Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 967
  • 168
  •   1
Отговори
# 75
  • T"A
  • Мнения: 2 515
basis, и тук фетата е от овче или козе мляко  Peace А саламуреното не го докарват на вкус като българското, въпреки че така го наричат (гвина булгарит)  Grinning, пресоляват го, докато израелската фета е вкусна (може би и тя да се различава от гръцката, но човек трябва да познава вкуса и, за да усети)

Петя беше дала рецепта за фалафел, в съдържанието е първа в безмесните ястия.  Peace

В заведенията имат няколко тънкости в приготвянето на фалафел - първо, слагат хляб (+сода за хляб), който има ефект, както при кюфтетата  Peace Второ - подправките - аз обичам да има много зелено във фалафела  Grinning Слагат магданоз и листа кориандър, чесън и лук. Подправя се със сол, черен пипер и кимион. Освен това, в Израел ползват хумус - т.е. нахут, специално български сорт - той е по-дребен  yes и казват, че той е най-хубавият, особено за хумуса за забърсване, както наричат тук пастата от хумус  thumbsup

Точните пропорции за фалафела:

2 чаши нахут, накиснати поне 12 часа във вода
2 филии хляб (може да се заместят с брашно - около четвърт до 1/3 чаша)
5 скалидки чесън
1/2  ч.ч. магданоз
1/2 ч.ч. листа на кориандър
(може да намалиш зелените подправки, но, дори и да не обичаш кориандър, намали го, но все пак сложи малко)
1 малка глава лук или 1/2 средна
1/2 ч.л. сода за хляб или бакпулвер
1 ч.л. кимион
сол (по-малко от 1 ч.л.), черен пипер, може и червен пипер да се сложи, ако обичате; кориандър (от семена) - върви - до 1 ч.л.
може да се сложи и малко люта чушка, тук има такъв пикантен фалафел и си има своите почитатели
За овъргалване - галета и сусам

Хумусът се пуска в месомелачка, заедно с хляба, лука и чесъна. Ние нямаме месомелачка, ползваме кухненски комбайн, но има разлика - с месомелачка става по-хрупкав, по-хубав е  Peace Ако е сухо, добавяме малко вода, колкото да стане годно за оформяне на топчетата. Разбърква се със зелените подправки и содата за хляб, след това се подправя и се опитва - трябва да се усещат подправки, при пърженето остротата им намалява  Peace Оставя се половин-един час, оформят се топчета, овъргалват се в сместа със сусама и се пържи в дълбоко олио. Поднася се със тхина (сос от сусамов тахан) и кълцана салата  Grinning


От години не правя, защото много обичам и не се сдържам да не изяждам порции за трима. А и е калорична храна.
Но си имам любими фалафелджийници и ядем готов  Grinning Като направиш веднъж, после започваш да "играеш" с пропорциите - може да намалиш зеленината, чесънът също търпи да се намали и да сложиш повечко лук напр.  Peace



harris bell, привет!   bouquet
Аз представям повече ашкеназката кухня, но и от сефарадската има много рецепти  Peace

# 76
  • Мнения: 1 263
Mentha, благодаря за рецептата.   bouquet Наистина изглежда доста апетитно.  Yum 
Ето как изглежда пък погърчената рецепта. Wink

• 1 кг. бакла
• 2 глави лук
• 8 листа зелен лук
• 1 скилидка чесън
• 1 връзка магданоз
• 2 каф.лъж. кориандър
• 2 каф.лъж. кимион
•  сол

Като сравнявам рецептите обаче, определено бих се спряла на твоята като не толкова пикантна и щадяща стомаха. Peace  Единственото, което бих заменила е нахута с баклата, защото трудно ще намеря от първото.  Мисля си, че фалафела на вкус би трябвало да ми напомня за българските картофени кюфтета!  newsm78
Още си спомням песничката за фалафела, линк към която ни беше дала БорянаGrinning

# 77
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Много интересно! Басис, и в Египет правят фалафела от бакла, явно в Гърция от там е влиянието  Peace
За пикантност - разликите не са големи, но подправките можеш да ги слагаш на вкус и да ги коригираш.

 Thinking  Няма ли хумус при вас?


