Коледа и Нова година - предястия и ястия !

  • 161 944
  • 374
  •   1
Отговори
# 270
  • Мнения: 183
Момичета, нуждая се от вашата помощ. На Коледа дъщеря ми има имен ден и ще имаме много гости, а не съм измислила какво да сготвя. Ще се съберем на обяд и направо незнам какво мога да направя, трябва хем да става по-бързо, хем да има за повече хора. За рождения й ден правих руло Стефани, стана много добре и стигна за всички, но сега... Лошото е, че не съм много добра кулинарка, ще съм много благодарна за всякакви предложения от ваша страна.

# 271
  • Мнения: 1 849
Сиа, аз съм правила ориз с праз и маслини, картофи с ориз и праз, грах с картофи и малки морковчета, макарони с домати, риган, маслини и зехтин, картофена салата с царевица и слънчогледови семки, щрудел, салата от леща, салата от стъргани моркови с целина, салата с ориз и кисели краставички, грах, печена чушка и маслини.

kiαrrα, един свински бут, шпикован с чесън, краставички и сланинка става без суетня в кухнята или 2 пилета в пликове с подправки и масло. Може пържолки с топено сирене и гъби. Пекат си се бавно, а ти си оправяш масата. Правиш 2 салати за гарнитура: макаронена, картофена или оризова, от предния ден може. Малко туршия, кисели краставички и кисело зеле с червен пипер. И си готова!  Peace Е, тортата може да е купешка... от полуготовите на Йоткер. Стават за 20 мин. , има една с филирани бадеми, много е вкусна.

# 272
  • Мнения: 503
6 пържоли от свинско месо
1 опаковка майонеза лека на Краси
същото количество кисело мляко
1 ч.л горчица
250-300гр. гъби
1 кубче булъон Костиля
черен пипер,сол
1-2 с.л брашно
 Детайли
Добавена от:  ivka (ивелина) 

--------------------------------------------------------------------------------
 
       
 

   chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef
 
 



  Пържолите се поръсват със сол и черен пипер , начукват се и се изпържват леко.Нареждат се в тавичка.Отгоре се поставят гъбите.В един буркан/750мл./се поставят 1-2 с.л брашно,горчицата, майонезата,киселото мляко,стритото кубче булъон и се напълва буркана с вода.Слага се винтовата капачка и буркана силно се разклаща да се разбият продуктите.Заливат се пържолите.
Тавичката се покрива с фолио.
Ястието се пече в предварително загрята фурна до готовност.

Направи тези пържоли.Стават много вкусни.За гарнитура хрупкави картофи на фурна с галета.
 
 

# 273
  • Мнения: 549


 
      
 
 
 

...............За гарнитура хрупкави картофи на фурна с галета.





Би ли споделила как ги правиш тези хрубкави картофки.

Благодаря ти предварително  bouquet
 
 

# 274
  • Мнения: 503
Заповядай "Хрупкави картофи на фурна"

Хрупкави картофи 


1 кг картофи
200 г галета
мазнина - олио, масло или маргарин
1 кубче пилешки булъон
1 ч.л. чесън на прах
подправки по желание - чубрица, розмарин и др.
сол
черен пипер
 Детайли
Добавена от:  ivka (ивелина) 

г.

--------------------------------------------------------------------------------
 
       
   chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef
   



  Картофите се обелват и се нарязват на резени. Бланшират се за 3-4 минути във вряща подсолена вода. Отцеждат се в гевгир, след което се прехвърлят в тавичка. Слага се мазнината и отгоре се натрошава пилешкия бульон, прибавят се подправките, чесънът и всичко много добре се обърква. Накрая се изсипва галетата и отново всичко внимателно се разбърква. Картофите се пекат в предварително загрята фурна до зачервяване. Не се слага никаква вода.

 
 
 

# 275
  • Мнения: 2 631
Да споделя и аз моята рецептичка за чесновия хайвер, бе който не минава нито една празнична трапеза у дома, а за Коледа е просто задължителна. Обикновено салатите остават , но тази разядка никога. Омита се на секундата, въпреки, че го правя в огромни количества.

Нека да кажа аз как я видоизмених тази рецепта и я обожаваме всички.

1 пак. сухари (Голдис например)
1 кофичка кис. мляко
1 кутийка майонеза
1 ч.ч счукани орехи
2-3 скилидки пресован чесън

Натрошавам сухарите в по-дълбока купа, добавям млякото и майонезата и ги разбърквам с лъжица, а след това пасирам до получаванто на еднородна смес. Добавям орехите и чесънчето. Орехите ги слагам в торбичка и с чука за пържолите ги начуквам на дребно, така хем се запазват, хем не са на едри парчета, хем става бързо. Чесънът минава през пресата и понеже не обичаме чак толкова чесън - слагам, колкото за аромат. Може накрая и малко лимонче. Ако ви се стори сухичко - още кис. мляко. Това е, да ви е сладко!

# 276
  • Мнения: 183
Момичета, много ви благодаря за идеите   bouquet Май ще се спра на свински пържолки, само се чудя дали да ги изпека на скарата или да направя рецептата на Ива.  newsm78 В смисъл - с кое ще се справя. Тъй като пържолите ще бъдат поне 12, за да стигнат за всички, продуктите за тях трябва да са в двойно количество, нали? А гъбите за тези пържолки пресни ли са или от буркан? И колко време горе-долу се пекат пържолките, тъй като със свинското по принцип съм скарана  Embarassed Оф извинете, ако ставам досадна, но наистина се притеснявам от такива празници, когато аз съм домакинята, защото искам гостите да останат доволни.
M_Nik, едната салата със сигурност ще е макаронена, но ако направя картофи за гарнитура към паржолите, каква друга салатка да приготвя? Ще сложим и сухи мезета, за да е пълна масата, а за тортата - 100% ще е купена, няма да рискувам да приготвям нещо, което може да не стане. Най-вероятно ще поръчам от някоя сладкарница, ако вече не е късно.

# 277
  • Мнения: 3 770
kiαrrα , мисля че ще е по-добре в тавичка да ги направиш по рецептата на Ива.Печелиш две неща - по-сочни ще са и време, което пък си е особено ценно!Иначе ще трябва да се мотаеш ти или съпругът ти около скарата , за да приготвите пържолите.Може да си ги направиш по-рано и да ги изпечеш , когато дойдат гостите.Това , което мога да те посъветвам за пърженето е да го направиш на силен огън за кратко , като ги обърнеш няколко пъти.Така се запечатва месото.Загряваш олиото , слагаш пържолата за 30 сек и обръщаш от другата страна.Така два-три пъти , докато порозовеят.Но наистина само да си променят леко цвета , а не да са почти готови , изпържени.После си ги слагаш в тавата и ги заливаш , както е писала Ива.Може да покриеш съда с фолио , за да се задушат и да го махнеш накрая да се препичат.Само да не забравиш като дойдат гостите да врътнеш копчето на фурната !  Laughing  Hug За времетраенето е различно , но нищо не пречи да повдигнеш фолиото и да пробваш с вилица.Когато е готово месото е крехко и се откъсва парченце без проблем.Тогава махаш фолиото да добият цвят отгоре и сервираш.
А за друга салата моето мнение е някаква свежа , лека.Един път имаш макарони , после картофи и ако сложиш още една тежка салата и мезетата .... на мен лично ми идва в повече !

# 278
  • Мнения: 183
* *•● Диди ●•* *, невероятна си!   bouquet Просто беше толкова изчерпателна, че придобих малко повече смелост и така - ще ги правя по тази рецепта. Безкрайно благодаря!  Hug

# 279
  • Мнения: 940
Пържолки "Сандвич"

Свински пържоли от котлет или филе
пресни гъби
топено сирене
пушено сирене за сандвичи (тънки филийки)
филе елена или прошуто
каперси
синьо сирене
готварска сметана
подправки на вкус

Свинските пържоли ги овкусявам с малко соев сос, риган и кимион и ги запичам на грила. После ги нареждам в тава и ги оставям да чакат. Не трябва на грила да ги изпичаме до пълна готовност.
В един по-дълбок съд задушаваме гъбите в зехтин. Изчакваме да се изпари всичката вода. Понеже обичам риган, слагам и тук.
Когато всичката вода се изпари, добавям сметаната. Ако много се втечни, слагам и малко заквасена. Не бива да става течно.
Към сместта добавям и малко топено сирене, за да се разтопи.
Смесвам си малко синьо сирене с каперси и намазвам малко от сместта върху всяка пържолка. Покриваме с парче прошуто или две парчета филе елена. Отгоре покривам с гъбите. Завършваме с едно или две парчета от тънкото пушено сирене.
Изпичаме до готовност.

# 280
  • Мнения: 159
Момичета здравейте.
Дайте рецепта за питката за бъдни вечер и някакво примерно меню. Чушките с боб  и сърмичките са ясни, но какво друго?
За първи път оставаме сами с мъжът ми и малкото дете, искам всичко да е изрядно.
И на трите празника ще сме си самички искам да се представа добре пред любимия, много се вълнувам, взех нова празнична покривка и свещи. На Бъдни вечер ще си украсим елхата и ако се справя и с манджите всичко ще бъде наред.
Моля помогнете.

Поздрави на всички.   bouquet

# 281
  • Мнения: 3 770
Аз ще правя тази година содената питка по рецепта от книгата "Да печем с любов " на Рийдър дайджест.Обикновено ми става като подметка , да видим тази година ?! После обаче ще напиша рецептата , ако някой се интересува , че сега ме зове чистенето !   Confused

# 282
  • Мнения: 5 001
Момичета здравейте.
Дайте рецепта за питката за бъдни вечер и някакво примерно меню. Чушките с боб  и сърмичките са ясни, но какво друго?
За първи път оставаме сами с мъжът ми и малкото дете, искам всичко да е изрядно.
И на трите празника ще сме си самички искам да се представа добре пред любимия, много се вълнувам, взех нова празнична покривка и свещи. На Бъдни вечер ще си украсим елхата и ако се справя и с манджите всичко ще бъде наред.
Моля помогнете.

Поздрави на всички.   bouquet
Сложи някаква туршийка,някаква салатка прясна(зеле и моркови или ряпа и моркови).Тиквеник или ашуре(а може и двете  Mr. Green ...шегувам се де....Като си с малко дете едва ли ще имаш толкова време  Hug).....Такива неща...

# 283
  • Мнения: 159
 * *•● Диди ●•* * Изчисти и чакам рецептата за питката.

TheNMaster   Тиквеника ми се струва много сложно,ашурето /варено жито ли беше/?

Дайте и други идеи, благодаря.

# 284
  • Мнения: 5 001


TheNMaster   Тиквеника ми се струва много сложно,ашурето /варено жито ли беше/?
Ашурето е варено жито с орехчета и сгъстено с нишесте ванилия.Става като кремче.Ако искаш ще ти дам рецепта.

А тиквеника е ужасно лесно нещо.Настъргваш тиква,слагаш захар,счукани орехи и канела на вкус.
После редиш ред кори,олио(с четката тънко се маже),отгоре от плънката,.Завършваш с кори(намазняваш с четката).Нарязваш на крадвати и печеш.Докато е топъл - наръсваш с пудра захар.

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 15:17 от TheNMaster

Общи условия

Активация на акаунт