Защо сключихте църковен брак

  • 7 678
  • 104
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 840
Аз вярвам, че дори и да е подходено от модата е едно малко зрънце, което ако му се даде шанс, би покълнало и оживяло....

 Peace Това е идеята - да дадеш шанс, а не да заклеймиш човека и да го отлъчиш.
А пък на свещеника не е негова работа да съди хората, а да ги лекува. Никой няма да излъже Господ относно помислите си, защото Той вижда всичко и знае по-добре и от нас какво става в душите ни. Ако си влязъл да се венчаеш в църквата с нечисти намерения, това си е лично твой проблем и единственият заблуден си самият ти, отговорността си е единствено и само твоя.

Последна редакция: вт, 23 сеп 2008, 10:37 от Маги ДС

# 76
  • Мнения: 318
Цитат
  Това е идеята - да дадеш шанс, а не да заклеймиш човека и да го отлъчиш.
А пък на свещеника не е негова работа да съди хората, а да ги лекува. Никой няма да излъже Господ относно помислите си, защото Той вижда всичко и знае по-добре и от нас какво става в душите ни. Ако си влязъл да се венчаеш в църквата с нечисти намереия, това си е лично твой проблем и единственият заблуден си самият ти, отговорността си е единствено и само твоя.
Подкрепям.

А бе къде изчезна Борко?Какво каза жената ще има ли църковен брак? Joy
Че тука стана доста горещо Grinning

# 77
  • Бургас
  • Мнения: 10 348
Направихме го съвсем спонтанно и не планувано.
На сватба си сключихме само граждански брак.Бяхме си решили, че не искаме църковен.Два дни след събитието отидохме в Трявна на почивка с кумовете ни.И понеже Дряновския манастир беше близо решихме да отидем да го видим.И там просто решихме, че искаме пак да се женим  Laughing.Добре, че попа беше разбран, защото не носехме кръщелни, нищо.Но с една скромна почерпка се разбрахме  Mr. GreenИ така сключихме църковен брак само с най-близките ни приятели като те ни кумуваха на нас и след това ние на тях.
Всеки трябва да реши за себе си и да го направи както го чувстват с половинката  Peace

# 78
Църковен брак сключихме, защото така искахме и двамата. На мен по- скоро през цялото време ми се икаше да не присъствам на гражданския. Свещениците не познаваме, но не мисля , че и хората от ритуалните зали се юрват преди церемонията да опознавт младоженците.Хайде да не плюем по духовниците, защото това са хора(много от тях), които си обричат живота в служба на Господ и  са наистина съвестни, а да не говорим, че учат по десет години, за да станат такива.

ппТакса има и в ритуалната зала.

# 79
  • Мнения: 806
Нашата сватба беше в протестантска църква по наше желание и си беше супер! Ритуалът в православната църква и на мен не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода.  Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

 ooooh! ooooh! ooooh! Как може да ги мислиш ( и най-вече пишеш тези работи). Аз не бих си го позволила като коментар за твоята църква.
Защо да не го пише? Да не би да лъже? Или от истината боли?

Истина? От коя страна. Протестанската ли само? Така ли ви насъскват там.... ooooh!
Би било хубаво да се вижда малко уважение към вярващите в този форум. За съжаление, реалността е друга.
Със сигурност практикуващите православани виждат свещеник повече от два пъти в живота си, не намират подобно тайнство за чисто и просто ритуал и най-малкото ще правят нещо си друго в църквата.
Живея в протестантска държава, в която се говори с уважение за православието и за 5 години никой не се е дори осмелил да каже такива глупости, както тези няколко реда.

Едно е православие на думи, а друго  наистина.Признай си, че свещенника за пари ще ожени всекиго. Без да познава младите, техните взаимоотношения, живота им, вярата им и пр. А това е от значение, защото какво е едно църковно брачно свидетелство, ако  го няма посвещението и на двамата?Ритуала сам по себе си никого не ползва, ако няма вяра в сърцата.Пред кого се вричат?Така не се ли извършва един несъмнено  страшен грях?Да обещаваш неща, които  не зачиташ и  да се вричаш пред Бог, когото  дори не уважаваш, да не казвам  нещо повече.А този свещенник на кого гледа да угоди, на Бог или на  нечии прищевки за с по-нам как си оригинална сватба.Да сме и ний като тълпата  Thinking
   От друга страна, без да рекламирам протестантството, но там никога няма да те оженят току-така.Там няма как да си платиш тая "услуга".Там те подлагат на кръстосан разпит и те съветват до 101 и обратно, докато се убедят, че наистина знаеш  какво се каниш да  направиш.Осъзнаваш  святостта на брака и се научаваш да цениш  човека до себе си още преди  да си  встъпил в бракНаучаваш, че  брака е не само ътека ,  застлана с рози, но и отговорност и  саможертва  ,дори самоотричане, ако се налага..Може и да пърхаш, като влюбен гълъб, но не можеш да заблудиш никого.Там хората са  общност и ако  си се впуснал в неправилни взаимоотношения винаги има кой да  ти  подаде ръка и  да те освести..Защото всички се познават и всеки го боли за другия.И не гледа сеир, а помага  както може.Затова и разводите там са изключително рядко явление.И обикновенно са следствие от отказа да  се приеме съвет.
  И това не е протестантската църква, оная традиционната, а  истинската, все още  живата тука у нас.Моля се, никога  да не се превърне в традиция и платена услуга, която да обезмисли святостта на брака- свързването  на двама души от самия Бог.

