Нова наредба за изписване от ясла при навършване на 3г

  • 42 487
  • 670
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: 361
Вижте на мен какво ми отговориха от общината:

Въпроса ми беше отправен до г-жа Р.Кръстева - главен специалист към Дирекция "Образование", община Варна:
Имам дете родено месец януари 2008 г., което в момента посещава ДЯ. Мога ли да кандидатствам през 2010 година за ДГ, за да може евентуално да тръгне IV-то тримесечие на 2010 г.
Притеснява ме това, че януари 2011 г. ще го изпишат от яслата и докато излязат класиранията за 2011 г. за ДГ, няма да може да посещава детско заведение, което за двама работещи родители е проблем.

Отговора:
Съгласно разпоредбите на ЗНП децата постъпват в първа възрастова група на детската градина в годината , в която навършват 3 годишна възраст.Тоест вие може да кандидатствате за прием през 2011г.
  Дирекция "Здравно развитие" на чието подчинение и ръководство са детските ясли,  дава уверение, че децата родени през първото полугодие няма да се изписват от детските ясли  веднага след навършване на 3год. възраст.


# 361
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
Децата за да с приемат  в1 група на градина, трябва най- големите да са изписани
Те се изписват при постъпване в 1 клас, демек до 14 септември имат право да са там
Ето защо входа на детската градина е 15 септември
Ето защо няма логика същите деца да се изписват по- рано от ясла, само напук, а в ОДЗ например да си седят, защото не се налага местене
децата не се изписват септември месец от предучилищната.изписват се на 24 май.просто персонала от градините имат прекалено много  отпуски които си взимат през летните месеци.нищо не им пречи след като изпишат май месец  децата,които ще тръгват 1 клас,юни месец да приемат тези които ще са 1 група.   bouquet

Това не е някаква новост Rolling Eyes
От край време има възможност за прием в смесена лятна група от юни/юли до началото на септември. Само че е съвсем едно да ти вземат приетото дете в смесена група за 2-3 месеца (няма да коментирам доколко е удачно адаптацията на ново място да става точно по тоя начин) и съвсем друго - за пореден път настояванията в ДГ да се приемат децата по всяко време (т.е. останалите 10 месеца) без оглед на учебна година и програма.

Отделно, че "изписването" съвсем не е задължително да стане на 24 май, нещо, което не всеки родител знае. Защото пак се озоваваме в патова ситуация - само че с 6-7 годишно. 3 месеца, в които кой какво ще прави с детето си е негова работа...
Реално изписването и бележката за записване в училище може да се вземе на 14-ти септември, а дотогава детето има право да посещава детска градина. Миналата година родители от нашата градина изреваха опарени - в края на май, "Вземете тая бележка и подпишете тук, иначе не може да запишете детето на училище, задължително е", без обяснения кое за какво. Подписват - и на другия ден с изненада научават, че детето не може да посещава повече градина, три месеца прави каквото си щеш...

# 362
  • Мнения: 48 172
Дъщеря ми посещаваше предучилищна до месец септември, децата имат право да посещават детска градина до постъпването в 1 клас, на 14 септември, а не до записването през май месец, и това е така по закона за просветата
Както беше казано, често минават с номера за бележката и отпуските , обаче тъй като в една и съща година за едното ми дете нямаше място в градина, заради предучилищниците, а пък за другото нямаше място в предучилищна, се запънах и оставих детето в предучилищна до края на август (а и нямаше кой да я гледа де, та ми беше добре дошло)
Е, известно време фучаха и вилняха, защото покрай моето и още 6-7 деца останаха на градина през лятото(само толкова успях да уведомя за правото им да не бъдат отписани набързо), но в крайна сметка не посмяха нищо да направят, защото имахме право по закон
На теория, ако има свободни места и детето е прието на градина, би могло да тръгне на сборна група и през лятото, една позната мама на близначки ги пусна, защото наистина нямаше избор, а и явно я съжалиха
На практика не го правят- децата за 1 група се приемат септември и толкова

# 363
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 860
На практика не го правят- децата за 1 група се приемат септември и толкова
Учебната година, която важи и за детските градини точно както и за училищата, почва септември, чисто и просто. Факт.

# 364
  • Мнения: 2 765
Здравейте,да се запиша и аз при вас.При нас ситуацията е сега сме на ясла, но май месец навършваме 3г. и какво ще правим незнам.За сега надеждата ми е директорката от яслата да се смили и да не ни изгони май месец

# 365
  • Мнения: 250
Ако детето бъде прието в ДГ,можеш да го пуснеш в сборна група през ЮНИ,ЮЛИ и АВГУСТ и през СЕПТЕМВРИ да си тръгне в групата с неговите наборчета /аз поне така направих миналата година/

# 366
  • Мнения: 3 216
Здравейте,да се запиша и аз при вас.При нас ситуацията е сега сме на ясла, но май месец навършваме 3г. и какво ще правим незнам.За сега надеждата ми е директорката от яслата да се смили и да не ни изгони май месец

Това няма нищо общо с новата наредба. Дори и да я нямаше и да важеше старата детето щеше да се изпише на 1 юни. Peace

# 367
  • Мнения: 2 765
Ако детето бъде прието в ДГ,можеш да го пуснеш в сборна група през ЮНИ,ЮЛИ и АВГУСТ и през СЕПТЕМВРИ да си тръгне в групата с неговите наборчета /аз поне така направих миналата година/
А ето и това е вариант, не се бях сетила ,а кандидатстването за детски градини е юни месец така ли?

# 368
  • Мнения: 250
От 1.03.2010г. започва подаването на молбите за кандидатстване в ДГ-върви в съответната ДГ и се интересувай точно какви документи ще искат Peace

# 369
  • Мнения: 8 242
От 1.03.2010г. започва подаването на молбите за кандидатстване в ДГ-върви в съответната ДГ и се интересувай точно какви документи ще искат Peace
Айде сега от 1 март.. Туй никак не важи генерално за цяла България Simple Smile .. Ако в Русе е така  Wink

Документи, в повечето градини, се приемат 1вия работен ден на годината, в която детето навършва 3г. .. В някои градини това е изместено предната година септември, октомври или ноември... или както са си решили..
В други се приемат целогодишно, като в някои от тях трябва да актуализираш молбата..
Изобщо..  Crazy

Затова, наистина, питай в градините, които те интересуват  Peace

# 370
  • Мнения: 230
Наминавам да видя как е положението ясла/детска градина. Мамчета много е наакана ситуацията при нас. Дани ще навърши 3 годинки в края на януари 2010. От яслата ми бяха казали, че можело да го задържат до март...ама де е март, де е септември. Има ли някаква промяна в тая ситуация - до колко могат да се задържат децата в яслата след навършване на 3 г. Ние ходим само на ясла, не сме в одз, тъй че като кажат взимайте си го и няма да имам избор. А ми предстои и раждане февруари...няма кой да ми помага.

# 371
  • Мнения: 169
Апелирам към всички майки, които не могат да си запишат детето в детска градина заради недостиг на места. Детето ми навършва три години през февруари. От яслата ми казват, че ще ни изпишат на 1 март, а в градините приемът е през септември( ако изобщо ни вземат). Сигурна съм, че има и други майки с този проблем. Предлагам да се организираме, за да направим нещо по въпроса. Ако сме повече може и да ни обърнат внимание.

# 372
  • Мнения: 1 516
Добре дошла в отбора. Писахме скоро до омбутсмана . А те от своя страна са писали до МЗ. От там са отговорили, че ще помислят или нещо в този дух.... Какво предлагаш да направим - аз съм в същата ситуация. Директорката каза, че ще задържи сина ми до март....

# 373
  • Мнения: 169
Добре дошла в отбора. Писахме скоро до омбутсмана . А те от своя страна са писали до МЗ. От там са отговорили, че ще помислят или нещо в този дух.... Какво предлагаш да направим - аз съм в същата ситуация. Директорката каза, че ще задържи сина ми до март....
За омбутсмана не знам. Мисля, че можем да започнем от общината. Аз в момента живея в Кичука и търся градина там. Утре ще ходя в Коматево да питам в градината. Надявам се да нямат деца. Ако ми остане време, че съм от 10:30 на работа, ще отида и до общината в района. Ще видя какво ще стане. Идеята ми е да се съберем майки и да искаме среща с кмета. Да го видим какво ще ни каже той. Една от директорките ми каза, че г-н кмета Атанасов се е изказал за Кършяка, като няма там места, да водят децата в Изгрев!!! Абсолютно безумие!!! Да се съберем няколко майки и да ходим в общината. Аз лично имах проблеми със записването на малката на детска кухня. Бях подала молба 1 г. предварително и когато дойде датата за записване започнаха да ме въртят. Изпуснахте срока, елате другия месец... Ей такива. Отидох в общината, говорих със служителката и дори тя сама след няколко дни ми се обади, да отида да запиша детето. В случая имаше ефект посещението ми в общината. Не е нормално директорките така да ни се подиграват. Т

# 374
  • Мнения: 1 516
Добре - аз съм "за" . Трябва да си запишем среща... Някой срещал ли се е с кмета и знае ли какъв е редът?

Общи условия

Активация на акаунт