Как се прави домашно кисело мляко и домашно сирене?

  • 183 149
  • 528
  •   1
Отговори
# 45
  • Пловдив
  • Мнения: 580
И аз се записвам. И споделям какво направих. Embarassed Млякото си го квася без проблем. Ноооооо Mr. Green реших да си направя и сирене. Купих мая (забравих да видя коя марка е точно - в шишенце е, но не е пред мен в момента) и я съхранявам в хладилник. Млякото не го варих, а само го затоплих. Понеже нямам подходящ термометър, реших, че е достатъчно топло, ако като капна капка на вътрешната страна на китката, трябва да я усещам леко по-топла (не да ме пари). Подсирих един литър мляко (за проба  Mr. Green) с пет капки мая, капнати с капкомер от аптеката - самото шишенце няма такъв и затова реших, че по този начин трябва да стане. Завих млякото и зачаках.  Mr. Green Ами млякото се подсири след около 7 и половина часа Thinking #Crazy.
Та искам да питам опитните - защо толкова бавно стана (аз изобщо не се надявах и да стане де - като видях след втория час, че млякото си седи мляко ooooh!). Къде ми е грешката? Да уточня, че млякото не е от магазина, и че досега проблем с киселото мляко никога не съм имала.

# 46
  • Мнения: 122
здравейте и от мен,
Katjushka, не знам от какво може да ти се е получило така, да не е от темературата на млякото, аз съм си купила обикновен стенен термометър и го ползвам само за тази цел. Може и от маята да е. Опитай пак с друга мая.
И аз имам въпрос - трябва да конумирам обезмаслено сирене и извара, като махам каймака преди да направя сиренето счита ли се за обезмасляване или е някаква друга технологията? Грехота е при домашно сирене да купувам боклуците от магазина. 

# 47
  • Мнения: 9 108
Гелева, майка преди години не слагаше кисело мляко на подсирването. И ядяхме хубаво сирене.
От 2-3 год. някой и казал, че трябва да слага; тя слага и пак ядем хубаво сирене  Grinning
Мисля, че в технологията трябваше да се сложи, но ще сверя с една вехта, но незаменима книга и ще ти пиша.

# 48
  • София
  • Мнения: 5 605
Гелева, майка преди години не слагаше кисело мляко на подсирването. И ядяхме хубаво сирене.
От 2-3 год. някой и казал, че трябва да слага; тя слага и пак ядем хубаво сирене  Grinning
Мисля, че в технологията трябваше да се сложи, но ще сверя с една вехта, но незаменима книга и ще ти пиша.
До сега никога не съм слагала кисело мляко в сиренето, каква е разликата? Бих пробвала следващия път, но не знам в какво количество да сложа. Помощ?

# 49
  • Мнения: 9 108
аз вече писах, че не знам защо се слага /още не съм проверила/.

Я количеството е 1 с л на 1 л мляко

# 50
  • Прекрасна ВАРНА
  • Мнения: 356
момичета,снощи подквасих кисело мляко,но нещо не се получи newsm78.2-те бурканчета до половината е станало,а на горе-една течност и на парцали.другите 2 бурканчета-на вид добре като хапнеш е причаво.Да не би прясното мляко да е било по-топло от необходимото newsm78,когато го заквасих?А тази течност,явно дядото от когото съм купила млякото много го е разредил.

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 580
А какво правите с течността, която се отделя при изцеждането на сиренето? Баба ми едно време правеше страхотни катми с нея.  Simple Smile

# 52
  • Мнения: X
момичета,снощи подквасих кисело мляко,но нещо не се получи newsm78.2-те бурканчета до половината е станало,а на горе-една течност и на парцали.другите 2 бурканчета-на вид добре като хапнеш е причаво.Да не би прясното мляко да е било по-топло от необходимото newsm78,когато го заквасих?А тази течност,явно дядото от когото съм купила млякото много го е разредил.

Според мене, правилно си се ориентирала - топло е било млякото, а и е било разредено с вода. Ако имаш термометър за течности (може и такъв до 50 градуса, продават се в аптеките), използвай го. Аз последния път охладих млякото до към 50 градуса и след като сложих подквасата, премерих отново. Температурата вече беше 46 градуса. Някъде споменах, че квася мляко от 20 години и без термометър пак стават грешки. Правилото е да си потопиш малкия пръст и да броиш до 10 и да е на границата на търпимото (за топлото става дума). Но с термометър си е най-добре.

# 53
  • Прекрасна ВАРНА
  • Мнения: 356
 smile3525 smile3525,ще проверя в аптеката за термометър.

# 54
  • Мнения: 1 168
Добре де, ама аз да питам пак - мога ли да направя сирене със сварено мляко - ще се получи ли? Пробвал ли е някой?

# 55
  • Мнения: 122
Irina_vas аз досега само със сварено мляко съм правила сирене и всеки път си става. Решила съм да направя за проба и със сурово и да видя разликата. пробвай първо с малко количество 1-2л и виж как ще ти стане. Успех  Hug 

# 56
  • София
  • Мнения: 3 816
Сиренцето ми е в процес на цедене, т.е. изцеди се, но сега е затиснато за да се доизцеди.  Simple Smile След това ще го осоля и после го цамбурвам в саламура. Ще пиша за резултата по- късно. Wink

# 57
  • София
  • Мнения: 3 816
Искам да попитам вещите в правенето на сирене, четох че от цвика се прави извара, но се чудя как от тази прозрачна течност може да се получи извара.  Rolling Eyes Моля някой по- запознат с процеса да пише.  Hug

# 58
  • Мнения: 25 618
И аз съм много любопитна. Освен ако от 1 тон цвик изкарват по 1 кг извара...  Whistling

# 59
  • София
  • Мнения: 3 816
Аз част от цвика съм го сипала в едно шише и седи в хладилника. Не ми се хвърля, като знам колко е полезен. Снощи даже направих и типов хляб с него, стана много вкусен. Simple Smile Ако не се включи някой с обяснение за извара, ще си го използвам за хлебче. Wink

Общи условия

Активация на акаунт