Нашите любими торти ... глазури, покрития и фигурки за тях 52

  • 41 473
  • 284
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 2 142
_Пепи_ ,petia_tag, благодаря ви за идеите! Утре, ще се пробва и после, ще докладвам за резултата.

_Пепи_ , още едно въпросче. Тортите ти са много лъскави, това от ММ ли е или след това си ги лъскаш с нещо?

# 151
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Мишел, от конденза е мила. Не ги лъскам с нищо, но винаг като я извадя от хладилника и се получава ужасен конденз  Sad

# 152
  • Мнения: 592
Добро утро,
нямаШе ли някой да пуска рецептата на торта Захер или няксде съм я пропуснала  newsm78

# 153
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
stasi76, аз съм работила с фото декорация. Под декорацията моят крем си беше сметана. Около декорацията декорирах пак със сметана. А отгоре мажеш с кристалин, но спокойно можеш и да пропуснеш този елемент. Просто няма да има блясък катринката. След няколко часа картинката омеква и е готова за рязане тортата Peace


Албена
направо ти завидях за сръчността при работа със сметана. Ще ваема редовно да тренирам, може пък и да успея леко да наподобявам твоите неща.
Имам въпрос - розата около какво я моделираш?

Последна редакция: сб, 04 окт 2008, 13:38 от Mimito

# 154
  • Мнения: 1 271
Николета аз щях да я пускам, обаче по късно защото сега много маймуни имам по клавиатурата....

# 155
  • Мнения: 7 107
Пепи, мерси за включването по моя въпрос, в момента все още сам на етап размисли и страсти  Joy!

# 156
  • София
  • Мнения: 2 116
Дими благодаря ти за идеите.  bouquet Аз мислех да направя кръст, обаче сега пък си поискаха отгоре да е икона тъй като в понеделник е Св. Тома и тогава е курбана, та днес  си взех една фотодекорация от Кадемлия.

За иконата си го помислих тогава, но си викам - как пък ще тръгне човек да реже икона, но...явно в случая няма да им е проблем:))) Непременно я покажи тази торта:)

# 157
  • Мнения: 2 142
Пепи, кофти работа е конденза,не зная, как да се избегне. Последният път не ми се получи никакъв конденз, даже не мога да разбера, как стана този номер, но покритието беше перфектно.  Трябва да открия начина... Аз пък си помислих, че специално си я "полирала"  Hug

Дими, знаеш ли някъде,където да правят фотодекорации?

# 158
  • София
  • Мнения: 618
Дими, знаеш ли някъде,където да правят фотодекорации?

Не съм Дими, но да ти кажа че такива правят на Кадемлия, по твой избор, дори и снимка. Също има и в Илчовски Peace

# 159
  • Мнения: X
По въпроса за конденза...не че имам опит,но на моите 5-6 торти с покритие  Wink не ми се е получавал конденз.Защо си мисля,че конденз се получава,когато хладилника е настроен на много ниски температури/степен?  newsm78

А всъщност на мен конденза ми харесва, придава една такава лъскавина и гланц на тортата...сигурно затова не ми се получава... Sad

# 160
  • У дома
  • Мнения: 1 741
"САХЕР" ТОРТА
Блат:

200полусладък шоколад
180 г краве масло
100 г захар
180 г брашно
2 ванилии
6 жълтъка
100 г пудра захар
6 белтъка
щипка сол

Пълнеж:

450 г конфитюр от кайсии
3 с.л. ром

Глазура:

200 г захар
125 мл вода
1-2 с.л. краве масло
200 г млечен шоколад
Загрейте фурната до 180 градуса. Покрийте дъното и стените на кръгла форма за торта с хартия за печене или намажете с олио и поръсете с брашно. Разтопете начупеният на парченца натурален шоколад на водна баня (съда не трябва да допира водата и водата не трябва да завира), като бъркате непрекъснато. С миксер на ниска скорост разбийте маслото и захарта до побеляване. Добавяйте жълтъците (по два наведнъж) и разбивайте до пълното им поемане от маслото. Добавете разтопения и леко охладен шоколад и добре разбъркайте.

Разбийте белтъците със щипка сол на твърд сняг, като добавяте пудрата захар на тънка струйка. Със шпатула внимателно размесете 1/3 от разбитите белтъци към шоколадовата смес. След това започнете да добавяте като редувате по малко от пресятото брашно и по малко от останалите разбити белтъци, като внимателно разбърквате със шпатулата.

Изсипете тестото в подготвената форма, изравнете отгоре и сложете във предварително загрята до 180 гр. фурна. Печете около 35- 40 мин. Извадете от фурната и оставете да изстине. Извадете блата от формата и разрежете хоризонтално на 2 части.

Сложете конфитюра с 3 с.л. ром да кипне. Претрийте през гевгир или пасирайте с миксера и оставете да изстине. Намажете основата с 1/ 2 от конфитюра. Покрийте с втория блат и намажете с останалия конфитюр отгоре и отсрани.

За глазурата - сложете водата, маслото и захарта на силен огън и варете около 5 минути докато захарта се разтопи и се сгъсти сиропа. Свалете от огъня и добавете на порции начупения на малки парченца шоколад и разбъркайте докато се разтопи напълно. Оставете глазурата да се поохлади и когато започне да се сгъстява намажете с нея равномерно тортата от всички страни.

Поднесете гарнирана с разбита сметана или ванилов сладолед.

Само че ,аз предпочитам конфитюра да е от зелени смокини,преди поднасяне я пускам за секунда в микровълновата да и омекне леко шоколада и сервирам с топка сладолед!


Тази не помня кой е давал
После се разрових в немските сайтове и от няколкот варианта на сахер си избрах този, който беше най-приложим според мен в бг, домашни условия. Иначе имаше много коментари, че оригиналната торта сахер не се харесвала на много хора, затова предложените рецепти бяха по-леки.

Ето и моята:

Продукти за откопчаваща форма 24 см:

120 гр шоколад (мин. 40% какао)
120 гр маргарин
6 жълтъка
100 гр пудра захар
6 белтъка
80 гр захар
80 гр брашно
40 гр царевично брашно/нишесте

За пълнежа: кайсиев мармалад, ром

Глазура: равни части шоколад и маргарин

Приготвяне:

Шоколадът и маргаринът се разтопяват и се разбъркват добре.
Жълтъците и пудрата захар се бият на пяна и бавно се добавя шоколадово-маргариновата смес. Отделно се рабиват белтъците с кристалната захар. Брашното и царевичното нишесте се смесват и редувайки ги с белтъчената смес се добавят при жълтъчено-шоколадово-маргариненета смес. Пече се в намазнена и набрашена форма при 180 С, първите 10 мин на отворена и подпряна с лъжица вратичка, а след това още около 50 мин на 140 С.
Тортата се реже на две, намазва се с мармалад, който се загрява леко, разбива се с вилица и се добавя ром или коняк.
За глазурата се разтопяват равни части шоколад и маргарин, разбърква се гладко и се изсипва върху тортата. Оставя се да изстине на стайна температура.
Тортата подлежи на замразяване.
В хладилника издържа до 10 дни.

# 161
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Ето я и ТОРТА САХЕР на Алисия:

   за блатовете:

     8 белтъка
     4 жълтъка
     120 гр.захар
     280 гр.шоколад
     70 гр.масло

    за шоколадовия мус:

     170 гр.английски крем (3жълтъка,300гр.мляко,50гр.захар )
     110 гр.шоколад-75%
     220 гр.бита сметана

    шоколадова глазура:

      80 гр.шоколад
      20 гр.масло

     приготвяне на Английски крем:
Млякото и захарта се загряват,отделно се разбиват жълтъците.Взима се по малко от горещото мляко и се прибавя малко по малко към жълтъците,като се внимава да не се пресекат.После обратно същата процедура-жълтъците към млякото и се бърка докато заври.Става като по-течен ванилов крем.

      приготвяне на блатовете:
Загряваме фурната на 210 градуса.
Разбиват се добре жълтъците със захарта.Отделно се разбиват белтъците на сняг.Слагаме шоколада заедно с маслото в микровълновата около 40 сек.като внимаваме да не завира или на котлона на водна баня докато стане еднородна смес,без да завира.Прибавяме тази смес малко по малко към разбитите жълтъци.Накрая се прибавя малко по малко и разбитите на сняг белтъци.

 Дъното на тавата от фурната го покриваме с фолио или хартия за печене.Разстиламе гореописаната смес на много тънък слой и печем около 7-8 минути.Вадим,махаме хартията и оставяме да изстине върху решедка.Като изстине се нарязва на 4 части.

       приготвяне на шоколадовия мус:

 Настъргвме шоколада.Разбиваме сметаната.
170 гр. от английския крем(предполага се,че излиза повече),койо сме приготвили предварително се загрява на не силен огън като се бърка.След около 2мин.се прибавя шоколадът и се бърка докато се поеме добре.Може да се сложи и щипчица сол.Когато кремът е почти студен се смесва със сметаната и се оставя в хладилника да се стегне.

       сглобяване на тортата:
 На дна табличка се слага голям лист от прозрачен филм(авторката е ползвала тавичка с големината на блатовете и доста дълбока).Пъро се слага слой шоколадов мус,отгоре се слага блат.Следва намазване с мармалад от кайсии и отново блат,мус,блат,мармалад и се завършва с блат.Завива се добре с прозрачния филм и се слага в камерата да се стегне добре.

       приготвяне на глазурата:
 Разстопява се шоколадът с маслото.Вади се тортата от камерата,маха се прозрачният филм и се обръща обратно като шок.мус остава отгоре.Полива се обилно с шок.глазура и се съхранява на студено до консумация.

 Авторката пише,че е ползвала своя рецепта за глазура:

  125 гр,течна сметана
  125 гр.шоколад
  20 гр,захар
  25 гр.глюкоза
 Загрява се сметаната със захарта и глюкозата без да завират.Свалят се от котлона и се добавя шоколадът на парченца.Бърка се до еднородна смес,прецежда се и се оставя да се охлади.тогава се излива върху тортата.

Снимката е на авторката,ето и линк към оригиналната рецепта с още снимки:http://www.recetariocanecositas.com/#up


Тази торта е много прочута. Рецептата произхожда от 1832 година от Franz Sacher и е строга тайна. В днеШно време има много варианти и начини на приготвяне. Аз имам една стара от мен изпробвана реЦепта, която е от моето семейство. Ето и Прочутата виенска торта Захер (Wiener Sachertorte) Freya

130 гр. масло
130 гр. Шоколад (от този за сладкиШи)
130 гр. браШно
220 гр. захар
6 яйца
1 ванилия

мармалад от кайсии
125 мл. вода
300 гр. захар
250 гр. Шоколад (от полугорчивия)

Шоколадът се стопля. Маслото се разбива с 110 гр. захар и ванилията, след това едно по едно се прибавят жълтъците и накрая стопеният Шоколад.
Белтъкът се разбива на пяна с 110 гр. захар и се прибавя внимателно към горните продукти. Накрая се прибавя и браШното.
Тестото се изсипва в намазана с масло форма за торта и се пече на предварително загрята фурна при 170 ° градуса около 1 час. Тортата се изважда от формата и се оставя да изстине.

Мармаладът се загрява. Тортата се разрязва на две и долната част се намазва с мармалада, покрива се с горната част и се намазва и отвън съЩо с мармалада. Остава се така около 2 часа да позасъхне.

За глазурата захарта се вари с водата около 5 мин. и се оставя да изстине.
Шоколадът се разтапя на водна баня и се разбърква с оЩе топлата захарна вода, за да се получи гъста гладка глазура. С нея се намазва тортата от всички страни.

Тортата се оставя на студено, докато изсъхне глазурата. Разрязва се на 12 парчета (с топъл нож, които е загрят в гореЩа вода). По желание се сервира с разбита сметана.
 

# 162
  • Мнения: 592
Благодаря Атланта zа труда   bouquet
Копирах си ги

# 163
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Моля, моля, пак заповядай Simple Smile

# 164
  • София
  • Мнения: 2 658
Ей, Atalanta, страшна си   bouquet Хиляди благодарности  Simple Smile Ти последния вариант ли харесваш най-много? Защото досега твоите неща винаги са ми допадали много. Wink

Общи условия

Активация на акаунт