Примерна схема на захранване (13)

  • 34 567
  • 472
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 2 111
Ванилия,ще ми е интересно да споделиш точно какви храни приготвяш?
Може да си открадна някоя идея,защото и аз често ползвам ориз и картофи  Simple Smile
беба28 ето за зеления фасул:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=311302.msg8390738#msg8390738
Аз  го въведох на 11 месеца като го прибавих към супа.

# 166
  • Мнения: 1 449

За храните
Темпото е много добре.
Храните са в чудесна последователност.
Месото е добре продължение след кашата.

За хемоглбина
Хемоглобинът може да се вдигне с храна, но става бавно. Напирмер нужни са поне 2 месеца за видим резултат, особено като се има предвид ограниченото меню преди 1 год. Ако те притеснява, можеш да го провериш между 9-12 м. и едва тогава да решиш заедно с педиатъра за капките.

Важно е колко е хемоглобинът между 1 и 2 год.
На 6 м. е най-ниското ниво, няма особен смисъл да се мери. Някъде се проверява едва на 9 м., някъде на 12 м., а на доста места след 2 год. и то при необходимост. Така реално може да се прецени дали е преодолян нормалният физиологически спад на хемоглобина около 6 м. и дали хранителният режим е правилен или нещо трябва да се промени. Или изобщо не се проверява без нужда.

За количеството пюре
120-130 г е напълно достатъчно за първия месец от захранването.
Важното е, че добавяш мляко към храненето.

Количество твърда храна на едно хранене:
6 месеца = няколко лъжички
7-8 месеца = 160-170 мл
9-11 месеца = 180-190 мл

# 167
  • Мнения: 1 449
Цитат
... беше изнесна една статистика, според която в просото има много повече желязо, отколкото в месото.

Желязото в просото се усвоява доста неефекитнво – това се отнася за растителното или нехемовото желязо. Обикновено се усвоява около 3-10% от наличното желязо, което се дава срещу името на всяко зърно или зеленчук в дебелите книги.
Желязото в месото е хемово т.е. съществува в друга органична форма, която позволява да се усвои с доста по-малко загуби. За сравнение с растителното желязо, процентът на усвояване на хемовото е средно 40%. 

Няма смисъл да се търсят цифри, които сравняват реалното усвояване на желязото в една или друга храна - това зависи както от начина на приготвяне, съхранение и комбиниране с други съставки, така и от сорта на дадена храна и т.н. За бебета най-важният източник на желязо остава месото, донякъде рибата и жълтъка, защото в малко количество храна е концентрирано добре усвоимо желязо. Зърнените и листните ‘железни’ храни допълват режима, но само с тях е трудно да се поддържа железният баланс на тази възраст. В по-късна възраст може.

# 168
  • Мнения: 822
Момичета, моля за мнение и съвет  Hug
Преди около седмица спрях захранването, защото малката се беше изринала по дупето и вратлето. Пи фенистил на капки, дупето мажа със Судокрема. Тъкмо беше поизчезнал обрива и онзи ден пак се появи, твърда храна не съм давала. Явно че не е от нея, все още не мога да намеря причинителя на обрива, но въпроса ми е: Мога ли да продължа захранването и как ? Тя преди да го спра само беше опитала картоф и тиква, но не й харесват и е хапвала всичко на всичко по няколко лъжички. Да въведа ли нов зеленчук или да се опитам да й дам по-голямо количество от тези?

# 169
  • Мнения: 57
Косе Босе, благодаря много!
donka,  багодаря и на теб! Аз за количеството даже съм си записала точно както и отново Косе Босе го е публикувала, но все ме глождеше да не е много 120-130 г още през първия месец, но пък наистина аз веднага след това или най-късно до час кърмя, така че не целя заместване все още,  а и нали все си повтаряме да следим детето все пак, а моето си хапва и за още пита Simple Smile

# 170
  • Мнения: 1 100
Ванилия,ще ми е интересно да споделиш точно какви храни приготвяш?
Може да си открадна някоя идея,защото и аз често ползвам ориз и картофи  Simple Smile
Всеки път готвя разни измишльотини без имена. Ето някои:

С просо:
* Супа от просо, броколи, жълт морков, масло, смес био подправки, обезсолено фета сирене;
* Каша - Доматено пюре, просо, макарони, слънчогледово олио, смес био подправки и малко: жълт и оранжев морков, броколи, тиквички, зелен фасул, карфиол;
* Каша - Пуешко месо, зелена пиперка, тиквички, броколи, карфиол, просо, масло, смес био подправки

С фиде:
* Каша - Морков, карфиол, броколи, тиквичка, фиде, масло, смес био подправки, 1 сварен жълтък
* Каша - Карфиол, жълт морков, тиквички, броколи, свинско месо, смес био подправки,масло, фиде
* Каша - пуешко месо, капия, фиде, тиквички, жълт, оранжев морков, смес био подправки, сл. олио, прясно мляко

С кус-кус и други макаронени вариации:
* Кус-кус, доматено пюре, пуешко месо, зехтин, босилек
* Кус-кус, доматено пюре, зехтин, босилек, кашкавал
* Макарони, говеждо месо, капия, царевица, грах, морков, карфиол, смес био подправки, жълт фасул
* Макарони, тиквички, жълт/оранжев, морков, масло, праз, прясно мляко, магданоз
* Макарони, пуешко месо, карфиол, морков, масло, смес био подправки

С овесени ядки, царевичен/пшеничен грис:
* Жълт фасул, говеждо месо, слънчогледово олио, смес био подправки, овесени ядки
* Тиквички, царевичен грис, масло, сирене, смес био подправки
* Тиквичка, морков, карфиол, зелен фасул, смес био подправки, фиде, пшеничен грис, масло, прясно мляко
* Домат, свинско, овесени ядки, капия, грах, масло, лук, смес био подправки

Спирам дотук, че комбинациите са безброй. Simple Smile

# 171
  • София
  • Мнения: 12 140
Момичета, някой давал ли е истински кус кус т.е. грухана пшеница? Предполагам, че няма да е проблем, защото наподобява грис, но исках да знам и вашето мнение преди да дам.

# 172
  • Мнения: 770
...кус кус т.е. грухана пшеница?...

Кус кус не е ли макаронено(тестено) изделие, а груханата пшеница - жито(житно растение)?

# 173
  • Мнения: 2 132
Момичета, някой давал ли е истински кус кус т.е. грухана пшеница? Предполагам, че няма да е проблем, защото наподобява грис, но исках да знам и вашето мнение преди да дам.
булгур ли имаш предвид?

# 174
  • Мнения: 245
Здравейте момичета,

Искам да ви питам имате ли наблюдения върху био киселото мляко http://www.bio.bg/index.php?p=94&l=1&id=1
и сиренето http://www.bio.bg/index.php?p=94&l=1&id=80.

Вие какви давате на дечица....честно казано бих предпочела да дам малко повече пари и да вярвам, че давам на детето си сирене, а не нещо пълно с палмово масло.

Благодаря предварително за отговорите!

# 175
  • Мнения: 2 111
Благодаря ти,Ванилия   bouquet
Симона хапва само фиде и кус-кус в ядене,но ще купя просо,овесени ядки и грис да пробвам някоя от тези комбинации,харесват ми.Въобще не обича нови вкусове  Confused

# 176
  • Мнения: 2 641
Ванилка, много хубави измишлъотинки Simple Smile благодаря че ги сподели с нас.

Момичета, смятате ли че вече тези от нас които са по напреднали в захранването трябва да се преместим в друга тема за обсъждане на храните които готвим.

Обаче някак трябва да привлечем и Косе Босе при нас 

За над примерно е много много ценно това  което Ванилия сподели, какви комбинации прави, какво готви така че да е хранително, ценно и добре прието от детето (въпреки че е строго индивидуално).

Косе Босе, какво мислиш?

# 177
  • Мнения: 2 132
Здравейте момичета,

Искам да ви питам имате ли наблюдения върху био киселото мляко http://www.bio.bg/index.php?p=94&l=1&id=1
и сиренето http://www.bio.bg/index.php?p=94&l=1&id=80.

Вие какви давате на дечица....честно казано бих предпочела да дам малко повече пари и да вярвам, че давам на детето си сирене, а не нещо пълно с палмово масло.

Благодаря предварително за отговорите!
Ние ги ядем и двете. На детето още не съм дала, но като почна ще е от тях. Peace

# 178
  • Мнения: 469
Здравейте момичета,

Искам да ви питам имате ли наблюдения върху био киселото мляко http://www.bio.bg/index.php?p=94&l=1&id=1
и сиренето http://www.bio.bg/index.php?p=94&l=1&id=80.

Вие какви давате на дечица....честно казано бих предпочела да дам малко повече пари и да вярвам, че давам на детето си сирене, а не нещо пълно с палмово масло.

Благодаря предварително за отговорите!

И в нашето семейство ядем такива, на Калина също давам от тях.

# 179
  • Мнения: 840
Момичета, имам питане относно глутена.
От утре мисля да започна с въвеждането му, като за целта съм взела овесена каша. Мисля да смеся една лъжичка с оризова и да го дам за закуска. Та въпроса ми е колко дни да я въвеждам тази овесена каша - 3, 4, 5... или повече newsm78. След това мисля да продължа със сухари - ръжени. За тях колко време ми е необходимо. А кога е най-разумно да въведа сирене и краве масло. След първата глутенова каша или да поизчакам още малко в предвид възрастта на детето?

Общи условия

Активация на акаунт