КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА

  • 86 783
  • 475
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 483
Привет момичета!

Миналата година правих Английския коледен кейк...стана супер и не беше никак сух, даже беше сочен.Изяде се целия.Може би, ако се пече в плитък съд изсъхва, но в дълбок става Ок.Не се развля за 6 седмици, защото ромът, с който се сиропира му действа като консервант.

Тази година мисля да правя щолен, меденки, линцеровите сладки и ванилените кравайчета на Наталина.

Миналата година за бъдни вечер правих и пълнена тиква със сушени плодове, ядки и локум, стана превъзходна, тази година ще я повторя със сигурност.

Хайде и аз ще следя темата за идеи  Grinning

# 106
  • Мнения: 58
Много ви моля за рецептата за ванилените кравайчета!Аз за Коледа освен всички сладки неща смятам да направя Усуканата питка,защото е точно с коледен вкус на мед орехи и канела.

# 107
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Запис

# 108
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Да точно за щолена питах. Благодаря за отговора.Мале колко сладки неща приготвяте а аз само торта и баклава. Но тази година ще се постарая повече.

# 109
  • Мнения: 483
Ето рецептата на ванилените кравайчета на Наталина : http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php?topic=249.msg8820#msg8820

# 110
  • Мнения: 58
Благодаря ти liqhtblue   bouquet !Итази година голямо готвене ще пада!

# 111
  • София
  • Мнения: 338
lightblue , а може ли рецептата за пълената тиква със сушени плодове и локум.

# 112
  • Мнения: 4 358
Засега от сладкишите си харесах Дрезденския Щолен на Джемма и ванилените кравайчета на Нат.Миналата година не стигнах до тях  Mr. Green толкова много други неща правих.
Symplyaven - щолена ти изглежда превъзходно  Peace

# 113
  • Мнения: 3 034
Бъни, аз никога не съм мислила, че мога да направя такова нещо, само си бях купувала! иначе и козунак не мога да правя и изобщо по-завъртени сладкиши никак не правя! просто рецептата е супер и е много точна! а и на вкус беше убийствен!

да взема и аз да се побвам с тея ванилени кравайчета...  Rolling Eyes на Наталина вкусотиите всяка година само ги гледам, крайно време е да се престраша.

продължавам да търся добра рецепта за Киевски котлет. ако имате, помагайте  Hug

# 114
  • Мнения: 1 283
Здравейте момичета Hug Така хубаво ухае на карамфил, ванилия, канела и все по -омайващи аромати в Коледната тема. Има много хубави ястия, които имам желание да приготвя. Имам въпрос към Наталина или ако някой друг може да ми отговори: Тези сладки от снимката и линцеровите сладки на Наталина, по една и съща рецепта ли се правят? Много ме изкушават!


Ако пък знаете и други рецепти за тези сладки моля да ги споделите

# 115
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
pepika, мисля, че са същите. Само че моите са по-тънко разточени и леко порозовяли, както и че ги ръся с пудра захар. Само да кажа - оригиналните линцерови сладки са намазани с касисов конфитюр, който придава леко пикантен(кисело-сладкък) вкус.

Ето ги моите:

# 116
  • Мнения: 1 283
pepika, мисля, че са същите. Само че моите са по-тънко разточени и леко порозовяли, както и че ги ръся с пудра захар. Само да кажа - оригиналните линцерови сладки са намазани с касисов конфитюр, който придава леко пикантен(кисело-сладкък) вкус.

Ето ги моите:


Много благодаря! Реших - тази година непременно ще ги направя, само че седмица преди Коледа се слепват, а колко време преди това се правят? Формичките така ги продават - с дупчици, така ли или ти измайстори нещо? Предполагам няма какво да объркам

# 117
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Правят се две-три седмици преди Коледа - за да омекнат(не че са твърди, но стават още по-хубави). Тук продават и формички с колелце или сърчице по средата, но аз имам обикновени и ползвам други по-малки за отворите. И с някаква капачка(малка) или халка ще стане.

# 118
  • София
  • Мнения: 3 271
Ето и рецептата на Банска капама от една Банска снаха Wink

БАНСКА КАПАМА

Продукти:

1-2 пилешки бутчета
300г предварително сварено телешко месо
500г предварително запържено свинско месо
2-3 кг кисело зеле
1/2 кг ориз
сурова кървавица
бяла сланина ( бекон, за тези които не обичат сланината)
1 глава кисело цвекло ( от туршия)
зърна чер пипер
зърна планински кимион
1 ч чаша червено вино
1 ч чаша вода

В дълбок глинен съд се реди най-отдолу сланината(бекона) на резенчета, отгоре листа кисело зеле. Отгоре нарязано кисело зеле и цвекло, бутчетата ( сурови), зеле, ориз, кимион, чер пипер, свинското нарязано и то на парчета, телешкото, ориз, кървавицата нарязана и тя на парчета, зеле, кимион, чер пипер. Запечатваме с цял зелев лист и върху него редим пак сланина(бекон). Заливаме с виното и водата. Слагаме капака на глинения съд и замазваме с тесто. Печем в загрята фурна на 220 градуса - първо изчакваме да заври - около за 1 час завира ( залепвам си ухото  на глинения съд, за да чуя кога е почнало да ври) и от този момент на там засичам пека още 3 часа .

Някой писа, колко точно вода е нужна, за да стане добре - ами по тази рецепта дето съм написала е за 8-10човека, глинения съд не от най-големите и става превъзходна капамата.

Аз също правих миналата година Англ. коледен кекс - стана супер, даже малко бях попрекалила с поливането на алкохол (нямах ром и сложих уиски Wink), доста замайващо действаше, след като хапнеш 1 парче Mr. Green
Тази година още не съм решила какво ще ни е менюто и какво ще правя, като сладкиши.

# 119
  • Мнения: 483
Пълнена тиква с локум и сушени плодове

една кръгла тиква със средна големина
фурми без костилките, стафиди, кайсии, сини сливи(като цяло каквито плодове искате)
2 кутийки локум
5-6 с.л мед
орехи по желание

На тиквата й се изрязва калпаче, с което после се похлюпва при печене.Самата тиква се почиства вътре от семето.След това се редят плодовете на пластове, тоест ред фурми, ред кайсии и т н.след първите редове се нарязва на парченца локумът, който остава по средата.После пак се редуват сушените плодове докато свършат.Можете да сложите и орехи, аз не слагах, че мъжът ми не обича.На края се залива с меда, похлупва се с капака и се пече около 2 часа на слаба фурна.Като е готова, капачето леко започва да се подвива в краищата.Реже се като торта, когато изстине напълно.
Ужасно е вкусна и много засищаща.
Чудесен десерт е за трапезата на бъдни вечер, а и е много оригинална.Ако си намеря снимките, ще пусна.

Аз да споделя, че линцеровите сладки на Наталина са супер.Миналата година ги правих и тази май ще повторя.

Общи условия

Активация на акаунт