Сол

  • 5 194
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 629
Сол и захар не слагам и не смятам да го правя поне в близката една година. Не само, че не е полезно, но и е вредно за бебетата. А относно вкусовете децата знаят тези вкусове, с които ние ги запознаваме. АКо не им подсоляваме или подслаждаме храните те няма как да знаят разликата

# 46
  • Мнения: 2 489
Солта е жизненонеобходима при възрастен човек за правилното функциониране на организма.

Отказът от сол може страшно много да навреди.

Солите са нужни, а не солта. Въпреки, че хич ме няма по химия - за това съм питала.

Естественото съдаржание на соли в продуктите е напълно достатъчно, за да задоволи нуждите на организма. Това бяха дословно думите на моята педиатърка към бавачката, която много настояваше да сложи сол, щото било безвкусно.

Солта е нужна на организма!!!

Има си минимално количество сол, което всеки човешки организъм трябва да приема ежедневно!

Съгласна съм, че прекомерната употреба е МНОГО ВРЕДНА, обаче солта си е необходима за организма и не разбирам защо постоянно се поставят под един знаменател - сол и захар!

А ето и една статия по-подробна:

В далечните времена, когато на земята се установяват примитивните форми на живот, в природата съществува баланс между натрий и калий. Но безспирните дъждове “измиват” натрия от почвата. Древният човек с всички сили се старае да запълни тази липса. Така той открива каменната сол. Днес хората са се научили да се сдобиват с готварска сол по различни начини – от земята, от солените езера и морета, и др. Независимо от метода на обработка и размера на солните кристали, които ние купуваме от магазина, химическата форма на солта е една – NaCl – натриев хлорид.

Сол за здраве
Балансът между водата и солта е в основата на съединителните тъкани на човешкия организъм – в основата на живота. Като цяло в организма на възрастен човек има около 3.5 kg различни минерални соли. Натриевият хлорид е крайно необходим за нормалното кръвообращение и снабдяването на клетките с хранителни вещества. Именно солта е тази, която се използва в много от физиологичните разтвори за рехабилитация на пациентите по време на тежки боледувания или след операции.

За здравия човек ежедневно са необходими 10-15 g сол. Имайте предвид, че само 3.5 g се съдържат в хляба. Така останалото количество можем да си набавим с порция ядене, подсолено при кулинарната обработка. Излиза, че едно 4-членно семейство консумира пакет от 1 kg сол за 1.5–2 месеца. Статистиката обаче сочи, че в Европа това потребление е два пъти по-високо. Лекарите категорично заявяват, че солта е “бавен убиец”. Прекомерното й количество задържа вода в организма и кара бъбреците и сърцето да работят с повишена енергия.
Американски учени са открили във веригата на ДНК ген, който отговаря за усвояването на солта от организма. Според тях, при хората, които имат този ген, 1 g сол повишава налягането с 5 единици. Ако той е повреден, възниква повишена потребност от много солена храна и ако тя не бъде набавена, може да се появи хипертония. Следователно не всички хора имат нужда от допълнителна сол – само тези, чийто ген е видоизменен.
С възрастта организмът все по-трудно се освобождава от излишъка на сол, която се отлага в ставите, жлъчния мехур, по стените на кръвоносните съдове. Кръвта става по-гъста, в следствие на което се получават тромбози, раздразват се нервните окончания и това предизвиква невралгия, повишава се очното налягане и може да се появи глаукома. И това не са всички неприятности, които могат да възникнат вследствие на нарушението на водно-солевия обмен. Впрочем, недостигът на сол води до не по-малко тежки недъзи: понижава се кръвното налягане вследствие на което се развива сърдечна недостатъчност, влошава се работата на бъбреците и започва общо отравяне на организма. Излиза, че формулата на здравето е проста – 15 g сол на ден и нито грам повече!

Излишъкът на сол в организма улеснява развитието на заболявания като:
- артрит;
- ревматизъм;
- дерматит;
- екзема;
- псориазис;
- камъни в бъбреците;
- хипертония;
- тромбофлебит;
- глаукома;
- катаракта.

Клин клин избива
И все пак солта е прекрасен лекар. Тя се е утвърдила в народната и традиционната медицина. Благодарение на нея нашите прадеди са се предпазвали от простуда, зъбни и ушни заболявания, спасявали са се от обезводняване на организма, лекували са нервно разстройство и болки в ставите. Солта действително притежава антибактериални свойства, затова и до ден днешен солният разтвор се препоръчва за гаргара при болни от ангина и се използва като капки за нос при хрема, като към него се добавят билкови отвари, настойки и екстракти от подбел, девисил, евкалипт, невен. Като правило разтворът за нос се приготвя от ? чаена лъжичка обикновена (но по-добре йодирана) сол, смесена с чаша топла дестилирана вода и 2-5 капки настойка или екстракт от съответното растение.
За болните от ангина или ларингит се препоръчва да пият топло мляко и минерална вода. Минералната вода се използва и при инхалации, тъй като в нея има богато съдържание на различни соли. При отити на всеки час и половина-два простуденото ухо се налага за 20-30 мин. с ленена торбичка с гореща едра сол. Морската сол е много ефективна за лечение на кожни заболявания и особено се препоръчва при деца с ясно изразен дерматит. Достатъчно е да отидат на море и да се изкъпят 2-3 пъти, и болната кожа ще започне да се възстановява. Вкъщи същата процедура може да се замени със солни вани. Важно е единствено да знаете, че температурата на водата не бива да превишава 36-38°С. Кожата също така може да се обтрива в продължение на 10-15 мин. с гъба, напоена с концентриран солен разтвор (100-300 g морска сол на кофа вода).
При артрити, артрози и ревматизъм помагат не само половинчасовите вани с морска сол, но и обтриванията с маслено-солева смес. За приготвянето на това лечебно мазило вземете 100-150 g масло от облепиха и леко го подгрейте, след което добавете една супена лъжица морска сол и 2 супени лъжици пчелен мед, разбъркайте всичко и нагрейте примерно до 60°С. Нанесете сместа на болните места и леко ги разтрийте. Наложете с листа от жиловлек, увийте с целофан и с някаква вълнена тъкан и така полежете под топло одеяло около половин час. След това почистете намазаните места с памучен тампон. Тази процедура правете веднъж седмично в продължение на 2 месеца, направете триседмична почивка и продължете лечението.
.
Морската сол не е просто натриев хлорид
В моретата и особено в Мъртво море са разтворени почти всички необходими на човека минерали от Менделеевата таблица. В един литър морска вода се съдържат 300-400 g различни соли и минерали, но тя е особено ценена най-вече заради високото съдържание на йод, недостигащ на жителите на големите градове. Чрез употребата на морска или йодирана сол (обикновена сол, обогатена чрез химични способи) с храната можете да се предпазите от нарушение на функциите на щитовидната жлеза и от образуване на ендемична гуша, тъй като йодът влиза в състава на тироксина – хормон, който се произвежда в тази жлеза. Денонощната нужда на организма от йод е 0.2 g. Той се съдържа не само в морските соли, но и във всички морски продукти. Даже плодовете и зеленчуците, отгледани в близост до морето, съдържат по-голям запас от йод, отколкото тези, които са отгледани в “сухопътните” райони.

Красиви със сол
Обикновената сол е способна да твори чудеса с красотата. Тя е прекрасно средство за пилинг, а също така свива порите, стяга кожата и я прави по-гладка. Мазната кожа се нуждае от дълбоко почистване. За целта е достатъчно да натопите памучен тампон в сапунен разтвор, след което в сол и да разтриете участъка, поразен от черни точки. Процедурата се прави 2 пъти седмично. След това е необходимо кожата да се овлажни с подхранваща смес (2 чаени лъжички извара, някакъв плодов сок и сол на върха на ножа). Останете така 15-20 мин. и след това почистете лицето с памучен тампон, напоен в леко подсолена вода. Накрая нанесете крем за мазна кожа.
При сухата кожа проблемите са други: тя изглежда увяхнала. Контрастното измиване с подсолена вода ще укрепи кръвоносните съдове и ще подмлади лицето. Превъзходно допълнение към тази процедура е бадемовото мляко със сол: 25 g стрит бадем, ? чаша топла преварена вода и сол на върха на ножа. Сместа се прецежда и се съхранява в хладилник. Преди употреба се разклаща, нанася се с върха на пръстите. След това се нанася подхранващ крем, който също можете да приготвите самостоятелно: смесете 1 жълтък, 1 ч. л. растително масло и ? ч. л. подсолена вода и добавете 1 ч. л. подходящ за вашата кожа козметичен крем. Нанесете тънък слой на лицето и след 15-20 мин. изплакнете със слаб хладък чай.
Запомнете: подсолената вода винаги е полезна за мазната кожа, но за сухата – само през лятото и то в ограничени количества.

Солта и целулитът
Целулитът е следствие на нарушен водно-солеви обмен. Натриевият хлорид, основният химически компонент на солта, прекрасно се справя и с този проблем. Попадайки в организма чрез порите, той задържа в тъканите необходимото количество течност и уравновесява обмена на клетъчно ниво. Най-ефективни са морските бани или ваните с морска сол, но можете да се ограничите и с редовни обтривания на проблемните зони. За целта неголямо количество морска сол се нанася на тялото и се разтрива с влажна гъба. Усещането за парене свидетелства за притока на кръв към натрупаните мастни участъци. Важно е все пак да не прекалявате и така да увредите кожата – след 10-15 мин. отмийте солта с топла вода.

Минералната вода
Днес не можеш да направиш и крачка без бутилка минерална вода – живителната влага те спасява на работа, в градския транспорт, в спортната зала. И макар че лекарите препоръчват ежедневно да се изпиват минимум 2–2.5 литра вода, особено в летните жеги, постарайте се да не прекалявате. Различните минерални води силно се различават по състав – например в 1 литър трапезна минерална вода се съдържат около 500 mg различни соли, а в лечебната минерална вода съдържанието им е 5–10 пъти повече от нормата. И ако сте здрави, съвсем нямате нужда постоянно да пиете такава вода. Така че, когато купувате минерална вода, си струва да обърнете особено внимание на етикета, където ще намерите подробен списък на солите, които тя съдържа.


# 47
  • Мнения: 6 315
слънчева мама хубава е статията, но темата не е дали големият човек да яде сол, а дали да слагаме сол в храната на бебетата си. Аз лично не го правя и нямам и намерение, защото считам че е малък. Самата аз ям безсолно - щипка-две в тенджерата, колкото да овкуся храната ни и толкоз.

# 48
  • Мнения: 2 489
слънчева мама хубава е статията, но темата не е дали големият човек да яде сол, а дали да слагаме сол в храната на бебетата си. Аз лично не го правя и нямам и намерение, защото считам че е малък. Самата аз ям безсолно - щипка-две в тенджерата, колкото да овкуся храната ни и толкоз.

Контрирам на това, че солта е единствено вредна. Не съм се информирала достатъчно добре от каква възраст се дава сол на детето.
Просто ми направи впечатление, че всички асоциират сол с вкус и затова!

# 49
  • Мнения: 2 489
но определено ще готвя на бебето си без сол

# 50
  • Мнения: 3 379
Не слагам сол в храната на детето по принцип. Ако готвим за нас нещо, което и той ще яде, го посолявам малко с йодирана сол. По принцип прибавям сирене или сухар понякога в папането на детето и те са осолени (дори и да е изкиснато сиренето), освен това сол се съдържа и в зеленчуците.

# 51
  • Мнения: 4 176
Детската кухня подправя както за големи. Иван се научи от там и сега ако няма сол се прави, че ще повръща
Още един арумент да съм привърженик на домашното готвене. Вярно че яде по 2 дена едно и също ядене, но поне знам че е хранително, с домашни продукти, без сол, захар. Готвено със зехтин и тн.
Много майки се оплакват от липса на време. Не знам кво толкова се изисква от една детска манджа. Пъхам всичко в тенджерата и то си къкри, докато го къпя вечер напромер.Леко пасирам и хоп. А и нали готвя за нас. Какво ми пречи на другия котлон да ври нещо за него.
Сол и захар никога! Незнам до кога ще е така, но яде за сега.

# 52
  • out of space
  • Мнения: 8 573
С удоволствие бих готвила на бебока (2-3 пъти съм го правила), но той изобщо не иска да го яде!
Захар слагам, сол- не.

Гери е почти на 4 г. и яде толкова солено, колкото и ние т.е умерено солено.

# 53
  • Мнения: 3 200
Още не слагам сол

# 54
  • София
  • Мнения: 9 477
Aз никога не съм слагала сол в храната на Лори. Naughty
Нито захар.

Но синът (5г.5м.) ми си яде нормална храна, от нашата.  Simple Smile
Но ми прави впечатление, че, понеже и той от бебе е научен почти без сол и захар да яде, сега прави разлика между храните и ако малко е прекалено със солта или захарта, категорично отказва да ги яде.
Има си някакава защитна реакция, да я наречем, в това отношение. Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 663
Солта е жизненонеобходима при възрастен човек за правилното функциониране на организма.
Има си минимално количество сол, което всеки човешки организъм трябва да приема ежедневно!
..................
подкрепям маргарита и повтарям, че в случая не говорим за възрастни а за бебета
и цялата статия, която си постнала може и да е хубава, но в случая не дава абсолютно никаква бебешка инфо
по-добре иди в сайта на СЗО и прочети там какво пише за бебета
а ако едно четиричленно семейство изяжда пакет сол за два месеца аз съм в потрес
у нас един пакет сол се яде около половин година, че и повече

Контрирам на това, че солта е единствено вредна. Не съм се информирала достатъчно добре от каква възраст се дава сол на детето.
що се отнася за бебета до 12 мес - май е единствено вредна и е забранена
може да се давам след годинка до макс 5 мисля мг на ден

Последна редакция: ср, 10 авг 2005, 23:25 от T o n i

# 56
  • Мнения: 6 315
а ако едно четиричленно семейство изяжда пакет сол за два месеца аз съм в потрес
у нас един пакет сол се яде около половин година, че и повече

Офф топик: У нас един пакет сол изчезва бързо само, ако готвим пиле на сол. Иначе ни стига за доста дълго време - около 7-8 месеца, въпреки че мъжът ми яде доста солено.

# 57
  • out of space
  • Мнения: 8 573
а ако едно четиричленно семейство изяжда пакет сол за два месеца аз съм в потрес
у нас един пакет сол се яде около половин година, че и повече

Офф топик: У нас един пакет сол изчезва бързо само, ако готвим пиле на сол. Иначе ни стига за доста дълго време - около 7-8 месеца, въпреки че мъжът ми яде доста солено.

 newsm09 Пакет сол на нас ни стига за макс 2 месеца....а си мислех, че ядем сол умерено... #Crazy

# 58
  • Мнения: 4 176
На анс за повече от година ни стига 1 пакет сол.

# 59
  • Мнения: 3 663
newsm09 Пакет сол на нас ни стига за макс 2 месеца....а си мислех, че ядем сол умерено... #Crazy
пак ОФФ
леле, настина ли за 2 месеца...
на мен честно си казвам много ми се вижда
ние сме тричленно семейство, но бебето нали няма да го броим, та значи сме си двама
откакто сме се оженили сол не сме купували, а скоро ще станат две години..... и в пакета има около една четвърт... не знам....
определено не готвя без сол и определено готвя често Simple Smile в смисъл не е като да се храним навън и да речеш, че затова не си харчим солта Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт