Тортено предизвикателство Октомври 2008

  • 62 420
  • 1 138
  •   1
Отговори
# 990
  • Мнения: 1 173
Пепи и аз харесвам твоя вариант на Хензел и Гретел. Дечицата са просто невероятни , а погледа на Гретел  Heart Eyes
 Това че липсват малко детайли  или както казваш ти че е  "недоизпипана" не е проблем . Знам какво значи да си с болно детенце - преди всичко е здравето на децата и вниманието от което се нуждаят . Торта "изпипана" винаги може да се направи.
 Аз имам въпроси : как покри къщата , цялата наведнъж или стена по стена ?
Правила ли си Медовик с варен яйчен крем и ако да , кой вариант ти допада повече ( аз само веднъж съм правила Медовика и беше с крем Ванилия )
 Вайълетблу как тъй шЪ сЪ фръцваш - чакай да те по критикувам и аз  Mr. Green
Повечето вече споменаха за отделните елементи , ти отговори. Добре че мен няма кой да ме препира за "тортата" че иначе ( каквато съм нервна  ooooh!).И на мен ми липсват малко допълнителни елементи отгоре , но .... искали са да си похапнат тортичка , разбираемо е.
 Сега за ред велвет кейк. Много са капризни тези американски блатове . Малко се учудих че рецептата е с шортенинг а не с масло . По принцип повечето са с масло . При този вид блатове първо се разбива маслото с захарта докато побелее леко , после се слагат яйцата едно по едно като след всяко яйце се разбива на ниска степен. След това се добавят сухите съставки ( 1/3  от тях) , следва 1/3 от течните ( мляко или бадърмилк ) .Като се добавят всички съставки се разбива на много ниска степен или на ръка не повече от минута за да не се "пребие " сместа.
 Аз ти го казвам всичко това , но не означава че моите блатове винаги стават сполучливи  Mr. Green То само с четено от книгата не става ( поне при мен) . Иначе тука на Фуд канала има едно предаване , то такива обяснения хвърля човека - за брашното , за набухвателите , за мерките , за сместа , за тавата ( че не трябвала да е от тези с тъмното покритие , или от тези много тънките алуминиеви )  и т.н  - че свят ти се завива и си мислиш че никога няма да ти се получи на теб. Но явно си има тънкости , защото на него винаги му се получават поне 4см дебели  Shocked.

# 991
  • Мнения: 7 091
Аз ти го казвам всичко това , но не означава че моите блатове винаги стават сполучливи  Mr. Green То само с четено от книгата не става ( поне при мен) . Иначе тука на Фуд канала има едно предаване , то такива обяснения хвърля човека - за брашното , за набухвателите , за мерките , за сместа , за тавата ( че не трябвала да е от тези с тъмното покритие , или от тези много тънките алуминиеви )  и т.н  - че свят ти се завива и си мислиш че никога няма да ти се получи на теб. Но явно си има тънкости , защото на него винаги му се получават поне 4см дебели  Shocked.

Рая, за Кристофър Кимбъл ли говориш?  newsm78
Аз да подкрепя обясненията, досега не съм правила Ред велвет, обаче другите ми блатове, които са с масло и яйца абсолютно така ги правя, даже съм писала няколко пъти в тортената тема. Аз следвах абсолютно точно инструкциите от книгата на Кимбъл и са точно така, винаги са ми се надигали блатовете.  Peace

# 992
  • Мнения: 1 173
Тандури да , за неговата книга говоря ( купих си я след като ти спомена че била добра) . Аз май в тази книга не съм виждала рецепта за ред велвет кейк. Иначе и аз и се каня на тази торта , но мисля да я направя с крем от крема сирене , заквасена сметана и сметана ( фалшивото Тирамису). В къщи много го харесват.
 Аз за юнака от Фуд ченъл - даже не съм се заглеждала как се казва . Той  хумористичко го дава  и винаги  прави различни рецепти ( малко ме дразни лигавенето му по ТВ -то , но пък има какво да научи човек).