  КОЕТО Naughty не означава, че не признавам православния брак- напротив.Обаче някак си  хората са оставени  без знание и информация да си правят каквото им хрумне.А не е било така  преди, нали?

Това не е вярно изобщо.  
Познавам лично свещеник на протестантска църква, който кара мерцедес и живее в двуетажна къща с семейството си.  При мен има всички вариации на християнството и мога да кажа, че само православните църкви не са от тези на които трябва да даваш 10% от заплатата си.  Само в православните църкви свещеника е облечен в расо.  Само там има икони и свещички, само техните врати са отворени 24 часа, и само там мъжът ми се разплаква от вълнение (а той е методист християнин).  Не обиждам никого защото аз съм християнка и за мен всички вариации на християнството са еднакво скъпи.  
Признавам, че има църкви и попове от всички религии които не стават, но ми е много обидно да знам, че християни, макар и различни, спорят и се карат за глупости.  Вярата е в самият човек.  Само той си знае какво е в душата му когато влезе в църквата избрана от него.  Нали в един Господ вярваме.  

# 80
  • Мнения: 166
А може би някои от вас са сключили само църковен брак.
Това в Българската православна църква е невъзможно.

Имам църковен брак. Съпругът ми е атеист /макар и кръстен/, желанието беше изцяло мое. Отидох в църквата не пред попа, а пред Бог.

# 81
  • София
  • Мнения: 1 508
Вярата е в самият човек.  Само той си знае какво е в душата му когато влезе в църквата избрана от него.  Нали в един Господ вярваме. 

Абсолютно си права. И няма значение какъв е свещеникът, вярващите се венчават пред Бог, а свещеникът е само негов представител, а не негово олицетворение. За истински вярващите това има много по-голямо значение, отколкото гражданският брак за нас атеистите - лично за мене съветът не е институция, която би придала повече достоверност на сключването на брак, по същия начин бихме могли просто да се съберем и да разменим халки пред приятели. Наистина, сключили сме граждански брак, но за нас това беше просто израз на чувства, а съветът беше просто формалност.

# 82
  • Мнения: 806
Вярата е в самият човек.  Само той си знае какво е в душата му когато влезе в църквата избрана от него.  Нали в един Господ вярваме. 

Абсолютно си права. И няма значение какъв е свещеникът, вярващите се венчават пред Бог, а свещеникът е само негов представител, а не негово олицетворение. За истински вярващите това има много по-голямо значение, отколкото гражданският брак за нас атеистите - лично за мене съветът не е институция, която би придала повече достоверност на сключването на брак, по същия начин бихме могли просто да се съберем и да разменим халки пред приятели. Наистина, сключили сме граждански брак, но за нас това беше просто израз на чувства, а съветът беше просто формалност.

Да, аз се омъжих в Методиска Християнска църква.  Ако ви покажа снимките от тази църква, няма да знаете даже, че е църква.  Но не бих изразила грозни чувства, защото хората са християни.  Искам също да посоча, че много пъти различните християнски църкви се събират и изпращат помощи и свещеници до места и хора в нужда. 
Ние имаме само църковен брак, който е истински пред държавата, Бога и нас.  Това беше наш личен избор.

# 83
  • Мнения: 3 675
Ние нямаме такъв брак, защото мъжът ми не е кръстен, но може някой ден да сключим, но смятам че такъв брак е уместен само за наистина вярващите и религиозни хора.Този брак е лишет от смисъл, ако не вярваш в Бог.

# 84
  • Мнения: 166
Смисълът за половинката ми бе единствено да удовлетвори желанието ми. След като има тази възможност, не виждам нищо нередно. Не е престъпление пред Бог, че съм се венчала с атеист. С негово съгласие.

# 85
  • Мнения: 822
Не следих темата и не знаех, че се е заформил такъв голям спор след моето мнение!
Искам да се извиня, ако съм засегнала някой, но лично аз така виждам нещата. Лично за мен обстановката в православния храм е подтискаща!
Относно свещениците сте напълно прави - не можем да ги поставяме под един знаменател, може да има и съвестни такива, но за жалост тези, които аз познавам, с които сме били дори колеги в един университет са ме разочаровали страшно много. За повечето от тях свещеничеството е чисто и просто доходоносна работа - нищо повече! Това го казвам с болка, а не с цел да оплювам нечия деноминация.
За жалост това не остава незабелязано от хората - невярващи или вярващи, които идват например за пръв път в църквата, с желание да се венчаят.
И още нещо - хора, на които не им позволиха да сключат повторен брак в нашата църква по ред значителни причини нямаха никакъв проблем с това в Православната църква - нали всички сме християни и имаме една Библия? Кой определя тогава правилата? Или може би ще кажете "няма значение....." - е, за мен има значение, затова ми е мъчно.
Тук във форума срещнах много искрени християни - православни, католици, протестанти и се убедих как вярата обединява хората -  но, когато няма вяра......?

Мое лично мнение   Peace

# 86
  • Мнения: 2 407
Вярваща съм,но и аз незнам в моя случай защо.

# 87
  • Мнения: 919
Кръстницата ни беше дъщеря на поп и настоя...

# 88
  • Мнения: 1 186
Вярваща съм както и съпруга ми и това беше от значение за нас Peace..като ще правим сватба , нека програмата да е пълна Wink

# 89
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Нямаме такъв брак и не виждам смисъл за себе си. Аз бях категорична, а на съпруга ми му беше все тая.
Чувала съм, че църковен брак не се разваля, но на никой не му пука от това, когато тръгне да се развежда. Иначе казват, че са много вярващи...

Общи условия

Активация на акаунт