Поредната лекарска грешка,отнела живот!

  • 59 663
  • 1 280
  •   1
Отговори
# 1 200
  • Мнения: 33
подробно описание на случилото се има навсякъде в мрежата просто копирайте всичко от някъде има го и в групата във фейсбук...
утре - довършваме окончателно това писмо което е отворено и е от името на всички  МАЙКИ и ЖЕНИ в този форум...

А, много моля! Как така си позволявате да адресирате писмото от името на ВСИЧКИ майки и жени в този форум?
Видяхте, че има много жени, които не се съгласиха с вас в тези 80 страници.
Много грозни неща бяха изписани тук и ми се струва, че очевидно си търсите изкупителна жертва сред хора, в чиято вина няма как да сте сигурни. Кого точно от всички лекари, оперирали момичето, можете категорично и с чиста съвест да посочите за виновен за смъртта й? И имате ли това морално право? И какви са тези страшни наказания, които изисквате, при положение, че пияни шофьори, причинили смъртта на хора, получават...само условни присъди?

А вие консултирахте ли се с някой от админите или модераторите на бг-мамма, преди да решите, че писмото ще бъде от името на всички?

НЕ ПОДКРЕПЯМ ТОВА ПИСМО. Не подкрепям и петицията, целият текст на която гласи единствено това:
"В помощ на едни млад мъж да узнае истината за смърта на съпръгата си !!!"

Три грешки в едно изречение на създателката й Марина Павлова, което не й пречи да се опитва да затваря клиниката на Мазнейкови: "molia vi da se se saberem poveche hora,samo taka mojem da ia zatvorim tazi bolnica".
В ролята на каква?

Последна редакция: вт, 14 юли 2009, 02:08 от WhimZ

# 1 201
  • Мнения: 312
WhimZ  

Някой може да е сгрешил с правописа, но от това още никой не е умрял за разлика от това , което е причинила г-жа Мазнейкова и не само за двата смърттни случая в практиката и, а и на огромен брой пациентки!!!
Дори само по една единствена причина, това че са допуснали да изпишат родилка с температура над 37 градуса, я прави ....меко казано престъпно същество. Всеизвестно е на всички родилки, че за да ги изпишат от родилен дом им дават всяка сутрин термометър и то не за да си пилят ноктите с него...Да не говорим за поредицата от грешки..., не  е нужно да си лекар, но за всеки средно интелигентен човек е ясно за какво иде реч, ако толкова е важно ще добавим в писмото,  че има 3% въздържали се Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Последна редакция: вт, 14 юли 2009, 02:20 от klarisina

# 1 202
  • Мнения: 23

А, много моля! Как така си позволявате...

Аз нищо не си позволявам, просто обсъждаме, така че минавайте да се възмущавате по-често. Така ще ни бъдете от голяма полза. Добре сте доловили сред правописните грешки, че търсим просто истината и дано ни го простите.
И аз съм против да се занимаваме с конкретните лекари - "под нивото ми са". Надявах се като цяло да предизвикаме промени в цялото здравеопазване. Вие как мислите там има ли някакви проблеми въобще? Simple Smile)))))

Последна редакция: вт, 14 юли 2009, 02:59 от Daikatana

# 1 203
  • Мнения: 6 274
... Надявах се като цяло да предизвикаме промени във цялото здравеопазване. Вие как мислите там има ли някакви проблеми въобще? Simple Smile)))))

Тцъ!  Naughty
Никакви!
Всичко е на ниво и е перфектно!  Sick
Боже, Боже, не знам какво да кажа.
Ех, как ми се иска това да не е поредния глас в пустиня!
Аз ще стискам палци, пък каквото сабя покаже!

# 1 204
  • Мнения: 33
@Daikatana "И аз съм против да се занимаваме с конкретните лекари - "под нивото ми са". Надявах се като цяло да предизвикаме промени в цялото здравеопазване. Вие как мислите там има ли някакви проблеми въобще?"

Така ли? Сигурно ми се привиждаха изреченията в тази тема, в които образно се обясняваше как ще се линчуват лекари, как ще гният в затвори, голямо количество стрелящи емотикони...
Та как точно смяташ да промениш здравеопазването?

А и също можеш да се опиташ да отговориш на въпросите в предното ми съобщение (както и klarisina, и Джуличка).

# 1 205
  • Мнения: 23
не се притеснявайте няма да спя тази нощ и ще препрочитам всичко тук. как си позволявам отговорих, засега от 60та до 80та страница видях само една дама против, виновен аз не мога да посочвам и нали плащаме данъци да се посочват от компетентните, за това и не- нямам морално право, какви наказания да изискваме... чакаме първо да кажат виновни ли са, не съм се консултирала нали още нищо не сме решили, дали ви се привижда или не незнам - в това което аз написах няма подобни неща, как? здравеопазването се променя пастаянно, никъде не е съвършено, хората казват какво не им харесва и ако са повече след време имат успех! хареса ми този лексикон, но имам да прочета още страници назад, за да се съобразим с "многото жени, които не са се съгласили с нас" всъщност разбирате ли, че ще има "нас" когато сътворим писмо с искане да се отговори
1. Защо 90 дни след този драстичен случай няма никаква информация за резултатите от съдебно-медицинската експертиза и разследването на смъртта на Запряна?
2. Извършва ли се изобщо такова разследване, извършена ли е експертиза?
3. Кои са органите и длъжностните лица, които в момента работят по случая и в какво се изразява тяхната работа?
4. Какво са свършили досега?
4. Установени ли са виновни за трагичната смърт на Запряна?
4. Какви последствия очакват лекарите, в случай че бъде доказана лекарска вина за смъртта на родилката?
5. Каква е диагнозата на Запряна?

и когато го подпишем и тогава бихте могли да се обръщате в множествено число...

# 1 206
  • Мнения: 335
Съжалявам, че нямах никаква възможност да бъда вчера във форума и в темата за писмото.
Искам да напомня, че текстът, който Минзухар е публикувала, е само идея за формулиране на въпроси, отговорите на които някои от нас искат да научат.

По-долу публикувам малко по-прецизен текст.
Важно е да се знае, че това евентуално писмо не е от "всички родители", не е "присъда", "заключение" или "становище" за вината на когото и да било, а желание трагичните случаи като този да се разследват отговорно и да настъпи момент, в който лекарските грешки ще бъдат справедливо осъждани.

Съветът ми е да се публикува само вариант, който е уточнен и одобрен окончателно, коригиран и редактиран прецизно, за да не се компрометира идеята за това писмо. Последното изречение в него не е довършено - оставено е място за сайта, в който може да бъде публикувано то под формата на подписка и да се попълни като отпратка.



ДО
ОТГОВОРНИТЕ НАЦИОНАЛНИ ИНСТИТУЦИИ НА Р. БЪЛГАРИЯ
Министерство на здравеопазването
http://www.mh.government.bg/
Министерски съвет
http://www.government.bg/
Президент на Република България
http://www.president.bg/
Прокуратура на Република България,
Главен Прокурор
http://www.prb.bg/html/gl_prokuror.htm
Българския лекарски съюз
http://www.blsbg.com/
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи
http://www.nursing-bg.com/

ЧРЕЗ
БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ МЕДИИ
Българска телеграфна агенция
http://www.bta.bg/
Българската национална телевизия
http://www.bnt.bg/
Българското национално радио
http://www.bnr.bg/
бТВ
http://www.btv.bg/
Нова Телевизия
http://www.novatv.bg/
Дарик радио
http://darikradio.bg/
Информационна агенция „Фокус”
http://www.focus-news.net/
Дир.бг
http://www.dir.bg/
Национални всекидневници
Местни и регионални телевизии и радиостанции
http://www.clickbg.net/catalog/2/1/

копие: г-н Христо Коледаров
копие: МБАЛ „Света София”





      О Т В О Р Е Н О  П И С М О

      ОТ Инициативна група български родители - потребители в българския родителски сайт BG-Mamma


      Уважаеми дами и господа от отговорните институции,

      Поводът за настоящото отворено писмо е трагичната смърт на една млада жена от Петрич, издъхнала в болница само няколко дни след като е станала майка, без да успее да прегърне детето си.
      Умряла по особено мъчителен начин след престоя си в една частна болница и три държавни!
      Знаете името на тази жена.
      Можете да го назовете веднага, защото нейното име вече се знае от цяла България. Не, защото тя е единствената майка, починала при раждане в българска болница. А защото смъртта й постави въпроси, които обществото задава отдавна, но този път иска да му се отговори.

    С настоящото писмо ние - български майки и бащи, регистрирани в най-големия български родителски сайт - BG-Mamma, в правото си на граждани на Република България, на която вие сте избрани да служите, настояваме за тези отговори.

      26-годишната Запряна Коледарова  почина на 4 април 2009 г. - след като роди в  частната многопрофилна болница за активно лечение „Света София”, известна като Болницата на д-р Мазнейкови.
Според твърденията на близките и предварителните прегледи, извършени по време на бременността й, малко преди смъртта си Запряна е здрава млада жена, очакваща с трепет първата си рожба. С възможности и желание да осигури всички грижи за себе си и за бъдещото си дете, указани й от лекарите.
Няколко дни преди термина си, при първото почувствано неразположение и леко повишена температура, Запряна постъпва за раждане в частната болница МБАЛ „Света София”. След направено там секцио, състоянието й се влошава и  жената е изпратена, с погрешна предполагаема диагноза, за тежка манипулация- костно-мозъчна пункция, в СБАЛ за хематологични заболявания ЕАД. Състоянието й продължава да се влошава. С личните усилия от страна на нейните близки, тя е приета в СБАЛАГ «Майчин дом», където е преценено, че се налага операция по отстраняването на матката, а след повторна операция Запряна  изпада в кома и умира в реанимацията на ВМА – 28 дни след операцията при раждането в частната болница МБАЛ „Света София” и 20 дни след изписването й оттам в недобро здравословно състояние, с повишена температура и неустановена диагноза.

На 13 април 2009 г. е съобщено за  разпоредена проверка по случая със срок за изготвяне на съдебно-медицинската експертиза - до 28 април.
Днес, 3 месеца след началото на проверката, няма обявени резултати от нея.

Поради тази причина, дами и господа от отговорните институции, задаваме следните въпроси в това отворено писмо:
   1. Защо 90 дни след този драстичен случай няма никаква информация за резултатите от съдебно-медицинската експертиза и разследването на смъртта на Запряна?
   2. Извършва ли се изобщо такова разследване, извършена ли е експертиза?
   3. Кои са органите и длъжностните лица, които в момента работят по случая и в какво се изразява тяхната работа?
   4. Какво са свършили досега?
   5. Установени ли са виновни за трагичната смърт на Запряна?
   6. Какви последствия очакват лекарите, в случай че бъде доказана лекарска вина за смъртта на родилката?
   7. Каква е диагнозата на Запряна?

Настояваме за конкретни отговори по конкретния случай.
Искаме също да знаем каква е причината за всички трагедии с родилки през последните години, търсят ли се виновните и какво се случва с тях. Или се забравят, тъй както се забравят и жертвите им?
Спомня ли си все още някой за Елвира от Варна, изпаднала за десетки месеци в кома след секцио в частна акушеро-гинекологична болница? За 35-годишната Ирена от Девин, издъхнала от кръвозагуба без да дочака нужната й за преливане кръв? За 29- годишната Нина от Димитровград, починала поради небрежност  на лекаря й, който беше глобен от съда заради смъртта и с 1000 лева, освободен от наказателна отговорност...
Всички тези случаи и резултатите от тяхното разследване създават огромна несигурност и безверие у хората в разтърсваната и без това от проблеми през последните години българска здравна система. Създава се впечатление, че не съществува лекарска грешка, която да бъде разследвана обективно. А още по-малко – да бъде справедливо наказана. Ако това е така, значи обществото ни е стигнало до отчаянието да приеме, че човешкият живот и съдбите на хората вече нямат никаква стойност според държавата, институциите и отговорните лица, избрани от същите тези хора, за да бъдат защитавани.

Уверяваме ви, че това не е така.
Все още има хора, които допускат, че имат права и че  избраните от тях и живеещи чрез тях отговорни лица имат задължения.
Ние, авторите на това писмо – родители и потребители от сайта BG-Mamma,  сме такива хора и настояваме за незабавен отговор на поставените от нас въпроси.
Това писмо е подкрепено от участниците в подписка със същото съдържание, публикувана на адрес:


София
14 юли 2009 г.




Последна редакция: вт, 14 юли 2009, 04:51 от Холограма

# 1 207
  • Мнения: 421
Надявам се скоро да дойде времето в което ще сложа подписа си под това писмо! Ще бъда безкрайно горда и ще се почувствам още по-нужна като част от нещо цяло с истински важна цел.

# 1 208
  • София
  • Мнения: 3 099
не се притеснявайте няма да спя тази нощ и ще препрочитам всичко тук. как си позволявам отговорих, засега от 60та до 80та страница видях само една дама против, ...

Чети, чети, не е само една, права е потребителката! Късно се включи, а на повечето им писна от безсмисленото губене на време в море от клетви и закани.

# 1 209
  • Мнения: 1 187
А, много моля! Как така си позволявате да адресирате писмото от името на ВСИЧКИ майки и жени в този форум?
Видяхте, че има много жени, които не се съгласиха с вас в тези 80 страници.
Много грозни неща бяха изписани тук и ми се струва, че очевидно си търсите изкупителна жертва сред хора, в чиято вина няма как да сте сигурни. Кого точно от всички лекари, оперирали момичето, можете категорично и с чиста съвест да посочите за виновен за смъртта й? И имате ли това морално право? И какви са тези страшни наказания, които изисквате, при положение, че пияни шофьори, причинили смъртта на хора, получават...само условни присъди?


Грозни неща?!А може би трябваше да се благодари публично на г-жа Мазнейкова,че така "професионално" се грижи за всички пациентки в нейната клиника,че там работят "големи специалисти",и видиш ли този случай е прецедент в клиниката?!!Не ставай смешна!Излагаш се!Морално право да поиска сметка има всеки гражданин на тази държава,на когото му пука за това,че в болнично заведение са допуснали да си отиде жена на която е можело да се помогне,ако приоритетите на лекарите и ръководството на тази клиника не бяха алчност,безхаберие и корупция!!!
Целта на това отворено писмо е призив към отговорните институции и компетентни органи,те са тези които ще посочат виновниците за трагедията!Ако в писмото се цитират имената на всички д-ри,ще отиде в раздел обвинителен акт от частен характер(какъвто сигурно отдавна е направил г-н Коледаров!)И понеже до момента няма официален и категоричен отговор на това кой е виновен за смъртта на Запряна,вярвам че след депозирането на това отворено писмо,той ще стане достояние на всички!!

Написах това,така в резюме-да не се хАбиш да четеш 80 страници,за да стигнеш до идеята!

Холограма ако ми позволиш,мисля че въпросите в писмото ще "стоят" по-добре,ако са в хронологичен ред(разместени):2,1,4,3,5,6,7  Peace

# 1 210
  • Sofia
  • Мнения: 9 777
И аз не мисля, че е редно да се пише, че е от всички потребителки, все пак невъзможно е да се изиска съгласието на ВСИЧКИ, което би било редно в този случай.
От друга страна не виждам в писмото никакво раздаване на присъди, стрелби, емотки и прочее, а просто поставяне на въпроси, на които държавните органи са длъжни да отговорят винаги, когато има някакви съмнения.
Така че не мога да разбера и агресивната реакция ПРОТИВ задаването на въпроси. Това е просто една активна гражданска позиция, от която всички бихме могли само да спечелим.

# 1 211
  • Мнения: 2 401
Никъде в писмото, нито в първоначалния нито в последващия му вед не е споменато, че е от името на всички майки. Никъде в писмото няма искане за линч, има зададени въпроси, на които обществото чака и е редно да получи отговори. Ако неколцина "бунтарки" тук не се чувстват част от това общество, това е техен голям проблем, макар, че никак не е трудно да се допусне, че зад агресивно неадекватните им постове най-вероятно стоят  лични интереси.
 

 

# 1 212
  • Sofia
  • Мнения: 9 777
Е, чак пък лични интереси. Вероятно са останали доволни от Мазнейкова, все пак има много жени, които сигурно са родили безпроблемно при нея и я асоциират с прекрасната поява на детето си.
Което не значи, че има безгрешни хора и че не е възможно да е допуснала грешка в случая.
На мен по-скоро ме потресе държанието и. За момичето говореше като за някакъв неодушевен медицински случай, а за мъжът и - все едно е някаква досадна муха.
Както каза мъжът ми - няма как от предаването да преценим какъв доктор е, но се вижда що за човек е.

# 1 213
  • Мнения: 0
Peace Трябва ли да е точно определението "Майки" и "родители". Вярно, че форума е "бг.мама", но предполагам освен мен има доста потребители, които са попаднали тук заради теми, които са интересни за тях, имат малки племенници, братя, сестри или изобщо малчугани и като цяло форума им е допаднал ? Само предлагам и ако е проблем това с категоризацията на "определена група", "всички", "родители", "майки" и пр. просто да се напишат имената под писмото.

# 1 214
  • София
  • Мнения: 8 945
Писмото е добро, бих го подписала в окончателният вариант. Така или иначе имаме право на отговори, които касаят цялото общество. Нямам лично мнение за Мазнейкова, но поведението и никак не ми хареса, пък и цялото това забавяне... newsm78. Петицията е меко казано смешна, едно изречение с 3 правописни грешки. Напълно несериозно е да се подписва подобно нещо. Peace

Общи условия

Активация на акаунт