КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА

  • 86 778
  • 475
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 11 607
abigale аз никога не съм слагала вода в капамата....Слагам малко зелев сок, т.е. не изцеждам добре зелето и каквото остане - остане + задължително голяма чаша червено вино. В капамата се слага вино задължително и то червено. А бансканлии, или поне човек от него край, ми е казал, че се слага и праз(но не много). И аз правя точно така капамата и се получава един специфичен, пирятен мирис и вкус.

Момичета, ще почваме ли кекса?

# 91
  • Мнения: 1 494
Явно е въпрос на вкус по отношение на виното. Слагала съм вино в кебап и някой други яденета- ами не ми харесва. Но пък нищо не пречи да се правят вариации.

# 92
  • Мнения: 2 708
Маме, аз броя седмиците отзад напред, и по мои изчисления за около 6 седмици през които трябва да отлежава, трябва тая събота и нед най-рано или другата най-късно - демек - или 8-9 ти ноември ще го правя аз, или 15-16ти. Wink

Пък и съставките ги нямам още. Ще трябва да се навъртя тук таме да ги търся, че няма да стане с импровизации. Чудех се за сухотата, ама реших - ще се пробвам. Освен това от дете слушам за тоя англ кекс, още докато учехме английски едно време и по Нова година (тогава НЯМАШЕ Коледа и трябваше тайно да си я празнуваме в къщи) все се споменаваше за него, пък и имахме един съученик, дето баща му беше дипломат, та той ни разказваше за това чудо много подробно. И от тогава с чуденката си останах - как 6 седмици, не се ли скапва? и сега му дойде времето да го пробвам Wink

Да питам - някой да знае за София от къде да си намеря сушени череши и портокалови корички, че не ми се правят коричките, а пък черешите съвсем няма как да си ги направя.

# 93
  • под кривата круша
  • Мнения: 294
Записвам се да следя хубавата и полезна темичка  bouquet

# 94
  • Мнения: 503
Миналата година ме почерпиха с коледен кейк готов от "Билла".Беше страхотен на вкус,но малко скъпичък излиза.Най-много ми хареса в него  разнообразието от сушени плодове и особенно сушените череши.Въпреки ,че излеждаше малко суховат на вид ,всяка хапка се топеше в устата .

 
Коледен "Щолен"


50 г мая
1 и 1/4 ч.ч. (250 мл) прясно мляко
500 г брашно
3/4 ч.ч. (150 г) захар
2 праха ванилия
кората от 1 лимон
щипка сол
1 ч.л. смлян кориандър
5-6 бр. карамфилчета
1 ч.л. (5 г) индийско орехче
350 г масло
2-3 бр. зелени смокини от сладко
50-60 г желирани или коктейлни череши
300 г стафиди
ром
1 с.л. нишесте или брашно
сладко от портокалови или лимонови корички
150 г бадеми
пудра захар
 
 
       
 
  chef   bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef
 
 



  Маята се размива в леко затопленото прясно мляко, добавя се 1 ч.л. захар и сместа се оставя да престои на топло около 15 минути. Брашното се пресява, разбърква се със захарта, ванилиите, настърганата лимонова кора, солта, смления кориандър, счуканите карамфилчета и настърганото индийско орехче. 250 г от маслото се разтопява. Към брашното се добавя втасалата мая. Топейки ръцете си в разтопеното, но не горещо масло, се замесва гладко тесто, което се оставя да втаса на топло около 1 час. Добре отцедените смокини от сладкото и черешите се нарязват на дребни парченца. Сместват се със стафидите (предварително накиснати за няколко часа в ром, добре отцедени и оваляни в брашно или нишесте, за да не залепват). Добавят се ситно нарязаните портокалови или лимонови корички от сладко (или лимонови резенки), както и обелените и едро натрошени бадемови ядки. Втасалото тесто се размесва с плодовете и ядките. Оформя се на руло и се слага в продълговата форма за печене (тази доза е за 2 средноголеми форми), покрита с алуминиево фолио, намазано с масло и поръсено с брашно. Оставя се да втаса около 45 минути, след което се пече на 180 C около 1 час. Ако започне да загаря отгоре, се покрива с фолио и се температурата се намалява. С дървен шиш се пробва дали сладлишът е добре опечен. Изважда се от фурната и веднага се намазва с разтопеното останало масло и се поръсва с пудра захар от всички страни. Сладкишът трябва да изстива върху решетка цяла нощ. На другия ден се увива в прозрачно фолио и се оставя на сухо място. Трайността на щолена е 3 месеца. Сервира се нарязан на филии, обилно поръсен с пудра захар.

 Това е рецепта  от  сайта "Веселият готвач".Има и много хубава снимка към рецептата.Купешкия кейк ,който ядох беше като този на снимката.
 
 И забележете в горната рецепта НЯМА ЯЙЦА  и това може би  го прави
толкова траен.  Naughty

Последна редакция: пн, 03 ное 2008, 11:46 от ива

# 95
  • Мнения: 1 505
И аз да кажа за коледния английски кейк,правих го миналата година за първи път и си остана така,наистина стана много сух(независимо,4е се напоява,остана си сух).В нашето семейство не харесваме ни6то сухо,отряза се само едно пар4е за проба,вкуса не беше лош,но останалото го хвърлихме,4е както казах не оби4аме сухи не6та.Тази година 6те го пропусна.

# 96
  • Мнения: X
А аз тази седмица ще купувам продуктите и смятам в събота-неделя да го спретвам...
Вече ми е омръзнало от нашенски ,едни и същи ястия и сладкиши...сухи,несухи,тази година сме на всичко ново и непробвано...
Дано не си останем гладни... Mr. Green

# 97
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
ХОП ТРОП И АЗ ПРИ ВАС,АКО МОЖЕ ДЕ Hug
ЧЕСТМО КАЗАНО МНОГО ОБИЧАМ ДА ГОТВЯ И ДА СЕ ВРЪТКАМ ИЗ КУХНЯТА,НО ОБИКНОВЕННО ПО ПРАЗНИЦИТЕ ВСЕ СМЕ НЯКЪДЕ,НООООООО ТАЗИ ГОДИНА ЩЕ СМЕ СИ В НАС С ЛЮБИМИЯТ МЪЖ И АКО СЪМ В СЪСТОЯНИЕ ЩЕ СГОТВЯ И ПРИГОТВЯ ПОЧТИ ВСИЧКО КОЕТО НАУЧА ТУКА(ОСОБЕНО СЛАДКИТЕ НЕЩ)ЗАПОЧВАМ ОЩЕ ОТ СЕГА


ОТИВАМ НАЗАД ДА ВИ ИЗЧЕТА КАКВО СТЕ ДАЛИ КАТО ИДЕИИ Mr. Green

# 98
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Дано не си останем гладни... Mr. Green

 Mr. Green и аз така.... Ама ще се справим  Peace

# 99
  • Мнения: 3 034

Да питам.....коледният английски кекс - не се ли разваля 6 седмииц????????

не, и той и щолена като престоят тестото поема от всички аромати и става страхотно. на мен не ми е сух, не знам  Rolling Eyes

за тези, които ще правят щолен - моят скромен опит е, че две седмици, максимум 3 е добре да престои. миналата година правих два и този, който стоя 4 седмици малко презря. пак го изядохме, разбира се, но по-хубав беше онзи, който стоя две седмици и половина  Peace

# 100
  • Мнения: 11 607

Този, който ти е харесал на теб - може ли рецептата?Благодаря!  bouquet

# 101
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
И аз ще опитам да го направя. Само да попитам на вкус като козунака ли е?
В къщи много обичат козунак

# 102
  • Мнения: 364
Аз по тази рецепта си правя всяка година капамата


Коледна капама


* 1 бр. пиле
* 1/2 кг телешко месо
* 1/2 кг свинско месо
* 300 гр кайма
* 300 гр пушени гърди
* 200 гр наденица
* 1 бр. кисела зелка
* 100 г ориз
* 1 ч.ч. (200 мл) олио
* 2-3 глави лук
* черен пипер
* червен пипер
* чубрица
* сол на вкус

За пилето се приготвя плънка от половината ориз - задушен, дреболиите на пилето, нарязани на ситно, чубрица и черен пипер. То се пълни и се зашива. От зелката се отделят 12-13 листа, а останалото се нарязва на ситно. С листата се правят сармички с кайма, останалия ориз, червен и черен пипер и ситно нарязания лук. В голяма тенджера или пръстен съд се нареждат едно върху друго част от нарязаното зеле, сармичките, слага се пилето, пушените гърди, нарязани на парчета, наденицата и нарязаните на пържоли свинско и телешко. Добавя се олиото и 1/2 чаша вода или зелев сок. Тенджерата се захлупва плътно и се слага в умерена фурна да се пече.

По тази рецепта миналата зима приготвих капама в голям глинен гювеч. Когато купувахме камината ме питаха за половин прасе или за четвърт прасе. Вземахме такава дето в нея може да се опече половин прасе наведнъж. И гювеча е голям. Та така приготвено с малко червено вино и доматено пюре и един дафинов лист се пече цял ден на слаба фурна и вечерта ядохме една от най-приказните манджи. Като в приказките…. Пожелавам на всеки по празниците да си хапне добре и вкусно!

Банска капама
традиционна българска рецепта, така както може да се намери в бабините тетрадки По 1 кг свинско месо, телешко месо, кървавица, 1 пиле (около 1 кг), 1 голяма зелка, 2 чаени чаши ориз, 1 чаена чаша олио, 1 супена лъжица червен пипер, 1 чаена лъжичка кимион, няколко зрънца семе от копър, 1 чаена чаша червено вино, сол и черен пипер на вкус.

Месото се нарязва на парчета, същото се прави с кървавицата. Зелето се нарязва ситно. Оризът се задушава в мазнината и се разбърква с червения пипер. В голямо гърне се поставя ред зеле, а над него се нареждат свинското месо и отново зеле. Посолява се и се наръсва с кимион и черен пипер. Прибавят се семената от копър и част от ориза. Отгоре се слага телешкото месо. Отново се слага зеле и пилето, което сме натъпкали със смес от зеле, смесено с ориза, посолено и наръсено с черен пипер. Прибавили сме и останалия кимион. Ако ни е останало от зелето, се слага до напълването на гърнето. Захлупва се и се замазва капакът с тесто. Пече се няколко часа на умерена фурна.  bouquet

# 103
  • София
  • Мнения: 2 908
Хайде и аз тук да следя тази хубава темичката.Досега все сме карали новогодишните празници извън вкъщи,тази година обаче сме решили че ще празнуваме в нас и съм решила да правя капама и разни други вкуснотиики и се надявам с вашите ценни съвети и напътсвия да успея.  bouquet

# 104
  • Мнения: 3 034
Този, който ти е харесал на теб - може ли рецептата?Благодаря!  bouquet

рецептата ми я даде Джемма в миналогодишната тема. за първи път в живота си направих нещо с мая, което да стане - това говори достатъчно за рецептата, мисля  Grinning

Цитат
Дрезденски щолен

1500 г брашно, 300 г захар, 500 г масло, 750 г стафиди, 500 г бадеми, няколко капки бадемова есенция, 50-100 г портокалови корички, 50-100 г лимонови корички, сок от 1 лимон, ванилия и канела, 3/8 л мляко прясно, 1 ч.л. сол, 120 г мая.

Предварително си накиснете стафидите в ром. От маята, топлото мляко и захарта и малко брашно се замесва рядко тесто, оставя се да втаса 30 мин.След това се добавя захарта, маслото и брашното. Замесва се тесто и се оставя да втаса.Бадемите се нарязват не много ситно. Към тестото се прибавят коричките, ванилията, канелата, солта, стафидите и бадемите.Премесва се и се оставя отново да втаса.Оформят се продълговати щолени, върху, които с остър нож се пражи лек разрез по дължината на тестото, но не по средата , а така, че тестото да се раздели от браздата на 2/3 и 1/3.. Слага се върху постелена с пергаментова хартия или фолио тава.Оставя се да втаса. Фурната се загрява до 220 гр. Най-долу във фурната се слага празна тава, а тавата със щолена се слага по средата. Пече се 15 мин, след което температурата се намалява до 170 гр и се пече около 35-40 мин.
Изстиналия щолен се намазва с разтопено масло и обилно се поръсва с пудра захар, смесена с ванилия.Да не се консумира преди да е изминала седмица, а най-хубав става след 3-4 седмици. Съхранява се завит във фолио или пекарска хартия, най-добре в глинен съд и на хладно място.
От тази доза излизат 2 големи щолена.

аз ги съхранявах в един килер, където температурата е може би окло 5 градуса, както си бяха двата в тавичките  Hug

И аз ще опитам да го направя. Само да попитам на вкус като козунака ли е?
В къщи много обичат козунак

ако питаш за щолена - не, не бих казала. щоленът е като хляб, но консистенцията на тестото е много по-плътна. ние го обичаме много. ето така изглеждаше моя миналата година

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=4785356

Общи условия

Активация на акаунт