# 993
  • Мнения: 1 491
Райче е ти басимуси критиката ми дръпна  Joy 
За рецептата не знам, преписах я дословно както я имам аз (дори имам забележка под линията, че с тази рецепта е печелен конкурс ...)  Rolling Eyes  Изпълнявах я дословно, не знаех, че се прави така на 1/3, 1/3 и т.н. И като викаш, че на него 4 см дебели, то тогава и аз съм се справила прилично с вторият блат, защото отиваше над 4,5 см...  Blush  Whistling  Иначе, самата торта ми излезна около 10 см със покритието (но пък аз обичам да разточвам много тънко, та и Ванчето все за това ме дъвка при шоколадовото тесто  Rolling Eyes )

# 994
  • София
  • Мнения: 1 163
Вайлет каква е тази суха смес за баварския крем? Лебедите са много хубави, за мацката са ти казали, циците  й все едно не са нейните,някак си много събрани ми се виждат за този торс, нещо не сте се синхронизирали с мъжо, трябваше да го оставиш той да я направи цялата (момичето имам предвид , не тортата), и без това няма условие в Предизвикателството да няма помощници. Mr. Green
Пепи тортата ми харесва, единствено трябваше да има прозорчета отпред  на къщичката. Интересен крем само от заквасена сметана и захар, не киселееше ли поне малко, не е ли много тежък този крем на вкус, наистина не мога да си го представя, ще взема да си го направя една малка дозичка, поне е лесен...

# 995
  • Мнения: 1 491
Вайлет каква е тази суха смес за баварския крем?

Е, как каква?  Ванчето я тиражира още по времето когато влетя в темата и форума като ураган  Mr. Green  Аз отидох и си купих от Метро и в къщи всички изпопадахме от кеф от вкуса му. На найлоновия плик пише "Крем Бавария". И венаги го правя 1:1:1 суха смес : вода : прясно мляко ... но ще пробвам и само с мляко  Mr. Green

# 996
  • София
  • Мнения: 1 163
Сигурно не съм обърнала внимание, защото от Метро не пазарувам и за един крем не бих отишла, затова ми е минал транзит този крем. Има ли го някъде другаде.

# 997
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
sillsav, крема е подходящ за торти тип Добуш, където блатовете са точени и сухи и няма как да се сиропират. Влагата от сметаната попива в тях и самата торта става супер. На друга торта според мен няма да върви.
А рецептата за Медовик си я нося от Русия. Там доста го правех, а катос е сетих май ще пробвам и някоя друга позабравена торта от тефтера с руските рецепти Wink

# 998
  • Мнения: 1 965
sillsav - ЕТО КРЕМА. Има едни специфичен вкус, който обаче не всеки харесва. Пише че се прави с вода, но с мляко и вода 1:1 става много по-вкусно. Бухва доста и е добър заместител на сладкарската сметана и още по-добър при смесване с нея. Същите фокуси стават и със сух сладолед. ЕТО и ЕТО . Лично за себе си мога да кажа, че продуктите на VIVA са по-вкусни от ИНТРА. Има ги и във вариант КАКАО И ВАНИЛИЯ. Има по-малки разфасовки по някои магазини - но излизат адски нерентабилни от тези килограмивите които са около 5 лв. Пробвай с малка кутийка, да видиш дали ще ви хареса на вкус.

Последна редакция: вт, 11 ное 2008, 22:41 от van444eto

# 999
  • Мнения: 1 122
violetblue ти вече всичко си обяснила. Така че нямам какво да добавя, освен че лебедите много ми харесват и позата на девойката също. Браво за идеята и тортичката.  bouquet

_Пепи_ като я видях твоята торта и веднага си помислих, че времето не ти е стигнало. И ти всичко си обяснила така че нямам какво друго да кажа освен перфектно изпълнение. Браво.  bouquet

# 1 000
  • Мнения: 7 091
12 Ноември
Обсъждане на тортите на Shemet_neveroiaten и Алана.

Малко за правилата на обсъждането:
Форматът на обсъждане ще е свободен, както предния път. Моля както наблюдателите, така и участниците да имат чувство за такт при коментарите си, като се стараят да предложат конструктивна критика!
В първият постинг на всяко обсъждане ще пускам описанието на изработилите тортата точно както са ми го пратили.