Баклата е по-люспеста, нея, според мен, е по-подходящо да я мелиш в комбайна  Thinking

# 78
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Мисля си, че фалафела на вкус би трябвало да ми напомня за българските картофени кюфтета!  newsm78


на вкус няма нищо общо с картофени кюфтета Peace
аз също много обичам фалафел, но уви в нашия град има малко араби,които го приготвят.

аз си намерих в нета рецепта, която не е с нахут, а е със зелената леща.
става много вкусно, по-леки са от нахутените (и аз не мога да се спра да ги ям  Blush) и лещата се кисне само няколко часа  Peace
всичко останало си е без промяна Peace

# 79
  • София
  • Мнения: 7 876
...
Единственото, което бих заменила е нахута с баклата, защото трудно ще намеря от първото.  Мисля си, че фалафела на вкус би трябвало да ми напомня за българските картофени кюфтета! ...

Значи нахут продават в София в централните хали в суров вид. Продават и по арабските магазини, а пък от един диетичен магазин си купих нахутено брашно и с него правих аз фалафели (впрочем понеже ме мързеше да ги пържа ти направих нещо като шницели и ги пекох във фурната).

А инак фалафела по вкус по нищо не се различава от нормалните български месни кюфтета стига да му туриш правилните подправки..

С бакла някъде съм чел нещо и ми е останало в главата, че не е чак толкова полезна та как я купих така и я оставих и не я готвих.

# 80
  • Мнения: 310
Ментичка правила съм фалафел с готова смес  донесена от Израел /беше в кутия сместта на прах и се добавяше нещо и се оформяха кюфтенца и се пържеха/. Стана много лесно и беше вкусно  Peace

# 81
  • Мнения: 1 263
Цитат на: asyalein
...аз си намерих в нета рецепта, която не е с нахут, а е със зелената леща.
....
А какво представлява зелената леща?
дядо хаджия, благодаря за подробните обяснения.   bouquet  Hug Можеш ли да ни дадеш точната рецепта за майонезата? Заинтригува ме.  Thinking
Mentha, asyalein , suni4ka , на вас също!   bouquet  Hug

Последна редакция: пт, 22 май 2009, 07:59 от basis

# 82
  • София
  • Мнения: 7 876
... Можеш ли да ни дадеш точната рецепта за майонезата? Заинтригува ме.  ...
Аз нея нали я описах в другата тема.

# 83
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ми леща Mr. Green

има я по магазините.
просто е малко по-едра от кафявата Peace

# 84
  • Мнения: 1 526
С бакла някъде съм чел нещо и ми е останало в главата, че не е чак толкова полезна та как я купих така и я оставих и не я готвих.

Малко офф топик да се включа: Дядо Хаджи баклата е едно от нещата, което не трябва в никакъв случай да се консумира от хора с Глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит или G6PD. Синът ми е с такава недостатъчност (макар и  в много лека форма). Тук в Израел на всяко бебе още в родилният дом им правят задължително проверка и така откриха при него. В БГ едно лято лекарка му беше дала ефаралган (парацетамола не е проблемен, но опасна е една от съставките предаваща синият цвят) и му доведе тежък асматичен пристъп. Аз и бях казала че той е с G6PD, но тя не разбирала от съкращения и заради една температура ни изправи на нокти.
Идеята ми беше, че хора със силно изразен такъв дефицит могат дори и да починат ако консумират бакла (в Израел се казва фул- затова синът ми хумус- фул не е ял никога, няма и да яде).

# 85
  • Мнения: 2 952
Опасно е , да ! В родилния дом на една мама (арабка) когато раждах Саги й казаха , че детето  има алергия към фул и тя беше  в шок ! Те си консумират доста фул . Интересно ми стана , когато за първи пък ми дадоха да ям фул тук в Израел ....питаха ме  : "Можеш ли да ядеш това?" Аз се препулвам  и си мисля  -  newsm78 ми не е като да ми дават кокали да дъвча ...какво му  е специалното та да не мога. Казвам им , че мога защо не ... Свеки  дърпа чинията и казва : "Аааа , ло ло " (не , не) .... Аз мигам и тъкмо бях посегнала  ooooh! .... Свекър ми :" Дай на момичето!" Аз пак посегна , някой друг се обади - "Да не се изпъпиш"  Crazy ... Не можах да разбера какво толкова има в тоя  "фасул" (така си мислех , че е фасул). Сестрата на мъж ми пък : " Можеш и да умреш!"  #Crazy ... Е , га ти фасула ....викам си аз ! Сега обичам , но в комбинация - "ХУМУС - ФУЛ" с варено яйце , маслинки , нещо люто и пита ... Избягвам да слагам  зехтин , защото става мазно прекалено за мене !

 Wink

 

# 86
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Съничка, вода се добавя на готовата смес  Peace Вкусно става, то си е нахутено брашно със сухи подправки, според мен  Grinning

Асялейн, виждала съм рецептата с леща в "Любими", "заплюла" съм си да я пробвам след нахутения чипс  Flutter Много логично ми се струва да се ползва леща, сигурно с всякакви варива ще стане

Аз, слава Богу, имам поносимост към баклата и си я правя на салата с авокадо и краставичка - много я обичаме   chef

Днес е Шавуот - празникът, на който се поднасят млечни блюда и аз, малко със закъснение, исках да споделя рецепта, която е подходяща и е често поднасяна, особено на Шавуот...

Кадурей гвина (фалафел гвина) - топчета от сирене или панирано сирене по израелски...


(снимката е от сайта, от който е рецептата, моите топчета все още не са готови... http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3399819,00.html)

Продукти:
2 опаковки сирене Тув Таам (=Кнаан) = творог или извара - 500 гр
1 с.л. и половина галета (най-добре от грисини, може и да се купят грисини или солети и да се смелят в кафемелачка)
щипка сол и черен пипер на вкус
За панировката: 5 с.л. брашно
2 яйца
1 ч.ч. галета
1 ч.л. сух риган (може и малко повечко  Grinning)
олио за пържене

Приготовление:
Разбъркваме изварата с галетата и подправките и правим около 20 топчета.
Разпределяме продуктите за панировката в три купички: в едната - брашно, в едната - яйца, и в една - галетата, объркана с ригана.
Всяко топче го потапяме в смесите в следния ред: брашно, яйце, галета, отново яйце и последно - галета. Пържат се в дълбоко олио, предварително затоплено или се редят в тавичка с хартия за печене и се пекат във фурна, загрята на 180 о (печенето не съм го пробвала, но предстои).[/s] Най-добре е, ако можете да ги замразите преди пърженето (да престоят в камерата една нощ).
Подходящи са поднесени със зелена салата, аз смилам и пресни домати като сос, нарязвам и червени чушки - получава се добра комбинация. А иначе ги поднасят със сос от кисела сметана с див чесън (chive на англ., ирит на иврит).

Хаг Шавуот Самеах!    bouquet  Весел празник!

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 15:11 от Mentha

# 87
  • Мнения: 11 607
Да попитам......

Правих фалафел с нахут......Гледах различни рецепти из нета...и най-накрая напарвих тази, която е дадена тук, на 1 стр., но....с нахут от консерва, пресен лук, магданоз и 1 яйце и всичко останало. Всичко в блендера, стана много гладко и фино. С лъжица пържих....но нещо.....аз ли не ги направих като хората...така ли трябва да бъде....но...не ми харесаха особено, защо така? А нахута ми харесва по принцип, само така си го ям от консервата дори.....

Ето тук на снимка, но ...подчертавам дебело - не бяха мазни...на снимката изглеждат ужасно мазни, но....лъже снимката - http://i120.photobucket.com/albums/o195/rdjvl/P1060337.jpg

# 88
  • София
  • Мнения: 7 876
...С лъжица пържих....но нещо.....аз ли не ги направих като хората...така ли трябва да бъде....но...не ми харесаха особено, защо така? ...

Мамче а какво точно не ти хареса, че аз нещо не разбрах. Щото то така от снимките едва ли нещо може да се разбере.

# 89
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Маме, с накиснат нахут са по-вкусни.
вареният го яж така или на хомус Peace

Общи условия

Активация на акаунт