Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 752
  • 403
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 3 816
Ето и пастетчето/без яйчния/.  Hug

# 151
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Гелева, много "апетитна" снимка  Hug И точно с препечена филийка го хапват, твоята явно е дюканска  Grinning

  Събраха се рецепти за "озней аман", еййй, без уши остана този Аман  Mr. Green И аз ще се пробвам тази година, даже получих рецепта за здравословния им вариант - такъв, който не е с бяло брашно, но не ми се рискува  newsm78

 newsm23 Да споделя с вас, че вършувайки в тортените теми и галерията, открих едно "съкровище", подходящо за тази тема   coolcool
Става дума за израелска торта "Крем аля крем", надявам се да вдъхнови някого, ето линковете:
Торта „Крем  аля крем”:
 photo снимка: http://images17.snimka.bg/002943028.jpg
  cook Рецепта: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=17465.msg329939#msg329939

  chef Израелска торта „Крем аля крем”: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=171428.msg3435341#msg3435341
 photo Снимка: http://family.webshots.com/photo/1317325885067718643zJdzjd

# 152
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Експериментирах с нещо ново – кюфтенца от риба тон, за да изненадам мъжа си, който обожава предястията на коктейлен принцип, като на тази снимка: „фалафел” от есетра
За моя изненада, в Интернет намерих няколко рецепти за подобни кюфтета, избрах си една от тях и, воаля – получи се нелоша вечеря. Сайтът, от който взех рецептата: http://www.meircookbook.net/kitsi1.htm, като при приготвянето им доста импровизирах с пропорциите, но ги преписвам както са дадени
  Peace



Кюфтенца от риба тон – кцицот туна
Продукти:
4 консерви риба тон (в олио, не във вода), изцедени
100 гр галета (половин пакетче перурей лехем в Израел)
1 голяма глава лук – по оригиналната рецепта трябва да е настъргана, но аз я нарязах на ситно
4 яйца
1 с.л. доматено-чушково пюре – в израелската рецепта е с ариса/хариса (това е люта смес, тунизийски специалитет, продава се готова), аз я замених с лютеница
½ връзка листа кориандър – замених ги с магданоз, тъй като не обичам аромата на кориандъра
Сол и черен пипер на вкус

Приготовление: От продуктите се прави смес, като кайма, оформят се малки кюфтенца (аз ги направих с големината на цариградски кюфтенца, но сплеснати, защото обичаме хрупкавата запържена част на кюфтетата) и се запържват в полу-дълбоко олио, докато станат тъмно червени.

Заб.: Тъй като рибата тон в консерви е суха (т.е. няма мазнина), кюфтенцата също излизат сухички, за това може да се поднесат с някакъв сос на майонезена основа или с доматен сос. Ние ги предпочетохме с лимон. Вървят с картофена салата и зелена салата.


Други варианти за приготвяне, които намерих, бяха с царевица като това тук; За поднасяне пък предлагат рецепта, при която накрая бодват клечки за зъби в кюфтенцето, като на тази снимка.

Моите кюфтаци (това, което остана от тях): ТУК   chef

# 153
  • Мнения: 2 952
А , кюфтаците са опасни - това в чинийката ще  стигне само за дегостация додето още се пържат ....Колко излезнаха от 4 консерви риба ТОН ? Неможе да са били достатъчно за нас например ... май ще направя с 8 консерви  , за да се наядем  всички като хората , а и да остане нещо - за прилапване на другия ден.... С картофена салата става супер сигурно.Не съм правила с години ....незнам защо ...

# 154
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, аз малко оплесках пропорциите  Mr. Green защото имах 3 малки кутии и 1 голяма (т.е. стандартна), а в рецептата е с кутии от 160 гр (т.е. 112 нето, след изцеждане), а малките са по 80 гр нето, и съответно сложих 3 яйца и т.н.

8 кутии ще излезнат много, може би със 6 ще е прилично количество  Thinking На мен ми останаха 5те малки кюфтенца от снимката след като вечеряхме снощи двамата, с двете салати....  eat (и двамата бяхме гладни)

Да допълня, че ги отцеждах на готварска хартия след пърженето, поемат малко мазнина, но, както вече отбелязах, сухичко е "месото' им отвътре... (нали, не е като месна кайма) Peace

# 155
  • Мнения: 490
рецепта за прясно приготвените понички с хрупкава коричка - истинско вълшебство за вкусна закуска в събота сутрин

за тестото
1 кг брашно тип 500
2 яйца
2 с.л. захар (или мед)
щипка сол
лимонова или портокалова настъргана кора
2 с.л. чисто масло
2 ч.ч. топло мляко ( или 1ч.ч. мляко и 1 ч.ч. вода)
1 пакетче мая

олио за пържене
пудра захар за поръсване

за плънката
1 бурканче сладко,
течен шоколад
или класически млечен крем

солена плънка
извара, разбита с малко майонеза и подправена на вкус

От втасалата мая и продуктите за тестото се замесва средно меко тесто.
Оставя се да втаса да си удвои обема, около 30 минути на топло, след което се разточва на пласт от 2 см. и с чаена чаша се изрязват кръгчета.

Оставя се още 30 мин. да втасват. Пържат се в горещо олио , може и във фритюрник на 180 градуса. Готовите понички се изваждат върху салфетка, за да се отстрани излишната мазнина.

Пълнят се с мармалад или крем и се поръсват с пудра захар.
Ако са с извара пропускаме пудрата захар

Ако има време и децата помагат може да се приготви глазура и да се украсят поничките.
Поднасят се топли с прясно мляко.
Ето я и тук рецептата.
   bowuu  chef
 ПП:  Може да се пълнят и с обикновен шприц. Да ви е сладко!

Последна редакция: чт, 05 мар 2009, 14:27 от mimkis

# 156
  • Мнения: 641
Риба в тесто
Продукти:
Около 400-500 грама филе от сьомга /става и с бяла риба/
Сока на един лимон
1 глава лук
1 зелена чушка
1 стрък целина
5 скилидки чесън
400-500 грама нарязани домати
2 с.л концентрирано доматено пюре
Половин връзка магданоз
1 пакет финно разточени кори

Рибата се нарязва на 4-5 парчета, поръсвате ги със сол и черен пипер и със сока на 1 лимон и ги оставяте настрани, докато приготвяте соса
Соса се прави от главата лук, зелената чушка, стръка целина - всичко нарязано много на ситно. Загрявате 2 лъжици зехтин в тигана и слагате зеленчуците. Като омекнат слагате 5-те скилидки нарязан чесън и след като и той се задуши, прибавяте 400-500 грама нарязани домати /може и консервирани/ и доматенето пюре разредено в 1 чаена чаша вода. Като изври водичката, и остане почти без течност, пърсвате с половин връзка ситно нарязан магданоз, малко лют червен пипер, щипка захар, сол и черен пипер на вкус
Взимате пакета финни кори за баница
Разстилате 1 лист, и мажете със зехтин /най-добре със готварска четчица/ и отгоре похлюпвате със втори лист. Слагате в единия им край парче от филето, фърху филето слагате 1-2 лъжици от соса и го разстилате върху рибата, после увивате рибата и соса като правите пакетче и гледате да не изтече нищо и редите в тавичка. Същото повтаряте докато ви свършат филетата риба. След като ги завиеете, трябва да ви остане около половината от соса, който после ще ползвате за гарнитура на рибата
Предварително загрявате фулната на 200 градуса и мушкате рибата за 10-15 минути докато се зачервят корите
Приятен апетит

# 157
  • Мнения: 1 410
Не ,не мога повечееееее!Текат лигииииии...в тази тема няма да влизам .....добре ,че не съм бременна ,че щяхте да гласите пратки ...... Mr. Green

# 158
  • T"A
  • Мнения: 2 515
добре ,че не съм бременна ,че щяхте да гласите пратки ...... Mr. Green

Аз от сега съм готова да глася пратки  Mr. Green приемам заявки за сладки, че те са по-трайни и могат да издържат пощенските неволи  Party

Espa, изпратих мъжа ми да купува фини кори и сьомга  Grinning Утре ще покажа какво ми се е получило  Mr. Green Обожавам сьомга, просто не мога да удържа на такова изкушение  Heart Eyes

Ние я приготвяме по ресторантска рецепта, но в тесто ще ни дойде екстра за разнообразие  Peace   bouquet

Иначе, ето, и нашият вариант:

„Пърлена” сьомга с картофена салата
           
    - тайната и е в пресните подправки, зеленината я прави много пролетна рецепта, според мен, макар че тук си ги берем почти целогодишно тревичките;  "пърлена" е, защото отвън се прави на силен огън за кратко време и така става препечена отвън, но крехка отвътре, без да е суха...

Продукти:
За салатата
1 кг картофи
½ ч.ч. див чесън (на иврит – ирит)
5 листенца салвия/=градински чай (на ивр. – марвá)
3-4 с.л. босилек (базиликум)
3-4 с.л. магданоз (на иврит – петрозилия)
1 ч.л. риган (орегано)
½ ч.ч. зехтин и сол на вкус
Риба:
Филе от сьомга с кожа – по рецепта е ½ кг, но ние слагаме парче поне 700-800 гр
Зехтин (2-3 лъжици), сол и черен пипер
Заливка: сос Айоли (не пиша рецептата за Айоли, защото ние вкъщи заливаме салатата със балсамов оцет, а всяка от порциите – с малко смес от лимонов сок и зехтин, в пропорция 1:2 към зехтина + скалидка чесън; по мое мнение Айоли е трудоемък за една сравнително проста рецепта като тази, защото се разбива майонеза; ако има желаещи за рецептата – ще я напиша допълнително) ИЛИ дресинг от ½ ч.ч. зехтин с 1/3 ч.ч. лимонов сок и 1 скалидка чесън

Приготовление:  Сваряваме и обелваме картофите, нарязваме ги на неголеми кубчета. Прибавяме ситно нарязаните зелени подправки. Затопляме фурната на висока температура – 250о, затопляме и тиган на силен огън. Поръсваме филето от сьомга с черен пипер и сол, обливаме със зехтин (размазваме с ръка, за да е равномерно подправено). Поставяме рибата в тигана, като страната с кожата е отгоре. „Изпичаме” я в тигана (в него не се слага мазнина) за около 3-4 минути, до получаването на лек загар от долната страна на филето. Не се пържи от горната страна, а се поставя във фурната, но този път с кожата надолу, намаляваме малко температурата на фурната и изпиаме рибата около 4-5 минути за по-тънко филе, или 6-7 минути, ако филето е 6-7 см дебело – вътрешната част на филето трябва да остане алангле – не съвсем „сготвена”. След като извадим рибата от фурната, тя продължава да се готви, изчакваме малко, след което сваляме кожата, накъсваме я на парченца и във всяка купичка картофена салата поставяме по няколко парченца риба. Подправяме с предварително разбитата  в бурканче заливка от лимонов сок, зехтин и чесън (или поднасяме соса отделно в сосиера – всеки да си сложи на вкус)




Мисля, че е доста универсална рецепта, става да се прави навсякъде... хубавото е, че сьомгата е кашерна риба и в Израел се радва на популярност заради това и качество, за разлика от вкусните морски дарове, които не са част от местната кухня

# 159
  • Мнения: 46
Щом сме на вълна кюфтенца, не от месо, ето едни от рецептите на бабите ни Simple Smile


Кюфтенца от тиквички
----------------------------


Необходими са

3 големи тиквички
4яйца
чер пипер и сол на вкус
копър  и магданоз нарязани на ситно
брашно

Тиквичките се измиват много добре и се белят малко по дебело от обикновеното.

Корите слагате настрана.
---------------------------------


Обелените тиквички се настъргват на едро ренде и се изстискват много добре.Добавят се останалите съставки и брашно до получаване на гъста смес.С лъжица се загребва от сместа и се пържи в гореща мазнина.



<><><><><>
АНЖИНАРАС
-----------------

Корите, който сте оставили настрана  нарязвате на парченца  3-4 см,покривате ги с вода и ги слагате да се варят.Когато са вече полуомекнали добавяте 2 лъжици олио, сол,черен пипер, сок от 1 лимон и захар (около 1 равна супена лъжица).Варят се още 3-4 мин.
Поднася се студено.


Между другото ако сока е повече добавете към супата, придава много хубав вкус:)


# 160
  • Мнения: 46
Добро утро newsm03


за тези от вас, които четат иврит безброй рецепти за пуримски лакомства


http://www.mivzakon.co.il/Recipe/purim/index.html


# 161
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
ето и от мен сайт с рецепти /на руски са/, ако някой нещо му хареса ще превеждам Peace
http://www.jewish.ru/tags/index.php?key_id=1776

днес с дъщеря ми сме решили да правим "ушите на Аман", после ще споделя какво се е получило Laughing

Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 10:10 от jakinik

# 162
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ашкеназите - т.е. евреите от европейски произход, приготвят традиционно пилешка супа с кнедли, които наричат кнейдалах.
По-особеното при приготвянето на кнедли в Израел е, че не се слага мляко, а вместо това - вода; и могат да се направят и с обикновено брашно или галета, но тъй като традиционно ги правят за празника Песах, слагат брашно за маца  Peace
Обаче аз намерих в Интернет една рецепта за кнедли, която бих препоръчала на всеки, който иска да опита местната кухня, пък и да му е вкусно, а не е задължен да спазва религиозния канон за несмесване на месо и млечен продукт
  Peace

Кнедлите на Абра: http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2336.0.html

В англоговорящите страни наричат тези кнейдалах мatzo ball  Wink
Matzo ball soup:

А как ги правят в Израел? - Кнейдалах -> קניידלך - или по-простичко - кнедли:
- рецепти има много, аз давам може би най-лесната и обикновена за приготвянето им... -
Продукти:
1 картоф – сварен и обелен, настърган на ситно
2 яйца – разбити
1 чаша вода
3 с.л. олио
1 чаша брашно за маца (или маца, смляна на прах в кафемелачка)
Сол и пипер - черен пипер се слага повечко  Peace


Приготовление:  Настърганите картофи се разбъркват с яйцата, водата и олиото до получаването на еднородна смес. Слагаме подправките, разбъркваме и постепенно изсипваме брашното, докато сместа не стане гъста, като тесто (като мек пластелин), от което оформяме топчета. Да се внимава да не е твърде гъсто тестото, защото тогава кнедлите стават твърди (ако пък е рядко – ще се разпаднат в супата). Кипваме посолена водавода/бульон, с пръсти оформяме топчета с размер на орех и ги пускаме по 6-7 топчета за около 15-20 минути (топчетата трябва да изплуват и около 5 минути след това са готови за вадене). Вадят се и се съхраняват настрана, а като се приготви пилешката супа*, към всяка порция се прибавят кнедли.

