Интересно ми е ...

  • 1 653
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 376
А даването на вода откъде е дошло?Аз досега не съм чула в друга държава да дават, въпреки, че съм чела защо да не даваме вода в чужда литература, явно го има и другаде значи, за да го напишат  Thinking

# 16
  • Мнения: 250
А даването на вода откъде е дошло?Аз досега не съм чула в друга държава да дават, въпреки, че съм чела защо да не даваме вода в чужда литература, явно го има и другаде значи, за да го напишат  Thinking
Да и на мен ми е интересно ...
Още повече едно време, когато е нямало шишета и биберони - дали са давали водица  Thinking

# 17
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
От даването на адаптирани млека - те имат по-високо съдържание на соли, което товари бъбреците и съответно има нужда да се предлага допълнително вода на детето, за да се уравновесяват нещата. Това си важи и за съвременните адаптирани млека, независимо че солевия баланс е значително подобрен.

# 18
  • Мнения: 2 376
Доколкото знам на запад не дават и на деца на АМ вода.

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Знам - по принцип обикновено казват през първия месец да не се предлага на бебето нищо друго, но все пак ам не е кърма и нататък се предлага вода. Не че бебето задължително ще я пие, някои изобщо не искат - но все пак е добре да се предлага, когато бебето не се кърми.

# 20
  • Мнения: 74
Хора ами кьсното захранжане 4е е по полезно за детето разбрах, ама с какво толкова мое да навреди на бебето ранното захранжане newsm78

Ами ако прочетеш Библиотеката ще си отговориш на въпроса.
Ето, погледни тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7681

На мен ми е странно това оправдание, че през комунистическо време така са препоръчвали, че да може жената да се върне на работа. В Щатите като се връщат на работа след 1-2 месеца, пък майките си кърмят дълго и захранват късно. А за бабите ни какво да кажа - ражда и продължава да е на нивата.
Според мен на някой зъл гений му е дошла музата да експериментира и решил да промени коренно нещата, че да му се помни дълго името. И след него хайде хоп - това е модерно сега, това ще наложим. А през комунистическо нали се сещате, че странична информация от официалната не е имало.

# 21
  • Мнения: 690
Ранното захранване е обусловено и от факта, че млеката преди не са били адаптирани, а просто кондензирани или сухи. Не са били обогатени с необходимите соли, витамини и минерали и затова се е давало сок в края на първия месец, а след това пюрета и други. Относно кърменето - просто не е било модерно.
Факт е обаче, че и досега голяма част от педиатрите подкрепят ранното захранване, даване на вода със захар, махане на нощното хранене. Просто хората не щат да си признаят, че нещата се променят и са малко като дядо ми, който твърдеше, че с машина не се копае добре лозето, щото те преди го копаели по два дни, а сега ставло за два часа.  #Crazy
Но пък и ние незнам дали след 10 години няма да се докаже, че трябва да захранваме рано  Rolling Eyes

# 22
  • Мнения: 2 376
Знам - по принцип обикновено казват през първия месец да не се предлага на бебето нищо друго, но все пак ам не е кърма и нататък се предлага вода. Не че бебето задължително ще я пие, някои изобщо не искат - но все пак е добре да се предлага, когато бебето не се кърми.
Аз бях тръгнала да пиша по-подробно, но дългът ме отзова  Mr. Green Исках да кажа, че свекито щеше да получи удар като ме видя да опитвам да "плакна" устата на бебето и от нея разбрах, че до 6 месец само мляко, после се дава и някакъв нутрекс и според записките и до края на първата година не видях да е давала/предлагала вода Thinking

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Аз съм захранила дъщеря си на близо 5 месеца. Моята педи ме караше да изчакам още, нооо аз нали закъснявах в сравнение с другите майки и я захраних набързо.

# 24
  • Мнения: 74

Но пък и ние незнам дали след 10 години няма да се докаже, че трябва да захранваме рано  Rolling Eyes

Мисля си че както от научна гледна точка, така и погледнато от естественото развитие на бозайниците и човека, т.е чисто от природни съображения няма да се докаже такова нещо.
Да кърмиш "дълго време" и да захранваш "късно" не е мода, не е научна хипотеза, която чака доказателства и ще бъде или потвърдена или отхвърлена, не е хрумка и не е противопоставяна на пук на досегашния модел, а е чисто и просто следване на природата и вслушване в нея. Не говоря за природосъобразен живот, еко и био и т.н. Говоря за чисто физиологични нужди.
Все едно след 10 години да се докаже, че да се храниш е вредно и никаква храна да не се приема повече от организма - не е логично, нали...

# 25
  • Мнения: 2 376
Аз се извинявам, че пак се изказвам, но за мен терминът "късно" захранване е неправилен и порочен. Той създава впечатление, е майките трябва едва ли не насила да изчакват , пък виждаш ли детето гладно.. Личното ми мнение е, е трябва да се казва - захранвам, когато детето ми е биологиески и физиески готово за това. Също захранването се разбира като нахранване, а би трябвало да е запознаване с твърда храна.

# 26
  • Мнения: 250
захранването се разбира като нахранване, а би трябвало да е запознаване с твърда храна.

 Peace

# 27
  • Мнения: 422
за захранването преди  моята свеки ми е рзаправяла 4е каквото има на масата това е(3 деца има)ама и тя е запо4нала по рано,защото малката като беше на 4,5 месеца все ми викаше няма ли да и дадеш нещо ...а за водата ми казвала 4е я давала само със сребърна лъжи4ка ама защо newsm78

# 28
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
за захранването преди  моята свеки ми е рзаправяла 4е каквото има на масата това е(3 деца има)ама и тя е запо4нала по рано,защото малката като беше на 4,5 месеца все ми викаше няма ли да и дадеш нещо ...а за водата ми казвала 4е я давала само със сребърна лъжи4ка ама защо newsm78
Защото среброто има силно антибактериално действие и досега се смята, че сребърната лъжичка пречиства водата и убива бактериите в храната. Затова и съдовете засветена вода в църквите са сребърни, затова има и поговорки как късметлията е хранен със сребърна лъжичка, затова на кръщене са се подарявали сребърна чаша и лъжичка едно време (естествено, който е можел да си го позволи - а това не са били много хора). От среброто идва и приказката за `синята` кръв - ако човек цял живот яде и пие само в сребърни прибори и съдове, се развива състояние, което се нарича аргирия. То е вид `натравяне` със сребърни йони, при което кожата придобива сив цвят (и това оцветяване е необратимо), а кръвта става лилава - интересното е, че това състояние изглежда няма негативни здравословни последствия за хората и обикновено те не се заразяват от почти нищо, тъй като организмът е наситен със сребърни йони и е много неблагоприятна среда за бактерии и вируси Grinning Та благородниците са си личали отдалече, че са със синя кръв - по сивата кожа Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт