Рецепти от Израел и приятели... ІІ част

  • 60 960
  • 168
  •   1
Отговори
# 90
  • T"A
  • Мнения: 2 515
На пръв поглед и на мен ми се струва, че е от консервирания нахут - той така е като готвен, а за фалафела трябва да е просто престоял във вода. Другото, което ме замисли, беше за яйцето - аз не слагам яйца  Thinking или пък на подправки да не ти е бил по вкуса...

Съжалявам, че така се е получило  Confused
Мама Цоцоланка, тъй като и аз си хапвам нахута така от консерва, си мисля, че и салатата, при която задушаваме в малко олио нахут с лук и чесън, подправяме с лимон, мента (или джоджен) и магданоз, ще ти допадне  Peace Там вкусът на нахута се запазва, както ти е познат; изобщо на цели зрънца му е по-друг вкусът  Simple Smile

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 00:44 от Mentha

# 91
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Кадурей гвина (фалафел гвина) - топчета от сирене или панирано сирене по израелски...

Пържат се в дълбоко олио, предварително затоплено или се редят в тавичка с хартия за печене и се пекат във фурна, загрята на 180 о (печенето не съм го пробвала, но предстои).[/s] Най-добре е, ако можете да ги замразите преди пърженето (да престоят в камерата една нощ).

Внесох поправка в предния си пост, защото печенето не ми беше успешно  Sad
Направих няколко за проба и срам-не срам документирах провала:
(и двете снимки са линк към уголемените им формати)


След това останалите топки си ги направих традиционно пържени и така са си традиционно вкусни и дори естетични:


Печените не ставаха за ядене, наложи ми се да ги пусна в нагорещената мазнина да се изпържат, за да поправя стореното, тъй че не ви съветвам да пробвате да ги печете. Жалко! Картофените кюфтета стават и на фурна, но явно те са си друга мая  Grinning

# 92
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Само 1 снимка от мен, за да "раздвижа" темата Peace. Няма да давам рецепта, защото е най-обикновена бисквитена торта, но моите деца я обожават Laughing.
Направих я по случай 1-ви юни.

снимката е линк, благодаря на Дядо Хаджия за подробните обяснения, как става това в съседната тема при арабелките Wink

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 11:43 от jakinik

# 93
  • Мнения: 1 798
Браво на всички за страхотните рецепти  bouquet
Ще ви следя с интерес.

# 94
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Отдавна не бях писала в темата, а все се каня да препоръчам доматена плънка за бурекас (просволутите банички от многолистно тесто)



На горната снимка съм комбинирала банички с пълнеж от сирене и спанак и сирене и сухи домати. (ако натиснете снимката, излиза в голям формат)
За плънката от сухи домати съм ползвала сухи домати в буркан от 300 мл, изцеждат се от олиото, смилат се с пасатор или друг уред, който да ги нареже на ситно и се объркват с предварително направена сиренова смес (краве сирене+извара, аз слагам в равни пропорции или малко повече сирене, въпрос на вкус).

Освен това половинката направи чудни бурекасчета със пълнеж-пица, т.е. доматен сос (ползвал е доматения сос на Барила, в него има и лук), настърган кашкавал, риган и малко натрошено сирене, като доматеният сос преобладава, нищо че се получава малко течно.

Със 600 гр многолистно тесто направиме няколко разнообразни пълнежа  Grinning

Спаначеният пълнеж е описван, мисля, и в предната тема - замразен спанак и сиренова смес в пропорции на вкус (аз слагам пр. на 200 гр сирене и извара около 200 гр бланширан спанак, размразен и изцеден от водата)

# 95
  • София
  • Мнения: 167
запис, да крада иде   bouquet

# 96
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Салата от моркови и захаросани пекани
Любима салата, която до сега хапвахме на гости и все не не беше удобно да поискаме рецептата, защото вече ставаме за смях - на всяко място, на което ни канят, ядем и молим за рецепта...  Blush
Купих книга, в която пише как се приготвя салатката (да, заради една рецепта купих цяла книга Crazy) и едва сега, когато търсех снимки в нета, видях, че тя си е публикувана и всеки може да научи как се приготвя (и без да купува книгата).... ама, след дъжд - качулка Rolling Eyes Авторката се казва Паскал Перец Рубин, но не зная дали е нейна идея за салатата или просто - нейна версия на изпитана рецепта Wink



оригиналната рецепта, описана на английски
оригиналната рецепта на иврит

Продукти:
5-6 моркова, настъргани на едро
една връзка див чесън (наричан още Сибирски лук, шнитлаух, Allium schoenoprasum, chieves, а в Израел - ирит=עירית) -> В краен случай може да се пробва и с пресен лук, но с по-тънки стръкове и само няколко стръка, не цяла връзка  Thinking
100 gr захаросани пекани, начукани на едро  (ако няма - мисля, че и обикновени орехи са подходящи)

За дресинга:
1/2 ч.ч. растителна мазнина (ползвам зехтин)
1/3 ч.ч. цитрусов оцет (ползвах оцет от бяло вино, но се опитвам да направя и цитрусов, като накисвах обелки от цитрусови плодове в бурканче с оцет - още не знам какво ще се получи)
3/4 ч.л. сол
2 равни с.л. кафява захар (или 11/4 с.л. бяла захар - аз намалих на  1 с.л.)
1 голяма скалидка чесън, пресована и добавена към останалите подправки


Приготовление:
Нарязваме на ситно дивия чесън (=сибирски лук) и го смесваме с настърганите моркови.
Приготвяме дресинга и поливаме с него морковите.
Преди поднасяне поръсваме с орехите (пекан).

