Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 057
  • 296
  •   1
Отговори
# 120
за да дариш кръв е нужно само едно-да имашсърце.За пръв път дарих кръв на 18 год.Дарявах още няколко пъти но......ме о перираха от фиброаденом на гърдата и сега не смея.Предстои ми нова операция.Как да постъпя....

# 121
  • Мнения: 361
някой може ли да каже дали в хасково или района има деца с таласемия майор? аз по принцип съм кръводарител, давам кръв по 2-3 пъти в годината /понякога и по 4/, последно дадох на 18 декември, така че около18020 март мога пак да дам. ако има някой с тази болест, който има нужда от кръв от група "0-"- ще се радвам да помогна...

# 122
  • Мнения: 1 710
Най-напред да започна с това, че се чувствам щастлива от толкова голямата съпричастност, която срещам тук. В такива моменти съм страшно горда да се нарека част от това голямо семейство. Благодаря ви мами и татковци, че сте готови да поемете част от чуждата болка споделяйки кръвта си  Hug Hug Hug Hug

Публикувам това, което Ани направи днес, за да могат нещата да са още по-лесни.
От днес тя вече има телефон, на който ще отговаря на всичките ви въпроси. Вероятно ще го публикуваме и на друго място, за да бъде по-виден.
И така всеки понеделник и вторник (за сега) от 9,30 до 17.00 можете да се свържете на тел 0894 203285 с Анна Филипова. По всяко време можете да и задавате въпросите си на e-mail: anna.filipova@yahoo.com. Утре тя ще осъществи контакт директно с лекаря, който отговаря за кръводаряването на децата болни от таласемия тук в София, за да може да пише по-подробно и да каже повече информация. Така че всички ние да сме спокойни, че кръвта отива където трябва.

И накрая да завърша отново с едно голямо благодаря!!!!

Последна редакция: нд, 15 фев 2009, 16:08 от Maia Stoitseva

# 123
  • Мнения: 11
Първо искам да кажа едно голямо благодаря на всички, които изявяват желание да даряват кръв  bouquet
И ще се опитам да отговоря на вътросите.
Хм..с удоволствие бих дарила кръв, още повече че съм с по-рядко срещана АБ-..
Имам въпрос обаче - аз също съм с Таласемия, но Минор..
Преди време ме отрязоха за кръводаряване поради тази причина, в случая това също ли ще важи? newsm78

След като си с таласемия минор не е препоръчително да даваш кръв. Дори и към момента да си  с висок хемоглобин, не е ясно организмът ти колко време ще наваксва и дали хемоглобинът ти няма да остане много нисък.
Извинявайте, дайте някакъв телефон в този Национален център, на който мога да получа по-подробна информация за самата процедура, защото ще се организираме няколко души и не искам да отидем за изследвания и да се окаже, че "днес лабораторията не работи" или "трябваше да дойдете на гладно" или нещо от рода. Иначе открих къде е центърът и още другата седмица мислим да дадем кръв (разбрах първо изследвания, нали така?), но моля да дадете координатите на някой от лекарите, които споменавате и са съпричастни с каузата ви, за да свършим работата нормално.
Телефоните на НЦХТ
9 701 104
9 210 417

Здравейте и от мен. Моят мъж е кръводарител. От година и половина не е дарявал кръв, така че може да дари. Той по принцип дарява за нуждаещи се като чуем по телевизията или радиото. От Добрич сме, кръвната му група е А2- , доста рядка. Само трябва да кажете къде да отидем. Май в Добрич няма да може.
Добрич има кръвен център на ул. Панайот Хитов 24, но мисля че всички от района се лекуват във Варна -  РЦХТ ул" Цар Освододител"100

Прекрасна инициатива  Hug

Аз също бих искала да даря кръв, затова проверих този линк който сте пуснали
http://www.otbulgaria.com/index15.html  Прочетох всичко.

там видях че в София няма нуждаещ се пациент (дете) от кръвна група АБ(-) , а аз съм такава кръвна група.
Въпросът ми е : Като отида в центъра и даря кръв, къде ще отиде тя след като в София няма нуждаещ се пациент? Ще бъде пренасочена към друг град или?
БИх искала да съм полезна именно на децата с Таласемия майор.