Няколко съвета към обсъждащите:
- Моля, уточнявайте към кой е отправен въпроса ви!
- Преди да зададете въпрос, убедете се, че авторката не е отговорила на същия или подобен въпрос. Имаме само по 1 ден за 2 торти, времето не е много, така че постарайте се въпросите да не се повтарят!
- Моля, не обсъждайте други торти и не задавайте въпроси на други участници докато дискусията за настоящите тече!
Благодаря на всички ви за разбирането!

Shemet_neveroiaten
Тортата на Shemet_neveroiaten можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157608326033591/
Описанието на Shemet_neveroiaten

Предизвикателство – Нетрадиционни приказни герои.

Тема – БАБА ЯГА (аз лично такава до сега не съм виждала)

Блатове са двойна доза блатове за торта Трюфел.
Крема и трюфелите са по доза и половина.
Покритие шоколадов фондан.
Медена къщичка и елхички.
Баба Яга от ММФ.
Оцветяването на кърпата за глава и полата на Баба Яга е с четка.

Големи трудности имах за къщичката – това е третата. Първата беше от ММФ който не изсъхна достатъчно за да го сглобя – 4 седмици го чаках. Втората беше от шоколадов фондан и се счупи. Та поради липса на повече време я направих медена. И с нея имаше пукнатини които обаче закърпих.

Покритието също беше с проблеми - много бързо стегна и се нацепи та тортата е с много кръпки.

За снимките се извинявам, но фона е ужасен - за следващия път ще се постарая да изглеждат по-добре.

!Алана
Тортата на Алана можете да видите тук:
http://flickr.com/photos/26588310@N04/sets/72157608543509626/
Описанието на Алана

Торта

Блат : 5 яйца, 2.5 ч.ч захар, 2 ванилии, 3 ч.ч брашно, Ѕ ч.ч. олио, 1 п. амонячна сода, 1 ч.ч прясно мляко.
Всичко се разбива хубаво с миксера. Застилат се 3 не много големи форми с пекарска хартия и сместа се разпределя. Пече се в загрята фурна на 200 гр.
Аз разделих на 4 части, опекох трите във форма с диаметър 30 см (едната част оцветих с 1 с. л какао), а другата част разделих на две и ги опекох в две малки тавички.
Сироп: чаша компот от кайсии с една есенция Цитрон на Йоткер.
Крем: Половин литър сладкарска сметана се разбива хубаво. Отделно се приготвят две кремчета Йоткер – ванилия и шоколад, като се използва за всяко 400 мл. прясно мляко и се охлаждат много добре. Половината от сметаната се смесва с крем ванилия, другата се смесва с крем-шоколад. Към шоколадовата сметана прибавих една есенция ром Йоткер и около 70-80 гр. разтопен шоколадов кувертюр.
Сглобяване на тортата:  Трите платки ги сиропирах със сиропа, като редувах единия и другия крем. Отгоре намазах с маслен крем – 250 гр. масло и пудра захар на вкус.
Къщичката я сглобих от двете малки платки и остатъка от кремовете, след като стегна я изравних и намазах с маслен крем.
Тортата е облечена с готова моделираща маса, фигурките са от същата маса, като украсата е от масления крем описан от Джема - 250 гр кр.масло се разбива до побеляване. Прибавя се капка по капка предварително сварен и изстуден сироп от 200 мл. пр.мляко и 150 гр. захар.
Фигурките ги правих около ден общо, на единия ден оформих отделните части, като поизсъхнаха ги сглобих, а на третия ден ги довърших, но като общо цялото оформяне отне не повече от един ден.

Последна редакция: чт, 13 ное 2008, 06:10 от Tandoori

# 1 001
  • Мнения: 2 185
Извинявам се, че толкова късно се включвам, но нямах възможност по-рано.
Вайълет, те момичетата всичко са ти казали, само ще се повтарям- девойката леко гигантее на общия фон, кожата малко светла ми изглежда, рамене, гърди- обсъдили сте всичко. Борда много ми харесва като цвят идея и изпълнение  Peace . Поздравления за идеята като цяло, ако решиш да правиш поправителен на този сюет, мисля че ще се получи супер  Peace

Пепи, и по твоята торта всичко е обсъдено. Много ми харесва, че си направила косите в различен цвят и не изглеждат като клонинги. Вещицата също е супер. Другото е обсъдено  Peace

ПП ЕЕе Тандури ме превари и пусна новите торти преди да успея да публикувам...извинявам се ма Шемет и Алана.

# 1 002
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Вайлет, тортата е супер, малко е голяма момата, но нищо Laughing, важното е че е наперена като знаменоска от френската революция  Joy ... Лебедите са като на въртележка отстрани, синьо-зелената торта ми прилича на земното кълбо отдалече, много закодирани послания  Thinking Simple Smile ... За тези "лебедс" се замислих какво може да е - майтап ли, грешка ли или просто аз незнам, че може и така да се казват Simple Smile, но след 3 секунди забравих  Laughing ...
Пепи, какво да повтарям останалите, идеална къща и човечета, липсва ми първия етаж Simple Smile, личи че не ти е стигнало времето .... Знаем какви полянки можеш да правиш  Wink ...
Упс, сменена е темата вече, ще допълня за днешните торти ...
Шемет, това е най-страхотната Баба Яга която съм виждала  Shocked Grinning ... Къщичката също, крачетата са върха, даже боклуче има разсипано в ъгъла за метене  Laughing ... Толкова малко ли изглежда двойна доза трюфел  Thinking ... Липсва ми малко украса още, айсинг на елхичките, нещо по тортата че така ми изглежда като излято кюлче шоколад Simple Smile ...
Алана, от обясненията на рецептите огладнях посреднощ, какви са тези вкусни кремове, трябва да ги направя ... Много свежа торта! Прасуняците са много хубави Laughing ... Къщата също, покритието е много интересно, как точно го направи, само ги стисна заедно цветовете и ги разточи ? Пътечката от какво е, захар или златен глитър някакъв ? Дразнят ме само листата, красивоса оцветени но са дебелички, или поне трябваше да мазнеш и страничния ръб за да не белее  Peace ...

Последна редакция: ср, 12 ное 2008, 05:27 от eli_c

# 1 003
  • Мнения: 5 877
Шемет, страхотна ти е Ягата, изразителна, с характер.
Самата торта също ми харесва, стои монолитно и различно.
Само някои неща - не само материала, а и пропорциите на къщата спрямо подложката, липсата на допълнителна украса и преобладаващо кафяво-охрената гама създават впечатление по-скоро за къща от меденки с тортена подложка, отколкото за торта. Аз много обичам къщи от меденки, така че съм пристрастна, не знам дали не бих го оставила и така, сменяйки концепцията в движение Simple Smile
Хубав дизайн на къщичката, твой ли е?

Алана, твоята торта беше избрана за фаворит от дъщеря ми, каза, че била много весела.
Аз само бих се въздържала да рисувам с бои по самата торта, след като има други елементи и украси.

# 1 004
  • Сливен
  • Мнения: 295
Момичета, да ви кажа и аз си намирам доста кусури, тя тази торта е така изстрадала, в последния ден в последната минута, с прецакан компютър, абе просто не бе истина. В ума ми бе друга картина, но като не оставаше време и се получи това, листата са правени на бързо и оцветяването изобщо нестана. Анди - не съм рисувала с бои по тортата, самата моделираща маса е направена от около 7-8 цвята, намачкани и разточени заедно. Пътечката е от кафява захар Ели-с.
Шемет-невероятен - Баба Яга е страхотна, цялата ти торта е уникална, много добра работа, като я видях и онемях, немислех че е истинско всичко и къщата и бабата, абе разкош, то аз малко съм пристрастна защото от дете посещавахме редовно къщичката на баба Яга и ми е любима.

Общи условия

Активация на акаунт