Последна редакция: пн, 22 юни 2009, 19:57 от Mentha

# 97
  • Мнения: 1 798
Много обичам салата от моркови Crazy
Задължително ще пробвам и тази  bouquet на Mentha.

# 98
  • Мнения: 1 410
СПАМ Ментичка,това ли е салатата за която често си намираш оправдание да не правиш -  Wink

# 99
  • T"A
  • Мнения: 2 515
СПАМ Ментичка,това ли е салатата за която често си намираш оправдание да не правиш -  Wink

Татянка, да, това е салатата  Laughing Ами, аз не обичам да режа на дребно и да стържа пресни твърди зеленчуци  Blush
В тази салатка за морковите използвах инструмента за жулиените, само и само да не стържа.  Confused


http://mentha.snimka.bg/cooking/opitvam-se-da-gotvya.350402.13083725

Последна редакция: чт, 17 сеп 2009, 19:52 от Mentha

# 100
  • Мнения: X
Не мога да пропусна темата...
Още "крада " рецепти,да видим кога ще ги почна... 

# 101
  • Мнения: 2 952
  Пускам рецепта за едни сладки, които моите деца направили сами със  свекърва ми вчера .  Предупреждение  е това  един вид за  външния им вид  Mr. Green ... Могат да се поръсят с пудра захар . Могат да са и соленки като вместо захар  се сложи  една и половина  чаена лъжичка  сол. Вместо портокалов сок - вода. Естествено без кокос в тестото.

 Тестото да е  твърдичко. Децата са  правили формичките  през машина за мелене на месо  Simple Smile Ето какво е тестото , което е за огромно количество сладки (както се правят тук) :

250 г. маргарин
3/4 чаша олио
1  чаша захар
3  яйца
сок от  2 големи сочни портокала (или вода)
1 бакпулвер
1 кг. брашно
сусам или кокосови стърготини - колкото искате

 Ето снимчица :http://petia911.snimka.bg/other/hrana.251467.0.big

 Дано ви харесат ... на 200 градуса се пекат  докато придобият такъв  златист цвят .

# 102
  • Мнения: 2 952
   Артишок с ориз и пилешко в доматен сос

Първо снимчиците - тази и следващата:
http://petia911.snimka.bg/other/hrana.251467.14498165.big

За плънката на "сърчицата" артишок - запържен лук , ориз (басмати е моят) и пилешки гърдички (или друго месо) . Подправки на вкус .Може да използвате  ориза  , с който пълните чушки . Артишокът  може да е и от  замръзените (готови "сърчица/купички") , а може и да е пресен ( леко сварен и изчистен ) . Пълня сърчица (така си ги наричам) нареждам в дълбок тиган . Заливам до почти покриване на  артишока с рядък  сос  от   :  доматено пюре , чесън на едро , олио , люта чушка, вода . Захлупвам и оставям на слаб огън. Ако артишокът е предварително варен не иска много време , а само до поглъщане на соса до желаната гъстота. Ако е от  замръзените - пробва се  с вилица и се добавя вода. Който обича  хрупкави неща може да  запече това нещо след това малко във  фурната , за да прегори и направи лека коричка.

 Дано обясних добре и успех на желаещите да пробват !   

# 103
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Една много приятна гарнитура, която пробвах днес сутринта да приготвя и останах доволна. Нямам своя снимка, трябваше да опаковам обяда на съпруга си, но публикувам снимка на авторката на рецептата - Паскал Перец Рубин Simple Smile Води се май салата, но тъй като се поднася топло, е по-скоро гарнитура...

Зелен фасул в мента и чесън

Продукти:
1 кг пресен зелен фасул
4 с.л. зехтин
1 голяма глава лук
6 скалидки чесън, пресован
сокът на 1/2 лимон  (аз сложих повечко)
1 ч.л. кимион
сол и черен пипер на вкус
1/2 - 1/4 ч.ч. вода
5 клончета мента, почистена и нарязана на ситно
Забележка: Ако се ползва замразен зелен фасул (аз ползвах такъв), няма нужда от вода - да се остави да се готви в собствените си води, пък, ако става сух, може да се добави 1 с.л. вода, при непрекъснато разбъркване  Peace

Приготовление:
1. Изчистваме зеления фасул, подрязваме краищата.
2. Затопляме зехтина в широк тиган, задушаваме леко лука и чесъна (до леко позлатяване)
3. Добавяме зеления фасул и разбъркваме. Покриваме  с капак и оставяме да се задуши около 10 минути.
4. Добавяме лимоновия сок, кимиона, солта и пипера и разбъркваме. Добавяме вода (ако е нужно), покриваме тигана с похлупак и оставяме на тих огън около 20-30 минути докато фасулът омекне. От време на време проверяваме дали има достатъчно течности и при нужда добавяме - да се следи и да няма твърде много вода, трябва да е малко, колкото за задушаването, да не е сухо.
5. Прибавяме нарязаните листенца мента, разбъркваме и поднасяме топло.


Рецептата на иврит може да видите Т У К   chef

# 104
  • София
  • Мнения: 17 592
Някой може ли да ми предложи рецепта, включваща нахут и телешко? Мързи ме да правя фалафели, пък и време нямам, за сметка на това разполагам с телешко... благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт