Твоята торта е като от списание! Направо ми взе акъла, толкова детайли, колоритна е, ярки и весели цветове. И мечето, и бухала, рибката, пеперудата, костенурката... да не забравяме слънчогледи папрати и всичко останало. Просто не бих критикувала. Поздравления и чакаме още в този дух.  Hug

# 694
  • Мнения: 1 965
Първо да благодаря на Тандурката, за търпението и за огромния труд който пак положи заради всички нас!!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes
Съжалявам че толкова късно се включвам, но.... така се получи.

Rumya
Първо искам да кажа, че за мен ти си героя на този сезон. Знам колко си напред с бременноста, и въпреки това се захвана с приказката. Наистина те поздравявам. Въпреки произшествието което имаше с ламята, ти не се отказа.
Нямам забележки. Цветовете са малко ярки, но както вече беше казано, това е приказка. В нея всичко може....... Ламята е толкова доволна и усмихната, че чак и завиждам. Единствено .... бих и сложила езичета. Колкото и да добричка, все пак е братовчедка на змията и мисля че трябва да има едно раздвоено езиче.....
Тортата ти е наистина много сполучлива.
ЕЛИ

позволявам си вместо теб да дам две линкчета. И на мен ми беше непозната тази приказка и се разрових. Незнам дали е това, но те ще ме поправиш ако греша.
ВИДЕО litlle bear
МАЛКОТО МЕЧЕ- снимка
Тортата ти е страхотна. Няма нужда от приказка. Фигурките са много изпипани. Совата ми стана любимка , а рибката много хитро е скочила във въздуха. Хареса ми също хитрото изрязване на тревата. Елементарно, но много добре е станало.  И ако не те заболя рамото от потупване и поздравления - Перфектно опъната торта!!!! Браво....

# 695
  • Мнения: 185
и аз да се включа след известно отсъствие.

Тортите са като живи приказки

Румя - много подходящо подбрани цветове, и интересна рецепта, ще пробвам задължително. Хвърли едно парче по-насевер  Wink

Ели - моя син има подобен мечо, така и се чудех от каква приказка е. Тортата е без всякакви забележки, просто перфектна.  Мисля, че правилно си сложила цветчетата на първия етаж, ако ги нямаше, щеше да има фрапираща разлика между цветовете в първи и втори етаж.
 

# 696
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Момичета, искам да се извиня, че до сряда (05.11) няма да мога да се включвам с адекватни коментари и въпроси. Ако има да питам някого след датата на представянето му и въпросът не е бил зададен ще го направя на лични.
Имам доста работа тези дни и почти нямам време за РС-то  Cry

# 697
  • София
  • Мнения: 2 671
Благодаря и на вас, момичета! Ван444е - добра идея за езичетата, не съм се сетила! А за геройството - ами!  Naughty - по-скоро беше голям кеф  Peace дано нещата вървят добре и да мога да участвам и другия път!
Да знаете, че когато спра да коментирам другите торти, ще е по-обективни причини  Simple Smile

# 698
  • Мнения: 1 271
Румя, триглавата ламя е превъзходна.Нищо, че пропорцийте не са много най-най, ама следващият път ще си знаеш...  Hug Много красива и приказна.

Ели, направо се потопих във вълшебният свят на приказките....Нямам какво да кажа, освен-прекрасна и изпълнена с живот торта.Все едно гледам филмче...  Hug

Аз също се извинявам, че се включвам толкова късно, но от малката не ми остава много време, пък и работата като сложим...отива ...найсе часа...

Момичета справили сте се превъзходно, тортите ви влязоха в папката за идеи!   bouquet

# 699
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Хехе, Кларет, от дървенията изпълзях, откъде се взех  Laughing ...
Понякога ми се иска да правя повече торти но работя, и то доста, нямам време за финтифлюшки Laughing. а и моите в къщи ядат само шоколад, мъжа ми още се ужасява от боите по тортите, тази от предизвикателството цялата я обелих за да я изядат Confused. Но за януари пак ще си поиграя, вече имам идея, леле колко ще е по-хубава от тазииии  Grinning ........
Ванчето вече ви е показала мечо, ето още една снимка.

След като направих моя мечо се сетих да погледна вечерта и аз филмчето, гледам има по-светло около муцунката а не около очите Laughing, а и малко рошаво и грубичко моето, но е първото нещо което съм правила, първата ми фигурка и ми е мила, не щях да правя ново, оставих го, каквото-такова Simple Smile.

Тандури тук видях пеперудата и поисках същата. Проблемът ми за зялото предизвикателство беше че трябваше всичко да е много дребно за да се спази мащаба. Затуй единствените цветя които измислих бяха слънчогледите  Laughing. Тааа, по-малка пеперудка не можах да направя, а не е и от приказката Embarassed, освен това трябваше да правя снимка на тортата отзад, затуй я лепнах на дънера. Сетих се че Ванчето не обича торти дето имат само лице, а отзад са като недовършени Grinning. С пеперудата и отзад беше хубавко. От тънко разточен розов гъм пейст е, с ножичка изрязах две крилца, произволна форма, малко ги пооформих с пръсти и ги залепих с малко вода към телце, с форма на гъсеничка, съхна в чаша през нощта. На другия ден с хранителен флумастер се опитах да наподобя шарките на пеперудите от картинката, та това се получи.
Дънера е от черен шоколад, разтопен и излят върху руло картон, покрито с фолио, драсках го отстрани да заприлича на дънер, има и клон от солета, покрита с шоколад също Laughing. Малко е големишък, а и колко още неща имах приготвени за този втори етаж, а и за първия - две патета за езерото, оградка от шоколад за до слънчодледите, покривка и кошница за пикник за върху дънера, ябълка, сандвич  Rolling Eyes Shocked .... Хвърлих ги, няма място а и става прекалено  Laughing...
За бакпулвера Дими ли ме пита, и аз мислех че са много 4лъжици, но добре става, трябва доста набухвател защото тестото е гъсто и тежко и трябва да стане на много ситни нежни мехурчета вътре за да се сиропира добре, а не на едри дупки.
Ще погледна някой питал ли е още нещи и ще отговоря пак. Благодаря за интереса и похвалите Simple Smile ...

ПС.: Знам че не е хубаво са се допълва назад, но за последователността на блатовете, Дими, смесвам сухите съставки, бакпулвера, после разтапям маслото, олиото, разбивам яйцата и ги прибавям към сухата смес, отгоре изливам разтопения в млякото шоколад, слагам ядките, (понякога не слагам Simple Smile), накрая разбърквам и рома  Peace. Печа веднага на един голям блат, после го режа с нож на 3-4. Може и на части да се пече. Когато не е за торта го правя в правоъгълна форма, режа на квадрати, сиропирам и заливам с шоколад  Twisted Evil ...

Последна редакция: нд, 02 ное 2008, 03:50 от eli_c

# 700
  • Мнения: 1 854

Rumya поздравления за идеята по сьдьржанието и декорацията на тортата ти!
Искам да те попитам за подправката за меденки (рецептата на Джули), ти успя ли да се снабдиш с такава, ако не, каква алтернатива използва?

Eli_c, хареса ми тази идея за смесването на масления крем с трохите от кейка, твой патент ли е?
Много ми допадна и по този начин определено сьвсем ще се "замаскира" вкуса на масления крем, който така или иначе не ми е любим.Комплименти за хубавите снимки!


 

Последна редакция: нд, 02 ное 2008, 01:20 от Оранжево небето

# 701
  • Мнения: 7 091
2 Ноември
Обсъждане на тортите на Marulka_s и Джемма.

Малко за правилата на обсъждането:
Форматът на обсъждане ще е свободен, както предния път. Моля както наблюдателите, така и участниците да имат чувство за такт при коментарите си, като се стараят да предложат конструктивна критика!
В първият постинг на всяко обсъждане ще пускам описанието на изработилите тортата точно както са ми го пратили.

Няколко съвета към обсъждащите:
- Моля, уточнявайте към кой е отправен въпроса ви!
- Преди да зададете въпрос, убедете се, че авторката не е отговорила на същия или подобен въпрос. Имаме само по 1 ден за 2 торти, времето не е много, така че постарайте се въпросите да не се повтарят!
- Моля, не обсъждайте други торти и не задавайте въпроси на други участници докато дискусията за настоящите тече!
Благодаря на всички ви за разбирането!

Marulka_s
Тортата на Marulka_s можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157607757610176/
Описанието на Marulka_s:

Торта „Дядовата ръкавичка”

Орехови блатове: 10 белтъка, 4 чаши смлени орехи, 3 с.л. брашно, 4 с.л. захар, кайсиева есенция, експериментирах и се получи много приятен вкус.

Крем: Кондензирано мляко, сметанов пудинг, масло, кайсиева есенция и желатин.

Крема не го описвам, защото е познатия крем на Пепи с мои допълнения. Използвам сметанов пудинг, става по-лек крем за моя вкус, есенцията го прави много приятен. И понеже сглупих и не взех немско масло и не стегна добре и сложих половин пакетче желатин, което се оказа недостатъчно количество, та кремът е малко течен, но пък тортата стана сочна. Важното е, че не се разтече покритието.

