Рецепти от Израел и приятели...

  • 115 774
  • 403
  •   1
Отговори
# 300
  • Мнения: 2 952
  Ето набързо нещо интересничко :

ПАНИРАНИ ПЪЛНЕНИ МАСЛИНИ

Ще трябват маслини от големите -  без костилки. Пълнят се с пюре .Пюрето всъщност се прави  чрез пасиране на :

1 глава лук
1 ск. чесън
1 л. магданоз
1 щипка  черен пипер
2 с.л. зехтин
пушено месце (за нас пилешко или пуешко )

След като напълним маслините ги овалваме в брашно , яйце и галета. Пържат се до златисто .

БАДЕМОВИ ТОПчЕТА

Прави се смес от :

топено сирене
2 с.л. заквасена сметана
черен пипер на вкус
копър или магданоз
настърган кашкавал
пресован чесън
200 г. бадеми на ситно

От това се правят топчетата и след това се овалват в сусам , орехи или зелени подправки .. Може и от  трите на едно правене - за разнообразие.

Сега една салатка 

Може да се ползват консерви или да се варят сух фасул и грах.
печени червени чушки
кисели краставички
сварен морков
доматено пюре
магданоз
сол ,  зехтин , черен пипер

Чушките краставичките и морковите  се нарязват , всичко се смесва .Пропорции и подправки - на вкус!

Ето и моя ШОКОЛАДОВ МУС

Разтопявам в микровълновата (или на водна баня ) 200 г.  черен шоколад. Прибавям 3  жълтъка и бъркам с миксер. Отделно разбивам белтъците с 1 щипка сол  на сняг. Смесвам постепенно  двете , пак миксера  бръмка. Готовоата смес  слагам в чашки във  фризера , камерата.  Лесно, бързо и вкусно. Може да се  поръсва после  с орехчета , кокос , сметана ...

БИСКВИТЕНИ ПАСТИЧКИ без печене

Начупвам на дребно 500 г. бисквити.
Разбивам 4  чйца с 300 г. пудра захар, 100 г. какао , 200 г. маргарин, ванилия.
Прибавям бислвитите.
Разбърквам и сипвам  в тавичка.
Посипвам с орехи на едро и настърган шоколад.
Престоява 24  часа в хладилника и след това се нарязва на пастички.

Снимки нямам , ще карате на фантазия  Grinning или на опит ! Успехи  Wink








# 301
  • Мнения: 610
Мерси момичета  Hug  Кокоските вече са изядени  Simple Smile
Майка и леля ми в момента са ми на гости , и те много ги харесаха , сега са седнали до мен с лист и химикал и си записват някои от вашите рецепти  Grinning

За шприца , като този който е показала Мента и с такива накрайници , за съжаление около нас не продават  Sad

Тали- Угат дваш е кекс точно по наш вкус .. Party ще го направя  Peace

Петя интересни предложения  Simple Smile ще ги пробвам   chef

# 302
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Престоя на сместа не е за да втаса, защото няма мая, а по- скоро за да се споят хубаво компонентите.
....
Искам да ви попитам какво приготвяте с кусемет или елда?
Знам как да го сваря, но ме интересуват интересни, изпитани, сполучливи рецепти.

Tali Dan, аз не приготвям елда, защото мъжът ми не обича (само за себе си не върви да готвя отделно), но свекърва ми прави (тъй като в елдата няма глутен, а тя е на такава диета). Ще я попитам за нещо по-така, аз съм яла т. нар. каша, която правят източно-европейските евреи и за която има линк и в ивритската уикипедия  Peace http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3354828,00.html
http://www.ynet.co.il/ency/1,7340,L-6204,00.html (линковете са на иврит, но с удоволствие бих превела рецептите, ако има заинтересувани)  bowuu Hug

Изглежда така:

По въпроса с престояването на маслените теста, които не съдържат мая - всъщност наистина не го правим, за да втасат, а за да се стегнат  Peace

В началото на темичката обсъждахме т.нар. израелски кускус, посъветвах се с приятелка и по-късно ще обесня как го приготвят  Peace

# 303
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Когато бях студентка, колежките ме посрещаха в квартирата с нещо, което ми беше странно на вкус... Това, същото, в България наричат кускус, в Израел - птитим, по света - израелски кускус или instant couscous  Peace
Аз не свикнах много с вкуса му
(защото съм злояда, и в Бг не ядях кускус), но за приятелките това беше най-добрият вариант за нещо набързо приготвено, което все пак им напомня домашната кухня (за да не ядат само сандвичи...)


Птитим - израелски кускус:

Как ги поднасят:
http://mad.walla.co.il/archive/124676-5.jpg
- вариант с настъргани батат и джинджифил: http://4.bp.blogspot.com/_rGY4ZAn87S4/R9zKoPYVGqI/AAAAAAAADuw/_8 … 320/P1070894l.JPG
http://1.bp.blogspot.com/_rGY4ZAn87S4/SRKrfEDolqI/AAAAAAAAFrI/7_ … 320/P1070418s.JPG
Как ги продават:
http://www.ynet.co.il/PicServer2/20122005/934496/ptitim_a.jpg

Как ги приготвят:
Запържва се глава лук (да стане прозрачен), добавят се 2 ч.ч. птитим (израелски кус-кус), след като и той стане златист, изсипваме 1 ч.ч. вода и 1 ч.ч. бульон и оставяме на слаб огън около 5-6 минути, опитваме на вкус, подправяме и варим още 5 минути.
Ако искаме да ги сервираме със зеленчуци, първо приготвяме зеленчуците (задушаваме ги в дълбок тиган), след това добавяме "птитим"/кускус  (може да извадите зеленчуците, за да има място за кускуса, а след като зрънцата лекичко покафенеят да върнете зеленчуците в съда) и готвим по гореописания начин.

Последна редакция: пн, 30 мар 2009, 15:15 от Mentha

# 304
  • Мнения: 610
Отново среднощно включване  Simple Smile от мен  wavey

Тали  на обяд забравих да ти кажа , че ми четеш мислите  Wink  тъкмо мислех да ви помоля да напишете рецепта на сладкиш с мед, канела.... и хоп   Party гледам твоята за Медения кекс   Hug ние в къщи сме медено-канелени фенове,  Simple Smile

Естествено не се сдържах и веднага го направих, кексчето  Grinning

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11349382   Flutter разкошен е , много е вкусен  Heart Eyes

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11349384  а как ми нарасна ... Crazy по едно време беше " тръгнал да ме търси "   ooooh!  казах си край , сега няма да се изпече  Rolling Eyes НО се изпече перфекно  Grinning
Мерси отново за вкусната рецепта Тали    bouquet имаш и специални благодарности от мъжа ми  Wink

Утре ще приготвям пиленцето на Мента  Hug и пълнените панирани маслини на Петя  Hug

Не спирайте с интересните и вкусни рецепти мили момичета !

    bouquet

# 305
  • Мнения: 1 526
Близначкова  Hug, удоволствие е да се разглеждат снимките ти! Сигурна съм че близначетата и татко им са най- доволни от работите на мама в кухнята! Радвам се, че съм отгатнала вашите вкусове! А този кекс наистина е лесен и вкусен, сигурна съм даже че и Борянка би го направила без намесата на пожарна  Grinning!

Мента, милото ще бърка смес за захранка на риби с кусемет и е взел 2 пакета, затова реших единият да го сготвя преди него  Twisted Evil! Меди много хареса киноата, може и това да и се понрави, ще пробвам, но ако не те затруднява питай и свекърва си за нещо изпитано вкусно. Ще я пробвам кашата за начало.
Птитим и аз обичам, милото им казава макаронен ориз  Mr. Green.

# 306
  • Мнения: 110
Кулинарки,   chef   bouquet  Hug

  Да кажа, че и аз се разписах с направата на кюфтенцата.  chef
Много ми харесаха.  Peace Направих сборна рецепта от двете (на вкус).  Heart Eyes
Бях скептично настроена първоначално,  Rolling Eyes предвид вкуса ми и това, че аранчините, които споменах не ми харесват. Но тези кюфтенца като се направят тънички и се препържат стават... вкусотия голяма.  bowuu
Качих няколко снимки да ги видите и вие:
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=359526

 Старая се да не влизам често тук, но...много се изкушавам   Wink да надникна какво ново сте предложили.  Grinning
Шприц купих, остава да се намери кокосово брашно и да пробваме кокоските на Тали.
 И... тъкмо си казвам: ''...кокоските правя....и край''!- какво виждам  Thinking...меден кекс.  ooooh!
 Добре, че нямам миксер (аз и за това не си купувам).
  Близнаците, не спираш да ме изненадваш с чудесни резултати,  Hug които незнам как намираш време да реализираш с всички задължения, които имаш.   bouquet

# 307
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Близначкова  Hug, удоволствие е да се разглеждат снимките ти! Сигурна съм че близначетата и татко им са най- доволни от работите на мама в кухнята! Радвам се, че съм отгатнала вашите вкусове! А този кекс наистина е лесен и вкусен, сигурна съм даже че и Борянка би го направила без намесата на пожарна 
Да бе медената уга е тръгнала да търси Близначкова представи си мен колко бързо ще ме намери  Joy но ще го пробвам  Peace
Близнаците,следващия път като те търси някой кекс ами питай бе мила веднага ще те успокоя,че ще се опече  Peace Мен ме търсиха из цялата фурна и пак се опече е верно не беше красив като твоя ама се ядеше  Joy
Някой ден като реша да готвя пак ще постна и аз снимки не за друго а да се позабавлявате Grinning
Мали с жълтъците може да си правиш застройката на супата (това поне знам как се прави ) Grinning

# 308
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Близначкова, щом харесвате медени сладкиши, си заслужава да опитате и рецептата, която Espa даде за лейках  Peace

Алба, като гледам снимките ти, ми идва и на мен да направя, само че много ориз ми става напоследък, та отлагам...  Confused

Тези дни ще кача снимка, днес само рецепта за ориз  Wink

ТалиPeace при първа възможност (и ако не забравя)  Grinning

На всички   bouquet

# 309
  • T"A
  • Мнения: 2 515
На вълна основни ястия и гарнитури - ориз със стафиди и белени бадеми. По принцип, в Израел продават готови смеси за ориз, които обикновено съдържат сухи плодове, сух лук, ядки, сухи зелени подправки, може да са и със сухи чушки и домати. На пазарите са на килограм, в суперите - в кутийки. Но базисната рецепта за ориз със стафиди и бадеми може да се приготви набързо и без друг да ти е забърквал сместа  Grinning



Ориз със стафиди и бадеми - Орез им цимуким ве'шкедим
- вероятно се прави по цял свят, тук го поднасят като гарнитура към меса

Продукти:
1 ч.ч. ориз
1 голяма глава лук (=2 малки)
1/2 - 2/3 ч.ч. смес от стафиди и белени бадеми в пропорция по ваши предпочитания - аз слагам по равно или намалявам стафидите за сметка на бадемите, може да се добавят и кедрови ядки към бадемите - комбинацията е вкусна  yes Ако се притеснявате, че стафидите ще придадат твърде сладък вкус, може да ги смесите със сушени боровинки, които са киселички
малко растителна мазнина (за запръжката и за да не слепват оризчетата)
може да се подправи с магданоз, да се гарнира със стръкчета розмарин, сол и пипер се слагат на вкус, куркума или шафран са подходящи подправки при тази комбинация, дори портокалова кора може да се настърже за вкус  Peace

Приготовление:
Запържваме лука (предварително нарязан на дребно), да стане прозрачен; добавяме ориза и него го запържваме до прозрачност
варим ориза в чаша и половина-две вода (както е по инструкциите на опаковката), като накрая прибавяме стафидите, да поврят заедно с ориза
Обелените и нарязани бадеми слагаме в тиган без мазнина и запичаме до придобиването на кафеникав оттенък, прибавяме към ориза, когато свалим тенджерата от огъня. Разбъркваме и поднасяме.

 Sign Exclamation Оризът може да се направи и във фурна, в огнеопорен съд, като тогава стафидите могат да се сложат в началото на готвенето, а бадемите - заедно със зелените подправки към края. Ако ви хареса, пробвайте и със сушени сливи и кайсийки  eat


 Confused: Какво се получава като краен резултат?
На тази снимка е подправен с шафран или куркума

Ако го правим в тенджера на котлона, и сложим добавките накрая, изглежда така

# 310
  • Мнения: 610
Алба много са вкусни кюфтенцата , нали  Party и ние вече сме им фенове  Heart Eyes Много красива пролетна украса си направила   bouquet

Тали и малките харесаха много кекса, а сина ми ми направи голям комплимент , каза ми - Мами много фанатичен ( фантастичен  Simple Smile кекс си ни приготвила  Heart Eyes

Борянка скица и половина си ти  Hug моят мъж в първият момент като видя кекса във формичката и ме пита- какво си правиля, пекла си хляб във формата за кекс ли ?  hahaha   Crazy

Мента да бе душа, как съм пропуснала рецептата за Лейках на Еспа  Rolling Eyes мерси  Heart Eyes  Ще пробвам рецептите с кус-кус , значи птитим е като нашия кус-кус  в БГ  така ли ?  Rolling Eyes  а на снимката от първия линк с кус-кус  в третата купичка е критараки , нали ? Ти готвиш ли го ? Ние си умираме за него  Crazy  с доматки , гъби , лук ....или пък с пилешки месца , супер е  Peace

Basis къде си ? вие обичате ли критараки ?

Сутринта рано намазах разкритото пиленце с марината  Flutter  още малко и го мятам да се пече   chef

# 311
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И на трите снимки е птитим - тук ги правят в различни форми, една от които е във форма на ориз  Grinning (има и сърчица, и звездички за децата)
Българският кускус е точно това, което тук продават като птитим. Може би е сходен с критараки, нали и двете са вид паста, макаронени изделия  Thinking

една по-голяма снимка
А българските би трябвало да са като тези или тези или тези - доста си приличат, поне на външен вид  Grinning

 fingerscrossed дано ви е вкусно бабиното пиле  Hug

# 312
  • Мнения: 610
  ruporuu  Внимание , внимание ...... Simple Smile  на вашите екрани  Laughing ( монитори )  Разкритото бабино пиле .. Party 

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=345685&pid=11364342    Grinning  аз изпекох цяло пиле, направих повечко марината , богато така , да има  Wink  стана разкошно, ммммм  много вкусно  coolcool

  Мента  Hug  все такива вкуснички рецепти да разкриваш   bouquet

Към пиленцето направих и салатката на Тигър и панираните пълнени маслинки на Петя   bouquet тях обаче не успях да ги снимам защото малките бяха гладни и обикаляха около мен - Мами, давай пиленцето  Simple Smile като си изядоха месцето и си топкаха с хлебче в марината, хареса им много  Heart Eyes

Петя хубави са маслините, малко е играчка докато ги направиш де, глезотийки  Wink

До скоро мили кулинарки  bye

# 313
  • Мнения: 641
Близнаците, страхонти неща правиш тииии...много вкусно изглеждат
Alba, много хубава украса на кюфтенцата си направила – много изкушаващо
Tali Dan – елдата я правих онзи ден като я задуших и отгоре сложих от зеленчуците на Петя http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=371720.msg10656522#msg10656522 , но без тиквата и хумуса. Друго с елда, което правих беше вчера – и аз още експериментирам с елдата – задуших 1 стрък праз и четвърт печурки в малко зехтин. Като омекна празът, солжих 1 ч.ч елда и добавих 2 ч.ч вода. Като се свари елдата добавих 1 ч.л доматено пюре разтворено в мъничко вода и варих още 2 минути.

# 314
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
днес за закуска правих гвиниот,

много вкусни станаха, мерси Мента  Hug
според ме са по-вкусни от немския кезекухен  Crazy
е моите се поразтвориха - има ли някаква тънкост при затварянето им?
само тези са за снимка Simple Smile



може ли да ми предложите някакви сладки, които да остават вкусни за консумация до 4-5 дни след приготвянето?
искам да ги приготвя предварително....

идеи?
знам, че сте пълни с чудесни сладости Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт