Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 970
  • 168
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 7 876
...
 Едната е за ХАЛА - традиционният съботен хляб (на еврейската нова година е кръгъл), преводът от руски на Pety   bouquet
...

Аха е не точно като рецепта за козунак (с по малко мазнина е, а и мляко няма, пък и повече е солта).

Впрочем какво е това кунжу ?

# 46
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Впрочем какво е това кунжу ?

]Сусам  Simple Smile
И на снимката от пазара се вижда  Wink

За халата - не може да се слага мляко в традиционно блюдо (или в случая - хляб), заради правилата на кашрута за несмесване на мляко и месо. Т.е. няма да могат да я ядат с меса.  Peace
Ама, аз предупредих за тази разлика  Grinning

# 47
  • София
  • Мнения: 7 876
Впрочем какво е това кунжу ?

]Сусам  Simple Smile
И на снимката от пазара се вижда  Wink

За халата - не може да се слага мляко в традиционно блюдо (или в случая - хляб), заради правилата на кашрута за несмесване на мляко и месо. Т.е. няма да могат да я ядат с меса.  Peace
Ама, аз предупредих за тази разлика  Grinning

Да де каза, че не е козунак исках просто да разбера от къде идва разликата.

Ма ти кво си мислиш, че и това ли няма да побългаря аз ?  newsm62

# 48
  • Мнения: 293
Дадо Хаджи, аз малко късно се намесвам, но относно маслото от овче мляко - пра-баба ми едно време го бъркаше във висок дървен съд и събираше отделилото се масло отгоре в една паничка - снежно бяло и с капчици вода по него - върху филия домашен хляб беше невероятно вкусно.Ееех, детски спомени...

# 49
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Рецепта за много популярен в Израел кекс, аз не го правя, защото вкъщи недолюбваме мак... Но първият вариант на приготвяне се приготвя от петгодишния братовчед на мъжа ми, даже сме го кръстили на негово име, макар че рецептата е от Интернет. Вторият вариант е на Карин Горен - той е по-пипкав, защото има разделяне на жълтъци и белтъци, заради което кексът става с по-приятна консистенция (по-пухкав). Друга разлика е, че единият е парве, т.е. без мляко и може да се сервира на хора, спазващи кашрут и след месно ястие, докато вторият е с млечни продукти  Peace



Кекс с мак - угат перег

Iви вариант - продукти:[/color]
3 яйца
1 ч.ч. захар
2/3 ч.ч. олио
1 ч.ч. портокалов сок
1 пакетче бакпулвер
1 пакетче ванилова захар
1 ч.ч. мак (пресен, смлян) - макът, ако не е пресен, нагарча...
1 ч.ч. кокосови стърготини
1 ч.ч. брашно (обикновено)

Съдинка за печене: кръгла с диаметър 26 см, или голяма инглиш кейк (не от тези за еднократно ползване, те са с една идея по-малки) или формички за мъфинс 21 бр.

Приготовление: всичко се разбърква на еднородна смес и се слага в загрята на 180оС фурна. Пече се около 30 минути - до 40, в зависимост от съдинката, проверява се с клечка за зъби....


Вариации: може да се намали олиото до 1/2 ч.ч. и да се прибави 100 гр шоколад, но по-разпространеният вариант е без шоколад отвътре, а заливат кекса с разтопен шоколад - тогава може да се украси като торта; получава се нещо такова: снимка



IIри вариант - продукти:[/color]
4 яйца, разделени на жълтъци и белтъци
1 ч.ч. и 1/3 захар
200 гр масло
1/2 ч.ч. мляко
1/2 пакетче бакпулвер
1 пакетче ванилия (ванилова захар)
200 гр мак
2 с.л. бренди или ром
1 ч.ч. и 1/4 брашно
подходящо за тавичка с размери 20Х30 см


Приготовление:
1) Затопляме фурна на 180о.
2) Разтапяме маслото в микровълнова печка, оставяме го за 5 мин да се охлади. Разбъркваме го с половината захар (2/3 ч.ч.), ваниловата захар, жълтъците, брендито и млякото
3) Добавяме брашното и бакпулвера и разбиваме на еднородна смес.
4) Разбиваме белтъците около минута и постепенно прибавяме останалото количество захар (2/3 ч.ч.) - слагаме го по 1 с.л. на всеки 10 секунди  Peace и продължаваме да разбиваме, докато не се образува пухкав крем.
5) 1/3 от белтъчната смес объркваме с жълтъковата смес (тестото), а останалият крем от разбитите белтъци просто изсипваме отгоре - може леко да се разбърка със шпакла, но не с миксер. Накрая добавяме маковото семе (разбъркваме го със шпаклата, да е равномерно в сместа) и изсипваме сместа в намаслена формичка.
6) Печем 40 минути, проверяваме с клечка. Преди поднасяне, като поизстине, може да се поръси с пудра захар.

Това е! Макът много се използва в местните сладкиши, прави се и като пълнеж на руло: ето така, но за това - друг път  Grinning

Последна редакция: ср, 13 май 2009, 10:22 от Mentha

# 50
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
вече съм хард фен на тази кухня  Flutter

направих бобале, но го подобрих Flutter
 

изпеках го на тънък блат, после още топло навих на руло.
напълних с извара, подправена с лимонена кора и босилек  chef
стана жестоко  Crazy

Мента   bouquet

# 51
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Ася, не мога да ти се нарадвам на изобретателността в кухнята (направо си Томас Едисън в кухнята, не Колумб  Mr. Green).
Значи - вижда се, че в тава си изсипала сместта, за да стане тънък блат - колко време я пече?

-    :   ~   :   -  :     ~    :    -

Някой знае ли как се казва това нещо на български: http://www.ynet.co.il/PicServer2/04062007/1284965/2_wa.jpg
Тук му казват див ориз, но зная, че е вариво, някакво житно ли е, но не е точно ориз  Thinking


Като го сготвят, изглежда така (с друг ориз и зеленчуци): http://www.ynet.co.il/PicServer2/02012008/1665826/12_hh.jpg




Аз го правя по рецепта от "Орна и Ела", като на 2 чаши обикновен ориз прибавям 1/2 чаша див.
Вари се с лъжица олио и една чаша вода  в затворен съд около 20 минути, след това се изцежда от водата.
Оризът Басмати се прави стандартно, обърква се с дивия ориз и след това - според рецептата с каквото се сервират, в моята е със зеленчукова смес, подобна на гювеча и с опечени белени тиквени семки - става божествено. По-късно ще дам инструкциите за гювеча, както тук го правят (макар че имат милион версии...).

Последна редакция: пт, 15 май 2009, 09:10 от Mentha

# 52
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мента, понеже не махнах водата от картофите и не знаех колко твърдо да е тестото Mr. Green
иначе 4 картофа и 2 непълни чаши брашно сложих.
стана по-гъсто от кексово.
изсипах в тавата и с лъжица загладих. отгоре сложих запържения лук с розмарина.
беше половин см дебело.
пеках около 30 мин Peace. гледах да не става прекалено препечено, че щеше да се чупи при навиването Peace

веднага след като го извадих от фурната го завих на руло, заедно с хартията.
после като се поохлади махнах хартията и сложих изварата  Peace

# 53
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Аз правя грешка, че ползвам сортове картофи, които са за варене, а те са воднисти. За бобалето не е такъв проблем - изстисквам ги след като са настъргани, но примерно правих тези дни крокети от картофи и спанак - 100 пъти съжалих, че не съм се подсигурила с по-"сухи" картофи  ooooh!

