Защо сключихте църковен брак

  • 7 674
  • 104
  •   1
Отговори
# 60
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Нашата сватба беше в протестантска църква по наше желание и си беше супер! Ритуалът в православната църква и на мен не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода.  Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

 ooooh! ooooh! ooooh! Как може да ги мислиш ( и най-вече пишеш тези работи). Аз не бих си го позволила като коментар за твоята църква.

# 61
  • Мнения: 318
Защото няма по-голяма благословия от Господната. Simple Smile
Тя не идва нито от църковната институция, нито от човека свещеник, а от благодатта дадена му свише.Така че не ми дреме, че свещеника бил пиян.То си е за негова сметка.А за гостите, че си нямат и ни най-малка представа(култура) какво се случва по време на тайнството и затова излизали - пак си е за тяхна сметка.

# 62
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Нашата сватба беше в протестантска църква по наше желание и си беше супер! Ритуалът в православната църква и на мен не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода.  Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

 ooooh! ooooh! ooooh! Как може да ги мислиш ( и най-вече пишеш тези работи). Аз не бих си го позволила като коментар за твоята църква.
Защо да не го пише? Да не би да лъже? Или от истината боли?

# 63
  • Мнения: 2 722
Моята опция за гласуване я няма, а не съм единствената.
Църковния брак беше начина на 10-тата годишнина от гражданския брак.

В този ред на мисли - след 4 месеца празнуваме 20-та годишнина - някаква идея за освежаване отново  newsm78 Wink

# 64
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Освен да си спретнете подновяване на брачния обет, друго не се сещам. Малко/голямо събиране, у дома или на ресторант, вие като младоженци и тържествено си говорите влюбено. Като на истинска церемония.

# 65
  • София
  • Мнения: 62 595
Имахме венчавка в църквата. Решихме, че така е редно и влагаме и свой смисъл в него.

# 66
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Нашата сватба беше в протестантска църква по наше желание и си беше супер! Ритуалът в православната църква и на мен не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода.  Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

 ooooh! ooooh! ooooh! Как може да ги мислиш ( и най-вече пишеш тези работи). Аз не бих си го позволила като коментар за твоята църква.
Защо да не го пише? Да не би да лъже? Или от истината боли?

Истина? От коя страна. Протестанската ли само? Така ли ви насъскват там.... ooooh!
Би било хубаво да се вижда малко уважение към вярващите в този форум. За съжаление, реалността е друга.
Със сигурност практикуващите православани виждат свещеник повече от два пъти в живота си, не намират подобно тайнство за чисто и просто ритуал и най-малкото ще правят нещо си друго в църквата.
Живея в протестантска държава, в която се говори с уважение за православието и за 5 години никой не се е дори осмелил да каже такива глупости, както тези няколко реда.

Последна редакция: пн, 22 сеп 2008, 21:00 от Kalinka

# 67
Нашата сватба беше в протестантска църква по наше желание и си беше супер! Ритуалът в православната църква и на мен не ми харесва честно казано - най-вече защото е чисто и просто ритуал - нищо повече. Никой не познава никой - свещеникът вижда енориашите най-много за втори път и след платена такса може да да ги ожени няколко пъти без проблем, нищо, че Библията отхвърля развода.  Пък и обстановката там  ми е малко подтискаща - по-скоро предразполага за извършване на едни малко по-други ритуали!

 ooooh! ooooh! ooooh! Как може да ги мислиш ( и най-вече пишеш тези работи). Аз не бих си го позволила като коментар за твоята църква.
Защо да не го пише? Да не би да лъже? Или от истината боли?

Истина? От коя страна. Протестанската ли само? Така ли ви насъскват там.... ooooh!
Би било хубаво да се вижда малко уважение към вярващите в този форум. За съжаление, реалността е друга.
Със сигурност практикуващите православани виждат свещеник повече от два пъти в живота си, не намират подобно тайнство за чисто и просто ритуал и най-малкото ще правят нещо си друго в църквата.
Живея в протестантска държава, в която се говори с уважение за православието и за 5 години никой не се е дори осмелил да каже такива глупости, както тези няколко реда.

Едно е православие на думи, а друго  наистина.Признай си, че свещенника за пари ще ожени всекиго. Без да познава младите, техните взаимоотношения, живота им, вярата им и пр. А това е от значение, защото какво е едно църковно брачно свидетелство, ако  го няма посвещението и на двамата?Ритуала сам по себе си никого не ползва, ако няма вяра в сърцата.Пред кого се вричат?Така не се ли извършва един несъмнено  страшен грях?Да обещаваш неща, които  не зачиташ и  да се вричаш пред Бог, когото  дори не уважаваш, да не казвам  нещо повече.А този свещенник на кого гледа да угоди, на Бог или на  нечии прищевки за с по-нам как си оригинална сватба.Да сме и ний като тълпата  Thinking
   От друга страна, без да рекламирам протестантството, но там никога няма да те оженят току-така.Там няма как да си платиш тая "услуга".Там те подлагат на кръстосан разпит и те съветват до 101 и обратно, докато се убедят, че наистина знаеш  какво се каниш да  направиш.Осъзнаваш  святостта на брака и се научаваш да цениш  човека до себе си още преди  да си  встъпил в бракНаучаваш, че  брака е не само ътека ,  застлана с рози, но и отговорност и  саможертва  ,дори самоотричане, ако се налага..Може и да пърхаш, като влюбен гълъб, но не можеш да заблудиш никого.Там хората са  общност и ако  си се впуснал в неправилни взаимоотношения винаги има кой да  ти  подаде ръка и  да те освести..Защото всички се познават и всеки го боли за другия.И не гледа сеир, а помага  както може.Затова и разводите там са изключително рядко явление.И обикновенно са следствие от отказа да  се приеме съвет.
  И това не е протестантската църква, оная традиционната, а  истинската, все още  живата тука у нас.Моля се, никога  да не се превърне в традиция и платена услуга, която да обезмисли святостта на брака- свързването  на двама души от самия Бог.

  КОЕТО Naughty не означава, че не признавам православния брак- напротив.Обаче някак си  хората са оставени  без знание и информация да си правят каквото им хрумне.А не е било така  преди, нали?

# 68
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Вечно повтарящите се приказки за православието от устата на другите или на еретиците са ми до болка познати. Има грешници свещенослужители, както при протестантите, така и при правовлсавните, така и при католиците. Има и много от тях, които не са такива.

Тези, които ходят на църква, изповядват и причестяват редовно са познати на тези, които ще пристъпят / са пристъпили към това тайнство.

Ние не сме тези, които съдим грешниците. Има си друг за тази работа. Аз вярвам, че дори и да е подходено от модата е едно малко зрънце, което ако му се даде шанс, би покълнало и оживяло....

# 69
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Всеки вижда това, което иска да види. Относно заформилия се спор - няма какво да се отрича, свещениците в Бг ще оженят всеки за всекиго. Без предварителни 'интервюта', като изключим парите за ритуала.
Няма подход в церемонията, няма лично отношение, всичко е на конвейер.

# 70
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Предварителните интервюта са изповедите. От кого зависят те?
За себе си си знам, че е в моите ръце дали да ходя или не и не мога да обвинявам някой друг, ако не го правя.
Няма и да има подход и лично отношение, като усещане във венчаващите се или странично гледащите, ако не те познават. Съвсем естествено е.

# 71
  • Мнения: 318
Обидно е да слагаме за една черна овца всички свещенослужители под един знаменател.Както при различните хора големината на вярата е различна, така е при свещениците.Едни са по-съвестни и приемат да служат на Бога, а за други е просто работа.Но ние не трябва да ги съдим, че нас кой ни съди колко добри християни сме?

# 72
  • Мнения: 1 840
Гласувах с първа опция.

# 73
# 74
  • Мнения: 2 448
Вечно повтарящите се приказки за православието от устата на другите или на еретиците са ми до болка познати. Има грешници свещенослужители, както при протестантите, така и при православните, така и при католиците. Има и много от тях, които не са такива.

Чак не мога да повярвам, че пиша в подкрепа на този пост, но при положение, че съм много против всякакъв вид проповядване из форума, доста се издразних , че някои дори правят опити да разгадават и осъждат подбуди за действия на трети лица.
Кой вярва, кой не вярва, кой защо го прави, само той си знае и не е работа на никой да прави анализи и коментари.
На никой не му пука дали някой друг признава или не неговия собствен брак или дали му харесват ритуалите в нечия църква.

Обидно е да слагаме за една черна овца всички свещенослужители под един знаменател.Както при различните хора големината на вярата е различна, така е при свещениците.Едни са по-съвестни и приемат да служат на Бога, а за други е просто работа.Но ние не трябва да ги съдим...
Peace

Подкрепям това, при положение, че не съм православна.

Общи условия

Активация на акаунт