За да направя формата на ръкавичка си изрязах шаблон от лист А4.

При сглобяването запълних неравните части като смесих трохите от изрезките от блатовете с малко от крема, стана гъсто тесто, което ми помогна да изравня деликатните места.

Работих с готова моделираща маса, бавно съхнеща.

За допълнителни въпроси съм на линия

Джемма
Тортата Джемма можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157607764832961/
Описанието на Джемма:

Торта „Наполеон”

Рецептата е за хлебопекарна, но може и на ръка да се меси.

ТЕСТО :  В контейнерчето на хлебопекарната се слага 200 гр маргарин, 1 чаша сметана, 1 с.л водка и 1 чаша брашно (240 мл). Пуска на програма тесто без втасване. Аз направих двойна доза тесто.
След като се омеси се слага в найлонов плик и се оставя в хладилника за около час.
Разточва се върху пекарска хартия на тънко. Набожда се с вилица на няколко места. Изрязва се нужната форма и се пече докато порозовеят платките. Процедурата се повтаря докато свърши тестото.
Аз пекох на 170 гр с вентилатор на 3 нива за около 20-25 мин в загрята фурна.
Избрах тази торта, защото най-добре подхожда отстрани за имитация на полуострова- той е също така на пластове.

КРЕМ : 250 гр масло се разбива с 1 кутия кондензирано мляко (може и варен жълт крем). Отделно се разбива сметана- около 400 гр. Двата крема се смесват внимателно.

След сглобяване тортата трябва да престои поне една нощ , за да омекне.

УКРАСА : 40 девойки нямаше къде да събера на тортата, затова са по-малко. Грозноватички са , ама толкова можах.. Сплетох им косите както в легендата.    Червените петна в морето , по скалите и камъните са тяхната кръв. Червеното отстрани на тортата имитира червеникавите скали. Нарочно не е загладена добре, за да има пещери- максимално близко до оригинала.. Цветята по тортата символизират младостта и желанието за живот на девойките.. И един турчин търчи подир тях, за по-голяма достоверност на легендата. Бях направила и арка, на която пишеше Калиакра, но тя не успя да изсъхне добре и се огъваше, затова я махнах.

П.П Още като стана ясна темата не бях много очарована. Дълго мислих какво да направя, но тази легенда от моя край най ми легна на сърцето.

Снимките са малко тъмни, защото я правих късно вечерта. Украсявах я на другия ден.


ЛЕГЕНДА ЗА НОС КАЛИАКРА

Нос Калиакра, скалист полуостров издаден навътре в морето, още отдалеч привлича погледа на пътника със своя особен силует. По него има доста природни пещери, прилични на стаи. От последната "стая" в скалата се открива сводест прозорец над шеметната пропаст, в която вълните на Черно море с шумен плясък се разбиват около балваните, натрупани под най-тесния издатък на планинския нос. Тази част се казва "врата на четирийсетте моми".

При едно чуждоземно нападение много, много отдавна, нападателите успели да завладеят крайморските селища, да ограбят и плячкосат всичко, което им попаднало по пътя. Взели в плен и четирийсет девойки - най-красивите, които срещнали. Докарали пленничките на връх нос Калиакра и ги затворили в последната пещера, като оставили стража, да ги пази откъм входа.Очаквали настъпването на вечерта, за да напалят буйни огньове и да разделят хубавиците между най-изявените воини като награда за храбростта им.

Девойките, събрани от различни села, не се познавали, но общата зла съдба ги сближила като сестри. Нито една от тях не рачила да стане играчка в ръцете на завоевателите. Оплаквали през целия ден своята младост и неживян живот и не виждали никакъв път за спасение.

Най-смелата от тях обаче им разкрила, че има път да спасят честта си, като посочила прозореца: натам е спасението; натам, морето ще ни прибере!

Някои от девойките се изплашили и започнали да вият на глас. Но повечето от тях се окопитили и утешавали другарките си: няма живот а нас, по-добре чисти да умрем в морските води, отколкото да станем играчка в ръцете на войниците.

Дълго време се уговаряли девойките, ала все още някои треперели от страх - млади били, искало им се да живеят и да се радват на света. Но по-голямата част от девойките смело решили съдбата си - по-добре смърт, отколкото гавра с младостта им. И за да не се откаже някоя страхливка, заплели плитките си една за друга. А когато слънцето вече клоняло на запад и разсипало червените си лъчи по морската шир, те се изправили и огънали редицата си надве - в средата била най-смелата и най-красива девойка. Тя направила крачка към прозореца и двете редици като крила трепнали от двете й страни. как са се побрали на този прорез и как са успели да полетят едновременно към морските дълбини, не се знае. Но когато войниците ги видели, те били като ято жерави, с развени дрехи и разперени ръце се носели към морето. Замаяни от гледката, никой не се сетил да се спусне след тях и да се опита да ги спаси...

Паднали четирийсетте девойки в морето и загинали в аленеещите се от залеза води, запазили чисто своето име и моминска чест.


 

# 702
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Марулка много красива торта, бравос, жълтото е много фотогенично, животинките са перфектни, доста си си поиграла ... Много свежа и весело представена приказка, супер!
Джема, малко ми е трудно да преглътна тази легенда на торта, но щом ти е оживяла идеята няма друг начин, вдъхновението преди всичко  Peace. Доста нестандартна, но много интересна и смела форма, красиви цветове. Предполагам вкусът е бил перфектен, отдавна му се каня на този наполеон, доста занимавка иска ...

# 703
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Момичета, минавам само да ви поздравя за прекрасните торти   bouquet   bouquet   bouquet
Скрихте ми шапката!!!  Голям напредък!


Току що опитах тортата на Ели.  eli_c, много добра рецепта, дори без ром. Само сиропирането не ми допадна, но то си е до личен вкус. Вкуснотия.

# 704
  • Мнения: 7 091
Marulka_s, първо да кажа, че твоята торта ме грабна още като я видях! Чудесно реализирана идея! Абсолютно по приказката, невероятно детайлна работа ( нещо, което забелязвам в повечето торти!), чудесно покриване на тортата въпреки нестандартната форма, много добре и равномерно си разточила тестото за покриване, страшно идейни борчета, много ми харесаха, определено ще си ги запазя като идея Simple Smile Това, което лично на мен не ми допадна е покриването с "глазура" отгоре. Аз бих оставила тортата без лъскавина, но това си е лично мое мнение! Другото нещо- на мишката и липсва или тяло, или дупка, според мен Simple Smile
Наистина много добре си се справила!

Джемма, много амбициозен ( и грандиозен) проект! Трябва да ти кажа, че много ме изненада, аз очаквах малко по-различен тип торта от теб и дори в първия момент като видях малките снимки не можах да схвана коя приказка/легенда отразява. Убедена съм, че ти си знаеш кои неща са за оправяне, но все пак ще споделя и моето скромно мнение.
За мен цветово не работи комбинацията.Според мен синьото е твърде ярко, както и направо бих заменила розовото с кафяво или друг "земен" цвят. Ако беше работила с шоколад и беше имитирала естествения цвят на скалата определено щеше да спечели много. Друга забележка, която имам е, че цветовете като цяло са много бледи, от там на самите снимки не са излезли много добре и човек наистина трябва да се взре в снимките, за да различи къде свършва тревата, къде почват роклите на девойките.Като стигнахме до девойките, тука ти сама си каза, фигурите не са много прецизни, но добре си се справила с "въженцата" за коса! Много равномерно си ги направила, как успя да ги направиш така? Лично за мен обаче определено им липсва повечко коса, както и малко по-прецизна работа по лицата. Според мен, ако беше правила фигурките на ръка, вместо с формичката за бебе, щеше да се справиш по-добре. Виждала съм твои моделирани фигури на ръка преди да си вземеш формичките и мнението ми е, че се беше справила много по-добре. Сега някак е странно, и девойките, и османлията да изглеждат по приблизително един и същи начин.
Друго нещо, което мисля, че е неуместно са цветята. Това е много трагичен момент от историята ни и тези весели цветя според мен нямат място там. Добре си се справила с вълните отстрани, но лично на мен би ми се искало да видя малко цвят във водата, да създава илюзия за истинска, а не да е просто синя.
Друго нещо, което фактологически не ми се вързва е това, че "кръвта" е вече по скалите, а девойките още не са скочили.
Сега да си кажа, какво аз си представям, че е станало- според мен си имала идеята в главата, но в момента, в който си започнала да я сглобяваш си загубила желание да я довършиш. Има ли такова нещо? Не е в стила ти да не изпипваш всичко докрай( виждала съм много перфектни твои торти), затова имам такова предположение. Мисля, че затова ти се реши и на втора торта, така ли е? Ако да, то искам да ти кажа, че може като дизайн да не ми допадна много, но вкусово определено ме накара да примлясквам пред екрана Simple Smile



Общи условия

Активация на акаунт