Коледа и Нова година - предястия и ястия !

  • 161 942
  • 374
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 163
Постни сарми с лозов лист.Всички продукти и техниката на приготвяне е както при сармите с месо, но то се замества със смлени орехи, леко задушени с ориза.

# 256
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
milsim1,взимаш едно голямо парче месо (аз предпочитам филе или бут).Горе-долу преценяваш според броя на хората по около 200гр. на човек + 2-3 порции горница (така де,някои мъже са по-ящни  Wink ).Надупчваш с нож в дълбочина и в получените джобчета слагаш скилидки чесън,пушен бекон,парченце кисела краставичка или морков.Правиш си марината (примерно - 1 ч.бяло вино,2-3 с.л.соев сос,1-2 с.л. мед,1 глава лук нарязана на едро,по щипка къри и джинджифил на прах или подправки които вие си предпочитате,сол,черен пипер ).Слагаш месото вътре и го оставяш в хладилника за няколко часа,а може и за цяла нощ, като от време на време го обръщаш.След това го вадиш (маринатата я прецеди и остави за намазване) и увиваш в алуминиево фолио.Слагаш го в тавичка и печеш.Когато е почти готово го развиваш и го оставяш да се запече още малко,за да направи коричка,като от време на време мажеш с маринатата.Режеш после месото на филийки и сервираш.
А за соса запържваш няколко лъжици брашно до златисто.Разреждаш с прясно мляко или бульон и го оставяш да клокне,като през това време слагаш предварително нарязаните сирена (пушено сирене,рокфор,камамбер,бри ......) и гъбки.Или пък вземаш готова гъбена супа на прах,но я разтваряш в половината от течността,която е дадена в упътването.Добавяш сиренцата и гъбки и...... готово.Сервираш соса отделно и който иска си слага на месото  Peace .

[ .

Колко време се пече и на каква фурна?

Вчера видях в Пикадили да продават пакетче с късмети за баница. Но незнам вътре какви са.

# 257
  • Мнения: 187


                                          Чеснова майонеза


 Намерх рецептата в архива за чесновата майонеза, която съм я писала преди 2г.Ще я копирам.


   Първо счуквам или смилам чесъна

Дали ще стане добре,ако смеля чесъна в робота или ще стане на бучки?

# 258
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


                                          Чеснова майонеза


 Намерх рецептата в архива за чесновата майонеза, която съм я писала преди 2г.Ще я копирам.


   Първо счуквам или смилам чесъна

Дали ще стане добре,ако смеля чесъна в робота или ще стане на бучки?

           Според мен няма да стане както трябва.За по-сигурно използвай преса.

# 259
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Момичета,аз имам един въпрос, който може да ви се стори глупав. Когато правя Руска салата, никога картофите ми не стават като купената салата. Все се размачкват като пюре. Не знам къде греша? Искам да ми стане естетична на вид. Много ги варя картофите ли? Моля ако някой знае да помага.

# 260
  • Мнения: 289
Много зависи от картофите има картофи които направо се разкашват като се сварят .Аз от доста години замених картофите с варени макарони Стела от най дребничките  децата много повече харесват макаронената салата от руската .

# 261
  • Мнения: 1 494
Как вариш картофите?
Например на мен ми се разкашкват, когато ги варя обелени и нарязани. Поемат повече вода и затова. Въпреки, че ако ги издебна, могат и да останат цели. Ако се варят необелени и после ги обелиш и нарежеш, има по-голям шанс да останат на парчета. Важно е също и колко ги вариш все пак. Аз лично вече избягвам да ги варя с обелките, защото като видя после онази мътна вода, ми е неприятно. А и нали, за да се провери трябва и да се надупчат няколко картофа... Sick Затова си ги варя обелени и нарязани, пък ако щат да са с форма- нали има грах, яйца, колбас- те са във форма.... Laughing И освен това така поемат солта докато се варят и са по-вкусни.

За Бъдни вечер и аз мисля вече, но нали пък това е един от най-традиционните празници- една от традициите е именно трапезата. Сигурно ще се придържам към класиката.

# 262
  • Кьолн
  • Мнения: 1 220
Ами първо ги варих обелени. После не, но явно много ги варя. ще пробвам по малко пък да видим. Благодаря ви за бързите отговори момичета!  bouquet

# 263
  • Мнения: 175
И аз съм съгласна, че зависи от картофите. Когато са по-сухи, след нарязване остават на кубчета. Иначе у нас ги предпочитаме разварени, още повече в руската салата. Винаги ги варя с необелени, така е и по-полезно, пък и поемат по-малко вода. Само предварително ги мия с чиста гъба.

За Бъдни вечер съм планирала:
ароматен хляб по рецептата за вкусните питки на Карина
салата от печени чушки с царевица, магданоз и чесън
кисело зеле с ориз
задушени моркови с гъби и праз (много харесваме комбинацията от тия две манджи, коя ли е гарнитура за другата  Grinning )
баклава
останалите работи са плодове, маслини, ядки, пуканки, туршия, до съответния нечетен брой.
 newsm78 не че е нещо особено

# 264
  • Мнения: 6 776
milsim1,взимаш едно голямо парче месо (аз предпочитам филе или бут).Горе-долу преценяваш според броя на хората по около 200гр. на човек + 2-3 порции горница (така де,някои мъже са по-ящни  Wink ).Надупчваш с нож в дълбочина и в получените джобчета слагаш скилидки чесън,пушен бекон,парченце кисела краставичка или морков...........

[ .

Колко време се пече и на каква фурна?

Хващам ме малко неподготвена тук  Crazy .Никога не съм засичала точно време,но да кажем, че печеш на 170-180 С и след 1 - 1 1/2 часа проверяваш месото с дървено шишче.Ако влиза лесно в месото и то не пуска кървав сок значи е готово.Тогава го развиваш и запичаш още малко като мажеш с маринатата,за да добие лек загар.В противен случай го завиваш отново и продължаваш да печеш като след половин час пак го проверяваш.По принцип времето зависи от количеството на месото.За по-голямо парче е необходимо съответно и повече време  Simple Smile .

# 265
  • В най - голямото село
  • Мнения: 1 806
2в1     bouquet

# 266
  • Мнения: 248
Записвам се да ви следя! Има вероятност да празнуваме Новата Година у нас с приятели, така че ще ми трябват много идеи! Хубав ден от мен и весело прекарване на почивните дни!

# 267
  • Мнения: 4
Момичета ето и моята рецепта за Питка, която е №1  chef .Научих я от моята свекърва ми. Wink
   Питка
3 яйца
1 кофичка кисело мляко
1 кофичка прясно мляко
1 1/2 пакетче мая и малко захар към маята
1 чаена лъжичка оцет
4-5 супени лъжички олио
1 супена лъжичка сол
брашно колкото поеме - горе долу 1 1/2 кг.

Препоръчвам ви продуктите да са със стайна температура.Поставяйте всичко по ред и разбърквайте добре.След като сте оформили тестото, което не трябва да е много твърдо го оставете да втаса.След това го размесете за втори път, хванете тестото и го пускайте/без много усилие/ на плота около 50-100 пъти.След това на-мазнете тавичката и набрашнете,направете малки топки големи колкото тенис топки и ги редете в тавичката.След това разбийте един жълтък с малко олио и намажете всяко топче.Печете на умерена фурна 180*-200*С. След като я извадите от фурната напръскайте с вода и покрийте с кърпа.
 
Това е  Hug

Последна редакция: сб, 20 дек 2008, 16:24 от mal4o_83

# 268
  • Мнения: 172
а някой може ли да даде рецепта за содена питка.Нали такава се прави за бъдни вечер?

# 269
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Можете ли да ми дадете идея за постно ястие за Бъдни вечер, различно от пълнени чушки, боб и сърмички.  Просто не мога да измисля нещо интересно, а ми се ще да е различно от предни години и в същото време оригинално!
Аз миналата година правих лятна манджа.А също можеш да направиш тиквички с ориз,патладжанена салата ,картофени кюфтета. Има много постни яденета които са подходящи за бъдни вечер.. Simple Smile

Всяка година едната ми задължителна манджа е сини сливи с праз   chef

Общи условия

Активация на акаунт