Инициатива за насърчаване на кръводарители

  • 77 061
  • 296
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 214
Искам да попитам дали някой има представа какво трябва да ти е кръвното налягане за да ти дадат да дариш - моето си е все ниско: 91 на 56. Имам огромно желанние да помогна и ще направя каквото трябва за да успея  Simple Smile
И аз съм с постоянно ниско кр. налягане (90/60). Преди да ми го мерят, когато давах кръв изпих кана зелен чай и се качвах и слизах три пъти до третия етаж и обратно  #Crazy. това ми действа покачващо на налягането. дано и на теб помогне Peace не се отказвай от идеята да дариш кръв Hug

# 271
  • Малка къщичка - близо до морето!
  • Мнения: 176
Здравейте! Вчера случайно попаднах на тази тема във форума - идеята да помогнем на дечицата като дарим кръв е прекрасна  Hug Още днес отивам при личния си лекар за направление за изследвания на кръвта (не съм се изследвала повече от 2 години). Аз съм А1+, видях че в София има много дечица, които се нуждаят от такава кръв. Имате ли представа дали в Благоевград може да се дари за таласемичетата и дали могат да определят антигенната формула?
    Искам да попитам дали някой има представа какво трябва да ти е кръвното налягане за да ти дадат да дариш - моето си е все ниско: 91 на 56. Имам огромно желанние да помогна и ще направя каквото трябва за да успея  Simple Smile
    Наскоро разбрах, че едно момченце от съседния блок е болно от таласемия, но до тогава не бях чувала за тази болест. Имате ли представа къде в София се правят преливанията на тези дечица - дали е в кръвния център или на друго място?

     Ако детето е много мъничко/ обикновено таласемията се диагностицира между 6 месечна до 1годишната възраст на детето/, кръвопреливанията за западна България, се правят в ИСУЛ/детската онкохематология/ - при професор Бобев и доцент Константинов. 
    Докато ние преливахме в ИСУЛ там все още не се преливаше по фенотип/ по-горе съм се опитала да обясня , какво означава това/, а когато детето стане на 2год. - го прехвърлят в детския таласемичен център / до военна болница/ при д-р.Стоянова и м.с. - Бончева. Те са страхотни хора и специалисти. Истински самоотвержени и отдадени на професията си!
    Необходимостта от конкретния сак с подходяща кръв или по-точно конкретната дата, когато той ще бъде нужен се определя още при предшестващото кръвопреливане.Сега ще се опитам да обясня защо е така.Отива да кажем дете с Нв-9.2 за кръвопреливане, докторката преценява, че след него хемоглобинът ще стане-11. Предвид, че разпада на червените кръвни телца , при тази болест, е много бърз, се преценява, че след примерно 21 дни ще е необходимо следващо преливане и то се планува. Ето тук се появява проблема с липсата на кръв. На 21 ден, ако няма кръв - започва едно чакане/страшно притеснение и безпомощност/ за родителите , а хемоглобинът продължава да пада със страшна скорост. и какво се получава? След още 5-6 дни /в добрия случай, защото понякога са повече/, Нв е станал-8 и тогава с преливането ще се получи-10, а не 11-12. И така започва един омагьосан кръг за възстановяване, на и без това измъчените душички!

    Опитах се да Ви обясня, защо е жизнено необходимо да не се допуска да няма кръв!

МОЛЯ ВИ АКО ИМАТЕ ВЪЗМОЖНОСТ - ПОМОГНЕТЕ НА ЕДНО ДЕТЕ ТОЗИ МЕСЕЦ ДА БЪДЕ ПО-ЖИЗНЕНО И СИЛНО!

# 272
  • Мнения: 35
http://www.samaritans.bg/samaritans_new/?read=711

и текста от този линк е

14 Юни е Международният ден на доброволните кръводарители’ 2009. Този ден е специален; ден, в който целия свят изказва своята благодарност към всеки един доброволец, който безвъзмездно е дарил кръв, спасявайки нечий живот. Този ден цели да популяризира необходимостта от безопасна кръв, да изрази благодарност и да почете тези, които даряват кръв, а така също и да насърчи настоящи и потенциални донори да даряват редовно на доброволен принцип, без заплащане.
Във връзка с Международния ден на кръводарителите, Сдружение "Самаряни" съвместно с Районен център по трансфузионна хематология организират акция по кръводаряване. Тя ще се проведе на 12 юни 2009 г. от 10.00 до 14.00 ч. в Комплекса за социални услуги за деца и семейства, ул. "Христо Ботев" 205, гр. Стара Загора.
Тази кръводарителска акция ще бъде първата за 2009 г., като предвиждаме да поставим традиция и да реализираме по две кампании годишно. Недостиг на кръв от всички кръвни групи има винаги през лятото и около зимните празници, затова ръководството и екипът на Сдружение "Самараяни" ще подкрепим всички неуждаещи се от кръвопреливане през тези най-рискови месеци.
В Стара Загора има 13 деца и 11 млади хора, които живеят благодарение на доброволно дарена кръв. За да ги подкрепим се обръщаме към всички наши партньори, симпатизанти и доброволци с поканата: Бъдете заедно с нас в този хуманен акт – кръводаряване и нека заедно да дарим живот!
На този ден, съвместно с целия свят, желаем да кажем на онези много „специални“ хора, които даряват кръв и осигуряват безопасни кръвни съставки: Не преставайте да вършите добро, не преставайте да дарявате, не преставайте да подарявате живот! Към всеки един, който все още не е дарявал кръв, апелираме: Станете кръвоДАРИТЕЛИ! Направете си труда и дарете кръв!



Както съм казвала и по-горе съм от Стара Загора. Който иска и тук да помогне на таласемиците и да дари кръв, може да се обръща към мен
Деси - тел 0897 224 249, скайп - desitkata_bg или
Марчела - тел. 0896786193
........
Това е засега. Ако има въпроси-питайте. На лични, скайп, тел.
И благодаря на всички настоящи и бъдещи кръводарители.

Последна редакция: пт, 05 юни 2009, 20:39 от Desiko

# 273
  • Мнения: 35

преди 4 дни и аз дарих кръв (за ужас на близките ми - тежа 55кг  Rolling Eyes). направих го, за да върна добрия жест на някого, който беше дарил кръв, която преляха на близнаците ми, докато бяхме в родилния дом.


и при мин беше същото с даряването. По-скоро всички бяха в недоумение защо го правя...и да бях им обяснявала за таласемията още повече щях да ги учудя. Затова им казвах, че е за да си върна същия жест като при теб.

# 274
  • Мнения: 4
Мама Румяна Засмяна:Работя като реаниамационна сестра и знам какво е да дариш кръв.Да спасиш живот.Тривиално звучи ,но е така.Таласемията е рядко заболяване наистина-но не бива да бъде омаловажавано.Особено щом става дума за дечица.Нали за тях живеем в крайна сметка.Лично аз и съпругът ми сме редовни кръводаратели.Моята кръвна група е нулева отрицателна и често дарявам кръв.Знам каво е да кажат -няма в кръвна банка -такова количество от тази кръвна група.Едва ли човек посетил Отделение по Детска хематология ще може да забрави очите на тези деца!Те са герои-тези деца,по-големи от самите нас!Дайте им шанс,подарете им усмивка,те искат толкова малко...да са като другите деца!Даряването на кръв е толкова хуманно дело ,за което не трябва да се сещаме само тогава,когато наш близък има нужда!

# 275
  • Мнения: 214
здравейте Hug
моля, нуждаещи се от кръвопреливане от Русе да ми пишат на лс (А+)  Simple Smile

# 276
  • Мнения: 3 540
В края на юни и аз мога да даря кръв В+.
Ако има нуждаещи се от Варненски регион насреща съм!

# 277
Здравейте,
Някой знае ли за някакви инициативи по случай 14 юни?
Ако няма организирани, да вземем да си организираме ние!
Поздрави : Пламен Топалски

# 278
  • Мнения: 1 710
Какъв ден е 14 юни  Embarassed - простете невежеството ми...питам за да помагаме?

# 279
  • Мнения: 124
14 юни е ден на кръводарителя!Пламене благодаря !
Ти знаеш защо!

# 280
  • Мнения: 23
Днес е Световният ден на доброволния кръводарител - специален ден, в който изразяваме благодарността си към кръводарителите.

[На 14.юни 1868 г. във Виена, Австрия е роден Карл Ландщайнер (Karl Landsteiner) - имунолог и патолог,  открил кръвните групи (системата АВО) през 1901 г., а през 1930 г. е удостоен с  Нобелова награда за това си откритие.]

Като родител на 2 деца с таласемия майор сърдечно благодаря на всички кръводарители от този форум! Бъдете живи и здрави! Продължавайте да дарявате и насърчавайте близките си също да станат кръводарители!   bouquet Two Hearts

http://www.youtube.com/watch?v=z6880bMCv1Q&feature=related

Последна редакция: нд, 14 юни 2009, 02:45 от thal4e2

# 281
  • Мнения: 51
Дори и с няколко дена закъснение и аз да се включа с БЛАГОДАРНОСТ към всеки кръводарител. 14 юни е истински специален ден и за едно от моите деца и моето семейство - аз лично си го имам като празник. Благодаря на всеки, който дарява безвъзмездно и доброволно! Благодаря на хората, които мотивират към доброволно кръводаряване! Благодаря на всеки в този форум, който е дарил през тази година! Точно този ваш жест е продължил живота и на моето дете. БЛАГОДАРЯ ВИ!Специална благодарност към хората от Стара Загора, които се включиха в акцията по случай Международния ден на доброволните кръводарители - http://mar4ella.blog.bg/lichni-dnevnici/2009/06/15/kryvodaritels … riani-quot.349061

# 282
zdraveite bravo na vas az sam kravodaritel ot 1989godina

# 283
  • Мнения: 11
 Hug  bouquet за всеки спасил живот!

Последна редакция: пн, 22 юни 2009, 10:57 от koisi

# 284
  • Мнения: 23
Това е линк към едно предаване на БНТ за кръводаряването и живота с таласемия майор. http://bnt.bg/bg/productions/24/edition/2919/edni_ot_nas_26_maj_2009
Приятно гледане!

Общи условия

Активация на акаунт