За изхождането (ЕБХ) - част 8

  • 13 796
  • 372
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 272
silval, можеш да постилаш голяма мокра кърпичка над която да издържаш малката. Така и да се изака, няма да има проблем - само загръщаш екстрата и хвърляш Wink

sVeshti4ka , еее просто велико!!! Никога не бих се сетила!

Мартани, в БГ ли живееш? Къде са тези ЕБХ баби? Браво на тях!!

# 256
  • Мнения: 925
Аз нещо тези дни съм се заровила в едни други въпроси, различни от ЕБХ Mr. Green и много малко внимание обръщам на пишкането и акането на Никола.
Върши си работата в памперса (почти през цялото време е с памперс вкъщи, че ме мързи да преобувам непрекъснато).
Асе, с какви многократни пелени си, че така попиват? Моите хич не попиват и едно пиш да изпусна, е мокър Confused
А пък вчера и днес колкото и пъти да му предлагах, нищичко не свърши в мивката/легенчето. И днес е абсолютно невъзможен, само мрънка и реве, каквото и да го правя Rolling Eyes Само с нощните пишкания имаме безотказен успех Flutter

# 257
  • Мнения: 376
Силвал, не, в царството на ЕБХ съм (това май звучи добре за профила сега като се замисля  Grinning). Китай.

Само че тук не можаха да ми помогнат с проблема които имах, защото или кърмят до 6-7 месец, или захранват стабилно от 3-4 месец и махат нощното кърмене от рано. И не им се случват такива проблеми като моя. Сега като се замисля, ами те хората от рано си ги учат децата да пишкат, и няма значение студено ли е топло ли е, те си пишкат... Така че това което научих от вас за кърмене и изпишкване си беше просто класика.  И всички останали нощни съвети. Благодаря ви пак  bouquet

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 06:58 от Martani

# 258
  • Мнения: 272
Китай!!!!!! жестоко!!!!!! Разкажи моля тя малко повече. Свеки ти да не би да е китайка? (Явно де. Какъв тъп въпрос).  Разкажи малко повече за ЕБХ традицията там. Тези панталонки(кайданку) продават ли се? Доколкото съм чела децата си вършат работата навсякъде. Тя иска да сложиш тензуха с ластика под панталонките ли? (Аз ще си шия такива на малката). Тезнух с ластик и панталонки с дупка. Така ли е системата? Моля те, разкажи!

# 259
  • Мнения: 232
Привет, аз много не се включвам със съвети все още, ама и на този момент ще му дойде времето надявам се  Grinning
Иначе нали ви се похвалих как малката си мрънка за всяко пиш, е продължава да си мрънка при което я събувам, държа я, обаааче -нищо не прави, в момента в който реша че съм объркала сигнала, сложа я на повивалника да я обуя и се изпишква ( важното е че сме на една вълна все пак,  и че я разбирам какво иска, само не мога да разбера защо така, може би позата  не й е удобна, ако имате идеи казвайте).
Иначе Асенце би ли казала от кои пелени ползваш, аз все още не се решавам да взема, че не мога да преценя кой размер(че Шушулка се роди доста дребничка)?
Martani, , Китааай ,  моля те разкажи малко повече, интересно ми е , много, особено относно практиките за гледане на бебчета .

# 260
  • Мнения: 925
Мартани, разказвай, наистина! Praynig Супер интересна култура, а и наистина е царството на ЕБХ, така че има много какво да научим от теб!
Котка Марта, къде си? Как е Марулката?
ЧигесHug Hug Hug (ти знаеш защо!)

# 261
  • Мнения: 376
Момичета, аз едва сега успявам да седна, изпратих малкiя с баба му на разходка, и понеже навън е студено, заминаха не с 2-3 чифта панталони, а с 2-3 тензуха, за да не свалят гащите и да мръзне дупето. Свеки каза че дори и да намокри панталонките, тензуха отвътре ще му държи сухо и топло.

Честно казано не знам откъде да започна. Знам за така нареченото ЕБХ тук от 1996, и точно затова особено в началото съм гледала на него като просто поредната странност от тяхната култура, както са клечките за хранене. Докато не ми се наложи да го приложа. Съвсем скоро, както знаете. Затова и не знам дали ще ви бъда полезна кои знае колко. Едва откакто почнах малко по малко да чета темите в началото тук при вас, осъзнавам че това си е всъщност много добра практика, и дори взех да се притеснявам дали не съм направила нещо ло[о с тези памперси на стерилитета на мирко...

Тук EБХ се практикува МАСОВО. Няма дете което да не носи каиданку панталонки и да не е изпишквано. В по-големите модерни градове вече върви тенденця към затворените панталонки, но това важи само когато се излиза навън, по централни магазини, модерни молове и пешеходни улици, и т.н. Вкъщи и по кварталите на ежедневните разходки всички все още си ползват каиданку. При нас като обиждаш някои че е малък, казваме като си правил нещо, другия е ходил прав под масата или е имал мляко по устата, при тях е че е още ходил с каиданку. И е така, каиданку носят до около година и половина, и след това минават на затворените панталони, защото децата вече са получили добре тоалетното си обучение.

С това междудругото са получили  добре и до известна степен и сексуалното си обучение, защото за тях не представлява интерес какво има в гащите на децата от другя пол - то се вижда! Толкова са свикнали с това да се гледат, че не изпитват никакви сексуални помисли и позиви, и не изпитват никакъв срам когато се събличат или гледат голи като пораснат. Това е нещо безкраино естествено. Общите бани никога нямат кабини или врати. Тоалетните им до ден днешен на много места са без врати, без прегради дори, едни дълги канали и толкова. Разделени са само на мъжки и женски. Колкото по-западнал е раиона, толкова по-често срещано е това. В модерните градове като Пекин и Шанхаи все пак вече са си отживелица.

Бебетата ги подхващат с ЕБХ от много малки, на 10-20 дена, както вас, всъщност, и в началото ползват не толкова памперси, колкото памучни парчета от плат, много мекички. Имат много такива, режат ги от стари фанелки, дрехи, кърпи, чаршафи. Когато спят, на бебчовците им събуват панталонки и чорапки,  за да им е удобно. Увиват ги в пелени, които имат две връзки пришити в противоположните краища и се връзват на кръста на детето, така че да се стегне, и да е сигурно че коремчето е топло. (Не знам защо при нас гледаме крачетатада са топли, а тук държат много на коремчето, по-скоро стомаха). И отгоре чак одеалце, защото пелената остава под детето, и само като колан се появява върху кръстта. През нощта само сменят парчетата от плат. На няколко парчета слагат наилонче отдолу, за да не намокря пеленката. Наилончето го пришиват от едната страна, външната, често го взимат доколкото разбрах от памперсите, за да е тънко.

Пелените от тензух с ластиците са за през деня, а също и за по-големи деца които се обръщат вече и биха изритали пелената с връзките. Но като цяло пелени се носят до около 6-7ми месец, и винаги с каиданку. След това само каиданку. И през цялото време ги изпишкват, като обикновено се състезават бабите кои откога не е ползвал памперси или пелени. Това говори че си гледат добре децата и че се справят чудесно със задачите. И е така, защото усещат чудесно сигналите на децата. От свеки знам че миро както си играе и изведнъж спре и замръзне на място, или те загледа втренчено без да мърда, или ако извенъж мине тръпка през цялото му тяло, ще пишка – и така става, пишка в рамките на 10 секунди.

Друго интересно което може и да е от полза, е че децата винаги трябва да имат определено място за пишкане (може би го има това по другите статии, все още не съм прочела всичко от темата). Пишка се или само в тоалетната, или само на терасата примерно, като има столче на което се сяда, и детето знае че е до6ло време да прави пиш. То е определено и не се сменя. Или определен съд в алтернативен случаи. Свеки когато захвана малкя с ЕБХ в 4-я му месец, си беше намерила една пластмасова кутиика от кисело мляко, широка в основата като нашите кутиики с топени сиренца, но по-висока. Разкрачва6е детето, и тои като видеше кутииката и бързаше да я напълни. Точно тази кутиика. Ако сложеше друга, не пишкаше. Маи тои си я беше харесал.

И пишкат навсякъде. Няма никави задръжки от никого за нищо. Виждала съм как ги изпишкват по улици, тревички, тротоари, спирки на метро или реисове, в улични кофи за боклук, в канавки, във влака на земята. Дори веднъж в международня полет до Пекин, когато тоалетните бяха окупирани, имаше опашка, и една мама извади наилонова торбичка, и права, пред всички пътуващи, изпишка детето в нея. (Аз тогава между другото останах ужасена, беше преди сигурно 2000-та.)

Иначе бабите от махалата тук излизат с бебетата, и си носят едни сгъваеми или много миниятурни столчета, пъхат ги отдолу под количките, и се събират в кръг от по 10-ина баби, понякога и повече, зависи от времето. Ама кръга е с дяметър такъв че като пишкат децата да не се намокрят взаимно. И ги хващат на ръце или ги изправят до тях, ако са по-големки, да не седят в количките че там се изморяват, и почват приказка, а малките си пишкат едно след друго. Те маи като видят че детенцето до тях пишка, това ги отпуска, и почват да се надпреварват по ред на кръгчето. Та тези кръгчета са ми били винаги много смешни, защото бабите като си тръгнат, кръгчето остава мокро за още 1-2 часа....

Друго не се сещам, сега като имам предвид ще разпитвам повече и ще се ослушвам за идеи, но досега не съм го правела. Дано поне ви е било интересно...

# 262
  • Мнения: 925
Martani, направо все едно филм гледах! Изчетох го на един дъх, със зяпнала уста (не се сетих дори да си сръбвам кафенце междувременно) Crazy Laughing
Супер интересно, особено ме впечатли това за сексуалното възпитание и очевидно тясната му връзка с ЕБХ!
Ако се сетиш още нещо по темата (а и не само), което със сигурност знаеш, че го нямаме в БГ и ще ни е интересно, споделяй!!!

# 263
  • Мнения: 376
особено ме впечатли това за сексуалното възпитание и очевидно тясната му връзка с ЕБХ!
Eurydice, aз тази връзка направих чак след като доидох с малкия тук, тогава върнах лентата назад и за мен беше също много впечатляващо. Обясних си защо шефката ми се съблече чисто гола в съблекалнята на едни минерални извори на които бяхме с фирмата, и доиде с мен да обсъжда фирмени проблеми, а аз се чудех колко по-бързо да си облеча банския.... Embarassed

иначе се сещам за неща не по темата - как децата спят, и може би някои интересни китаиски народни медицини, които прилагаме тук, елементарни, но от полза...ама хаиде утре, че днес много ще ми доиде  Simple Smile и на вас  Grinning

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 10:44 от Martani

# 264
  • Мнения: 1 065
Martani, много интересно ми беше всичко  Grinning. И аз като Eurydice се захласнах, но предвкусвайки удоволствието от прочетеното, си взех останалите парченца черен шоколад с люта чушка и морска сол, та кефът да е пълен  Laughing. Пиши, пиши. Както се изрази авторката в една книга, която четох наскоро: иде ми да положа глава в скута ти и директно да изливаш думите в ухото ми  Mr. Green

# 265
  • София
  • Мнения: 1 078
Уникално...невероятно интересно Grinning А за мокрото кръгче много се смях като си го представих  Laughing И къде си била по-рано? Това за пелената с връзки е много полезна идея Wink За третото, живот и здраве, вече ще знам и този похват Laughing

П.П. Като се сетиш за нещо интересно не се спирай. Laughing

# 266
  • Мнения: 272
Martani, не спирай! Ама давай на "час по лъжичка", че да ни поддържаш интереса.Simple Smile  На мен ми е страшно интересно и това за китайската медицина. Фен съм и.Simple Smile
МНОГО ти благодаря!!!

 И аз така съм чела за Китай, че пишкат и акат навсякъде и това не е табу.

Веднъж бях питала Дими за пишкането на определено място и това потвърждава усета ми, че е добре детето да свикне да го прави само на едно място. Ние сме с гърненце и тя само там го прави. Това, разбира се има и своите недостатъци- например при пътуване трябва да го нося, но ако трябва ще го правя.

Сега за кайданкуто. Тази кройка дето я имам се отваря само като клекне. Доколкото виждам китайските са с доста големи дупки. По принцип по колко такива чифта имат децата и от каква материя са? Отблъскват ли водата или не? Аз ще ги шия от полар.


Друг важен въпрос:

След като не ги кърмят дълго  (Ей това малко ме разочарова), какво правят през нощта след като децата са над 3-4 месеца, защото като новордени ми е ясно, а то е и по-лесно. Стават ли? После как ги приспиват?


(Сещам се да питам нещо офтопик. Какво им дават при никнене на зъбки  от бабешките рецепти).

Още веднъж- благодаря! Hug Много интересно!
Благодаря ти за това, което казваш за сигналите. МНого ми помага тъй като не мога да ги хващам все още.

# 267
  • Мнения: 925
(Сещам се да питам нещо офтопик. Какво им дават при никнене на зъбки  от бабешките рецепти).
И аз да замоля за нещичко по този офтопик, ако ти е известно, Мартани!
Че Никола ще ме побърка тези дни - толкова кисел не съм го виждала, само мрънкоти и реве, на гърда се дърпа и мрънка, дори нощем. През деня НИКАКЪВ, дори минимален успех с ЕБХ, а снощи за първа нощ от поне 2 седмици насам (откакто редовно го изпишквам и през нощта), не пожела да пишка в легенчето и се събуди с мокър памперс.
И си мисля, че го мъчат яко зъби...Милото зайче! Confused

# 268
  • Мнения: 3 926
Евридикче, на зъби прилича Peace
А разказът на Мартани е... Crazy думи нямам Peace Имам ярки визуализации - добре описваш нещата - просто, но наситено. Мислила ли си да публикуваш разкази Grinning

# 269
  • Мнения: 376
Евридичке, съжалявам за трудните моменти със зъбките. За съжаление не мога да ви кажа на теб и Силвал някакви много полезни съвети. Всъщност, нали тук захранват педагогично, на малките непрекъснато им се дават морковки, ябълки, краставички...

А това което свеки от нейния край донесе беше парчета от дърво, които тя беше нарязала на малки пръчици малко по-дълги от пръст на ръка, обелила кората, беше зоблила с пила краищата да са гладки, мила с веро и попарвала, и навързала конци по тях, за да си ги държи мирко или да ги връзваме на количката. Дървото от което ги беше взела е това на което расте Съчуански пепер . подправка която в нашата кухня нямаме.  Особеното за него е че не загнива и не хваща бактерии, и като такова в техния край го ползват за бебетата да си чешат зъбките и венците.

Друго което свеки дава на Миро когато му никнат зъбки е цинков глюконат – разтвор на цинк в глюкоза. Около 5-6мл. Общо на ден. Оправя всякакви проблеми в устната кухина, и подобрява апетита. Когато Мирко го пие въобще не се плюнчи, и не го боли, кисел е мъничко, суче повечко, но не е това чудо с температури и врещене което имахме когато свеки я нямаше и не му давахме цинка. Дори около три зъба се появиха без да разбера кой беше първи кой последен...А може би болките тогава бяха защото все пак бяха първите зъбки...Но това си е някаква практика която едва ли при нас там е приложима – не знам дали изобщо го има там този цинков глюконат, и как се гледа в БГ на него.

Силвал, не се разочаровай така за кърменето, това е за квартала при нас, в Пекин, тук майчинството е 3-4 месеца, зависи дали си се оженил и родил късно – ако да  - 4 месеца получаваш. Нали така се опитват да намалят растежа на населението. И всички мами работят. В Пекин не могат да си позволят да си изпуснат работата. Аз нали за това все за бабите в квартала говоря. Тук са може би около 30-40 деца, не повече. В по-провинциалните райони си кърмят по годинка и нещо. Поне свеки така казва. Свеки като я питах за братовчедите на Мирко колко са кърмени и тя – ооо, малко – 9 месеца и нещо. Тя между другото много ми помогна с кърменето на поискване.  Свещичка, аз родих в България. Там педиатрите ми видяха сметката като имахме криза на растежа и аз бях обвинена че нямам кърма, и убедена че ми била спряла кърмата по едно време, което след като почнах да чета форума разбрах че не е така. От там си дойдох на три-часов режим с дохранване с изцедена кърма. Свеки се чудеше какви са тези дохранвания, какви са тези помпи, какви са тези модерни неща, тя не знаела, не била чувала.

Силвал, кайданку се прави от всякакви материи – тънки, дебели, за според сезона. Купуват по много и ги сменят. Дупката като ги продават или е там, с възможност за разширение, или я няма, но е направено така че като си ги резнеш само колкото искаш, да са готови за ползване. Ама не съм сигурна! Не съм купувала. Няма да си ходя скоро, иначе бих ти донесла!

Момичета, Миро ми прецака нещо клавиатурата за една секунда, и направо ми е мъка като пиша. Ще се включа по-късно като ми я оправят. Как са вашите бебчета?
ЕБХ въобще не върви и при нас, Евридичке, малкия се учи да ходи, и е голяма еуфория, не хващаме НИЩО!

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 14:46 от Martani

Общи условия

Активация на акаунт