Коледа и Нова година - предястия и ястия !

  • 161 940
  • 374
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 001
milsim1 .............Не знам дали си правила капама.....  Peace
не съм, но ме е страх дали ще стане.на вилата печката ми е раховец и не съм свикнала с фурната.

Няма как да сбъркаш с Раховеца и капамата.....Слагаш съда във фурната,включваш отгоре и отдолу на 4 степен и чакаш да заври,после намаляваш на 150 градуса( това е или на 2 или на 3 степен отгоре и отдолу)  и така може и цяла нощ....После ....Да ви е сладко

# 106
  • Мнения: X
 Thinking Не съм се замисляла още много много за приготовленията за Нова година, тъй като има вариант този път да сме на заведение, ако ли пък не, ето едно примерно меню, което ако не в пълен състав, то повечето от  нещата винаги приготвяме със свеки и присъстват на трапезата:
Обикновено салатите, които правим са:  руска салата, прясно зеле с моркови и царевица, разни туршии.
Предястията са: пилешки дробчета по селски или други дреболиики, разни мезета: суджук, луканка, кашкавал, сирене, както и ядки.
Основното ядене: печени задушени свински пържоли, капама. Към тях  в повечето случаи гарнитурата е картофено пюре, лютеница и печени мариновани чушки.
Десерт: торта "Гараш" /или друга/, баклава, и задължително плодове.
Разбира се да не забравяме и задължителната баница с късмети.  Wink

# 107
  • Мнения: 6 775
milsim1,взимаш едно голямо парче месо (аз предпочитам филе или бут).Горе-долу преценяваш според броя на хората по около 200гр. на човек + 2-3 порции горница (така де,някои мъже са по-ящни  Wink ).Надупчваш с нож в дълбочина и в получените джобчета слагаш скилидки чесън,пушен бекон,парченце кисела краставичка или морков.Правиш си марината (примерно - 1 ч.бяло вино,2-3 с.л.соев сос,1-2 с.л. мед,1 глава лук нарязана на едро,по щипка къри и джинджифил на прах или подправки които вие си предпочитате,сол,черен пипер ).Слагаш месото вътре и го оставяш в хладилника за няколко часа,а може и за цяла нощ, като от време на време го обръщаш.След това го вадиш (маринатата я прецеди и остави за намазване) и увиваш в алуминиево фолио.Слагаш го в тавичка и печеш.Когато е почти готово го развиваш и го оставяш да се запече още малко,за да направи коричка,като от време на време мажеш с маринатата.Режеш после месото на филийки и сервираш.
А за соса запържваш няколко лъжици брашно до златисто.Разреждаш с прясно мляко или бульон и го оставяш да клокне,като през това време слагаш предварително нарязаните сирена (пушено сирене,рокфор,камамбер,бри ......) и гъбки.Или пък вземаш готова гъбена супа на прах,но я разтваряш в половината от течността,която е дадена в упътването.Добавяш сиренцата и гъбки и...... готово.Сервираш соса отделно и който иска си слага на месото  Peace .

abigale ,Емилова да си гледа работата  Wink .Това ще го пишем гала-вечеря по Дюкан  Joy Joy Joy .И за да не ни се задръстват кръвоносните съдове с мазнини ще ги прокарваме с повечко ракийка и винце  Crazy  newsm47 .
Ти ме караш да се замисля  newsm78 .Наистина ли ти се вижда тежко   Thinking .Реално погледнато,ако си на ресторант,куверта включва горе-долу толкова неща  Simple Smile .

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 15:34 от 2в1

# 108
  • Мнения: 1 494
 LaughingНе се притеснявай, който му е тежко да прескача блюдата. Laughing Тъкмо няма да готвиш до 3-ти. Wink
Пошегувах се, разбира се- на този ден всеки иска да има от всичко. Ти най-добре си знаеш хората и традициите. Освен това зависи колко човека са.  Hug

# 109
  • Мнения: 339
Страхотна тема ,замислям се да пробвам да направя капама, че почнах да преглъщам Laughing

# 110
  • гр.Варна
  • Мнения: 217
Темата е страхотна! Моите поздравления!  bouquet  bouquet  bouquet
Записах си рецепата за доматения сос. И аз ще го пробвам.  chef
А за капамата-от миналата година ми се върти в главата това ястие и май тази година ще го приготвя.  chef
Ще следя за нови идеи! Peace

# 111
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Тази година и яз ще направя капама Peace
Пълнени чушки с боб  никога не съм правила, но вашите рецепти звучат много вкусно и сигурно ще пробвам

# 112
  • Бургас
  • Мнения: 1 879
Тази година и яз ще направя капама Peace
Пълнени чушки с боб  никога не съм правила, но вашите рецепти звучат много вкусно и сигурно ще пробвам

# 113
  • Мнения: 364
А късмети някой да е измислил вече ,щото аз още не съм newsm78 newsm78 newsm78

# 114
  • Мнения: 315
мерси!ще направя генерална репетиция тези дни! Wink
най-голямото нещастие е че там няма интернет и ако забравя нещо няма как да консултирам с вас!

# 115
  • Мнения: 540
е аз пък се отказах от капамата предпочитам всяко месо да го приготвя отделно отколкото всичко на едно място
бих опитала но няма да правя за сега

# 116
  • Мнения: 3 379
За да не е само запис, ето рецептата на едни сърми с булгур, които винаги правя по Коледа (обикновено ги слагам в капамата, тъй като вкусът им става още по-добър от месото наоколо):

Сърми с кисело зеле с булгур

- кафяв ориз 1 чаша
- булгур 2 чаши
- настърган морков
- орехи,
- 1 глава кромид лук
-  половин пръчка праз лук
- червен и черен пипер
- целина (корена)
- магданоз

Задушава се всичко това в тиган, после се увиват сърмите и на тих огън врят около час с вода покирти догоре. Ние много ги харесваме.

Не си спомням дали съм ги копирала от този форум или от другаде, така че ако е оттук, да ме прости авторката че не я споменавам.

# 117
  • Мнения: 3 770
мистерия , какви късмети ?

# 118
  • Мнения: 5 001
Аз миналата година така се чудих,ама се оказа,че някои хора слагат късмети и на Бъдни вечер в погачата или в тиквеника....Освен в новогоришната баница...И така си теглят късметчета два пъти  Laughing Laughing Laughing Laughing

# 119
  • Пловдив
  • Мнения: 3 325
Диди, TheNMaster, може да са късмети за новогодишната баница. Темата все пак не е само за бъдни вечер и коледа Wink

Общи условия

Активация на акаунт