Коледа и Нова година - предястия и ястия !

  • 161 928
  • 374
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 503
500 г кайма         "ЗИМНА ФЕРИЯ"
1/2 ч.ч. кисело мляко
1 ч.ч. брашно
3 бр. яйца
1/2 ч.л. сол
1 ч.л. черен пипер
1 ч.л. кимион
1 ч.л. сода
олио за пържене
За украсата:
картофено пюре
настъргано сирене
за гирляндите - ивички кисело зеле
за играчките - червени и зелени чушки
 )

--------------------------------------------------------------------------------
 
       
 
   chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet
 
 
 



  Каймата се омесва с всички продукти. Оставя се в хладилник да престои 1 час. С различни по големина лъжици - голяма супена, малка супена, чаена и кафена, се оформят шницелчета и се пържат в сгорещено олио. От всички размери се правят еднакъв брой.
В голяма чиния се правят преспи от картофеното пюре. Всяка елхичка се прави от 4 шницелчета, като най-малкото е отгоре.
Промушват се със солета или клечки за зъби. Забождат се в преспите. Върху всяка елхичка се поръсва настъргано сирене за сняг. Правят се гирлянди от кисело зеле, които се прикрепват с фиде. Играчките се правят от чушки от туршия - зелена и червена, или морковчета.
Източник: Виолина Стефанова
 
Моята препоръка е  да не се слага сода в каймата,тъй като при пържене шницелчетата много се издуват и заприличват на топчета.Така трудно се оформят елхичките.   
 

# 166
  • Мнения: 1 461
ива звучи страхотно имаш ли снимка да видим нагледно какво представлява

# 167
  • Мнения: 2 185
И аз имам интересно предложение, подобно на това по-горе  Peace

2-3 сварени картофа се пасират и се омесват с крема сирене. Получената смес се изсипва в прозрачно дом. фолио, завива се и се оформя конус.( може да се добавят всякакви подправки на вкус) Престоява около 10-15 минути така увито. През това време се събира " цвета " на сварено броколи. Най-добре да е обработено леко на пара, за да не се промени много цвета, необходимо е само леко да омекне, колкото да може да се отдели меката ронлива част по повърхността ( цвета ).
Поставя се конуса да застане на основата си ( като елха), маха се внимателно фолиото, след което отделения цвят от броколите се полепва по конуса. Добива вид а зелена елха.
За украсата може практически да се използва всичко  Peace. Можете да използвате зрънца от нар ( ако намерите  Wink ) като коледни червени топки, ронена царевица за жълти топки, може от жълта чушка да се отреже звезда и т.н.

Сега съм се заела да измисля с какво може да се замени крема-сиренето, за да мога да направя това предястие за Бъдни вечер  Thinking

# 168
  • Мнения: 1 283
И аз имам интересно предложение, подобно на това по-горе  Peace

2-3 сварени картофа се пасират и се омесват с крема сирене. Получената смес се изсипва в прозрачно дом. фолио, завива се и се оформя конус.( може да се добавят всякакви подправки на вкус) Престоява около 10-15 минути така увито. През това време се събира " цвета " на сварено броколи. Най-добре да е обработено леко на пара, за да не се промени много цвета, необходимо е само леко да омекне, колкото да може да се отдели меката ронлива част по повърхността ( цвета ).
Поставя се конуса да застане на основата си ( като елха), маха се внимателно фолиото, след което отделения цвят от броколите се полепва по конуса. Добива вид а зелена елха.
За украсата може практически да се използва всичко  Peace. Можете да използвате зрънца от нар ( ако намерите  Wink ) като коледни червени топки, ронена царевица за жълти топки, може от жълта чушка да се отреже звезда и т.н.

Сега съм се заела да измисля с какво може да се замени крема-сиренето, за да мога да направя това предястие за Бъдни вечер  Thinking

  Поздравления за страхотната идея  newsm20

# 169
  • Мнения: 2 803
И на мене ми допадна. Ще правим тази елхичка.  chef

# 170
  • Мнения: 1 541
Clairette, страхотна идея!!! А е толкова просто, че изобщо не би утежнило цялото друго готвене около празника. Голямо БЛАГОДАРЯ и от мен  Hug

# 171
  • Мнения: 389
smile3501

Снежните топчета и елхичката ще присъстват на празничната ни трапеза.

Благодаря за страхотните идеи   bouquet

# 172
  • Мнения: 3 770
А не може ли фолиото , с което ще се правят конусите да се поръси първо обилно със зеленината и тогава да се завият ?

# 173
  • Мнения: 5 001
А не може ли фолиото , с което ще се правят конусите да се поръси първо обилно със зеленината и тогава да се завият ?


Няма да стане рошава елхичката(от броколите),защото ще се смачка зеленината от фолиото...Така мисля аз....

# 174
  • Мнения: 3 770
Ако е по-дебел пластта и не се натиска силно ще полепне само това , което е най-близо да картофите , а другото ще си остане рошаво , а при развиването излишното ще падне.Поне така аз си го мисля , но само при положение , че пластът зеленина е по-дебел.Иначе ако е тънък си права , ще се обърка с картофите .

# 175
  • Мнения: 9
 smile3508      Любимата ми тема

Браво момичета

Опитвам се да направя чесновата майонеза на Биляна, но не става като майонеза.
Сложих 3 глави чесън, 3.4 суп л-ци олио, но остава рядка а разбивах доста с миксера.
Биляна, моля те помагай или ако някой друг я е правил  Praynig

# 176
  • Мнения: 3 770
Аз правих доматената разядка на Биляна и стана страхотна.Честно да си призная бях малко скептична , какво толкова - доматен сос ! Обаче останах очарована , много вкусна и различна , даже на мъжа ми , който не си пада по новости , хареса много !  Peace

Сега съм хвърлила око и на чесновата.Обаче ми казаха , че трябвало да се сложи поне малко хляб , меката част , за да "захване" олиото и ставала още по-хубава и с орехи.
илен , може да пробваш с хляб.Даже мисля , че някой беше допълнил това под рецептата на Биляна ?!
  newsm78

# 177
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

        илен , на 3 глави чесън, 3-4с.л. олио са адски малко.Пие около 1/3 шише олио, може и повечеВ един момент решаваш, че ти стига като количество и спираш.Започваш да разбиваш сместта и постепенно добавяш по малко олио.Попива бързо и се сгъстява.Можеш с тези глави да направиш огромно количество.Аз слагам в момент на бъркане и по няколко капки оцет, други го слагат след прилкючване на бъркането.Може да се сложи и сол, въпрос на вкус.Но олиото ти е мнооого малко.Дано първо си пасирала скилидките чесън.С прибавка на хляб никак не ми харесва, все едно усещам глетаво тесто NaughtyНикога не съм имала проблеми с получаването на нормална гъстота на майонезата.

 Радавм се на всички на които са им харесали сосовете Hug

# 178
# 179
  • Мнения: 1 777
 Подарък от крема сирене

1 пакетче крема сирене Филаделфиа(стайна температура)
1/2ч.л.сух копър
1/4 ч.л.чесън на прах
зелен лук
червена чушка
сол на вкус


Размесваме добре кремата сирене,копъра ,чесъна и солта.В правоъгълна кутийка(може да се използва и тази от сиренето) слагаме от прозрачното фолио и изсипваме сместа обратно във кутийката.Оставяме във хладилник около 3 часа да стегне.Стегнатото сирене вадим от фолиото и украсяваме със чушката и вързваме панделка от зеления лук. Simple Smile



източник - рецептата и снимката са от сп.фемили фън

Общи условия

Активация на акаунт