* пилешката супа, както я приготвят евреите за кнедли, е без фиде – пилешко месо, кервиз (листа и корена на целината), магданоз, картофи и моркови, нарязани на едро, лук, може и тиквичка. Тя е „бабината рецепта” за лекуването на всяка болест...
** Ако не се прави с картоф, количестовото брашно трябва да се увеличи и вместо една чаша да се сложи  1 и 2/3


Освен кнедли (кнейдалах), към супата правят и тесто с пълнеж – крепалах. Лесно се бъркат имената им,... но са си различни неща. Като направя, ще пусна и рецептата, сега издирвам начин да ги направя както една баба, която не може вече да даде рецепта... ама нейните били най-вкусни... Thinking
קרעפלאך-> Крепалах:
   Те приличат на вареники и на пелмени (или с по-богата фантазия могат да се опреличат с равиоли)

# 163
  • Мнения: 46
Както каза Ментичка  Kissing Heart
европейските евреи правят кнеидалах, предимно за песах.


За разлика от немските, послките,унгарските, балканските евреи правят супа със същите съставки но  по абсолютно друг начин.


Сварява се пилешки бульон.За тази цел винаги използвам, пилетата които и без това се поднасят на празничната трапеза.
Първо както  всички знаем се топват във вряща вода за минута за да им излезе  newsm78 (с коя дума деликатно да заменя мръсотия)

Ако поднасяте пилешките части без кожата,след тази операция е момента да се махне.

След това слагате нарязаните пилешки части,(обикновено у нас са бутчетата)
да се посварят като заедно с тях в тенджерата добавяте на едро зеленчуците които обичате-парчета и листа на кервиз, морков, тиквичка, праз-според вкуса и фантазията.Това спокойно може да се направи ден преди празника.

Пилешките полусварени части приготвяте с марината по вкуса ви и оставяте в хладилника.(Хем смъквате наполовина печенето, хем имате чудесен пълноценен бульон)
Зеленчуците, ако не ви трябват в момента, изцедете ,сложете в найлоново пликче във фризера  и следващия път когато правите гювеч ги добавяте там Simple Smile


Отделно опитаите това предястие на балканските евреи, наречено апьо(кервиз)
                                                                                                                ________________     

В тенджера слагате  нарязани на кубчета парчета от глава на кервиз, един голям морков нарязан на търкълца и няколко листа на кервиз( не си правете труд да ги режете, и без това после се хвърлят.Заливате ги с вода и ги варите докато станат полумеки.Тогава добавяте малко олио, сок от лимон, захар и сол на вкус и оставяте да къкрят докато зеленчуците са меки, но внимавайте да не се разкашкват.



Да се върнем към супата.
Ако сте приготвили бульона от по рано и той е СТУДЕН, разбивате  много добре в купичка 2-3 яйца(или повече в зависимост от количеството) с подобен брои пълни лъжици кемах маца, сок от лимон.сол, чер пипер,добавяте малко от бульона и ако сте направили и апьо сложете щедро от сока и само тогава изсипете сместа в тенджерата с бульона и ги сложете да заврат, като бъркате отвреме навреме за да не станат топки.
Горещо ви препоръчвам да опитате eat



Съвет от по- натрупала опит Mr. Green


Ако ще приготвяте пилета за доста хора, разделете ги в 2 тенджери.Ако случайно ви остане от бульона преди да сте го приготвили с гореописанате смес, отделете излишното количество, сложете го в пластик буркан или кутия и го замразете.


Тъй като дрбосъка в къщи първо питат за супа, нямам проблем по всяко време да им спретна пилешки бульон( 1 минута в микрото за да излезе от съдчето) и няколо минути докато заври за да сложа фидето Mr. Green


Уау то излезе ферман




Последна редакция: сб, 07 мар 2009, 13:25 от maly

# 164
  • Мнения: 1 526
Много хубави рецепти!
Мента, туна кююфтенцата са в списъка за тези дни!
Еспа, така приготвена сьомга често съм яла по ресторанти, като предястие на разни поводи (брит/а, сватба, бар/бат мицва).
Мерси за рецептата- туна и сьомга са единствените риби, който аз ям.

Ето и салатката с киноа от днес- успях да снимам преди да бъде изядена. Мадлен вече има ново любимо ядене  Hug!

Общи условия

Активация на акаунт