Ще пробвам на руло, имам една рикота с чушки, която мисля да ползвам за намазването, че инак не ми е вкусна  Thinking

# 54
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
абе и моите са за варене май, но са от тези,които остават твърди, не са хлебни.
не пуснаха много вода, според мен тестото си беше съвсем ок Peace

а пълнежът: и с бяло сирене ще стане, аз нямах, само извара имах Peace

# 55
  • Мнения: 836
Mentha , мерси за новата тема, труда и ентусиазма    Hug

Някой знае ли как се казва това нещо на български:
Тук му казват див ориз, но зная, че е вариво, някакво житно ли е, но не е точно ориз  Thinking

и тук му се казва "Див ориз"

Дивият ориз изобщо не е ориз, ами представлява семената на някаква американска трева използвана като важна храна от индианците и ранните заселници.

http://www.sibir.bg/index.php?page=displayTopic&id=2572&tid=26286

# 56
  • Мнения: 1 437
Мога ли да поседна при вас? Няма да досаждам   Hug

# 57
  • Мнения: 310
Еврейски кюфтета от праз{ 10.01.2009 @ 21:05 } · { Мляно месо, Рецепти }

http://lasrecetasdegaby.wordpress.com/2009/01/10/%D0%B5%D0%B2%D1 … 1%80%D0%B0%D0%B7/

“Този Еверест на еврейската кухня обикновено се сервира като гарнитура към задушено говеждо.Комбинацията е несравнимо вкусна “Р.Вагенщайн Време за приготвяне: около 45 мин. 6 порции продукти: 1 кг.праз лук 200 гр. телешка кайма 2 ч.л. сол прясно смлян чер пипер 1 яйце 5 с.л. олио 1/2 л. пилешки бульонпредарителна подготовка: Обелвам праза и го нарязвам на парчета по около 10 см.Сварявам го в леко подсолена вода.После го смилам в месомелачката или го нарязвам на ситно.Изстисквам го от течността,прибавям към него каймата,яйцето,солта и черния пипер.След като омеся всичко много добре,оформям средно големи кюфтета.готвене: Запържвам кюфтетата на средно силен огън,докато се покрият с коричка.Изваждам ги от мазнината и ги слагам в тавичка.Междувремено загрявам фурната до 150 градуса.Заливам кюфтетата с бульона и слагам тавичката във фурната,докато кюфтетата постепенно омекнат и попият целия бульон.Сервирам ги топли./рецептата е от книжката на Р.Вагенщайн

# 58
  • Мнения: 310
Ето линкове към още две рецептички:
Търсех си нещо из нета и попаднах случайно на тях.

http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/Bread/small_flat_l … af/recipe_597.php

http://bgkulinar.net/recepti.php?id=1424

Намерих рецепта на хумус-пастет  Grinning

Хумус-пастет 

250 г сварена мека леблебия (нахут)
150 г тахан (сусамов)
3 скилидки чесън
1/3 ч.ч. прясно мляко
сол
1 ч.л. бял пипер
червен пипер

Начин на приготвяне:
Добре сварената леблебия се отцежда, прибавят се скилидките чесън и се пасират до получаване на каша. Прибавят се тахана, солта, белия пипер и всичко се пасира отново, като се прибавя по малко от млякото, докато стане с гъстотата на картофено пюре. Не трябва да е прекалено течно или прекалено гъсто. Изважда се в стъклена купичка и се поръсва с леко лютив червен пипер. Поднася се с хляб.

От посочените количества се получават около 500 г

Последна редакция: пт, 15 май 2009, 17:38 от suni4ka

# 59
  • Sofia - TelAviv
  • Мнения: 1 062
Мента,
днес разбрах, че вече си се прочула ако не в цял свят то поне в най-голямото село на света София.  Mr. Green  Hug
Отдавна я мернах аз тази тема, но понеже нямам време да я изчета та само хвърлям по едно око, главно на снимките с умиление.
Срещанах се Tari Tasartir служебно и тя ми каза че ще прави "гвиниот"  Joy и веднага разбрах че хвърля по едно око в работно време на тази тема  hahaha и спомена че има една съфорумка Мента., та реших и аз да видя как се правят "сиренки" по нашенски  Heart Eyes

Тук правя малко превод или добавки на нещо което е казала Мента по-нагоре, че незнам дали знаете какво е "шуарма" ( по нашенски  Laughing "дюнер") и в БГ нали му слагат млечен сос, а в арабските страни и Израел това не се прави, та се слага или хумус или тхина.

Леле ако ме зарибите с тая тема, ще умра, от тоя форум вече не спя  Joy

Последна редакция: пт, 15 май 2009, 18:15 от Karol&Erik

Общи условия

Активация на акаунт