 
Към този момент кръвните центрове нямат практика да разменят  Cry Благодаря за категоричното желание, но може би има друго дете, с друго заболяване, на което също му е много необходима точно вашата кръв. Моля дарете я  Hug

Ако аз не съм болна от таласемия, но съм носител, може ли болестта да се пренесе върху, този, на когото се прелива кръвта? Дарявала съм няколко пъти кръв, но от скоро има съмнения, че може би съм носител. Скоро се надявам да разбера. Предстои ми електрофореза.
 Всеки път, когато ходехме до БЧК, моята кръв нещо не я искаха много-много, но все пак я взимаха. Може пък да я използват "на части", знам ли  newsm78

Таласемията е наследствено генетично заболяване и НЕ може да бъде предадено по никакъв друг път.
Всяка взета кръв, се обработва, като се разделя основно на 3 части - еритроцити, тромбоцити и плазма. От нея се правят и различни други продукти като например фактори за хемофилия... така че винаги намират как да я употребят  Simple Smile

Embarassed И аз за пръв път влизам в тази тема, но мисля, че от името на няколко видинлийки мога да отговоря, че още в понеделник ще проверим как стои въпросът с възможностите селективно да дарим кръв във видински кръвен център. Между другото пускам линк на хора, които имат големи сърца и даряват кръв не по задължение от години=Техния пример е заразителен и дано успеем всички заедно да помогнем на нуждаещите се!
 http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=51172

Видинските пациенти са при нас в София Simple Smile Но както казах по-нагоре, някой чака вас! Hug


някой може ли да каже дали в хасково или района има деца с таласемия майор? аз по принцип съм кръводарител, давам кръв по 2-3 пъти в годината /понякога и по 4/, последно дадох на 18 декември, така че около18020 март мога пак да дам. ако има някой с тази болест, който има нужда от кръв от група "0-"- ще се радвам да помогна...

Има доста хора, но мисля че, ако не всички то повечето са в Пловдив и Стара Загора. В Хасково за съжаление няма хематолог и няма и клинична пътека за лечение на ТМ... 0- обаче трябва винаги и навсякъде Simple Smile

Леле ама пост се получи  Embarassed

# 124
  • Мнения: 758
Привет и от мен и едно голямо БРАВО   smile3501 за подетата инициатива!
За съжаление и аз имам таласемия (Бета-таласемия), която ми откриха по време на бременността и много ме уплаши. Така че съм напълно съпричастна на болните. За мой късмет бащата на детето ми не е болен (висок хемоглобин, дарявал е кръв и така предполагам)  и това ми дава надежда детето ми да е здраво, но е малко за изследвания. А и до колкото ми обясни хематоложката май се предава по женска линия. Та по тези причини аз не мога да давам кръв, но пък моят мъж с удоволствие би помогнал на болен. Той е В+. Ако има нужда от помощ за регион Русе ще сме насреща.

# 125
  • Мнения: 99
Здравейте и от мен!
Темата ме развълнува и понеже искам да дам кръв а ако така ще помогна на едно детенце моля ви кажете къде да отида? Аз живея във Враца и ще се радвам да ме упътите към кого да се обърна. Вече не съм в групата на кърмачките и спокойно мога да даря кръв. Ако спамя темата се извинявам Embarassed Може на ЛС да ми пишете Peace

# 126
  • Мнения: 11
А и до колкото ми обясни хематоложката май се предава по женска линия.

Благодаря за готовността да помогнете.
Прави ми впечатление, че голяма част от самите хематолози са доста неграмотни в областта на таласемията. Няма значение кой от родителите е носител на заболяването!!! Така че извода, че се предава по женска линия е изключително некоректен!
Това е като един случай във Варна - сестрата на моя приятелка отива на хематолог, за да иска направление за електрофореза на хемоглобин. Хематоложката с почуда я попитала защо. Момичето обяснило, че сестра му е с таласемия майор, че иска да знае тя дали е наследила минора и т.н. И познайте!
Хематоложката започнала да обяснява как не е възможно сестра й да е с майор и да е над 20 год., и че се били объркали.....
Няма да коментирам повече.
Само ще отбележа, че аз съм на 30г. и съм 100% майор!!!

# 127
  • Мнения: 1 144
Здравейте, обадих се на телефоните, които давате. Първо ме препратиха в центъра по кръводаряване. Обясних, че имам информация, че точно този тип селективно кръводаряване се прави при тях и затова ми трябва някои от лекарите, които се занимават с това. Дадоха ми вътрешен 212. Лекар нямаше, утре сутринта ще звъня пак.

Като цяло обаче, ви препоръчвам да помолите за повече съдействие медицинските лица, които се занимават с това. Ето, при позвъняването ми в НХТС веднага ме препратиха към центъра по кръводаряване, и ако не бях настоятелна, изобщо нямаше да ме свържат с лекар. Убедена съм, че ако медицинските лица знаят за инициативата ви, ще стане по-лесно. Не е зле да се обадите в централата на НХТС и да им кажете към кого да насочват доброволците за селективното кръводаряване.

Утре вече ще намеря лекар (казаха, че трябва до два часа следобед да звъня) и ще ви информирам как се развиват нещата.

# 128
  • Мнения: 1 710
Стела, работи се по въпроса да бъдат ангажирани лекари - просто нещата се развиха много бързо. Не очаквахме толкова хора да се решат да дарят кръв, което е чудесно... и правим всичко възможно да не спираме ентусиазма на никой. Дерзайте, за съжаление нещата в тази страна стават стъпка по стъпка и с много упоритост от наша страна.

# 129
  • Мнения: 124
Здравейте мами,
Ето какво се разреши днес:
когато отидете в кръвния център на Братя Миладинови идете първо на централния вход и попитайте за Д-р Юлия Велева,
кажете че сте от форума на бг мама и бихте желали да дарите кръв за пациенти на таластмия майор.Там тя вече е уведомена и ще ви обясни каква е проедурата,телефоните на които можете предварително да ситуирате среща с нея са
02/921 0474
02/9210470
02/921 0466
Молбата ми към вас е когато ви направят проба за антигенна формула да ми пишете на имейла коя група сте,каква ви е формулата искате ли да дарявате редовно(това значи най много 3 пъти в годината) ако да ,имената ви и имейлиили координати за обратна връзка.
Мили майчета доц.Андреев ми обясни че за да спасом живота на таласемичетата са ни нужни 1500 даритела,които да са  съвместими по кръвна група,резус фактор и антигенна формула.Групите и формулите са изнесени в таблица на сайта на ОТБ: www.otbulgaria.com
благодаря ви от сърце че сте с нас в тази кауза.Въпроса е да си помогнем с информация и да създадем схема с която да мотивираме все повече хора с големи сърца да дарят.още веднъж ви благодаря.Работим по въпроса да се организират имероприятия за насърчаване на кръводарители за таласемичетата.Те имат текуща нужда от нас.
Покланям ви се
Бъдете с нас

# 130
  • Мнения: 124
а и да не забравя най важното на телефон 0894203285 мога да отговарям на въпросите ви директно.Анна Филипова се казвам имейла ми е anna.filipova@yahoo.com а скайпа ми е ani.lucky
чакам ви мили майчета нека дарим живот,нека им помогнем с капчица от нас

# 131
  • Мнения: 870
Здравейте! Имам един въпрос... Когато си донор на кръв и ти дадат талонче за това, колко време важи талончето, има ли някаква давност?

# 132
  • Мнения: 718
  Привет и от мен....Не съм прочела цялата тема,но ще го направя....Не знам дали ще стана редовен дарител,защото в момента нямам голяма възможност да оставям малката на някой...Но понеже съм с рядка кръвна група А1Б+ ,бих се отзовала при спешна нужда.Можете да ми пишете тук или на ЛС.
 Кураж на всички майки и дечица ,борещи се с това заболяване.  Praynig

# 133
Хубаво би било на сайта на ОТБ да има информация не само за броя на таласемиците в София със съответните кръвни групи, Rh и антигенни формули, но и приблизителен ГРАФИК кога дадена кръв ще бъде нужна. Знам, че качеството на кръвните продукти спада с нарастване на времето, през което са съхранявани.
Освен това, тъй като са минали три месеца от последното ми даряване, мога пак да дам...

Аз съм А1+ [CcDee]

Ако е за детенце в нужда, бих пътувал и до друг град. Ани, имаш моите координати...

# 134
  • Мнения: 124
Иване,днес и затова говорих с доцента,мисля че няма как да стане това с графика,ще се наложи да го следим това ние,ще ни изписват хората групи и формули и когато отиват за второ даряване ще ги плануваме.Щети звънна на ранина.Прегръщам те

Общи условия

Активация на акаунт