Коледа и Нова година - сладки изкушения !

  • 312 614
  • 2 129
  •   1
Отговори
# 1 020
  • Мнения: 278
Здравейте и от мен. Купих продукти за щолена и сега си правя портокаловите и лимонови корички.Да си призная намалих бадемите , защото бяха много скъпи - над 10лв. Взех обаче микс от сушени плодове - ананас , папая , банан.

Мама Хриси , тези щолени от една доза ли направи ? newsm78 А как прецени количеството мляко  - 3/8л. и в него ли разтвори маята  newsm78.Ама и аз какви въпроси задавам. Но нали ми е за първи път , та ще ме извините.

# 1 021
  • Мнения: 3 770
enamorada , прекрасни кравайчета !  Peace

MamaChrisi , щолените ти са невероятни !  Peace С betina33 ще си ги поделим , пък ти ще направиш други !  Wink

pepita66 Hug ! И аз си правя корички в момента , защото след поредното няколкочасово обикаляне отново не открих никъде. За бадемите какво ми говориш - 18 лв на пазара !  ooooh! Мъжът ми само се хвана за сърцето и каза че ако продължавам така със сладките и сладкишите това ще ми е коледния подарък !  Mr. Green Но нищо не намалих от грамажа !  Wink Само касис не намерих и го замених със 100 гр сушени червени боровинки и 100 гр череши. Утре ще го правя щолена , ще показваме снимки с теб !
  Grinning

# 1 022
  • София
  • Мнения: 618
MamaChrisi smile3501

# 1 023
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
vesi_127 моляте сподели и твоята рецепта за меденки с орехи,4е аз съ6то не съм доволна от меденките на Джули и си търся рецепта за меденки изпитана и сполу4лива.

Ето я:

Орехови меденки

Продукти:
1 ч.ч. едро накълцани орехи
1 ч.ч. захар
2 яйца
3 с.л. мед
4-5 с.л. олио
1 ч.л. хлебна сода
канела
брашно колкото поеме

Приготовление:
Яйцата се разбиват със захарта. На тънка струйка се налива олиото, като се разбива в една посока. Прибавят се меда, канелата и пресятото брашно със содата. Накрая се слагат орехите. Замесва се тестото, разточва се на лист и се изрязват формички.

Това е! Дано ви хареса.

Като гледам рецептата на Джема е доста сходна с моята - количеството на яйцата, захарта, содата и меда е същото.  Grinning Разликата е, че в моята олиото е малко по-малко (но пък може при повече олио да поеме и повече брашно, така че се компенсира) и че се прибавя една чаена чаша едро накълцани орехи. Ванилия не слагам. Аз тази година съм намислила да пробвам да заменя канелата с подправката за ябълков щрудел на Котани - в нея освен канела,  има карамфил и джинджифил. Смятам, че ще е подходяща.

# 1 024
  • Мнения: 278
Диди , аз ще го правя утре вечер , че докато станат коричките сега ... не ми се ляга посреднощ. Ще заредя и батериите на апарата за да снимам.

# 1 025
  • Мнения: 2 199
Препоръчвам моята баклава

рецептата тук във форума не се отваря  Confused

# 1 026
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Здравейте момичета,

И аз съм си спретнала списък с коледните сладкиши и днес тъй като имах свободно време започнах да отмятам  Crazy Party
Меденките на Джули правя за пръв път, много сполучливо тесто и много по- вкусни от останалите ми рецепти за меденки, още не съм ги украсила с глазурата, но ще е тези дни


И ванилените кравайчета на Наталина...първата доза като ми станаха малко трошливи, защото тестото стоя в хладилника около 4 часа, но невероятно вкусни


Сега някъде трябва да ги скрия че с каквото скорост изчезват не знам дали ще ги опазя до Коледа. Др. седмица ще правя линцеровите сладки и ще се отчета  Peace

# 1 027
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Здравейте и от мен. Купих продукти за щолена и сега си правя портокаловите и лимонови корички.Да си призная намалих бадемите , защото бяха много скъпи - над 10лв. Взех обаче микс от сушени плодове - ананас , папая , банан.

Мама Хриси , тези щолени от една доза ли направи ? newsm78 А как прецени количеството мляко  - 3/8л. и в него ли разтвори маята  newsm78.Ама и аз какви въпроси задавам. Но нали ми е за първи път , та ще ме извините.

Може ли аз да отговоря?
3/8=375 мл прясно мляко,маята се ратваря в част от млякото.

# 1 028
  • Мнения: 278
max-mama  ,много ти благодаря за отговора. Коричките са готови и са подредени на хартия да изсъхнат. Утре ще е великото творене.

# 1 029
  • Мнения: 213
Привет и от мен в хубавата тема HugАз досега само ви четях,но вече имам с какво да се похваля.Днес направих линцеровите сладки и ванилените рохлички
Имам въпросчета:мога ли да ги съхранявам в пластмасови кутии,задължително ли трябва да е метална или хартиена?А ваниловите кравайчета май станаха дебелички или така трябва?Иначе са страшно вкусни,тази доза намаля драстично и ще правя пак Wink

# 1 030
  • Мнения: 364
Ето една рецепта която днес ми я преведоха
Коледно  пънче  

Съставки
Тесто:
3/4ч.ч. Брашно за сладкиши
3/4ч.л. Бакпулвер
1/4ч.л.Сол
5 яйца
3/4 ч.ч. захар
1есенция ванилия

Кестенов пълнеж
1/2ч Захар
1 жълтък
щипка сол
1 1/2 екстракт ванилия
2с.л Сметана,големи
1/2 ч масло
2ч пудра захар
30 кестена,сварени
2с.л Масло
4с.л сметана,големи
1/3ч пудра захар

Финна глазура мока
1 1/4ч пудра захар
3с.л какао на прах
2с.л. нес кафе
5 1/3с.л масло
1 1/2с.л царевечен сироп
1с.л. есенция ванилия
2с.л сметана



Загрейте предварително фурната на 250градуса.

Чукнете яйцата по отделно.Смесете брашното с бакпулвера и солта и оставете на една страна.

Разбиите жълтъците докато станат плътни и бели.
Постепенно прибавете 6л.захар,биеики добре след всяка.
Сместта трябва да пада на големи парцали когато вдигнете бъркалката,прибавете ванилията и разбиите отново.
Разбиите белтъците на пяна.ПОстепенно прибавете останалата захар,биите непрекъснато,докато белтъците станат гладки,ляскави и образуват връхчета.Прибавете 1/3 от белтъците в жълтъците за да изсветлее и след това поставете останалите.Постепенно прибавете сухите съставки към яйчената смес,разбъркаите внимателно,но продължително.Разтопете маслото в предварително приготвена тавичка,за да намажете и ъглите.Поставете във фурната веднага.Печете 12-12минути,докато сладкиша стане златист.
Не препичаите.Ивадете от фурната,работете бързо,покриите с чиста кърпа тавичката,след това с хартия за печене.Обърнете тавичката,заедно с кърпата и листа.Премахнете тавичката и поставете друг лист хартия за печене.Издърпаите сладкиша до ръба на плота.Изрежете неравните краища и навиите на руло.



Маслен пълнеж с кестени:
Смесете захарта,жълтъка,солта,ванилията и сметаната,разбъркаите ги за 8 мин на средна скорост.Разбиите и маслото до гладкост и прибавете към него яйчената смес малко по малко към него.Постепенно прибавете пудрата захар и оставете на една страна сместта.
Пюрираите кестените с масло,сметана и пудра захар.Прибавете кестеновото пюре към маслената смес,разбъркваики.Ако е необходимо прибавете още малко сметана за да стане много гладка сместта.


Глазура:
Намачкаите нес кафето на ситно.Смесете захарта,какаото и кафето,прибавете останалите съставки и разбиите около минута на средна скорост.
Развиите охладеният сладкиш,оставяики го на кърпата.Не се тревожете ако изглежда свит,скоро ще се "опери".  
Изсипете 1/2ч глазура по цялата повърхност на блата.Изсипете 2 ч от пълнежа отгоре,завиите отново без кърпата но като си помагате с нея.Изрежете стърчащите краища.Замразете за около час.След това отрежете едно тънко  и едно дебело парче от двете страни на сладкиша.
Изсипете малко количество пълнеж в средата на сладкиша,поставете в/у него дебелото парче,за да изглежда като клонче.Замръзете отново сладкиша като го залеете с останалата глазура,като НЕ покривате върхът на клончето.КАто се замръзи може да направите ленти по дължината с шпатула така че да имитира кора на дърво.Окрасете с ангелика и резенчета черешки.Оставете сладкиша на студено до сервирането защото хладен се реже много по лесно.Окрасете с червени боровинки.
 Heart Eyes

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 22:24 от мистерия

# 1 031
# 1 032
  • Мнения: X
MamaChrisi, страхотна работа си свършила, както обикновено всъщност! Браво на теб!
di80, сладките ти са супер апетитни! Изобщо браво на всички!
Имам питане относно къщичките - как се изрязват прозорчета, така че да останат кепенци? Не разбрах от обясненията по страниците, които изчетох  Embarassed И как вратичката хем да е изрязана, хем да е отворена! Изрязва се изцяло и после допълнитено ли се залепя? Благодаря!

# 1 033
  • Мнения: 2 142
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=346044.0;all

Това е една много Коледна според мен рецепта или поне у нас се прави сомо тогава. Благодаря на Доня Коприва, че ми я припомни Simple Smile

Коледно тиквено предложение от Доня Коприва

Взима се една средноголяма кръгла тиква. Отрязва и се капачето отгоре и се запазва за похлупак. Изчиства се отвътре и се измива добре. Ще ви изброя продуктите за пълнежа, а количествата са според моя вкус и могат да се променят според вашия.
Локум - 2 малки или една голяма кутийка.
Орехи(ядки) - 200 - 300 гр.
Мед 5-6 супени лъжици
сушени плодове - кайсии, банани, сини сливи, фурми....ако се сетите за още направо слагайте
50 - 100 гр. алкохол - ром, коняк. Може и есенция на от тези на д-р Йоткер

Изчистената отвътре тиква се пълни...
на дъното се слага половината мед, ред орехи, ред локум, ред сушени плодове и пак ред орехи, ред локум, ред сушени плодове... и така докато се напълни тиквата или ви свършат продуктите. Накрая се залива с останалия  мед и алкохола или есенцията, захлупва се с капачето и се слага да се пече.
Пече се в тавичка с малко вода на дъното, а когато се изпари водата се долива отново. Пече се дълго на слаба фурна. Аз я пека 5-6 часа на 100 - 120 градуса. Става вълшебна. Тежък десерт е, но много вкусен и красив
Да ви е сладко!  

# 1 034
  • Мнения: 90
Ето и снимка на моите меденки който правих в неделя.

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=314950

Общи условия

Активация на акаунт